1

Temat: TBXL i rozwałka *.atr'ów

Drodzy Atarowcy!

Spotkał się ktoś z takim ciekawym problemem, że Turbo BASIC XL odpalony z obrazu *.car rozwala z czasem obraz ATR, na którym sobie coś zapiszemy (a są tam już inne pliki)?

U mnie zrobiło się tak zarówno na prawdziwym 800XL z AVGCART, jak i na emulatorze atari800 z kopią tego samego *.atr, czyli problem nie jest zależny od "sprzętu". Dziwne... (w obu przypadkach dało się odzyskać cześć plików narzędziem "atr" z opcją "fix" dla Linuksa, ale.. część plików zostało rozjechanych (głównie ostatni sektor wyzerowany) i to - co ciekawe, takich, które nie były wołane, ani zapisywane z TBXL...

-U.

Co to jest? Co to jest?.... To przecież... Atari! :)

2

Odp: TBXL i rozwałka *.atr'ów

Jaki DOS na ATR?
===============
Spotkałem się, że rozwaliły mi się pliki na ATR-ze robionym pluginem do NC (jak mi Miker coś dogrywał), ale samoistnie jeszcze nie poleciał mi przy TB XL żaden ATR na real sprzęcie.

Ostatnio edytowany przez Sikor (2022-08-11 15:17:16)

Sikor umarł...

3

Odp: TBXL i rozwałka *.atr'ów

Sikor napisał/a:

Jaki DOS na ATR?

Zwykły, atarowski. Co ciekawe, ucierpiały m.in. pliki *.sys (po posprzątaniu obrazu w/w narzędziem, zamontowałem go z innej kopii i kazałem na nowo zapisać pliki DOS-a i działa). Niemniej, gdybym nie robił kopii, byłbym nieco załamany..

Ostatnio edytowany przez UnDead (2022-08-11 15:40:10)

Co to jest? Co to jest?.... To przecież... Atari! :)

4

Odp: TBXL i rozwałka *.atr'ów

A ATR czym robiony? Ja korzystam z archaicznego makeatr.

Sikor umarł...

5

Odp: TBXL i rozwałka *.atr'ów

TBXL z CAR a DOS z ATR?


cala sprawa "smierdzi".


zalacz odpowiiednie pliki car i atr albo na pw :-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

6

Odp: TBXL i rozwałka *.atr'ów

Sikor napisał/a:

A ATR czym robiony? Ja korzystam z archaicznego makeatr.

atari800: Disk Management -> Make Blank ATR Disk -> ścieżka lokalna do pliku

Takie obrazy działają "ze wszystkim" (od SIO2SD, poprzez karty wszelakie, po 1050 (po zduplikowaniu na dyskietkę).

Co to jest? Co to jest?.... To przecież... Atari! :)

7

Odp: TBXL i rozwałka *.atr'ów

xxl napisał/a:

TBXL z CAR a DOS z ATR?


cala sprawa "smierdzi".

A to niby czemu? Przecież to bardzo standardowy setup.
Tak samo używa się tego z MAC/65, BASIC XL/XE (+Tools) etc.
Ale tylko TBXL rozwalił obraz i to zarówno w emulatorze, jak i na prawdziwej maszynie (z AVGCART-em), so far.

Co to jest? Co to jest?.... To przecież... Atari! :)

8

Odp: TBXL i rozwałka *.atr'ów

standardowo to DOS jest w pamieci jak uruchamiasz TBXL. podzielisz sie ta kartrydzowa wersja TBXL?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

9

Odp: TBXL i rozwałka *.atr'ów

Z wszystkich narzędzi działają, mi tylko raz nabruździł plugin do Total Commandera (nie NC), jak mi Miker na Grawitacji coś dogrywał. Dziwna sprawa. Zasadniczo sprawdź, czy nie ma nadmiarowego sektora, bo chyba to powodowało problem.
@XXL: to zwykły xex tam jest, tylko cartridge tak zrobiony, że pozwala zabootować się najpierw ze stacji dyskietek.

Sikor umarł...

10

Odp: TBXL i rozwałka *.atr'ów

najprostsze wytlumaczenie to zly format filetypu na dyskietce na ktorym nagrany zostal np. dos2.5 - w pewnych warunkach mozna go oszukac jak sie spreparuje vtoc i sektory katalogu...

ja bym to sprawdzil tak, ze zamiast mydosa nagralbym dos2.5


---

sprawdz numery sektorow jakie zajmuje plik ktory zapisuje po ktorym dyskietka jest skaszaniona

Ostatnio edytowany przez xxl (2022-08-12 08:40:04)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

11

Odp: TBXL i rozwałka *.atr'ów

xxl napisał/a:

ja bym to sprawdzil tak, ze zamiast mydosa

@xxl, ale @NetSerwer napisał:

UnDead napisał/a:

Zwykły, atarowski.

