1

Temat: Atari STE - obraz tylko w High

Trafiło do mnie Atari 1040STE, które nie daje obrazu. Po podłączeniu monitora SM124 wszystko wydaje się działać poprawnie.

Dziwny objaw jest taki, że po podłączeniu carta diagnostycznego i wybraniu opcji testu Audio (po serialu lub z klawiatury wciskając A) i restarcie komputera, obraz się magicznie pojawia i do czasu wyłączenia działa normalnie (oczywiście z diag cartem).

Prześledziłem schematy i na początku sprawdziłem wymieniłem U405 74LS257 - bez zmian.

Następnym moim podejrzanym jest U209 (74LS86) lub uszkodzenie U203 MC68901, jako że z niego wychodzi sygnał mono oraz jest połączony z AY, więc być może ten test audio odwiesza magicznie wymuszanie Mono?

Może ktoś z was miał podobne objawy w STE?

Ostatnio edytowany przez lopez (2022-10-06 07:19:05)

2

Odp: Atari STE - obraz tylko w High

Sprawdź, czy nie ma zwarcia na MONO DETECT w gnieździe monitorowym. To częsta i znana przyczyna.

Sikor umarł...

3

Odp: Atari STE - obraz tylko w High

Dzięki Sikor, sprawdziłem jeszcze raz gniazdo i okazało się, że gniazdo monitora jest wyrobione i z jednym przewodem działa ok a z drugim już nie za bardzo, wymieniłem wiec je na inne, przez chwilę wydawało się, że jest ok, bo kilka razy wstał do TOSu. Jednak teraz jest dziwnie, z jednym przewodem wstaje do TOS 1.6, ale już diagrom się wiesza, a z drugim kabelkiem jest jak wcześniej czyli obraz jest w HIGH.

Zauważyłem dodatkowo, że U405 ma być 74S257 a nie 74LS257, więc różne cyrki które są teraz mogą wynikać z tej różnicy LS chyba może być za wolny?.

Zamówiłem "S" wymienię jak przyjdzie i zobaczymy co dalej :).

Ostatnio edytowany przez lopez (2022-10-06 19:39:04)

4

Odp: Atari STE - obraz tylko w High

Opisuje tylko dla potomności, U405 musi być 74S257 lub 74F257 (nie LS/HC/HCT..). U mnie po wymianie wszystkie cyrki ustały i komputer śmiga :-)