51

Odp: Ograniczenia kontrolerow HDD

Z tym będą problemy. To znaczy z kompatybilnością starych programów z długimi nazwami plików. Przy okazji: jeśli długie, to może też ze spacjami i rozróżnieniem na duże i małe litery?

Na Atari ST (gdzie TOS ma 8+3) sprawa rozwiązana jest tak, że masz:

1) funkcję systemową zwracającą informację o cechach filesystemu (max. długość nazwy pliku, max. długość path, case sensitive/case insenstivie/case preserving, itepe); funkcja ta przyjmuje ścieżke katalogu jako parametr.

2) nowe funkcje czytające długie nazwy: Dopendir()/Dreaddir()/Dclosedir. U nas to niepotrzebne, wystarczy tylko rozszerzyć funkcję OPEN/GET dla katalogu ... o ile się da.

3) najważniejsze: masz podział na "domenę TOS-u" i "domenę MiNT-a".

Każdy program startuje w domenie TOS. Jeśli taki program zechce czytać katalogi, to konwertowane są one do formatu 8+3, oczywiście tak, żeby się nazwy nie duplikowały (vide Microsoft: c:Program Files -> c:PROGRA~1).

Druga domena daje dostęp do długich nazw (nie ma żadnych konwersji), ale program musi się na nią sam przełączyć, jest do tego funkcja systemowa.

Nie wiem, czy opłaca się w to bawić na tym etapie.

KMK
? HEX$(6670358)

52

Odp: Ograniczenia kontrolerow HDD

Przy okazji: jeśli długie, to może też ze spacjami i rozróżnieniem na duże i małe litery?

MyDOS rozróżnia duże i małe litery (o czym niewiele osób wie). Jeszcze jakiś dos na atarkę to potrafi?

53

Odp: Ograniczenia kontrolerow HDD

NIewiele osób o tym wie, bo każdy ma włączonego C(l)apsa. ;)
Z tego rozróżniania wielkości liter pod MyDOS-em jest więcej szkody niż pożytku.

Casper: Na pewno już Ci o tym mówiełem, więc przypomnę. Jeśli zamierzasz umieścić w HiDOS-ie sterownik HDD, to zrób go jako ładowalny moduł.

Taki problem przyszedł mi do głowy: mamy partycję większą niż 8GB, na niej pliki systemowe, ale tak nieszczęśliwie umieszczone, że zajmują obszar powyżej wspomnianej granicy 8GB.
Pytanie: Jak z takiej partycji wystartować kompa?

Standardowy HDBIOS nie da rady. Wg mnie trzeba przeznaczyć jedną standardową partycję tylko na sterownik potrafiący obsługiwać duże dyski. Taki sterownik ładowany by był pod $0700 i dopiero na niego ładowany byłby DOS. Wtedy driver jako ładowalny moduł nie będzie potrzebny.

Oczywiście taki sterownik musiałby mieć własną tablicę partycji.

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

54

Odp: Ograniczenia kontrolerow HDD

Ale jeśli mamy "dobry" sterownik w ROM-ie, to ładowanie dodatkowego z dysku nie jest potrzebne.

Najwyżej, przy starym BIOS-ie i konieczności ładowania z niej systemu, będziesz musiał ograniczyć :mrgreen: pierwszą partycję do 8 GB, a dopiero dalsze będą mogły być większe.

KMK
? HEX$(6670358)

55

Odp: Ograniczenia kontrolerow HDD

Kurcze, Felek, pod windą mam systemową partycję niecałe 6 giga. Czy wy nie przesadzacie?
Ogrodnicy wy jedni. :F

56

Odp: Ograniczenia kontrolerow HDD

Oj. Panowie, panowie. Już rozwiewam wasze wątpliwości:

myśląc o długich nazwach myślałem też o małych i dużych literach - system w nazwie pliku zapisałby tak jak je podaliśmy, ale niezwracałby na to uwagi - tzn: "ala.txt" = "ALA.TXT", czy "Ala.tXt" - niemiałoby to sensu. Nazwa długa zapisana bybyła jednym ciągiem - razem z kropką, co pozwoliłoby zrobić dłuższe rozszeżenia. czyli:

