26

Odp: AVGcart czy SUBcart

AS... napisał/a:

A ską∂ masz nowe XL-kę (z Wenezueli? tam ich 5szt kolo sprzedaje od dobrych paru miesięcy)...

"nowe" u mnie, na nowe "As... mode" jeszcze mnie nie stać.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

Odp: AVGcart czy SUBcart

Jeszcze raz.  SIDE3 + Fujinet - działa from scratch, a AVG nie.  Żeby to rozwiązać trzeba się dowiedzieć jak to zrobić i zrobić to jak napisałeś.  Dla mnie bazowym rozwiązaniem jest Fujinet, a nie AVG czy inny cart.  Fujinet mam podłączony do Atari, a carty sobie zmieniam.  Rozumiem, że część osób ma całkowicie odwrotną perspektywę, która składa się na:  AVG jako istotna część Atari + Fujinet - wcale lub opcjonalnie. 

Co do kolegi "Retro Akcja".. Nie wiem.  Ma swój pogląd na świat.  Rozwalenie czegoś w retro to nic złego.  To jest retro ;)  Tak ma być?  Czy Atari tak chciało, żeby te komputery działały kolejne 40 lat?  Nikt o tym nie myślał ;)

serwus,
Piotr

-

Atarowiec... inżynier elektroniki, informatyki i automatyki. Programista i przedsiębiorca.

28

Odp: AVGcart czy SUBcart

Piotr, zaraz Peri napisze że się zawiesiłem.
Do Atari z rapidusem, polecam ide plus min. od wersji D, tam zaczyna się magia.
Żaden avg/side itp.

29

Odp: AVGcart czy SUBcart

Zawiesiłeś się ;-P

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

30

Odp: AVGcart czy SUBcart

Wiedziałem że jesteś ;)

31

Odp: AVGcart czy SUBcart

Panowie, ale AVG/SUB to inny target niż Wy. Ktoś, kto chce sobie pograć na real sprzęcie to AVG/SUB jest idealny, bo odpali właściwie wszystko. I nie pcha strasznej kasy (tak, stacja w dobrym stanie też kosztuje). A jak posmakuje - to może z czasem rozbuduje. Takie fakty.

Sikor umarł...

32

Odp: AVGcart czy SUBcart

Sikor dokładnie dlatego kupiłem avg z kabelkami, teraz kupię SUB też z kabelkami.
Do nowych 130xe to genialne wręcz :)

Odp: AVGcart czy SUBcart

Do nowych 130xe  to chyba ide plus min. od wersji D, tam zaczyna się magia ;)

Atarowiec... inżynier elektroniki, informatyki i automatyki. Programista i przedsiębiorca.

34

Odp: AVGcart czy SUBcart

Ha! miscretro rozwaliło system! Teraz AVG już są przestarzałe i zaraz nie będą supportowane :) (OBY NIE) A za 2-3 lata nowy lepszy kartridż z kilkoma ficzerami więcej.

No dobra, wiem, SIDE też tak miało, że 3 wersje powstały i wiele osób ma wszystkie 3 kartridże SIDE. Prawdopodobnie trzeba będzie zakupić ten SUB, ale najpierw znajdę powód :)

Ostatnio edytowany przez qbahusak (2023-06-19 07:26:24)

Odp: AVGcart czy SUBcart

@qbahusak,

Gdzie się taka informacja pojawiła?  Site, Discord ?

Atarowiec... inżynier elektroniki, informatyki i automatyki. Programista i przedsiębiorca.

36

Odp: AVGcart czy SUBcart

Sikor napisał/a:

Ktoś, kto chce sobie pograć na real sprzęcie to AVG/SUB jest idealny, bo odpali właściwie wszystko.

Ja tam bym napisał że jak ktoś sobie chce pograć na RH to wystarczy sio2sd podobnie jak w przypadku c64, wystarczy sd2iec czy gotek do A500 :)

37

Odp: AVGcart czy SUBcart

@drygol: dokładnie tak:-) Trafione w punkt:-)

38

Odp: AVGcart czy SUBcart

@drygol @Mq: w 99% tak. Ale są wyjątki - tylko cart czy pliki ATX (choć tych w sumie na AVG nie sprawdzałem nigdy). No i kwestia rozszerzenia pamięci - SIO2xx (za xx dowolne urządzenie) takiej możliwości nie daje, więc na przykład na 65XE lub 800XL takiego Bomb Jacka czy Panga nie odpalicie, a za pomocą AVG już a i owszem.

Sikor umarł...

