1

Temat: Stacja dyskietek XF 551 (ver. z prostokątną diodą) nie czyta.

Cześć po latach siedzenia w Wilnie wróciłem do Poznania, m.in. z chęcią wskrzeszenia swojej Ataryny 130 XE...w Poznaniu jedynym w zasadzie elementem zestawu do pamięci komputera i wczytywania programów jest posiadana przeze mnie stacja XF 551. w wersji nie modyfikowanej do 3,5 ale podstawowej z modem na Hyper XF. Objawy pacjenta:
* przeważnie wywala SELF TEST;
* czasami wskazuje na błąd ERROR 130 (na zdjęciu);
* generalnie coś tam kręci, ale nie motor główny zdaje się;
* nie ma mrugnięcia diody przy zgłaszaniu włożenia dyskietki (sygnał BUSY);
Proszę o wskazówki ...mój warsztat z lutownicą i przyrządami pomiarowymi 800 km od Poznania...
Czy ktoś w okolicach Poznania i w samym mieście , mógłby ewentualnie służyć pomocą ?
Dzięki za wszelką okazaną pomoc !
Pozdrawiam wszystkich 8 i 16 bit !

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

2

Odp: Stacja dyskietek XF 551 (ver. z prostokątną diodą) nie czyta.

0. Upewnij się, że głowice są czyste. Wyczyść jeśli nie jesteś pewien.
1. Upewnij się jakoś, że dyskietka, z której próbujesz zabootować, jest sprawna.
2. Jeśli masz Hyper-XF, spróbuj uruchomić kompa z włączoną stacją i otwartą dźwignią - czy pokazuje się menu Hyper-XF?

Może być problem z kablem lub brudne piny gniazda SIO. Warto otworzyć i obejrzeć gniazda SIO na płycie głównej stacji - piny potrafią się wylutować z płyty i nie ma komunikacji przez co stacja nie działa.

Ta stacja cierpi na uszkodzenia głowic od samego leżenia (wada fabryczna, która zabiła mnóstwo napędów 1541 Commodore z mechanizmem od tego samego producenta). Można to zweryfikować mierząc głowicę miernikiem - w uszkodzonej nie będzie przejścia na jeden pin. Jeśli to taka wada to niestety, ale potrzebujesz inny mechanizm.

Niestety, są możliwe inne uszkodzenia typu walnięty procesor ale tego nie sprawdzisz bez sprzętu diagnostycznego.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

3

Odp: Stacja dyskietek XF 551 (ver. z prostokątną diodą) nie czyta.

Dziękuję - skorzystam z porad po południu...rzeczywiście przeleżała od ostatniej sesji (sprawnej) około 4 lat na półce

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

4

Odp: Stacja dyskietek XF 551 (ver. z prostokątną diodą) nie czyta.

Rozebrać ją potrafię i żlożyć, ale czy jest gdzieś poradnik jak wyczyścić głowice stacyjki ?

Ostatnio edytowany przez micza (2023-10-23 08:05:06)

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

5

Odp: Stacja dyskietek XF 551 (ver. z prostokątną diodą) nie czyta.

perinoid napisał/a:

Może być problem z kablem lub brudne piny gniazda SIO. Warto otworzyć i obejrzeć gniazda SIO na płycie głównej stacji - piny potrafią się wylutować z płyty i nie ma komunikacji przez co stacja nie działa.

Od tego bym zaczął, jako że rzecz jest najprostsza i najszybsza do sprawdzenia, a występuje dość często.

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

6

Odp: Stacja dyskietek XF 551 (ver. z prostokątną diodą) nie czyta.

czesc, nie chce smiecic nowym watkiem , dlatego spytam tutaj - podlaczam do mojej 130 XE juz drugie urzadzenie tym razem SIO2PC i mam ten sam błąd - Error 130...Pytanie: czy możliwe że to rozjechał się nie masowa pamięć ale sam komputerek, czy test SELF TEST (pokazuje wszystkie kostki w porządku) może zdecydować o niesprawnym układzie WEJ-WY ???

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

7

Odp: Stacja dyskietek XF 551 (ver. z prostokątną diodą) nie czyta.

O niesprawnym wejściu może decydować uszkodzony Pokey - będzie grał ale nie wczyta. To ta zła opcja. Ale może być to wina uszkodzonego kabla albo brudnych pinów w gnieździe SIO.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2023-11-04 11:42:39)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

8

Odp: Stacja dyskietek XF 551 (ver. z prostokątną diodą) nie czyta.

dziekuje

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

9

Odp: Stacja dyskietek XF 551 (ver. z prostokątną diodą) nie czyta.

Dokładnie takie same objawy miałem. Po wymianie Pokey'a wszystko buja jak trzeba.

130XE + VBXE / 800XL / 800XE + U1mb + Sophia2 + PokeyMax / AVG CART / XF551 5.25", 3.5"/ 1050 / Sio2pc / XC12 + Blizzard
520ST+ / SF 314 / ACSI2STM / GOTEK

10

Odp: Stacja dyskietek XF 551 (ver. z prostokątną diodą) nie czyta.

@hichai: gdzie można w miarę tanio POKEYA zakupić do 130 XE , pytanie po włączeniu CARTRIDGEA będę miał podobne objawy, czy POKEY nadal będzie "gluchy" ?

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

11

Odp: Stacja dyskietek XF 551 (ver. z prostokątną diodą) nie czyta.

Miałem takie sami uszkodzenie. Nie działala stacja, a jedynie magnetofon. Winny Pokey, poszedł po wylutowaniu do Stereo.

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

12

Odp: Stacja dyskietek XF 551 (ver. z prostokątną diodą) nie czyta.

micza napisał/a:

@hichai: gdzie można w miarę tanio POKEYA zakupić do 130 XE , pytanie po włączeniu CARTRIDGEA będę miał podobne objawy, czy POKEY nadal będzie "gluchy" ?

Problem jest z dorwaniem Pokeya, po prostu deficyt. Może ktoś na forum ma do odsprzedania, ewentualnie w zastępstwie PokeyMax, ale cena to jakieś 400 zeta. Retro Lemon sprzedaje.
Cart będzie działał normalnie, jedynie urządzenia podłączane przez SIO będą robić jaja.

Ostatnio edytowany przez hichal (2023-11-04 16:31:06)

130XE + VBXE / 800XL / 800XE + U1mb + Sophia2 + PokeyMax / AVG CART / XF551 5.25", 3.5"/ 1050 / Sio2pc / XC12 + Blizzard
520ST+ / SF 314 / ACSI2STM / GOTEK