* ala.txt        002

a nie

* ALA     TXT 002

o przełączniku też myślałem - jeden bit przy funkcji OPEN by sprawe załatwił.
Tak czy siak system będzie w miare możliwości kompatybilny z MyDOS'em i SpartaDOS'em - mam na myśli komendy XIO - możnaby wybierać z jakim dosem ma on być kompatybilny - sam HiDOS ma swoje stałe komendy, które będą niezależne od komend MyDOS'a, czy Sparty.

problem Lizarda:

dyski >8GB zpartycjonowane FDISK'iem mają starą tabele i partycja tylko 8GB. Natomiast dysk/partycja (nieważne czy <8GB czy >8GB) spartycjonowany przy pomocy PartitionWizarda problem ten rozwiązał poprzez zmienioną procke kontrolowanego BOOT'a, która NIE JEST PRZECIEŻ ZAPISANA W ROM'IE, TYLKO W DRUGIE POLOWIE SEKTORA TABELI PARTYCJI. Wystarczyło ją zmienić na coś co załaduje jeszcze kilka sektorów "z poza" wszystkich partycji - pierwsza partycja jest popropstu przesunięta o "parę" sektorów, w którym jest programik "IDE BIOS Extension". To on sprawdza czy jest dysk SLAVE, i czy jest on np. Użądzeniem ATAPI. Jeśli jest to dysk trwardy ATARI, to zczytuje on tabele partycji z tego dysku (z rozróżnieniem na starą (FDisk) i nową (PartitionWizard) tabelę partycji i tworzy jedną, którą następnie zapisuje na dysk MASTER (w ten sposób niema konieczności uruchamiania SLAVE.COM). Jeśli w jakiś sposób po starcie systemu dysk SLAVE zniknie to o zablokowanie dostępu do niego zatroszczy się BIOS (np. v1.2, czy v1.4). Poprzez to rozszeżenie klawiszem HELP można uruchomić sobie PartitionWiazrd, bez DOS'a i przestawićstawić coś co nam niepasuje, zapisać zmiany i zrestartować kompa. Można też wybierać partycję z której ma być start - wystarczy przytrzymać TAB i można wybierać. Wyświetlane są też parametry (obu) napędów - na wzór PC'towego BIOS'u. Jeśli np. poprzednio przy starcie dysk SLAVE był obecny, a w obecnbym BOOT'cie go niema, to procka poprawi tabele partycji usuwając wpisy dotyczące dysku slave. Samą tabele partycji FDisk'a przechszciłem na systemową (16 dysków) i dodałem drugą (zaraz za pierwszą, gdzie można zapisać do 32 lub 64 partycji na dysku. Chyba się już domyślacie jak zrobiłem przypisania dowolnej partycji pod dowolny numer Dx: - dynamicznie tworzona tabela systemowa. Można też ukrywać partycję. Sama tabela systemowa ma dwie postacie - starą (dyski <=8GB, z adresowaniem CHS) i nową (wszystkie dyski z obsługą LBA). jeśli dysk jest <=8GB i potrafi obsłużyć LBA, to mamy wybór - stary lub nowy układ tabeli systemowej. Sama tabela partycji fizycznych ma jedną postać bezwzględu na rozmiar dysku i rodzaj adresowania - albo dysk w CHS albo w LBA, tak jak na grzybie. I rozwiązanie problemu Lizarda:
Jeśli chcemy wystartować z partycji (poprostu LBA, bo >8GB niema CHS - niewiedziałem, że tak można, więc zrobiłem na LBA), a "IDE BIOS Extension" stwierdzi, że mamy BIOS v1.2 lub v1.4, to wczyta ona do pamięci rozszeżonego BIOS'a (do pamięci XMS, jeśli taka jest) lub do zwykłej. Jeśli jednak będziemy mieć BIOS'a v2.0 (czyli z obsługą tylko LBA), to procedura będzie pominięta. Jak widać mój BIOS nie wspiera CHS, więc jeśli chcemy odczytać lub zapisać coś na takim dysku, to wystarczy sobie (nawet z flopa, czy sio2pc) wczytać jakiegoś DOS'a i zainstalować rozszeżonego BIOS'a, który wrzuci się do jakiegoś banku pamięci XMS - niema chyba przypadku, kiedy ktoś ma IDE KMK + HDD, a nie ma choć 128kB RAM'u. - zreguły taka osoba ma około 576kB - 1MB. Oczywiście wybur banku jest.

