1

Temat: Z-SIO splitter z dockiem na Fujinet

Jest Fujinet, jest stacja, trzeba to spiąć jakoś razem, najlepiej zgrabnie i z ograniczeniem kabli ;)

I tak powstał Z-SIO splitter z dockiem na Fujinet.
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=10825

W planach jest dodanie jeszcze SIO2PC(usb) z przodu, ale tutaj jeszcze się zastanawiam czy nie dać USB B, dzisiaj już wymierające złącze, ale zapewniające dużo większa wytrzymałość na ewentualne szarpnięcia (kilka gniazdek zdarzyło się uwalić) niż micro usb.

Gniazda oparte na płytach splittera do Mq, ciut przycięte i robiące tylko za mocowanie pinów.

Ostatnio edytowany przez Zgrd (2023-09-14 14:10:32)

Post's attachments

z-sio_spliter.jpg 55.01 kb, liczba pobrań: 1 (od 2023-09-14) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Z-SIO splitter z dockiem na Fujinet

Daj USB-C?

Łatwo dostępne i gniazda i kable.

3

Odp: Z-SIO splitter z dockiem na Fujinet

USB-C nie będzie... gdyż ponieważ adapter usb-com ma microusb, a że działa na 102% to tutaj kombinacji nie będzie. Testowałem kilkanaście różnych i dopiero ten polecony przez Drygola działa od strzała i bezproblemowo... no dobra, prawie, bo czasami mój windows ma problemy ze zwalnianiem portu dla aspeQt/respeQt

Robić przejściówkę na C, które jest tak samo podatne na uszkodzenia jak wszystkie złącza mini/micro/itd... ?? Nie widzę specjalnie sensu.

USB B 2.0 jest może i stare, ale wypróbowane i trwałe, a kable.... nawet jak ktoś niema, to można je zdobyć za przysłowiowe grosze lub wręcz darmo na elektrośmieciach.
No i zamówiłem już od majfrendów pakiet złącz B razem z płytką montażowo-lutowniczą :D

Ostatnio edytowany przez Zgrd (2023-09-14 22:57:48)

4

Odp: Z-SIO splitter z dockiem na Fujinet

Ja w temacie gniazd USB:
U siebie dawałem USB typu B przewlekane, gdyż każdy może je wlutować nawet lutownicą do rynny. A kabel do drukarki to raczej każdy posiada tak więc argument z wymieraniem to nie na forum retro :)
A lutowanie gniazd mini-USB micro-USB i USB typu C to już zabawa.

5

Odp: Z-SIO splitter z dockiem na Fujinet

Oooo to też, bo chociaż dzisiaj u majfrenda kupisz praktycznie dowolne gniazdo usb już przylutowane do płytki, to jednak warto tę ich cynę przelecieć cynelem ołowiowym i faktycznie przy smd niektórzy (w tym ja) mogą mieć problemy.

Ja zanabyłem coś takiego:
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=10827

to chyba moduł z tych zestawów dodatków do arduino, więc powinno trzymać jakiś standard wymiarów, rozstaw punktów montażowych i być dostępne nawet u nas.

Ostatnio edytowany przez Zgrd (2023-09-15 10:20:06)

Post's attachments

usb.png 569.63 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

6

Odp: Z-SIO splitter z dockiem na Fujinet

Nie wiem, ile płaciłeś u myFriendów, ale zwykłe USB typu B za grosze jest też u nas, na przykład tu: https://www.piekarz.pl/13536-gniazdo-usb-b-151b/

Sikor umarł...

7

Odp: Z-SIO splitter z dockiem na Fujinet

Spokojna głowa, zawsze kalkuluję tak żeby się opłacało, a akurat tutaj majfrend był z gatunku tych co nie przeginają z kosztami wysyłki (1 suma niezależnie od ilości gratów), więc brałem więcej towaru, w tym części do pewnego megaprojektu.... ale tu ciiiiii... to tajemnica ;)

Poza tym chodziło mi o cały moduł razem z tym kawałkiem płytki, a czy faktycznie on będzie dobry to się przekonam jak dostanę w łapki i może będzie finalnie samo gniazdo, wszystko zależy od spasowania.
----------
Graty doszły, częściowo zrobione już gniazda.
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=10855

Ale powiem szczerze, że lutowanie tych pinów jest męczące... gdyby była możliwość (więcej miejsca) to z chęcią bym poszedł w gniazda od Sikora.... tylko by trzeba płytkę zrobić, a soft mi zwinęli.

Ostatnio edytowany przez Zgrd (2023-09-27 20:19:22)

Post's attachments

sio_split.jpg 144.26 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

8

Odp: Z-SIO splitter z dockiem na Fujinet

Prototyp skończony, póki co bez okablowania wewnątrz jeszcze, więc niezbyt jest co pokazać :D
Finalna wersja obudowy będzie trochę zmieniona, głównie od środka.

Ostatnio edytowany przez Zgrd (2023-09-30 00:07:42)

Post's attachments

1.jpg 40.39 kb, liczba pobrań: 1 (od 2023-09-30) 

2.jpg 38.2 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

3.jpg 42.41 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

4.jpg 39.82 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

5.jpg 63.63 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.