Temat: Atari 800xl mod svideo

Cześć Wszystkim,
Przymierzam się do wykonania moda w moim Atari aby wyprowadzić sygnał s-video.
Korzystam z tej instrukcji co poniżej

https://infoserwis5.home.pl/__atari/por … l-inaczej/

Wszystko ładnie wygląda, ale jest jedno ale...
Autor nie podał konkretnie napięcia rezystorów jakie mają być użyte? podał tylko wartość.
Niestety nie można się z autorem skontaktować ponieważ jest zwrotka z serwera pocztowego, że taki adres nie istnieje.
Czy ktoś zna tego forumowicza? możliwe, że jest na tym forum.
Ewentualnie jest wstanie mi pomóc jakich mam użyć rezystorów na jakim napięciu?
Jeśli ktoś z Was zna inne też rozwiązanie ale nie inwazyjne bez cięcia obudowy który umożliwi wyprowadzenie sygnału s-video w Atari 800xl to nie pogniewałbym się aby taką instrukcje mi udostępnił;-)

2

Odp: Atari 800xl mod svideo

Co to "napięcie rezystorów"? Chyba miałeś na myśli kondensatory. Jeśli tak to weź dowolne powyżej 10V (6.3V też od biedy wystarczy).

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: Atari 800xl mod svideo

No właśnie miałem na myśli rezystory ich napięcie.
Z tego co wiem to rezystory mają określone przez producenta dopuszczalne napięcie i właśnie o to mi się rozchodzi.
W Tym artykule co wyżej podesłałem autor nie podał jakie mają być rezystory o dopuszczalnym napięciu.

Ostatnio edytowany przez skofrant (2023-05-03 08:42:53)

4

Odp: Atari 800xl mod svideo

Rezystory mają moc, a nie napięcie, W tym wypadku stosuje się 0,125W.

5

Odp: Atari 800xl mod svideo

Słusznie mój błąd...
Więc jeszcze w związku z tym mam pytanie...
Rezystory o takiej mocy 0,125W nie we wszystkich sklepach dostane. A jak dostane to nie dostane innych części...
Czy jak wstawie rezystory o mocy np 0,6W,0,25W lub 1W to nie będzie problemu?

Ostatnio edytowany przez skofrant (2023-05-03 08:42:22)

6

Odp: Atari 800xl mod svideo

Nie będzie. Po prostu będą większe gabarytowo. 0,25W są najpopularniejsze i w każdym elektronicznym dostaniesz.

7

Odp: Atari 800xl mod svideo

Nie bierz 1W bo to będą "kobyły". Jak przyjdą, to się załamiesz.
Bierz 0.125W lub 0.25W. Po prostu dowolne miniaturowe osiowe.

8

Odp: Atari 800xl mod svideo

Mam jeszcze pytanie do tego tematu.
Chce wykonać s-video moda bez Przełącznika włączającego lub wyłączającego  sygnał COMPOSITE bo nie mam w obudowie otworu a nie chce niszczyć też obudowy.
Czy można to zrobić?
Wystarczy że kabelek przylutuje do 2 i 3 pinu??

https://infoserwis5.home.pl/__atari/por … l-inaczej/

Ostatnio edytowany przez skofrant (2023-05-03 08:41:53)

9

Odp: Atari 800xl mod svideo

W ogóle nie musisz montować tego przełącznika. Będziesz miał Composite na stałe wyłączony. Albo włączony, jeśli nie przerwiesz obwodu, który ten switch zwiera.

[edit - to jest bzdura, dotyczy 600XL]
I chciałem zaznaczyć, że noga 5 w gnieździe jest zwarta do masy. Trzeba zrobić przecięcie na PCB, które ją od tej masy odizoluje. O tym nie ma wzmianki w podlinkowanym przez ciebie przepisie.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2023-05-01 06:58:07)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

10

Odp: Atari 800xl mod svideo

@perinoid, a to na jakiejś konkretnej rewizji? Robiłem kabelek do s-video na dwóch płytach 800XL bez Freddiego i na obu noga 5 w gnieździe nie była do niczego podłączona, tzn. wlutowana w pole lutownicze na płycie, a to pole do niczego nie podłączone, nic nie odcinałem.