HiDOS posiada sterownik HDD (IDE KMK) oczywiście jako moduł dogrywalny (jak wszystko w tym systemie), ponieważ domyślnie pozwala on kożystać z obu tabel partycji. sterownik "atapi.sys" jest oddzieloną sprawą od "kmkide.sys". W planach jest też jakiś support dla SIO2IDE, lecz narazie studiuję dokumentację - mam ją od kilku dni. W systemie jest oczywiście obsługa zegarka czasu rzeczywistego - jeśli ktoś podeśle mi coś z dokumentacji do ArClock'a, będe dźwięczny. Ja ma PCF8583 (magistrala i2c (i kwadrat c), więc narazie uwzględniłem tylko ten zegarek, jeśli będzie trzeba, to R-Time8, też można dodać - mogę go testować na emulatorze pod windą, bo dokumentację do R-Time'a gdzieś mam.

Wydaje mi się że dobrze postąpiłem - zjedzenie iluś kilobajtów, przy dość dużym dysku... - chyba nikt się nieobrazi, a wybór controlled/pass i tak jest zapisany w samej tabeli partycji, więc ustawiłem go praktycznie na sztywno, co powoduje zę za każdym razem jest uruchamiane "IDE BIOS Extension". Ps. Zauważyłem, że teraz można samemu dodawać załączniki do postu, więc przy następnym razie dołącze plik ZIP z v1.3 dokumentacją filesystemu do HIDOS'a, jeśli ktoś będzie zainteresowany, to z chęcią przyjmnę każdą sugestie i/lub krytykę - trzeci raz mi się niebędzie chciało pisać tego od nowa.
Pod HiDOS'em chcę zrobić, tak że mamy dopstęp do wszystkich partycji z obu dysków i np do wszystkich flopów via SIO, ramdysk (max. 4) i ramcart (1mb) też - poprzez zastosowanie podobnych oznaczeń jak w spartaDOS'ie, a "Dx:" - poprostu wybrać sobie, co ma być po odwołaniu do konkretnego "D:" i sprawa załatwiona. Planyuję też jednoczesną obsługę formatu Sparty (bo MyDOS jest obsługiwany - bez problemu wraz z podkatalogami). Dokumentację mam, tylko że trzeba napisać filesystem. Myślę też o obsłudze filesystemów opartych na FAT (FAT12/16/32), ale to pewnie będzie trudne, gdyż bardzo nielubie ? FAT'ów, gdyż na codzień zajmuję się odzyskwaniem danych z tych systemów, więc poprostu mam do nich awersję... z drugiej jednak strony, HiDOS' obsługuje sektory 512 bajtów więc czemu nie?

Pozdrawiam.

ps. draco. sterownik obslugujący LBA i CHS oraz obie tabele partycji (FDisk i PartitionWiazrd) mógłby być w nowym ROM'ie dla 65c816 (512kB ROM'u chyba by się gdzieś to wrzuciło nie?)

FAQ: Cegła waży kilogram i pół cegły. Ile ważą dwie cegły ? :D

JIL 4EVER!

57

Odp: Ograniczenia kontrolerow HDD

No i oto mi właśnie chodziło. Moje pytanie kierowane było pod kontem HD-BIOS-a by KMK. Użyłem słowa partycja dla nowego sterownika, ale tak jak Casper napisał mogą to też być specjalnie dla niego wydzielone sektory nie objęte przez żadną Patrycję.

