1

Temat: SIDE3 + ultimate 1MB

Hi, co trzeba ustawić w ultimate aby SIDE3 działał? Mam włożony SIDE3 ze sformatowaną kartą przełącznik w górę w SIDE3 i w loaderze mam No Device... w Ultimate najnowszy firmware 4.2

2

Odp: SIDE3 + ultimate 1MB

Ale w Ultimate masz firmware pod Side3? Bo może masz ten pod Side2, one nie są kompatybilne.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: SIDE3 + ultimate 1MB

Tak, zrobiłem update U1MB do wersji 4.2 i mam wgrany plugin VXS3STCO co sugeruje że jest to plugin do SIDE3. Co bym nie robił w ustawieniach Ultimate to nie jestem w stanie bootować z S3. Przy włożonym do atarynki S3 nie jestem w stanie wejść do loadera Ultimate. Tak jakby S3 nie odpowiadał, choć zielona dioda czasami świeci a czerwona mrugnie...

4

Odp: SIDE3 + ultimate 1MB

A z menu u1mb ctrl+L nie wywołuje menu loadera S3?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: SIDE3 + ultimate 1MB

Czyżby standardowy problem z 74LS08? Wymienić na 74F08, żeby działało?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

6

Odp: SIDE3 + ultimate 1MB

Pin napisał/a:

A z menu u1mb ctrl+L nie wywołuje menu loadera S3?

Jeśli cart jest włożony to nie, jeśli wyjęty bez problemu wywołuje

7

Odp: SIDE3 + ultimate 1MB

perinoid napisał/a:

Czyżby standardowy problem z 74LS08? Wymienić na 74F08, żeby działało?

Nie bardzo jeszcze wiem o czym piszesz.. inny cart np z grami działa..

8

Odp: SIDE3 + ultimate 1MB

Tu chodzi o Side2/Side3 i inne bardziej skomplikowane ustrojstwa - inne carty działają. Może być konieczne wymienienie jednej kości na płycie komputera (czasami pomaga podmiana procesora na taki od innego producenta, zwłaszcza jeśli masz ten "meksykański"). Standardowa sprawa.

A tak przy okazji bo nie napisałeś - czy Side3 włożony do innego kompa bez U1MB (albo już przetestowanego na obecność Side3) działa poprawnie? Może masz uszkodzony cart?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

9

Odp: SIDE3 + ultimate 1MB

Czy mówiąc o wymianie układu masz na myśli kość SN74LS08N ?

Post's attachments

20230420_152249~2.jpg 1.68 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

10

Odp: SIDE3 + ultimate 1MB

Tak. Na płycie jest tylko jedna taka.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

11

Odp: SIDE3 + ultimate 1MB

perinoid napisał/a:

Tak. Na płycie jest tylko jedna taka.

Dzięki, spróbuję zdobyć ten układ.. a jak nie zadziała to spróbować zmienić procesor na innego producenta czy inny pomysł? (taka sugestię też usłyszałem)

12

Odp: SIDE3 + ultimate 1MB

Na Discordzie Piotr Kaczorowski rozkminił o co kaman - chodzi o zaszumioną ścieżkę Phi2 czy Buffered Phi2, zwłaszcza na kompach z ECI. Problem jest wynikiem jakichś rozkmin i braku odpowiednich testów przebiegu Phi2, ewentualnie machnęli ręką "bo przecież działa". Kompy bez ECI oraz XEGS mają ładny ten przebieg.

W każdym razie miał ten sam problem i rozwiązał go zmniejszając zakłócenia na tej linii, która w komputerach z ECI ma jakieś 20 parę centymetrów i szwęda się po całej płycie.

zamiana 74LS po prostu zmienia charakterystykę BPhi2 i może spowodować, że SIDE3+Ultimate zabangla. Ale nie musi.

Ostatnio edytowany przez qbahusak (2023-04-20 22:11:44)

13

Odp: SIDE3 + ultimate 1MB

Ja u siebie miałem taki sam problem, ale w kombinacji U1MB + TK2 stereo + VBXE. U mnie objawiało się to wyłączaniem się VBXE, gdy przechodził w tryb VBXE. Zmieniałem 74LS08 na 74HCT08, ale nic to nie dało, dopiero wsadzenie 78F08 rozwiązało problem. Płyta oczywiście 130XE z ECI.

14

Odp: SIDE3 + ultimate 1MB

qbahusak napisał/a:

Na Discordzie Piotr Kaczorowski rozkminił o co kaman

Piotrek próbuje zwalczyć skutki zakładając przyczyny, których nie zweryfikował bo nie jest w stanie, jednocześnie ignorując dotychczas znane rozwiązania. Efekt jest taki, że właśnie przestało mu działać coś co mu działało wcześniej.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

15

Odp: SIDE3 + ultimate 1MB

Jak to? Znalazł kilka kluczowych elementów wpływających na kształt tego sygnału, kilka konfiguracji kwarcu, które działają inaczej, różny układ ścieżek, porobił bypasy, eksperymenty i było lepiej. A że coś przestało działać, to może dlatego, że twórcy urządzenia dopasowali się do nędznie działającego zegara. A dotychczas znane rozwiązania to w sumie magia (wymień 7408 na inny, zmień procek etc).