11

Odp: Atari 800xl mod svideo

@Mq: czyżbym pomylił 800XL z 600XL? Chyba tak. Wywalę ten fragment.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2023-05-01 06:57:25)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

12

Odp: Atari 800xl mod svideo

ponoć 600xl to żyleta?

Odp: Atari 800xl mod svideo

AS... napisał/a:

ponoć 600xl to żyleta?

Tak, ale po modzie s-video. 

W filmie FJC jest to dokładnie pokazane:  https://www.youtube.com/watch?v=84XwomksB4c&t=540s

Tak jak pisał @perinoid przecina się jedną ścieżkę, a następnie dołącza luminancję przez rezystor 75R oraz chrominancję przez mały kondensator.  Kondensator z góry C55 się usuwa, bo rozmazuje obraz.

Najlepiej doinstalować sobie jeszcze SRAM 64K V3, żeby tam nic nie klikało odświeżanie pamięci (oczywiście DRAM należy usunąć!).

Obraz jest przepiękny.  Głównie dlatego, że 600XL ma fantastycznie zaprojektowaną i wyciszoną szumowo płytę.

"Obraz w 600XL to żyleta" odnosi się do tego, że na innych komputerach nawet z modami jest trudny do osiągnięcia tak krystalicznie czysty obraz.

serwus,
Piotr

Atarowiec... inżynier elektroniki, informatyki i automatyki. Programista i przedsiębiorca.

Odp: Atari 800xl mod svideo

@skofrant,

Zgadza się co koledzy wcześniej podpowiadają.  Ja osobiście używam rezystorów 1% 0.25W.  Ponieważ Atari nie używa drabinek rezystorowych, możesz spróbować wykorzystać rezystory 1% tolerancji wartości, zwłaszcza w tych modach, w których powtarzają się rezystory o tych samych wartościach.

Ja kupuję rezystory normalnie na Allegro.

serwus,
Piotr

Atarowiec... inżynier elektroniki, informatyki i automatyki. Programista i przedsiębiorca.

15

Odp: Atari 800xl mod svideo

peterkaczorowski napisał/a:
AS... napisał/a:

ponoć 600xl to żyleta?

Tak, ale po modzie s-video. 

W filmie FJC jest to dokładnie pokazane:  https://www.youtube.com/watch?v=84XwomksB4c&t=540s

Tak jak pisał @perinoid przecina się jedną ścieżkę, a następnie dołącza luminancję przez rezystor 75R oraz chrominancję przez mały kondensator.  Kondensator z góry C55 się usuwa, bo rozmazuje obraz.

Najlepiej doinstalować sobie jeszcze SRAM 64K V3, żeby tam nic nie klikało odświeżanie pamięci (oczywiście DRAM należy usunąć!).

Obraz jest przepiękny.  Głównie dlatego, że 600XL ma fantastycznie zaprojektowaną i wyciszoną szumowo płytę.

"Obraz w 600XL to żyleta" odnosi się do tego, że na innych komputerach nawet z modami jest trudny do osiągnięcia tak krystalicznie czysty obraz.

serwus,
Piotr

A jak się ma do tego płyta 800XL? Dużo gorsza? Mam takie jedno ładne 800XL i nie do końca jestem pewien czy montować tam od razu Sophię2 czy walczyć...

Odp: Atari 800xl mod svideo

Charlie Runkle napisał/a:

A jak się ma do tego płyta 800XL? Dużo gorsza? Mam takie jedno ładne 800XL i nie do końca jestem pewien czy montować tam od razu Sophię2 czy walczyć...

Dużo nie.  UltraVideoXL mod + SRAM 64K V3 też poprawi sprawę.  Reszta to trochę indywidualne ustawienie.

Oczywiście polecam nieinwazyjny upgrade video w postaci VBXL oraz SAVO XL.