A MyDOS nie jest z firmy Atari, o ile mi wiadomo :) Tak samo jak Sparta DOS X, Bibo DOS, DOS 2.64, itd.

Sikor umarł...

12

Odp: TBXL i rozwałka *.atr'ów

taaaa, zwykly ataroski moze byc 2.0 wersja pierwsza z bledami ;-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

13

Odp: TBXL i rozwałka *.atr'ów

Tu są chyba wszystkie dostępne wersje, w tym obrazy *.car

https://atariwiki.org/wiki/Wiki.jsp?pag … BASIC%20XL

Ostatnio edytowany przez UnDead (2022-08-15 21:00:15)

Co to jest? Co to jest?.... To przecież... Atari! :)

14

Odp: TBXL i rozwałka *.atr'ów

wzialem pierwsza z brzegu. urchomilem, wpisalem dos.


to chyba wyczerpuje temat?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

15

Odp: TBXL i rozwałka *.atr'ów

xxl napisał/a:

taaaa, zwykly ataroski moze byc 2.0 wersja pierwsza z bledami ;-)

Dla mnie zwykły, atarowski, to ten:

Atari DOS

;-)

Co to jest? Co to jest?.... To przecież... Atari! :)

16

Odp: TBXL i rozwałka *.atr'ów

xxl napisał/a:

wzialem pierwsza z brzegu. urchomilem, wpisalem dos.
to chyba wyczerpuje temat?

... w sensie?

Używałem tego konkretnego obrazu:

TURBO-BASIC_XL-Cartridge.car

Po odpaleniu masz menu:

<A> TURBO BASIC
<B> COMPAILER

/* pisownia oryginalna ;-) */

... DOS czytany jest z dyskietki, jeśli jest wsadzona do D1:, oczywiście taki, jaki jest zainstalowany na danym obrazie/danej dyskietce.

Co to jest? Co to jest?.... To przecież... Atari! :)

17

Odp: TBXL i rozwałka *.atr'ów

proba zaladowania dosa z tak przygotowanego basica rozwala dyskietke.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

18

Odp: TBXL i rozwałka *.atr'ów

xxl napisał/a:

proba zaladowania dosa z tak przygotowanego basica rozwala dyskietke.

Nope. Wczytuje DOS-a i ten DOS działa.
Problem pojawia się, jeśli zapiszesz źródło z TBXL na dyskietce (SAVE/LIST). I to też nie jestem pewien, czy za każdym razem (w wolnej chwili przygotuję kilka obrazów ATR i postestuję, kiedy dokładnie to się dzieje).

Generalnie, nie ma żadnego logicznego powodu, aby działy się takie rzeczy. Odpalam całą masę rzeczy w ten sam sposób (czyli carta z *.car i obraz dysku w D1: ) i nigdzie taki problem nie występuje - ani w assemblerach, ani w BASIC XL, czy XE, ani w Action!, tylko TBXL nakaszanił so far...

Ostatnio edytowany przez UnDead (2022-08-16 09:47:57)

Co to jest? Co to jest?.... To przecież... Atari! :)

19

Odp: TBXL i rozwałka *.atr'ów

doszedles dalej niz ja... u mnie nie zaladuje nawet dos bez rozjechania dyskietki

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

20

Odp: TBXL i rozwałka *.atr'ów

xxl napisał/a:

doszedles dalej niz ja... u mnie nie zaladuje nawet dos bez rozjechania dyskietki

A widzisz... u mnie działały takie rzeczy jak:
- odpalenie DOS-a i powrót z niego (i to kilka razy),
- wczytywanie źródeł *.BAS zapisanych z ATARI BASIC i wykonywanie tychże (bez problemów),

Obraz ATR rozwaliło dopiero zapisanie zmodyfikowanego pod TBXL kodu źródłowego (wczytałem programik napisany przez kogoś w ATARI BASIC, dokonałem edycji, dodając "ficzery" TBXL, przetestowałem, czy działa.. zapisałem. I od tego momentu zaczęły się "jaja". Np. odpalenie DOS-u kończyło się czarnym ekranem z zapintalającymi kolorowymi literkami w dwóch, górnych liniach...

Niestety, po restarcie maszyny i próbie zbootowania tej dyskietki już bez TBXL.. kończyło się to tym samym. Po sprawdzeniu obrazu z poziomu Linuksa, okazało się, że kilka plików jest uszkodzonych (w tym oba *.SYS)... - ciekawe jest to, że ich ostatni blok był wyzerowany - w każdym przypadku. Dało się obraz naprawić, ale uszkodzone pliki trzeba było wyciepać i przywrócić z kopii zapasowych. Naprawiony obraz działa bezbłędnie, póki nie zapiszesz czegoś z TBXL. Ale... muszę jeszcze przetestować, czy tak jest za każdym razem oraz, czy coś się kopie już na etapie odczytów? (IMO to drugie jest... mało prawdopodobne).

