1

Temat: XC12 - ślizgająca się rolka

Dzień Dobry Wieczór wszystkim! :)

Już kiedyś pytałem o podobną sprawę, ale ona dotyczyła magnetofonu Atari 410, tym razem chodzi o XC12 i ślizgające się koło pośrednie....

^^^ trafia mi się coraz więcej magnetów które mają tę przypadłość... zgaduję że znowu jest problemem materiał na kole pośrednim który stracił swoje właściwości... i teraz pytanie do was ... czy ktoś ma jakiś patent na naprawę tej przypadłości?

W przypadku Atari 410 szanowny kolega Perinoid udzielił mi genialnej w swojej prostocie porady... można o tym poczytać w tym wątku: magnetofon Atari 410 - naprawa

Niestety zupełnie nie mam sensownego pomysłu jak rozwiązać tę kwestię w przypadku XC12 czy też pochodnych?

Ostatnio edytowany przez seban (2023-02-08 18:11:02)

2

Odp: XC12 - ślizgająca się rolka

To wygląda na ślizgający się pasek napędowy a nie problem z kółkiem. Zauważ, że stają obydwa koła ale nie widać, żeby to było z powodu wgniotki na tym mniejszym.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: XC12 - ślizgająca się rolka

pasek wymieniony i nowy... napędza koło zębate, które to ma trzpień na górze (to jasne, po lewej), do którego dociskane jest kółko pośrednie... jak obkleiłem chwilowo trzpień koła zębatego taśmą to koło pośrednie zaczęło się ślizgać na styku z prawym tależykiem.

A stają oba koła bo napęd jest z trzpienia koła zębatego po lewej... zaraz wrzucę drugi filmik.

^^^ Wszystko wskazuje na to że ów materiał cierny na kole pośrednim jest totalnie sztywny i "wyślizgany" ... nie rozbierałem tego koła jeszcze, ale wygląda że też to koło składa się z plastików i części wewnętrznej, tylko ne wiem jak to rozebrać bez destrukcji plastików, tzn. samo kółko wyjąć potrafię, tylko tej powierzchni która styka się innymi kółkami ruszyć nie mogę.

Ostatnio edytowany przez seban (2023-02-08 19:18:36)

4

Odp: XC12 - ślizgająca się rolka

kółeczko lewe górne napędza to środkowe, które jest cierne, bo jest sprzęgłem. Jak prawy nawijacz spowalnia, to to kółeczko środkowe naturalnie się "odłącza" Wydaje mi się, że topiel w novogum poprawi na jakiś czas sytuację. Na jakiś czas, bo ten novogum zarówno wchodzi w gumę, jak i dość szybko wychodzi (w sensie moczysz 1 dzień i działa 0.5 roku)

5

Odp: XC12 - ślizgająca się rolka

Jest dokładnie tak jak piszesz, tzn. że środkowe (czarne) koło pośrednie jest cierne i jest sprzęgłem, tyle że jest już tak śliskie i brak mu jakiejkolwiek przyczepności, to oczywiście kończy się tym że prawy tależyk którego zadaniem jest zwinięcie taśmy po prostu przestaje się obracać i zamiast magnetofonu mamy przepiękny "wciągacz taśm" :D nawet bez włożonej kasety sytuacja jest jak widać tragiczne. Minimalne obciążenie i wszystko staje permanentnie, tzn. prawy tależyk i koło pośrednie.

Bardzo dziękuję za poradę z zastosowaniem "novogum", prawdę mówiąc nie wiedziałem że takie preparaty istnieją... sprawdzę oczywiście jego działanie, ale również postaram się pokombinować coś więcej, tzn. poświęcę jedno takie koło pośrednie i spróbuję rozłożyć je na części (o ile się da). Dam znać co z tego wyjdzie, a tymczasem zamówię ten Novogum i sprawdzę jak ten preparat zadziała na te powierzchnię "trącą" tego koła.

Jeszcze raz dzięki za wskazówki!