VBXL (VBXE z adapterem dla Atari XL) udostępni Ci:
- wyjście RGB
- dodatkowe tryby graficzne: natywne 80 column oraz tryby trochę podobne jak w Amidze czy SNES

SAVO XL można kupić u mnie.  To jest prosta płytka, którą montuje się w miejscu modulatora.
Nie tniesz obudowy.  W miejscy anteny masz wyjście Sega Saturn.  Z płytką dodawany jest kabel Sega Saturn - Euro SCART.
Do płytki możesz podłączyć sygnały RGB z VBXE/VBXL. Można tam również podłączyć s-video, composite oraz mono/stereo audio.
Opis tutaj: http://ftp.pigwa.net/stuff/projects/SAVO/

Mam do testów Sophię 2.  Daje krystalicznie czysty (wręcz emulatorowy) obraz przez DVI (lub HDMI z przejściówką).


serwus,
Piotr

Atarowiec... inżynier elektroniki, informatyki i automatyki. Programista i przedsiębiorca.

17

Odp: Atari 800xl mod svideo

SAVO i "nieinwazyjny"? ;-)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

Odp: Atari 800xl mod svideo

perinoid napisał/a:

SAVO i "nieinwazyjny"? ;-)

Dla obudowy ;)  I prawdę mówiąc odwracalny.  Zawsze jak ktoś bardzo chce to może sobie ponownie wlutować modulator. Nie wiem po co, ale może.. :)

Atarowiec... inżynier elektroniki, informatyki i automatyki. Programista i przedsiębiorca.

19

Odp: Atari 800xl mod svideo

Kurcze troche zgłupialem... odnośnie tego moda

https://infoserwis5.home.pl/__atari/por … l-inaczej/

To może jest jakiś inny prosty mod s-video dla Atari 800xl gdzie nie muszę ciąć scieżek?

Odp: Atari 800xl mod svideo

skofrant napisał/a:

Kurcze troche zgłupialem... odnośnie tego moda

https://infoserwis5.home.pl/__atari/por … l-inaczej/

To może jest jakiś inny prosty mod s-video dla Atari 800xl gdzie nie muszę ciąć scieżek?

Napisz do mnie maila na piotr.kaczorowski (at) gmail  com 

Wyślę Ci PDF z UltraVideoXL .  Nic nie trzeba ciąć.  Wymiana kilku rezystorów dla wyrównania poziomów sygnałów, aby było zgodnie ze standardem s-video.

serwus,
Piotr

Atarowiec... inżynier elektroniki, informatyki i automatyki. Programista i przedsiębiorca.

21

Odp: Atari 800xl mod svideo

Piotrze napisałem maila do Ciebie.

Ostatnio edytowany przez skofrant (2023-05-03 08:40:42)

22

Odp: Atari 800xl mod svideo

Słuchajcie, ja kiedyś przy okazji odrestaurowywania jednej 800XL pobawiłem się trochę dłużej w przetestowanie różnych modów związanych z torem wizji opisywanych w wielu różnych miejscach przepastnego internetu. Postarałem się zebrać to do kupy, w miarę możliwości opisać co ma niby robić który mod i które z nich w ogóle faktycznie działają, a które nie.
Wiem, że to robi kolejny mętlik, ale zerknijcie sobie na ten mój opis obszerny, bo w mojej 800XL zrobiłem sobie obraz miód-malina po s-video, więc może warto poczytać. Mi wtedy przede wszystkim zależało, żeby sprawdzić co dlaczego co robi, a nie polegać na tym że ktoś tam mówił wymień taki rezystor na taki, a taki na inny, ale nie pisali ludzie dlaczego i co to konkretnie ma zmienić. Ja chciałem wiedzieć więcej i dokładniej co robię.
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=16395
No a kolega @peterkaczorowski jak coś tam wie w temacie (bo tak na to mi wygląda), to jak by miał chęć, to może coś dopowie jeszcze.