39

Odp: AVGcart czy SUBcart

Pełna zgoda,zwracam jednak uwagę na fakt że 99% userów nostalgicznych ma w nosie nowe produkcje które wymagają nowych rozwiązań bo oni chcą sobie w river raid pograć :)
Oczywiście, tak mi się wydaje i mogę się mylić.

40

Odp: AVGcart czy SUBcart

Mi się tak samo wydaje, a zwłaszcza na pewno tak się wydaje tym nostalgicznym userom. Pewnie jakiś mały procent nostalgicznych doczyta w necie że są gry wymagające stereo, albo więcej RAM-u, no to dla nich są idealne rozwiązania typu AVG czy SUB, ale rozwijanie tych technologii w nieskończoność i dokładanie wydumanych ficzerów, to już chyba raczej mrzonka konstruktorów aniżeli faktyczne potrzeby userów.

41

Odp: AVGcart czy SUBcart

Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Kiedy się na YT widzi filmy z rzeczami, których moje nostalgiczne Atari nie umie, wtedy się nagle okazuje że zakupiliśmy za słabe nostalgiczne rozwiązanie. Bo "większości wystarczy" :)

Ostatnio edytowany przez mono (2023-06-19 11:48:16)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

42

Odp: AVGcart czy SUBcart

Ja generalnie nie jestem przeciwko tym nowym rozwiązaniom, fajnie że powstają itd. ale uważam że są kierowane do wąskiego grona.

43

Odp: AVGcart czy SUBcart

A ja bym powiedział, że wprost przeciwnie. Wąskie jest grono świadomych userów. A to obejmujące takich, którzy umieją grzebnąć i rozbudować swój komp - jeszcze węższe. Rozwiązanie typu "wszystko mający kombajn niewymagający nawet śrubokręta" jest bardzo chwytliwe. Większym problemem będzie niekompatybilność z 65XE czy 400/800 (brak ECI).

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

Odp: AVGcart czy SUBcart

@perinoid,

Czyli rynek USA, gdzie mają sporo 400/800/1200XL, a 65XE są oczywiście standardowo bez ECI (nie było 65XE z ECI w wersji NTSC.

@drygol,

VBXE i Fujinet'ów sprzedało się kilka tysięcy wg producentów.  U1MB pewnie jest jeszccze więcej, tak więc... czy ja wiem czy takie małe grono..

Atarowiec... inżynier elektroniki, informatyki i automatyki. Programista i przedsiębiorca.

45

Odp: AVGcart czy SUBcart

Nie prawda, jest odwrotnie. Właśnie 65XE bez ECI występowała tylko jako PAL, nie było NTSC. Z ECI zarówno 65XE jak i 130XE występowały w wersji NTSC również.

Edit: odszczekuję i sprostowuję, bo okazało się, że nie miałem racji w powyższym twierdzeniu:-)

Ostatnio edytowany przez Mq (2023-06-20 11:15:45)

46

Odp: AVGcart czy SUBcart

https://www.ebay.pl/itm/141143615775
Tu tylko 20szt płyty 65xe bez eci ntsc zostało sprzedane.

Ostatnio edytowany przez AS... (2023-06-20 11:14:32)

47

Odp: AVGcart czy SUBcart

Ooo... no to nie wiedziałem. Kiedyś szukałem i nie znalazłem wzmianki o istnieniu 65XE bez ECI w wersji NTSC. A szukałem, bo przerabiałem sobie płytę z PAL na NTSC i mam taką przerobioną, myślałem, że jest jedyna na świecie, teraz wiem że jednak nie:-)

48

Odp: AVGcart czy SUBcart

Z tego co mi wiadomo to była właśnie norma. Amerykanie się dziwią jak się im mówi, że u nas były 65XE z ECI.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

49

Odp: AVGcart czy SUBcart

To znaczy, że Amerykanie nie mieli 65-ki na nowszych kościach pamięci RAM? Serio pytam, bo z tego, co mi wiadomo - to 65XE bez ECI to tylko na 1-bitowych kościach były (8 kostek vs późniejsze 4/2)?

Sikor umarł...

50

Odp: AVGcart czy SUBcart

Ciekawe też jest, że w tej aukcji podesłanej przez AS-a jest zdjęcie płyty NTSC bez ECI i tam jest rewizja CO70025 REV C. Nigdy takiej płyty nie widziałem. Wszystkie płyty bez ECI jakie się u nas przewijają, mają rewizję CO70025 REV C1. Przydało by się gdzieś zebrać wszystkie rewizje płyt Atari małego, bo chyba nigdzie tego nie ma. Kiedyś gdzieś widziałem takie zestawienie płyt ST, ale nie pamiętam gdzie...