6

Odp: XC12 - ślizgająca się rolka

To kółko ma założony gumowy pierścień, który można zdjąć i wymienić. Ale w tym przypadku zwykły oring z umywalki i przekroju prostokątnym nie wystarczy, będzie za duży. Natomiast można spróbować założyć uszczelkę okrągłą w przekroju byle nie za grubą (żeby pasowała w zagłębienie w kółku). To powinno zadziałać. Jedynym problemem jest konieczność rozebrania tego wszystkiego, co jest dość pracochłonne.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

7

Odp: XC12 - ślizgająca się rolka

Samo kółko udało mi się wydobyć, co prawda tak jak piszesz wymagało to pewnego nakładu pracy, ale nie było tak źle, tylko nawet mając owo kółko w ręku nie bardzo wiem jak się dalej zabrać to wyjęcia tego ślizgającego się pierścienia ciernego... w przypadku 410 kółko składało się z dwóch części (góra, dół) ... tutaj nie wiem jak jest... i boję się działać siłowo aby nie połamać zew. powierzchni tego kółka, do tego ten ślizgający się pierścień cierny jest tak sztywny że chyba nie wyciągnę go bez uszkodzenia i to byłoby do jeszcze do zaakceptowania bo to tak jest bezużyteczny w obecnej postaci i formie (ślizga się) ... tylko obawiam się że próby walki z tym zakończą się połamaniem reszty koła ;/

Ostatnio edytowany przez seban (2023-02-09 11:53:26)

8

Odp: XC12 - ślizgająca się rolka

Wczoraj oglądałem dwa mechanizmy, które mam w domu na części. W rancie tego kółka jest rowek, w który wchodzi ta "guma" (bieżnia). Ona ma przekrój zbliżony do kwadratu - możesz na tej podstawie oszacować, jak głęboko siedzi w bieżni. Teoretycznie powinien być elastyczny i dać się ściągnąć. Ale teraz to obawiam się, że prędzej się rozpadnie niż rozciągnie.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

9

Odp: XC12 - ślizgająca się rolka

perinoid napisał/a:

Ale teraz to obawiam się, że prędzej się rozpadnie niż rozciągnie.

No własnie doszedłem do takich samych wniosków :D Dzięki za przyjrzenie się tematowi, będę walczył... najwyżej kółko polegnie... wyciągnę wtedy jakieś inne z innego szrotu... ale nie omieszkam dać znać jak sprawa się zakończyła.

A że mam jeszcze inne egzemplarze z podobnym problemem to wypróbuję też metodę z novogum... przeczytałem co prawda "kartę charakterystyki" tegoż produktu i w składzie jest m.in. aceton, więc trzeba będzie uważać czy to nie będzie miało destruktywnego wpływu na zew. części kółka, no ale jak nie przeprowadzi się eksperymentu to się nie dowiemy.

Na pewno wrzucę info do tego wątku aby było wiadomo jaki sprawa będzie miała finał.

Ostatnio edytowany przez seban (2023-02-09 12:30:33)

10

Odp: XC12 - ślizgająca się rolka

Jak chcesz toto namoczyć to MUSISZ zdjąć bieżnię z koła bo plastik ci się na 100% rozpuści w acetonie. Namaczaj samą gumę. Jeśli zdołasz ją zdjąć bez uszkodzenia.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

11

Odp: XC12 - ślizgająca się rolka

Te gumowe bieżnie w mechanizmach taśmowych nazywane są bieżnią idler'a albo w skrócie idler.
To, że tracą właściwości jest normalne.

12

Odp: XC12 - ślizgająca się rolka

@perinoid: Nie wiem ile % acetonu jest w novogumie, w karcie charakterystyki nie napisali, ale jest jeszcze cała masa innych związków więc pewnie gdybym to moczył w całości to pewnie i tak by się skończyło tak jak napisałeś. Obawiam się że bieżnika z tego kółka jednak nie da się zdjąć (będę próbował) ale mam inne kółka w podobnym stanie, to będę eksperymentował. Podzielę się oczywiście przebiegiem eksperymentu, może się komuś przyda na później.

Jest jeszcze kilka innych preparatów, tzn. podobnych od innych producentów (np. "Nowa Guma" od Micro-Chip). W tym chyba nie ma acetonu, w zamian jest za to cała grupa innych węglowodorów.

Wszystko wskazuje zatem na to że najsensowniejszym będzie próba wymiany tejże bieżni na coś nowego, "regeneracja" może nie mieć najmniejszego sensu.