Odp: Atari 800xl mod svideo

Mq napisał/a:

No a kolega @peterkaczorowski jak coś tam wie w temacie (bo tak na to mi wygląda), to jak by miał chęć, to może coś dopowie jeszcze.

Cześć Mq!

Chętnie poczytam. Chociaż widzę, że zrobiłeś taką analizę, że mi daleko pewnie do takich spostrzeżeń, aż tak szczegółowo.

Ogólnie kierunki są następujące:
- wyrównanie poziomów sygnałów do specyfikacji s-video
- wyrównanie czasów generowania sygnałów
- eliminacja zakłóceń z płyty na tor wideo (np. SRAM 64K V3, wcześniej wybranie wariantu elementów pasywnych na płycie, aby sygnały zegarowe zbyt nie podbijały zakłóceń, np. na płytach Atari XE)
- dobrej jakości kabel - na tyle ekranowany, żeby sygnał audio nie wchodził na wizję
- pętle mas - tak, żeby układy generujące tor wideo były na tej samej masie co socket wideo - serwisując coraz częściej widzę mody polegające na podpinaniu nóżki potencjometru 500k do punktu lutowniczego modulatora

Póki co teraz lecę z analizą magistrali O2/BO2, która powoduje różne fiksacje i niestabilność systemu przy wielu rozszerzeniach.  Może się okazać, że rozwiązanie będzie trywialne, ale jeszcze nie obwieszczam sukcesu.

serwus,
Piotr

Atarowiec... inżynier elektroniki, informatyki i automatyki. Programista i przedsiębiorca.

Odp: Atari 800xl mod svideo

@Mq,

BTW analizy co zrobiłeś i spisałeś,  jak bardzo istotne są szumy z płyty...

Obecnie na płycie Atari XE mam postawionego Rapidusa z SRAM oraz VBXE. 
Wyjęty Freddie i płyta leci na 3.5Mhz.

Reszta: U1MB, PokeyMax, czeka na swój moment, ponieważ testuję tematy O2/BO2... ale....


W tym komputerze nie ma pamięci dynamicznych.  Obraz w trybie 6502C (procesor od NCR) jest bardzo dobry.
Natomiast po przełączeniu na 65C816 coś m sieje po legacy output i mam znów paski pionowe... ciekawe co to za duchy ;)
Możliwe, że O1.. też będę to sprawdzał.

Atarowiec... inżynier elektroniki, informatyki i automatyki. Programista i przedsiębiorca.

25

Odp: Atari 800xl mod svideo

peterkaczorowski napisał/a:

Póki co teraz lecę z analizą magistrali O2/BO2, która powoduje różne fiksacje i niestabilność systemu przy wielu rozszerzeniach.  Może się okazać, że rozwiązanie będzie trywialne, ale jeszcze nie obwieszczam sukcesu.

Jak byś z tym tematem coś uwalczył, to by było rewelacyjnie, ale powiem Ci, że wielu już próbowało ten PHI2 na różne sposoby okiełznać. Zasadniczo wnioski są takie, że zbocza sygnałów (zwłaszcza zegarowego) w Atari są bardzo nieregularne, tzn. mocno pochylone, brzydkie w kształcie (niezbyt prostokątne) i w każdym egzemplarzu Atari trochę inne. Duży jest też rozstrzał jeśli chodzi o parametry układów (spora tolerancja) i te sygnały pływają (przesuwają się mocno). Problemem jest tu brak buforowania sygnałów sterujących i magistral. Jazda zaczyna się jak zaczynamy rozszerzać Atari o pamięć i inne wynalazki, bo to wszystko jest wieszane na tych samych liniach, dochodzą pojemności i zbocza robią się jeszcze gorsze. Gdzieś na forum znajdziesz zamiennik 74LS08 wykonany przez Simiusa z użyciem pętli PLL. Niby to poprawiało sygnał PHI2 bardzo, ale ja i tak z tym wynalazkiem miałem problemy na niektórych płytach z timingami po rozszerzeniu pamięci na przykład.