Temat: Czarny ekran na STE

Po przygodach z z STF tym razem trafił mi się STE, dokładnie ten sam problem czyli czarny ekran. Niestety nie mogę w 100% przenieś doświadczeń na  STE z powodu innego projektu płyty i oznaczeń na niej. Oto co udało mi się zdiagnozować
uszkodzone ROMY  - wymineione na orginalne 1.62 DE
Uszkodzony CPU - wymieniony

Pozatym sprawdziłem in na pewno są OK:

u100 CPU uszkodzony,wymieniony
u101 sprawny, sprawdzony w innym STE
u102 ROM HI uszkodzony, wymieniony
u103 ROM LO uszkodzony, wymieniony
u202 tl497 - sprawny
u205 tl497 - sprawny
u304 74ls74 - sprawny
u306 74ls74 - sprawny
u307 74ls244 - sprawny
u401 sprawny, sprawdzony w innym STE
u509 74ls244 - sprawny
u510 74ls244 - sprawny
u511 74ls373 - sprawny
u512 74ls244 - sprawny

Może  ktoś coś doradzi ?

edit
aha, mam cart diagnostyczny ale on też nie odpala na tej jednostce. Próbowałem podłączyć się pod serial używając modułu ttl ale coś mi nie gra (nie tylko na tej jednostce ale na innych też) Łącząć TX, RX I GND z modułu z pinem 2,3 i 7 portu Modem na ATARI, znika urządzenie USB i pojawia się jako "niezidentyfikowane". Nie wiem może trzeba przełączyć na 5V ?

Ostatnio edytowany przez goolash (2023-09-17 11:30:37)

2

Odp: Czarny ekran na STE

Pytanie tak oczywiste, że aż naiwne - ale akurat o tym nie wspomniałeś. Czy pamięci masz sprawne? Czy SIMM-y są we właściwych slotach? Czy napięcia są poprawne na płycie? Poza tym, czy procesor wykazuje objawy życia (_RESET, zegar, aktywność na liniach adresowych)? Jeśli poprzednie jest pozytywne to co z aktywnością na liniach danych?

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: Czarny ekran na STE

ano racja, tak simy sprawne, testowane, wszystkie 4 sloty obsadzone, zasilacz sprawny testowany, Reset reaguje na reset, nie mam oscyloskopu, nie sprawdzę jak zachowują się linie adresowe ani rezonatory... no chyba że sonda logiczna jakoś tutaj pomoze

4

Odp: Czarny ekran na STE

Sondą sprawdź chociaż zachowanie linii /RESET. Możesz też popatrzeć, czy masz aktywność na liniach adresowych - o ile dobrze pamiętam, to w ST przy błędzie procesor jest zatrzymywany i nie będzie próbował wystawiać adresów.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

5

Odp: Czarny ekran na STE

też mam takiego martwego STE. Nie startuje z carta diagnostycznego.

Timex 2048, Atari 130XE, Atari STE, Amiga 600, SNES, Pegasus.....

6

Odp: Czarny ekran na STE

perinoid napisał/a:

Sondą sprawdź chociaż zachowanie linii /RESET. Możesz też popatrzeć, czy masz aktywność na liniach adresowych - o ile dobrze pamiętam, to w ST przy błędzie procesor jest zatrzymywany i nie będzie próbował wystawiać adresów.

dokładnie, wyraziłem się niejasno - linia reset reaguje zarówno na przycisk reset jak i resetuje procesor, widać to to pinie np HALT który przechodzi do stanu wysokiego i na takim się zatrzymuje, czyli HALT nie jest wyzwalany (stan wysoki) jutro popatrze co pokazuje sonda na liniach adresowych procesora i ROMu

7

Odp: Czarny ekran na STE

Hmmm to ja też może zrozumiałem niejasno, ale wydaje mi się, że jak wciskasz przycisk Reset, to linia RESET procka powinna na chwilę pójść w stan niski. Identycznie linia HALT - tak wynika ze schematu.

8

Odp: Czarny ekran na STE

zgadza się :) dokładnie to miałem na myśli pisząc "linia reset reaguje zarówno na przycisk reset jak i resetuje procesor, widać to to pinie np HALT który przechodzi do stanu wysokiego i na takim się zatrzymuje"
Czyli obie linie przy starcie na chwile przechodzą w stan niski, potem wracają do wysokiego. Przycisk reset na chwilę uruchamia stan niski. Wszystko wygląda prawidłowo, CPU na pewno nie jest zatrzymane.
Będę musiał jakim cudem sprawdzić rezonator, chyba po prostu przlutuje na chwilę sprawny z innej jednostki i pozostałe bramki ( nie zostało ich wiele ale czekam na podstawki)

9

Odp: Czarny ekran na STE

goolash napisał/a:

Próbowałem podłączyć się pod serial używając modułu ttl ale coś mi nie gra (nie tylko na tej jednostce ale na innych też) Łącząć TX, RX I GND z modułu z pinem 2,3 i 7 portu Modem na ATARI, znika urządzenie USB i pojawia się jako "niezidentyfikowane". Nie wiem może trzeba przełączyć na 5V ?