@pawex: dzięki za uściślenie terminologii :) Ze mnie mechanik żaden, trochę błądzę więc po omacku... często korzystając z pomocy ludzi mądrzejszych i bardziej doświadczonych niż ja, więc musicie mi wybaczyć nieznajomość właściwej terminologii, ale dzięki temu że piszecie to mogę się zawsze nauczyć czegoś nowego :)

Ostatnio edytowany przez seban (2023-02-09 12:54:00)

13

Odp: XC12 - ślizgająca się rolka

Witam

@seban specjalistą nie jestem i nie znam się na druku 3D, ale wiem że można gumę drukować. Może by tak zaprojektować zużyty element i druknąć. @qbahusak zaproponował mi druk jednego elementu z białego ABS-u do A800XL, więc i może on ma/może kupić gumowy filament i sobie z tym poradzi.

Pozdr.

Ostatnio edytowany przez gkd_82 (2023-02-09 14:24:39)

14

Odp: XC12 - ślizgająca się rolka

A wiadomo jakie rozmiary ma to kółeczko? Bo np. na Allegro jest kilka modeli za małe pieniądze i może da się coś dobrać bez kombinowania z wydrukiem (https://allegro.pl/listing?string=idler&order=p)?

@Pawex: dzięki za podpowiedź jak to kółeczko się nazywa bo dzięki temu na Allegro zauważyłem takie, którego właśnie szukam (ale nie do Atari akurat :) ).

Ostatnio edytowany przez prz (2023-02-09 14:35:35)

15

Odp: XC12 - ślizgająca się rolka

Podoba mi się to rozwiązanie z oringiem/ uszczelką. Podaj @seban średnicę sewnętrzną tego kółka, a może i wewnętrzną; takich uszczelek różnistych mam całą skrzyneczkę, może coś się dobierze.Można go nawet przeszlifować wsadzając w wiertarkę. Plastik powinien wytrzymać, to coś w rodzaju poliamidu zapewne.

16

Odp: XC12 - ślizgająca się rolka

Gdyby zaczęły się sypać zębatki lub kółka w magnetofonach XC12 to jeszcze nie koniec świata.
Na allegro są np. dostępne nowe zębatki do magnetofonów Unitra wykonane z jakiejś żywicy więc i do XC12 zawsze jest szansa wykonania zamienników.

Przykładowy opis z oferty zębatki do magnetofonu Unitry z allegro:
" Wysokiej jakości zamiennik wykonany bardzo precyzyjnie (nie jest to wydruk z filamentu FDM wygląda jak wyrób z formy wtryskowej) przy zastosowaniu trwałej żywicy inżynieryjnej.."

Ostatnio edytowany przez Pawex (2023-02-09 16:00:44)

17

Odp: XC12 - ślizgająca się rolka

Dobra... chwilę to trwało, bo trwały eksperymenty różne, ale już śpieszę z opisem tychże eksperymentów i doświadczeń...

Po pierwsze próba zdjęcia starej bieżni bez jej uszkodzenia nie powiodła się (co niestety przewidywałem ;P )
http://seban.pigwa.net/aa/XC12/XC12_idler_a.jpg

^^^ ta "bieżnia" jest totalnie skamieniała, mogę to dosłownie pokruszyć, popatrzyłem w innych XC12 które mam i tam ta guma jest mięka i "czepliwa", tutaj zero przyczepności.

po zdjęciu tej bieżni z idler-a wyglądało to tak:
http://seban.pigwa.net/aa/XC12/XC12_idler_b.jpg

@qbahusak: wymiary tejże "bieżni" to:

- średnica zewnętrzna 14mm
- średnica wewnętrzna 10mm
- przekrój: 2mm x 2mm

Poprosiłem RZóG-a aby mi wydrukował taką bieżnię na drukarce 3D, wyszło tak: (po lewej skamieniały oryginał, po prawej wydruk)

http://seban.pigwa.net/aa/XC12/XC12_idler_c.jpg

RZoG użył elastycznego filamentu  "Fiberflex 40D"

Początkowo wydawało się że będzie dobrze, jednak pod koniec kasety "60 min" zaczynają się problemy:

Co dalej? Po pierwsze spróbuję znaleźć jakieś oringi który by pasowały a jeżeli nie znajdę to RZóG ma spróbować wydrukować z innego materiału który ma większą przyczepność, bo "Fiberflex 40D" okazał się zbyt śliski.