Co to jest? Co to jest?.... To przecież... Atari! :)

21

Odp: TBXL i rozwałka *.atr'ów

UnDead napisał/a:

ani w assemblerach, ani w BASIC XL, czy XE, ani w Action!, tylko TBXL nakaszanił so far...

Basic XL i BASIC XE były zawsze były jako obraz carta, wiele assemblerów też. TB XL docelowo ładuje się z dyskietki, więc tu jest przeróbka.

UnDead napisał/a:

... DOS czytany jest z dyskietki, jeśli jest wsadzona do D1:, oczywiście taki, jaki jest zainstalowany na danym obrazie/danej dyskietce.

Rozumiem, że wczytuje się DOS, wciskasz wejście do cartridge-a (nie pamiętam, jak jest w 2,5, ale chyba opcja B), wtedy pojawia Ci się menu? Proszę, załącz obraz cartridge-a, postaram się jutro wieczorem na to spojrzeć. Rozumiem, że opcja DIR działa na dzień dobry?

UnDead napisał/a:

Obraz ATR rozwaliło dopiero zapisanie zmodyfikowanego pod TBXL kodu źródłowego (wczytałem programik napisany przez kogoś w ATARI BASIC, dokonałem edycji, dodając "ficzery" TBXL, przetestowałem, czy działa.. zapisałem. I od tego momentu zaczęły się "jaja". Np. odpalenie DOS-u kończyło się czarnym ekranem z zapintalającymi kolorowymi literkami w dwóch, górnych liniach...

A nie ma tam kawałka kodu maszynowego (nawet w liniach DATA)? Bo tu może być przyczyna.
Anyway, zapodaj obraz carta.

Sikor umarł...

22

Odp: TBXL i rozwałka *.atr'ów

@UnDead, jeszcze napisz, jak zapisujesz ten program w Turbo Basicu na dyskietkę (cała komenda).

23

Odp: TBXL i rozwałka *.atr'ów

qbahusak napisał/a:

@UnDead, jeszcze napisz, jak zapisujesz ten program w Turbo Basicu na dyskietkę (cała komenda).

"Po bożemu" ;-)

SAVE"D1:DPBLD.XTB" a jak niby inaczej (ok. LIST, ale nie o to chodzi...)

Co to jest? Co to jest?.... To przecież... Atari! :)

24

Odp: TBXL i rozwałka *.atr'ów

Sikor napisał/a:

Basic XL i BASIC XE były zawsze były jako obraz carta, wiele assemblerów też. TB XL docelowo ładuje się z dyskietki, więc tu jest przeróbka.

UnDead napisał/a:

... DOS czytany jest z dyskietki, jeśli jest wsadzona do D1:, oczywiście taki, jaki jest zainstalowany na danym obrazie/danej dyskietce.

Rozumiem, że wczytuje się DOS, wciskasz wejście do cartridge-a (nie pamiętam, jak jest w 2,5, ale chyba opcja B), wtedy pojawia Ci się menu? Proszę, załącz obraz cartridge-a, postaram się jutro wieczorem na to spojrzeć. Rozumiem, że opcja DIR działa na dzień dobry?

Nope. Gdy jesteś już w TBXL, to "B" wraca do TBXL, a nie do menu (i to akurat działa tak samo z MEM.SAV i bez)

Link do obrazu: https://atariwiki.org/wiki/attach/Turbo … tridge.car

Sikor napisał/a:

A nie ma tam kawałka kodu maszynowego (nawet w liniach DATA)? Bo tu może być przyczyna.
Anyway, zapodaj obraz carta.

Nie, nie ma. Akurat testy robiłem na stareńkim programie do wykresów funkcji - pierwotnie napisanym bez użycia jakichkolwiek elementów TBXL, żeby sobie porównać, jak szybko będzie się rysowało w TBXL w porównaniu z ATARI BASIC...

Co to jest? Co to jest?.... To przecież... Atari! :)

25

Odp: TBXL i rozwałka *.atr'ów

No dobra, na szybko: pod MyDOS-em działa i się nie wykrzacza do momentu, aż się wróci do DOS-a. Potem nie widzi cartridge-a, więc ewidentnie jak wróciłeś do DOS, potem do TB XL - mogło nie wszystko się zainicjować jak powinno. Wersja cartridge-owa jest po prostu zrobiona z plików i dodany nagłówek z menu, po wejściu do DOS część rzeczy może być zamazana (DOS 2.5 używa innych adresów niż MyDOS). Testowane na szybko.
Spróbuj jeszcze zamiast D1: pisać po prostu D:
================================
aha, testowałem na Altirze, jakby co

Ostatnio edytowany przez Sikor (2022-08-17 06:46:56)

Sikor umarł...