1

Temat: Stacja 1050 problemy - kręci co 2 sek.

Walczę z moją stacją 1050 i się nie poddaję :)

Stacja zachowuje się jak na filmie z linku. Po włączeniu rusza się głowica i terkocze po najechaniu na trak0, co 2sek odpala się kręcenie i stop. I tak w nieskończoność. Nie wazne czy jest dyskieta czy nie. Zachowanie jest takie same. Brak komunikacji z komputerem. Atari bootuje się normlanie do READY. Napięcia zdają się być ok. Sprawdzana na dwóch oryginalnych zasilaczach.

https://photos.app.goo.gl/seU3p6yBcezphHr3A

Dzięki za pomysły. Czy cos może być z track0 sensorem? Wyjmować czipy z podstawek? Głowica wyczyszczona, sanki nasmarowane. Naciąg paska zdaje się być ok. Stacja jest dziewicza. Otworzyłem jako pierwszy.

Dzięki!

2

Odp: Stacja 1050 problemy - kręci co 2 sek.

To zachowanie to jest sposób na zgłoszenie przez kontroler błędu podczas startu urządzenia. Kontroler wykrywa, że coś jest nie w porządku i daje taki sygnał. Możliwe, że trzeba tylko po dociskać scalaki. A możliwe, że któryś jest uszkodzony i trzeba go wymienić. Jeśli masz drugą, wykorzystaj ją jako tester.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: Stacja 1050 problemy - kręci co 2 sek.

perinoid napisał/a:

To zachowanie to jest sposób na zgłoszenie przez kontroler błędu podczas startu urządzenia. Kontroler wykrywa, że coś jest nie w porządku i daje taki sygnał. Możliwe, że trzeba tylko po dociskać scalaki. A możliwe, że któryś jest uszkodzony i trzeba go wymienić. Jeśli masz drugą, wykorzystaj ją jako tester.

Dzieki. Podociskam scalaki dziś ewentualnie poprzedkładam z innej.
Rozumiem, ze w tym przypadku trak0 raczej nie jest problemem? Czy 3086 moze byc przyczyna ten do buforowania?

4

Odp: Stacja 1050 problemy - kręci co 2 sek.

Prawie każdy.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

5

Odp: Stacja 1050 problemy - kręci co 2 sek.

Pomierz czy sensor ścieżki zerowej zmienia stan.
Kolektor tranzystora Q5 lub pin34 sterownika 2793 (to jest z sobą połączone)
Włącz zasilanie, ale stacji do komputera nie podłączaj.
Teraz delikatnie przesuwaj wózek głowicy by nosek przechodził przez sensor. DELIKATNIE!!!!
Na pinie34 powinien zmieniać się stan, zero Volt na +5V.
Jeżeli się nie zmienia, to uszkodzony sensor, lub tranzystor Q5

6

Odp: Stacja 1050 problemy - kręci co 2 sek.

Zenon/Dial napisał/a:

Pomierz czy sensor ścieżki zerowej zmienia stan.
Kolektor tranzystora Q5 lub pin34 sterownika 2793 (to jest z sobą połączone)
Włącz zasilanie, ale stacji do komputera nie podłączaj.
Teraz delikatnie przesuwaj wózek głowicy by nosek przechodził przez sensor. DELIKATNIE!!!!
Na pinie34 powinien zmieniać się stan, zero Volt na +5V.
Jeżeli się nie zmienia, to uszkodzony sensor, lub tranzystor Q5

O dziękuję. To konkretne info. Dziś będę sprawdzał.

7

Odp: Stacja 1050 problemy - kręci co 2 sek.

Kurczę ale coś namotałem. Wstyd się przyznać ale złącze to brązowe od sensora miałem na wpół wpięte :).
Teraz stacja działa poprawnie, komunikuje sie z atari. Po włożeniu dyskietki ładuje. Mam tylko jeden problem.
Jako, że posiadam 4 dyskietki tylko do Atari... jedna dyskietka z oryginalnym dosem się ładuje. Pozostałe 3 nie. Mam boot error. Pomimo, ze przy listowaniu ich directory po wczesniejszym załadowaniu dosa - jest widziana zawartość tych dyskietek. O co może chodzić? Wcześniej na działały. Czy to mozliwe, ze gdy położyłem 1cm magnes neodymowy doszło do tragedii i uszkodziło jakoś dyskietki? Stacja jedzie na sensor track0 i tam skacze jakby chciala caly czas jechac na track0... a juz sie na nim znajduje.

Ostatnio edytowany przez sviru (2023-06-17 19:26:57)

8

Odp: Stacja 1050 problemy - kręci co 2 sek.

Nadal czujnik może nie być sprawny. Lub sprawdź jeszcze raz, czy wszystkie przewody od niego są poprawnie podłączone. A potem zweryfikuj to co Zenon napisał - chłop wie co pisze (w odróżnieniu ode mnie czasami ;-) ).

A magnes mógł skasować coś z dyskietki. Jeśli mocny to nawet na pewno. Masz inną stację, żeby je sprawdzić?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

9

Odp: Stacja 1050 problemy - kręci co 2 sek.