16

Odp: SIDE3 + ultimate 1MB

Niby tak. Problem w tym, że to dotyczny płyty/płyt, na których Piotrek pracuje. A ja mam płytę, na której to nie występuje chociaż nie ma jego modyfikacji. Mam też inną z modyfikacjami @kkrys, która zarówno O2 jak i BO2 ma jak z książki. I to niby ta "gorsza" płyta, czyli ta z ECI. No i jak może przeszkadzać kształt sygnału O2 jeśli on łączy wyłącznie CPU z Antikiem, bo wszystko inne używa tego buforowanego przez 7408, skoro komputer działa?

Owszem, warto by było dokładnie sprawdzić wpływ konkretnego modelu procesora, wersji 7408. Tylko to trzeba zrobić metodycznie - bo inaczej jest takie obijanie się o ściany.

Ale ja się tam nie znam, zwłaszcza na elektronice.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2023-04-22 08:55:04)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

17

Odp: SIDE3 + ultimate 1MB

Masz to na złotej płycie ...?

18

Odp: SIDE3 + ultimate 1MB

Ta co to w niej @kkrys dziergał jest zielona. Przy okazji - on w niej dziergał w kierunku poprawy jakości obrazu (co wyszło bardzo zacnie).

Ostatnio edytowany przez perinoid (2023-04-22 08:52:51)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

19

Odp: SIDE3 + ultimate 1MB

Ty masz złotą jak dobrze kojarzę, oraz tam wszystko działa ?

Odp: SIDE3 + ultimate 1MB

Ponieważ zostałem wywołany do tablicy, aktualna informacja jest taka, że wszystko zaczęło działać, chociaż jeszcze cały komputer nie został zbudowany i wszystkie problemy nie zostały usunięte.

Na chwilę obecną na płycie działają:
- SRAM 64K V3
- VBXE
- Ultimate 1MB
- Rapidus

SIDE 3.1 działa w trybie 6502C oraz we wszystkich 65C816.

W komputerze jest usunięty Freddie oraz DRAM. 

Obecnie podmieniony został 74LS08 na wersję 74F08, Pokey na PokeyMax oraz GTIA na Sophię 2.
Zmiana kolejnych elementów poprawia stopniowo stabilność systemu.

Jutro (28.04) będę pracował dalej nad maszyną i jeszcze będę testował jedno rozwiązanie.  Jeśli wynik jego będzie zgodny z oczekiwaniem opracuję trwały "workaround" stabilizujący system i działanie elementów wszystkich jednocześnie oraz mam też plan końcowego rozwiązania.  Pisałem o nim na Discordzie.

Będę dawał znać o rezultatach.

serwus,
Piotr

Atarowiec... inżynier elektroniki, informatyki i automatyki. Programista i przedsiębiorca.

Odp: SIDE3 + ultimate 1MB

> Piotrek próbuje zwalczyć skutki zakładając przyczyny, których nie zweryfikował bo nie jest w stanie, jednocześnie ignorując dotychczas znane rozwiązania. Efekt jest taki, że właśnie przestało mu działać coś co mu działało wcześniej.

qbahusak napisał/a:

Jak to? Znalazł kilka kluczowych elementów wpływających na kształt tego sygnału, kilka konfiguracji kwarcu, które działają inaczej, różny układ ścieżek, porobił bypasy, eksperymenty i było lepiej. A że coś przestało działać, to może dlatego, że twórcy urządzenia dopasowali się do nędznie działającego zegara. A dotychczas znane rozwiązania to w sumie magia (wymień 7408 na inny, zmień procek etc).

@qbahusak, nie ma znaczenia co napisał @perinoid.  Możliwe, że źle przeczytał lub zrozumiał.   Nie ma obecnie znanego pewnego rozwiązania, które stabilizuje system Atari, w którym jest wiele rozszerzeń.  To, że komuś coś działa to nie znaczy, że wie dlaczego mu działa, a najlepszym dowodem jest to, że jak ma niedziałający system to nie wie jak to poprawić.  Pamiętajmy, że jest wiele osób, które uważają, że jego system jest stabilny, ale wcale to nie oznacza, że sprawdziły wszystkie rozszerzenia za sobą.

Na chwilę obecną w związku z tym co tam wcześniej Łukasz napisał i co było pisane, fakty są takie, że hipotezy postawione przeze mnie się sprawdzają, a system stał się stabilny.  Jest to jeszcze faza laboratorium, ale mam pomysł na kolejny eksperyment i potencjalnie na finalne rozwiązanie.

serwus,
Piotr

Ostatnio edytowany przez peterkaczorowski (2023-04-27 20:48:33)

Atarowiec... inżynier elektroniki, informatyki i automatyki. Programista i przedsiębiorca.