18

Odp: XC12 - ślizgająca się rolka

14mm to niestety 0.55" a standardowe oringi mają 0.5" więc są za małe. Chyba, że da się odrobinę rozciągnąć.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

19

Odp: XC12 - ślizgająca się rolka

a ten np. nie będzie pasował?
https://allegro.pl/oferta/unitra-idler- … 9513979324

w opisie (sprzedawcy) jest:
wymiary:
średnica zewnętrzna 14mm
średnica wewnętrzna 10mm
szerokość 2mm

Oczywiście allegro dodało u góry swój tytuł-opis, który nie pasuje do sprzedawanego przedmiotu.

Ostatnio edytowany przez Pawex (2023-02-10 02:30:40)

20

Odp: XC12 - ślizgająca się rolka

Ten byłby jak fabryczny. Jeśli wymiary w opisie są poprawne.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

21

Odp: XC12 - ślizgająca się rolka

@pawex: dzięki za namiary! Kupiłem na próbę... jak dotrze i założę i przetestuję. Dam oczywiście znać jak poszło.

ps1) zdarzało mi się już kupować od tego człowieka paski napędowe do magnetofonów ZRK i były spoko jakości, mam nadzieję że bieżnia idler-a też się sprawdzi :)
ps2) co Allegro wyprawia z tymi opisami to ja nie ogarniam, nie raz się już na to złapałem ;/

Ostatnio edytowany przez seban (2023-02-10 09:30:47)

22

Odp: XC12 - ślizgająca się rolka

Na sąsiednim osiedlu mam taką firmę "Oring". Kupowałem tam kiedyś uszczelki do filtra do wody. Nigdzie nie było, a tam bez problemu mi sprowadził za kilka dni. Jeżeli mnie pamięć nie zwodzi, to facet tam robi uszczelki na zamówienie, na wymiar. Co prawda, jak czekałem tam w kolejce, to przede mną byli ludzie odbierający uszczelki do jakichś dużych maszyn hydraulicznych i może o takie zamówienia chodzi, ale kto wie, może i drobnicę też. Pod linkiem jest email i telefon. A może @seban i w swojej okolicy masz podobnego fachowca żeby podejść i pokazać te kółka na miejscu?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

23

Odp: XC12 - ślizgająca się rolka

To jeszcze ja tak odrobinę humorystycznie.

Jak wspomniałem wcześniej o czymś nowoczesnym (druk 3D), to można wręcz przeciwnie pójść w totalny "oldskul". Wystarczy mieć gumę o grubości 2mm (na przykład z dętki od jakiegoś pojazdu) i dwa wybijaki/perforatory o średnicach 10mm i 14mm, no i słuszny "meselek". Odpowiednio rozmierzyć, użyć odpowiedniej siły i gumowy idler gotowy.

Pozdr.

Ostatnio edytowany przez gkd_82 (2023-02-10 22:19:56)

24

Odp: XC12 - ślizgająca się rolka

@gkd_82: o ile się ta guma by lepiej sprawdziła, to czemu nie> Można ją jeszcze wyciąć CNC czy w dowolny inny precyzyjny sposób, aby było dokładniej.

Sikor umarł...

25

Odp: XC12 - ślizgająca się rolka

@Sikor z tym CNC to niegłupia sprawa.

Natomiast co do ręcznego wybijania to na coś takiego natrafiłem: https://www.youtube.com/watch?v=I7ETHsYvW1o&t=1040s. Swoją drogą na tym kanale są ciekawe wskazówki, jak między innymi niedestrukcyjnie wybielić plastyk.

Co do rodzimego przykładu wybijania czegoś z gumy to proszę bardzo: https://www.youtube.com/watch?v=Ap5Hh9F9AP4&t=310s.

No ale co by nie zaśmiecać dalej tego wątku, powstrzymuję się z bycia wujkiem dobrą radą zasypując być może zbędnymi linkami.

Czekamy więc na @seban-a i wieści co z idlerami z allegro, czy ewentualnym wydrukiem 3D z innego filamentu.

Pozdr.

Ostatnio edytowany przez gkd_82 (2023-02-13 16:01:53)