Temat: Pole Position II - Atari XL ???

Kontynuuje temat zgrywania kaset na małe Atari, ale wziąłem się za stare kasety z tamtej epoki do których chcę zrobić nowe okładki.

Na zestawie z załącznika mam Pole Position II, ale jak na złość ten jeden tytuł się nie wgrywa więc chcę go nagrać ponownie. Nie mogę znaleźć XEX, ani CAS w zasobach sieciowych. Czy druga część w ogóle wyszła na małe Atari? Może to jakiś błąd w opisie?

Post's attachments

55.jpg 99.43 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Dopóki jestem... wszystko jest możliwe.

2

Odp: Pole Position II - Atari XL ???

Mam taką wersję, opisaną jako "kkrys - Turbo ROM WAV". Nie próbowałem tego wczytywać.

Post's attachments

Pole Position II (1983) - Atari.wav 1.7 mb, liczba pobrań: 6 (od 2024-05-27) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

3

Odp: Pole Position II - Atari XL ???

Plik jest w turbo a ja mam nieprzerobiony magnetofon. Przekonwertowałem CASią na CAS, ale w Altirra wyskakuje Selftest.

Ostatnio edytowany przez Duracel (2024-05-27 19:44:37)

Dopóki jestem... wszystko jest możliwe.

4

Odp: Pole Position II - Atari XL ???

O ile kojarzę - tam są tylko pozmieniane trasy. Ale może trafiłeś perełkę.

Sikor umarł...

5

Odp: Pole Position II - Atari XL ???

Z wgrywaniem niestety nie pomogę, bo nawet nie wiem co to za turbo. Opisane jest jako Turbo ROM i zassałem to razem z kolekcją wrzuconą przez kkrysa. Może on będzie wiedział jak to się ładuje. Swoją drogą, w tej kolekcji jest sporo gier w tym formacie i może są tam jeszcze jakieś fajne rzeczy, które warto by było "odturbić" i zgrać w jakimś normalnym formacie.

Kolekcja jest tutaj:

https://atarionline.pl/v01/index.php?ct … b325f5e817

PS: W Altirra można podpinać również WAV, więc nie ma potrzeby konwertowania do CAS.

Ostatnio edytowany przez VLX (2024-05-28 07:21:27)

6

Odp: Pole Position II - Atari XL ???

Wgrałem to. To jest Pole Position Race Designer v. 3.01 (c) Floytt Software

Ostatnio edytowany przez VLX (2024-05-28 17:24:46)

Post's attachments

pole_1.png 3.15 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

pole_2.png 8.4 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

7

Odp: Pole Position II - Atari XL ???

vlx, wgrałeś to (wav turborom z p.2) na sprzęcie czy emulatorze? jeśli na altirze to z softem którego carta (i jakie opcje magnetofonu/turbo w konfigu altiry)?
z ciekawości (to nie ma i nie znam turborom) chciałem wczytać ale mi się nie udało..

8

Odp: Pole Position II - Atari XL ???

Użyłem Altirry.

Wykorzystałem ROM wrzucony przez Sebana tutaj: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=5652
Ważne, żeby przy przy podpinaniu obrazu carta wybrać "Phoenix 8KB", bo jak się zostawi domyślny, to po pojawieniu się ekranu Turbo ROM, komp niezbyt reaguje na klawisze. Do tego podpiąłem plik WAV jako obraz kasety (z ciekawości konwertowałem go też na CAS, ale się nie wczytywało).

W Altirze ustawiłem "Turbo support" na "Turbo 2000" "Turbo decoder" na "Slope". Turbo ROM jest bardzo podobny do Blizzard (dają się wczytywać na zmianę), a takie ustawienie dla Blizzarda zalecił Baktra w 48. poście tego wątku: https://atarionline.pl/forum/comments.p … ionID=6661

Prędkość transmisji zostawiłem na "2000".

Na prawdziwym Atari niestety rozbiłem się o niedziałające klawisze po wczytaniu obrazu ROM z Ultimate Cart (najwidoczniej kłania się zaznaczenie "Phoenix 8KB").

9

Odp: Pole Position II - Atari XL ???

Ten plik Turbo ROM był dla mnie niespodzianką.
Jak to możliwe, że blok nagłówka ma więcej niż 41 bajtów? Czy jest więcej formatów plików niż opisano na Atariki?

Musiałem naprawić moją wersję programu ładującego.

Ostatnio edytowany przez baktraaa (2024-05-30 14:58:21)

10

Odp: Pole Position II - Atari XL ???

@VLX Jeżeli Ultimate Cart czyta pliki CAR, to po uruchomieniu zapisz taki plik z Altirry - Menu -> "File" -> "Save Firmware" -> "Save Cartridge...". Do pliku zostanie dołączony 16 bajtowy nagłówek CART.

A te pliki 2000 to być może K.S.O. :)

Ostatnio edytowany przez QTZ (2024-05-29 17:36:32)

11

Odp: Pole Position II - Atari XL ???

Dziękuję za podpowiedź z CAR, pobawię się tym.

Altirra oprócz "Turbo 2000" ma też ustawienie dla "K.S.O. Turbo 2000" z oznaczeniem, że chodzi o to podłączane do portu joysticka.

12

Odp: Pole Position II - Atari XL ???

VLX napisał/a:

Z wgrywaniem niestety nie pomogę, bo nawet nie wiem co to za turbo. Opisane jest jako Turbo ROM i zassałem to razem z kolekcją wrzuconą przez kkrysa. Może on będzie wiedział jak to się ładuje. Swoją drogą, w tej kolekcji jest sporo gier w tym formacie i może są tam jeszcze jakieś fajne rzeczy, które warto by było "odturbić" i zgrać w jakimś normalnym formacie.

Kolekcja jest tutaj:

https://atarionline.pl/v01/index.php?ct … b325f5e817

PS: W Altirra można podpinać również WAV, więc nie ma potrzeby konwertowania do CAS.

Ok. czyli raczej należy przyjąć, że autor zamieszczonej przeze mnie okładki do kasety padł ofiarą własnej fantazji :)
Dzięki za pomoc.

Dopóki jestem... wszystko jest możliwe.

13

Odp: Pole Position II - Atari XL ???

To już na zakończenie tematu...

Jeśli ktoś chce, to program, można znaleźć na archive.org: https://archive.org/details/a8b_Pole_Po … t_a_k_file

Po loginie wrzucającego wnoszę, że umieścił to sam autor.

W "download options" po prawej stronie trzeba kliknąć na "show all" i między innymi widać tam plik ATR. Tyle, że to tzw. "k-file", a zdaje się, że w przypadku edytora, który ma odczytywać i zapisywać pliki, powinien pod spodem siedzieć jakiś DOS.