Kurcze, Felek, pod windą mam systemową partycję niecałe 6 giga. Czy wy nie przesadzacie?

Heh, moja akurat ma dokładnie tyle samo. Ale już MP3 trzymam na natkie co ma ok. 25GB. Pomyśl o drewnianym fanie D2D. Jemu, to i 128 będzie mało. :twisted:

Najwyżej, przy starym BIOS-ie i konieczności ładowania z niej systemu, będziesz musiał ograniczyć Mr. Green pierwszą partycję do 8 GB

Na to akurat jestem przygotowany po doświadczeniach z ST i mincie. :)

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

58

Odp: Ograniczenia kontrolerow HDD

:twisted: - OK - to Panie Lizardzie - zwal sobie na HD soft, demka, mody, sample, grafe;- i takie tam filmy z MyIDE. Przynajmniej nie będę musiał zbierać na party kilka HDD :D:D:D + szybki dostęp do twardego na sektorach 512b - heh - to było by już coś. JRG :: O ograniczeniach "na wyrost";- dalej tą drogą można by powiedzieć - i co zresztą miało miejsce w '95-'96 - że po kiego kontroler ma widzieć więcej niż 8GB i po co partycje większe niż 16MB ?? - jak praktyka wykazuje miejsca brak  :twisted:, a zmieszczenie choćby i wszystkich demek, czy modów w obrębie jednej takiej partycji - niemożliwe. HEJ! -  :lol:

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

59

Odp: Ograniczenia kontrolerow HDD

Ja ma PCF8583 (magistrala i2c (i kwadrat c), więc narazie uwzględniłem tylko ten zegarek, jeśli będzie trzeba, to R-Time8, też można dodać - mogę go testować na emulatorze pod windą, bo dokumentację do R-Time'a gdzieś mam.

Ja mam prawdziwego R-Time'a, mogę ci też przetestować.

Zauważyłem, że teraz można samemu dodawać załączniki do postu, więc przy następnym razie dołącze plik ZIP z v1.3 dokumentacją filesystemu do HIDOS'a, jeśli ktoś będzie zainteresowany, to z chęcią przyjmnę każdą sugestie i/lub krytykę

Wrzuć, wrzuć :)

Myślę też o obsłudze filesystemów opartych na FAT (FAT12/16/32), ale to pewnie będzie trudne, gdyż bardzo nielubie ? FAT'ów, gdyż na codzień zajmuję się odzyskwaniem danych z tych systemów, więc poprostu mam do nich awersję... z drugiej jednak strony, HiDOS' obsługuje sektory 512 bajtów więc czemu nie?

FAT się przyda tylko do przenoszenia danych z pece. Bo poza tym ten FS jest drewniany.

ps. draco. sterownik obslugujący LBA i CHS oraz obie tabele partycji (FDisk i PartitionWiazrd) mógłby być w nowym ROM'ie dla 65c816 (512kB ROM'u chyba by się gdzieś to wrzuciło nie?)

Jasne. Tylko do wcielenia tego w życie potrzebuję pasiowego rozszerzenia  ;) Poza tym, jak już pisałem kiedyś, myślę nad wyrzuceniem całego dotychczasowego formatu tablicy partycji IDE do kosza i zrobienie tego od nowa, przy okazji poprawiając znane błędy sterownika. Zastanawiam się, czy zamiast wyważać otwarte drzwi, nie ściągnąć po prostu organizacji dysku z ST.

KMK
? HEX$(6670358)

60

Odp: Ograniczenia kontrolerow HDD

Ja ma PCF8583 (magistrala i2c (i kwadrat c), więc narazie uwzględniłem tylko ten zegarek, jeśli będzie trzeba, to R-Time8, też można dodać - mogę go testować na emulatorze pod windą, bo dokumentację do R-Time'a gdzieś mam.

