Temat: Atari 130XE Mod

Czołem,
Mam do Was pytanko, mam Atari 130XE i zainstalowane ala Stereo, niestety okazało się że nie działa do końca jak powinno, nie działa jeden kanał dorobiony z tyłu ( foto ). Ruszam przełącznikiem, który jest zainstalowany z tyłu ale nic to nie daje. Sygnał wychodzi tylko z jednego chincz - czy musi być specjalny program co obsługuje stereo? czy od razu po włączeniu jakieś gry dźwięk powinien  rozchodzić się równomiernie na dwa głośniki? Nie wiem kiedy to było robione na pewno dawno temu jeszcze przed wynalazkiem płytki na 2 Pokeye. Tutaj jest zainstalowany Pokey na Pokeyu - zlutowane na sobie, cześć nóżek wygiętych. Tak samo jak układ po lewej stronie - jest jeden na drugim i szczerze szukałem na necie do czego on jest i nie znalazłem odpowiedzi po wpisaniu symbolu scalaka. Spód płyty także ma polutowane przewody. Nie jestem elektronikiem i w życiu może parę razy miałem lutownicę - zastanawiam się czy może to usunąć aby nie popsuło to w jakiś sposób Atarynki.

Pozdrawiam

Post's attachments

IMG_2470.jpg 829.86 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_2472.jpg 1.18 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_2476.jpg 1.03 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Atari 130XE Mod

To wygląda na podstawowe stereo, w którym kanały są generowane zupełnie niezależnie - pierwszy Pokey gra tylko na pierwszym, a drugi - na drugim kanale. Czyli jak masz dźwięk mono to będzie on na jednym kanale. Żeby usłyszeć drugi kanał, potrzebujesz coś co gra w stereo - np. Yoomp!.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: Atari 130XE Mod

Stereo gra tylko wtedy gdy program, muzyka, napisana na dwa pokeye.
Drugi scalak to dekoder by sterować dwoma pokeyami, może to być 7400 lub 7404, albo byle co, ważne że negator
Przełącznik zwiera kanały stereo i robi z nich mono

4

Odp: Atari 130XE Mod

Dziękuje za informację, to mi trochę serce z kamienia spadło, na weekendzie jak będę miał chwilę odpalę to cudo i włączę Yoomp! . Jak otworzyłem to Atari to się za głowę złapałem ;) uważacie że warto to pozostawić jak jest? Mam jeszcze jedną 130 nie dłubaną przez nikogo. Na spokojnie też muszę posprawdzać Gtia czy są sprawne. Tutaj na 100 procent był wymieniany Freedie z jakiegoś powodu. Miłego wieczorku Wam życzę.

5

Odp: Atari 130XE Mod

Mnie to zastanawia to zlacze po lewej stronie. Z tego co widze, jest to podlaczone pod porty joyow. Co to mialo by robic? Centronics jaki czy cos?

6

Odp: Atari 130XE Mod

lewiS napisał/a:

Centronics jaki czy cos?

Tak, był nawet ten mod opisywany w polskim czasopiśmie - tytuł to chyba "Centronics dla ubogich", ale nie pamiętam, czy w Bajtku, Moim Atari czy czymś innym. Chyba między innymi spolszczona wersja Magic Paintera to obsługuje, przypuszczam, że Panther także.

Sikor umarł...

7

Odp: Atari 130XE Mod

Jakiś czas temu pytałem o to na innym forum, powiedzieli że to jest gniazdo zrobione po to aby wtykać w nie dwa joysticki jeden po prawej drugi po lewej stronie. Ale po co to komu było zrobione nie wiem. To idzie tylko z lutów jednego i drugiego gniazda joysticków. Będę miał chwilę to zobaczę czy faktycznie tak jest.

Post's attachments

79DE0239-E2DD-44F5-95FF-803DF4C10A6A.jpeg 1.07 mb, liczba pobrań: 39 (od 2023-02-01) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

8

Odp: Atari 130XE Mod

Może ktoś sterował czymś za pomocą sygnałów z portu dżojstików. Na centroniksa to to nie wygląda.

1088XEL i inne XL, XE, ST.

9

Odp: Atari 130XE Mod

SoundWave napisał/a:

Jakiś czas temu pytałem o to na innym forum, powiedzieli że to jest gniazdo zrobione po to aby wtykać w nie dwa joysticki jeden po prawej drugi po lewej stronie

Zgadza się. Tak ci napisaliśmy :-P

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

10

Odp: Atari 130XE Mod

Potwierdzam, jak popatrzeć na gniazdo DB25 nie są do odnośnych pinów doprowadzone wszystkie sygnały szyny danych.
Wygląda na dorobione gniazda do joysticka. Po co? Pytać twórcę :)

11

Odp: Atari 130XE Mod

perinoid napisał/a:
SoundWave napisał/a:

Jakiś czas temu pytałem o to na innym forum, powiedzieli że to jest gniazdo zrobione po to aby wtykać w nie dwa joysticki jeden po prawej drugi po lewej stronie

Zgadza się. Tak ci napisaliśmy :-P

Ale się przyznałem;) ale tutaj dostałem rzeczowe odpowiedzi co do działania stereo , szata forum jakaś tutaj ładniejsza :P

Dzięki chłopaki za pomoc i informację.

12

Odp: Atari 130XE Mod

To przypuszczenie a nie pewność że ktoś zrobił to dla joysticków.
Z połączenia trudno określić co poeta miał na myśli.
Włóż joystick i sprawdź.
Może zrobił sobie własne joysticki a że nie miał do nich wtyczek, zrobił tak jak masz.
Wtyczki DB9 co prawda pasują do gniazd w Atari, ale za płytko wchodzą. Stąd pomysł by.... no właśnie...