Na prawdziwym porcie RS232 są napięcia +/- 12V, a nie 0..5V. Konwertery USB-UART (TTL) się nie nadają. Podłączając konwerter pracujący w logice 3,3V do takiego portu mogłeś go nawet uszkodzić (konwerter, nie port).

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

10

Odp: Czarny ekran na STE

Wyjmij układ 1489 i podłącz się tym modułem TTL pod nogi 8 i 9 układu 68901
Moduł przestaw zworką na 5V
Wtedy jak podłączysz cart diagnostyczny, na terminalu powinieneś mieć "obraz" z carta - dokładnie to samo, co miałbyś na ekranie kompa czyli masz całe menu, możesz wciskać literki.

11

Odp: Czarny ekran na STE

Udało mi się znaleść kabel nullmodem podpiąć pod PC portem rs232 i .. nic, brak reakcji. Kabel i połączenie testowane na innych ST wszysko sprawne, tak więc wina jest po stronie uszkodzonej jednostki.
zauważyłem jednak pewną zmianę. Piny HALT i RESET są w stanie wysokim (czyli OK) ale przestały reagować na przycisk reset. Są permanentnie"utknęte" na HI. Mam też wrażenie że CPU się restartuje bo cyklicznie zamruga dioda pulse na pinie HALT
CPU Sprawdziłem raz jeszcze na inne sprawnej jednostce i tam działa ok.
BERR jest zawsze wysoki

Ostatnio edytowany przez goolash (2023-09-19 17:20:24)

12

Odp: Czarny ekran na STE

Sprawdziłem oscylator u303 8MHz na innym egzemplarzu i jest sprawny.
Za niedziałający reset była odpowiedzialna źle wlutowana podstawka pod układem u210, już działa poprawnie.
Poszedłem za radą x_angela, bo może podały drivery portu, dlatego  wyjąłem 75189a i podpiąłem sie pod 8 i 9 nogę modułem TTL ustawionym na 5v. Niestety efekt jest dokładnie jak przy podpięciu się pod port szeregowy.  Moduł znika z widocznych urządzeń i powraca jako nieznane urządzenie bez identyfikatora.
Według "STE field service manuala" zostaje jedynie GSTMCU.
Dzisas jak mi się nie chce wylutowywac tego ale chyba innych opcji nie mam

Ostatnio edytowany przez goolash (2023-09-20 14:03:43)

13

Odp: Czarny ekran na STE

Wygląda na to że  GSTMCU ma jakieś problemy, jednak to nie one są przyczyną czarnego ekranu. Po zainstalowaniu go w sprawnej jednostce komputer wisi na białym ekranie.
Czy mogę zainstalować GSTMCU w wersji ze zintegrowanym blitterem  do płyty gdzie blitter był osobno ?  Domyślam się, że tak bo płyta jest w tej samej rewizji ale pewnie coś trzeba było by jeszcze zrobić ? ( widzę różnice w sekcji rezystorów obok blittera) ktoś ma jakieś doświadczenie ?

14

Odp: Czarny ekran na STE

Hej
Obadaj sygnały BGI i BGO w Blitterze.
Jak Blitter siedzi, to sygnał przez niego przechodzi, jak  Blittera nie ma, to montuje się zworkę.

W pliku: MegaSTE_Schematic_4-25-1990.pdf
na stronie 2 jest taki rezystor R224 i tam przy nim jest napisane co i jak.

Dodatkowo jeszcze widzę, że jest druga zworka (R225) na BGACK, której nie kojarzę z ST.

A z tym znikającym modułem... Może masz jakieś pętle masy na biurku? Podepnij samą masę modułu do masy Atari i zobacz, czy moduł znika.

Ostatnio edytowany przez x_angel (2023-09-25 10:00:34)

15

Odp: Czarny ekran na STE

Winny okazał się układ U405 (74S257). Zapewne z oscyloskopem udało by mi się zdiagnozować ten problem wiele wcześniej. Bardzo pomógł mi ten post dlatego wstawiam cytat dla potomności:

So working backwards...

The 8MHz MPU clock ("CLK8") comes from U400 (STMCU, the memory controller).
This gets its input clock (pin 2, I think) from U401 (GSTSHFTA, the video "shifter") pin 52 and should be a 16MHz signal.
The clock input for U401 (GSTSHFTA) is pin 53 (here the clock is called "MC")


U405 (74S257) pin 3 is the 32MHz input clock and pin 4 is the 32MHz output clock.

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc :)

16

Odp: Czarny ekran na STE

Super, że żyje. Brawo za upór.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.