Error - 136..........  :twisted:

błąd - lepiej dostosować się do standartu - który już istnieje: R-Time8 i ArClock;- czyli to, co jest osiągalne i/lub spotykane na codzień. Casper - chcesz wprowadzić jakiś nowy std - to będzie oznaczać jego brak ??  :twisted:

Poza tym wiem, że prace nad drv do FAT16 i SpartaDOS X trwają  8O . Jak na razie - szczegółów brak. :lol:

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

61

Odp: Ograniczenia kontrolerow HDD

cześć pinek. Miałem na myśli, że niemam nic nt. ARClock'a - ani samego zegarka. Chyba, że ktoś ma na carcie, to z chęcią odkupię - choćby w celu napisania drivera dla niego pod HiDOS'a. I żadnych standardów niewymyślam, ja elektronikiem niejestem!!! układ PCF8583 (zegar czasu rzeczywistego, kalendarz (4-letni) i 256 bajtów pamięci CMOS w jednym) zamontował ni pan Jacek Źuk, więc sobie napisałem sobie soft dla tego. Potem przerobiłem na drivera dla HiDOS'a. R-Time8 mogę napisać drivera, gdyż mam dokumentację a testy mogę przeprowadzać na grzybie z emulatorem Atari800Win. A przy ARClock'u - ani dokumentacji, ani sprzętu - chyba, że będzie jak ze sterownikiem dla sparty - ty miałeś sprzęt, a lizard próbował pisać sterownik  :evil: Zresztą jeśli nie ja napiszę sterownik do ARClock'a, to zrobi zapewne to ktoś, kto go ma i sprawa będzie załatwiona.

Ps. Draco: Też bym kciał Pasiowe rozszeżenie (65c816+1mb linear RAM z ROM'em 512kB - najlepiej takim, co mógłbym se sam zaprogramować - ROM Changer XXL ?!?)

Pisząc o obsłudze FAT - miałem na myśli to, aby rozszeżyć swój system o obsługę tego systemu plików - to samo ze spartą - mam dokumentację, kwestia, żeby napisać tylko sterownik filesystemu.

jeszczcze jedno. Od ostatniego razu wymyśliłem coś takiego:

Zamiast programować sobie eproma z BIOS'em v2.0 można wrzucić sobie do ROM Simulator'a/ROM Changer'a zmodyfikowanego AtariOS-ROM (85-03-01), gdzie wywalony jest zestaw znaków międzynarodowych, self test, handler magnetofonu, a w to miejsce jest włożony rozszeżony IDE BIOS z obsługą zarówno CHS i LBA z obiema tabelami systemowymi - starą (FDisk) i nową (PartitionWizard). System sam sprawdza, czy jest obecny IDE KMK, jeśli tak - to przejmuje nad jego BIOS'em kontrole - draCO WEKTOR WEJŚĆIA DO GŁÓWNEJ PROCKI UMIESZCZONY W RAMIE JEST POPROSTU REWELKA. To samo z zapisaniem procki kontrolowanego BOOT'a w RAM'ie - strasznie ułatwiło to sprawe.

przecież ktoś, kto posiada IDE KMK i tak nieużywa innego OS'a niż AtariOS - QMEG'i niechcą chodzić z IDE KMK poprzez brak funkcji obsługującyhc nowe urządzenia, a coś Takiego, jak TOMS OS, czy Tight OS - procedury obsługi szybkich stacji - np. SIO2PC można dodać raczej bezproblemu - tak mi sie wydaje.

FAQ: Cegła waży kilogram i pół cegły. Ile ważą dwie cegły ? :D

JIL 4EVER!

62

Odp: Ograniczenia kontrolerow HDD

A przy ARClock'u - ani dokumentacji, ani sprzętu - chyba, że będzie jak ze sterownikiem dla sparty - ty miałeś sprzęt, a lizard próbował pisać sterownik

Tia. I nic z tego nie wyszło. Tzn. u mnie działał z Pinkowym zegarkiem. Jak mu oddałem razem ze sterownikiem, to już nie działał (u Pinka ze sprzętem, nie u mnie bez ;) ). Dopiero, gdy dostałem własną sztukę poprawiłem drivera, ale wtedy już każdy miał wersję Qcyka. :(

Pisząc o obsłudze FAT - miałem na myśli to, aby rozszeżyć swój system o obsługę tego systemu plików - to samo ze spartą - mam dokumentację, kwestia, żeby napisać tylko sterownik filesystemu.