13

Odp: Atari 130XE Mod

Nadal będę się upierał, że jest to centronics. Względnie RS232. W wolnej chwili poszukam artka o tym interfejsie.

Sikor umarł...

14

Odp: Atari 130XE Mod

Zenon/Dial napisał/a:

To przypuszczenie a nie pewność że ktoś zrobił to dla joysticków.
Z połączenia trudno określić co poeta miał na myśli.
Włóż joystick i sprawdź.
Może zrobił sobie własne joysticki a że nie miał do nich wtyczek, zrobił tak jak masz.
Wtyczki DB9 co prawda pasują do gniazd w Atari, ale za płytko wchodzą. Stąd pomysł by.... no właśnie...

W weekend ogarnę temat i napiszę czy działa jak podłączę z tyłu joye. Przy dwóch latających gnomach w domu muszę uważać na moje stare skarby;) i znaleźć chwilę spokoju.

Ostatnio edytowany przez SoundWave (2023-02-01 14:32:43)

15

Odp: Atari 130XE Mod

Sikor napisał/a:

Nadal będę się upierał, że jest to centronics. Względnie RS232.

Ha. Miałem rację: https://infoserwis5.home.pl/__atari/por … entronics/ - tu masz to samo w wersji zewnętrznej. Oryginał był opisany w jakimś artykule, jak pisałem wcześniej (tam właśnie wersja wbudowana - być może, żeby ne blokować portów). Tak więc może pamięć mam krótką, ale atarowsko-wybiórczą.
====> w tekście jest sterwnik joystar i Panther, możesz na tym wykonać próbę druku.

Ostatnio edytowany przez Sikor (2023-02-01 14:39:05)

Sikor umarł...

16

Odp: Atari 130XE Mod

Ok, pisałem o tym w rzeczonym wątku że jeżeli to centronix to kabelek powinien być dorobiony, bo DB25 nie pasuje

17

Odp: Atari 130XE Mod

Jak najbardziej oryginalny interfejs centronics dla PC był na złączu DB25, a kabelki takie kosztowały grosze (pierwszy lepszy przykład z alledrogo: https://allegro.pl/oferta/kabel-drukark … kQAvD_BwE) . Sam taki używam z laserówką (w PC), chociaż już z przejściówką na USB (brak złącza CENTRONICS w PC).
A wracając do tematu - tu opis wraz ze schematem: http://atari8.eu/2014/02/01/358/

Sikor umarł...

18

Odp: Atari 130XE Mod

Nie no. To:
https://i.imgur.com/8Gl3oxc.png
nie wyglada jak to:
https://i.imgur.com/hVklZH6.png

19

Odp: Atari 130XE Mod

To co Sikor zaprezentował na jednej z fotek to kabel dla centronix ale gniazdo/wtyk jest 36pinowe a nie DB25.
Więc jeżeli indywidualnie się to polutuje to będzie działać.
Stąd z jednej strony jest 2x do gniazd joysticka, druga strona to gniazdo/wtyk centronixa. Może tak być.
Ale zgadzam się, zamieszczony schemat nie odpowiada załączonemu zdjęciu komputera z gniazdem DB25

20

Odp: Atari 130XE Mod

No to nie wiem, nie znam się, zarobiony jestem. Jak będzie wiadomo co to jest, poproszę o info.
@Zenon/Dial: od kiedy 12+13=36? pOLICZ PINY PROSZĘ - PIERWSZE ZDJĘCIE Z LINKU DO ALLEGRO. Sorki, caps się włączył, ale już nie będę poprawiał.

Ostatnio edytowany przez Sikor (2023-02-02 00:17:58)

Sikor umarł...

21

Odp: Atari 130XE Mod

12+13 to 25 ale popatrz na zdjęcie zrobionego kabelka, zamieszczone w poście 17, tam jest zastosowana wtyczka 36pinów dla centronixa.
Taka stosowana była w MicroPrincie.

22

Odp: Atari 130XE Mod

Pogodzę Was - port LPT, a zatem i kable do drukarek, miały z jednej strony złącze Cannon 25 pin (DB-25), a z drugiej Centronics 36-pin. Po stronie komputera zawsze było 25 pin, a po stronie drukarki 36 pin. Można było więc zrobić przejście z 2x Joystick na LPT i używać kabla Centronics, albo zrobić kabel z 2x Joystick od razu na Centronics. Niemniej połączenie tych pinów w gnieździe DB-25 było zupełnie inne w Centronics, niż to co widać na zdjęciu.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

23

Odp: Atari 130XE Mod

:) widać że kabelek musiał być robiony w/g koncepcji lutującego.
Po prostu, patrzymy na inne foty i opisujemy co widać.
Wniosek końcowy, użytkownik zrobił sobie centronix i działało.

24

Odp: Atari 130XE Mod

Jeśli autor tego gniazda zrobił to faktycznie do podłączenia drukarki to szacun. Co do użytego gniazda to do podłączenia drukarki powinno być użyte DB25 żeńskie a tu jest użyte męskie. Ale kto komu zabroni. Ja bym obstawiał, że gniazdo służyło do eksperymentów ze sterowaniem i nie obstawiał bym drukarki.

Ostatnio edytowany przez darpajdp (2023-02-03 11:05:11)

1088XEL i inne XL, XE, ST.