To że po komendzie DIR wyświetla się zawartość dyskietki nie znaczy że taka zbotuje.
Jeżeli nie ma na niej DOSa lub inicjalizera to klapa.
Taką można tylko odczytać ale wpierw z innej trzeba DOSa załadować.
Jeżeli nie botuje, to na niej np.mogą być nagrane tylko pliki tekstowe, rysunki... etc. Też gry plikowe. Jeżeli dla nich dyskietka nie była zainicjowana, tzn, nie ma dogranego loadera to nie zbotuje.
Ale i owszem, pliki mogą być uszkodzone.
Spróbuj DOSem skopiować pliki na ekran. Zobaczysz czy się odczytają.
Podajesz polecenie kopiuj a miejsce docelowe to E:
Ekran pokryje się krzaczkami dziwaczkami.... to nieważne, ważne że będzie odczytywać do końca pliku.

Ostatnio edytowany przez Zenon/Dial (2023-06-17 20:26:08)

10

Odp: Stacja 1050 problemy - kręci co 2 sek.

perinoid napisał/a:

Nadal czujnik może nie być sprawny. Lub sprawdź jeszcze raz, czy wszystkie przewody od niego są poprawnie podłączone. A potem zweryfikuj to co Zenon napisał - chłop wie co pisze (w odróżnieniu ode mnie czasami ;-) ).

A magnes mógł skasować coś z dyskietki. Jeśli mocny to nawet na pewno. Masz inną stację, żeby je sprawdzić?

Zenon/Dial napisał/a:

To że po komendzie DIR wyświetla się zawartość dyskietki nie znaczy że taka zbotuje.
Jeżeli nie ma na niej DOSa lub inicjalizera to klapa.
Taką można tylko odczytać ale wpierw z innej trzeba DOSa załadować.
Jeżeli nie botuje, to na niej np.mogą być nagrane tylko pliki tekstowe, rysunki... etc. Też gry plikowe. Jeżeli dla nich dyskietka nie była zainicjowana, tzn, nie ma dogranego loadera to nie zbotuje.
Ale i owszem, pliki mogą być uszkodzone.
Spróbuj DOSem skopiować pliki na ekran. Zobaczysz czy się odczytają.
Podajesz polecenie kopiuj a miejsce docelowe to E:
Ekran pokryje się krzaczkami dziwaczkami.... to nieważne, ważne że będzie odczytywać do końca pliku.

Dzięki za rady. Perinoid te 3 dyskietki byly od ciebie. Wczesniej sie bootowaly :). Sprawdziłem na 2giej stacji - ten sam temat. Nie bootuja wiec na 99% skasowałem je magnesem :). Zaraz wezmę podepnę SIO2PC i nagram nową dyskietkę. Teraz sformatowałem jakas stara dyskietkę z C64 i zduplikowałem dyskietkę z dosem. Wszystko bez najmniejszych problemów. Zaraz się wszystko wyjaśni ale wychodzi na to ze stacja działa bez problemów :) z czego jestem bardzo szczęśliwy.

11

Odp: Stacja 1050 problemy - kręci co 2 sek.

Niestety nie koniec walki. Podpiąłem jak kiedyś napisałeś SIO2PC jako D1, stacja jako D2 odpaliłem d116 ale kiedy on dochodzi do ostatniego sektora dyskietki z SIO2PC wywala blad na tym sektorze. Co robić?

12

Odp: Stacja 1050 problemy - kręci co 2 sek.

Może obraz jest walnięty (obcięty)? Spróbuj na czymś innym. Ewentualnie spróbuj innego kopiera, na tej dyskietce nagrałem ci kilka (np. DISKCOPY).

Ostatnio edytowany przez perinoid (2023-06-17 21:55:20)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

13

Odp: Stacja 1050 problemy - kręci co 2 sek.

perinoid napisał/a:

Może obraz jest walnięty (obcięty)? Spróbuj na czymś innym. Ewentualnie spróbuj innego kopiera, na tej dyskietce nagrałem ci kilka (np. DISKCOPY).

przestawiłem 1050 na D1 i odpalilem z niej dosa. Dalem opcje zduplikuj dyskietke no i on wszystkie sektory 720 kopiowal z SIO2PC... udalo sie ale trwalo strasznie dlugo.

Odp: Stacja 1050 problemy - kręci co 2 sek.

@sviru,

Cieszę się, że udało się uruchomić stację.

Możliwe, że czekają Cię kolejne tematy konserwacyjne:
- wymiana kondensatorów
- wymiana paska
- kalibracja stacji - potencjometry przy kontrolerze (skrajnie lewy układ) odpowiadają za kalibrację samego kontrolera, a potencjometr z tyłu za prędkość obracania.  Te pierwsze da się kalibrować z oscyloskopem, ten ostatni z programem do kalibracji stacji 1050.

Atarowiec... inżynier elektroniki, informatyki i automatyki. Programista i przedsiębiorca.

15

Odp: Stacja 1050 problemy - kręci co 2 sek.

Trochę niepotrzebny ten mój post bo w sumie to wszystko z mojej nieuwagi i braku wiedzy.

W każdym razie dzięki za zainteresowanie. Stacja się cieszy i mam nadzieje, ze znajdzie nowego właściciela i będzie robić co powinna robić - ja z dyskietek nie korzystam praktycznie wcale.

Rozumiem, ze są pewnie puryści którzy ich używają -  ja jestem juz zbyt wygodny i SIO2PC lub cart.