Sęk w tym, że Sparta ma na sztywno ustawioną obsługę sektorów 128B i 256B, a FAT woli 512. Teoretycznie jest miejsce w boot sektorze na rozmiar sektora, ale i tak wszyscy są przyzwyczajeni do półkilomega. ;)

WEKTOR WEJŚĆIA DO GŁÓWNEJ PROCKI UMIESZCZONY W RAMIE JEST POPROSTU REWELKA

Heh, zanim Drac030 odpowie. Ten wektor, to furtka do testowania nowych wersji. Przydała się po raz kolejny. Sam jej użyłem, gdy przerabiałem HDBIOS 1.3  na sterownik dla SDX. Pienk z tego nagminnie korzystał.

QMEG'i niechcą chodzić z IDE KMK poprzez brak funkcji obsługującyhc nowe urządzenia

Podobno pan Dondorf Stefan pisząc którąś wersję 4 przypomniał sobie, że AtariOS obsługuje nowe urządzenia i nawet takowe ludzie posiadają. :twisted:

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

63

Odp: Ograniczenia kontrolerow HDD

QMEG'i niechcą chodzić z IDE KMK poprzez brak funkcji obsługującyhc nowe urządzenia

pan Dondorf Stefan pisząc którąś wersję 4 przypomniał sobie, że AtariOS obsługuje nowe urządzenia i nawet takowe ludzie posiadają

No, nie podobno, ale nawet na pewno. Konkretnie na pewno Qmeg+ 4.04 obsługuje new devices, luknijcie tu:http://www.atari8.info/artykul.php. Inna rzecz: jak działa, bo nie było to chyba nigdy porządnie przetestowane z KMK. Pinokio testował pod moja presją i coś mu tam nie bardzo działało, ale nie bardzi potrafił mi sprecyzować co nie działa. Więc artykuł pozostał bez tego.?

64

Odp: Ograniczenia kontrolerow HDD

nie bardzo sprecyzowałem - bo ogólnie miałem poważny dylemat czy można to nazwać poprawną obsługą urządzenia NEWDEVICE... wiem tyle, że strasznie się to kaszaniło. Wyjścia są dwa; albo QMEG, albo IDE nie do końca się zgrało z kompem.

JRG;- ktoś ma jeszcze wersję 4.04 ??

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

65

Odp: Ograniczenia kontrolerow HDD

Jest trzecie wyjście: korniki.  :mrgreen: Nadal nie sprecyzowałeś, co się kaszaniło.
Ile piw przed testem wypiłeś?

66

Odp: Ograniczenia kontrolerow HDD

Ja mam - w pliku *.rom - może kiedyś nabęde wypalarkę krzemową, bo prosić się co chwile kogoś o wypalenie kawałka krzemu.... to można by się pochlastać...

FAQ: Cegła waży kilogram i pół cegły. Ile ważą dwie cegły ? :D

JIL 4EVER!

67

Odp: Ograniczenia kontrolerow HDD

Prawda jest taka, że jak coś działa z oryginym systemem, a kaszani się po d podróbą, to zawsze winna jest podróba a nie IDE.

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

68

Odp: Ograniczenia kontrolerow HDD

Casper, obstaluj sobie lepiej Pasiowego ROM Changera. Poza emulacją romu może działać jako freezer. Sam Pasia poszczułem zrobienie takiego upgrade :f. Trzebaby jedynie soft odpowiedni napisać?

69

Odp: Ograniczenia kontrolerow HDD

Lizard: święta racja.

Jurgi: ROM Changer siem wlasnie robi :-)

[ Dodano: Czw Lis 04, 2004 21:21 ]
Eeeee....

Mam pytanie - kilka dni temu widziałem, że można wstawić swój własny załącznik - czy ktoś mógłbymi powiedzieć gdzie wsiąkły te opcje ???

Ps... z ostatniej chwili - złapano Osanę BinLAdena!!!!!!!!!!!

W Tartaku.

Szukał ostatniej deski ratunku  :lol:  :lol:  :lol:

[ Dodano: Czw Lis 04, 2004 22:22 ]
czy ktoś wie jak poprawnie dodać swój emblemat ??? niby 80x80, a jurgi ma 90x67, a mi 80x100 niechce przyjacm jak obetne 80x80, to w ogole strajk - normalnie kicha

FAQ: Cegła waży kilogram i pół cegły. Ile ważą dwie cegły ? :D

JIL 4EVER!

70

Odp: Ograniczenia kontrolerow HDD

Miałem na myśli, że niemam nic nt. ARClock'a - ani samego zegarka.

Tu masz opisy ARCa:
Rejestry:
http://www.serious-dial.atari.pl/SSerious/S12/A06.html
Budowa:
http://www.serious-dial.atari.pl/SSerious/S12/A07.html

71

Odp: Ograniczenia kontrolerow HDD

czy ktoś wie jak poprawnie dodać swój emblemat ???

Casper znowu nie piszesz w odpowiednim temacie ;-) a tak odpowiadajac na twoj problem to chyba dely nie zmienil chmodow(777) na katalog images/....... ;-)

"wszystko się kiedyś kończy......."

72

Odp: Ograniczenia kontrolerow HDD

Szukał ostatniej deski ratunku

?a okazało się, że to nasz drewniany kolega.

73

Odp: Ograniczenia kontrolerow HDD

No cos ty. On nie ma brody do (o)samej ziemi.

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

74

Odp: Ograniczenia kontrolerow HDD

trub: thx! sprawa ARC'a załatwiona  :D

Stryker: to fakt - za szybko klikam dla tego kompa w kafejce i nieprzyuważyłem jaki jest temat - pytanie jest już wewłaściwym miejscu  :) Pozatym troszkę jaśniej - jestem kompletnie zielony - więc niemam pojęcia o loto z chmodami (777), ale mniejsza z tym

jurgi: tylko proszę bez jawnej aluzji dla drewnianego ludka, bo siem obrazi i co w tedy będzie? Niebede mial 65c816, ktore obiecal mi zalatwic po przystepnej cenie

FAQ: Cegła waży kilogram i pół cegły. Ile ważą dwie cegły ? :D

JIL 4EVER!

75

Odp: Ograniczenia kontrolerow HDD

Ps. Draco: Też bym kciał Pasiowe rozszeżenie (65c816+1mb linear RAM z ROM'em 512kB

Do przygotowania i przetestowania systemu wystarczy RAM ;-)

Zamiast programować sobie eproma z BIOS'em v2.0 można wrzucić sobie do ROM Simulator'a/ROM Changer'a zmodyfikowanego AtariOS-ROM (85-03-01), gdzie wywalony jest zestaw znaków międzynarodowych, self test, handler magnetofonu, a w to miejsce jest włożony rozszeżony IDE BIOS z obsługą zarówno CHS i LBA z obiema tabelami systemowymi - starą (FDisk) i nową (PartitionWizard).

Pomyśli się ;)

To samo z zapisaniem procki kontrolowanego BOOT'a w RAM'ie - strasznie ułatwiło to sprawe.

Co do wektora, to była to po prostu konieczność, jak nadmienił Lizard. Osobiście, gdybym miał trochę więcej miejsca, poumieszczałbym tam więcej wektorów...

Co do procedury boota kontrolowanego, to inaczej się nie da: ona musi zadziałać po tym, jak system opuści procedurę inicjowania nowego urządzenia, powróci do RESET, i odepnie zewnętrzny ROM podpinając mathpack na jego miejsce. Innymi słowy, ona musi się w tym momencie znajdować w RAM-ie, gotowa do działania, nie ma innego wyjścia.

PS. Jeśli podmieniasz tę procedurę, to uważnie przetestuj, czy nie ma kłopotów z zabootowaniem SpartaDOS 3.x.

KMK
? HEX$(6670358)