Temat: TYGRYS_TURBO

Witajcie !
Wczoraj udało mi sie wreście odpalić moj programatorek ;] a wina byla po stronie nowej płyty grzybowej ;] no ale do rzeczy...zabralem sie za zgrywanie zawartosci epromki ze stacji CA2001 Dracona.
Jej zawartość ściągniecie stąd. W jej zawartości znajdziecie taki oto tekst: "(C) 1990BY MAREK BOJARSKI, CRACOW, POLAND. LDW SUPER 2000 TURBO OS TYGRYS SYSTEM V 2.00 DUPLICATION PROHIBITED BY LAW.".
Schemat instalacji, bardzo prosty ;-) pobierzecie go  stąd. 
Soft i instrukcje w formacie *.atr pobierzecie stąd. _i_  stąd.
A instrukcje w formacie grzybowym *.txt stąd.

Turbo te testowałem na stacji CA2001 ze scalakiem WD2797A i WD1772 i chodzi bez zarzutów.
Jeżeli w stacji mamy epromke 27C64 i mamy ja gdzie skasować i zaprogramować (za free oczywiście ;-)   ) to koszt reszty wyniesie TRZY złote ;-)

http://www.stryker.pigwa.net/atari/tygrys_turbo/
http://www.stryker.pigwa.net/atari/tygrys_a.jpg
http://www.stryker.pigwa.net/atari/tygrys_b.jpg

Pozdr.
Stryjek

"wszystko się kiedyś kończy......."

2

Odp: TYGRYS_TURBO

Ładnie. Ale mozesz w dwoch zdaniach napisac co cechuje ten system turbo?

3

Odp: TYGRYS_TURBO

Moze lepiej bedzie jak napisze o nim DRC ;] wkoncu uzywal go xx lat a ja dopiero ... x godzin ;]

"wszystko się kiedyś kończy......."

4

Odp: TYGRYS_TURBO

Hmm, przeczytalem opisa tego turbo i musze przyznac ze to calkiem r0x sprawa, 53 kbaud, zapisywanie bez wyciecia otworu, programowa zmiana numeru stacji za 3 zł to megar0x sprawa :)

Dla nieuzywajacych na stale SDX (pod spartą przy zastowaniu device INDUS LDW zapierdala 67kbaud bez przerobek) super sprawa! Sam rzadko korzystam z DOS II a i tak chetnie bym sobie coś takiego zrobił. Stawiam czteropaka jakiemus chetnemu :)

Ciekawe czemu od razu panowie z LDW czegos takiego nie montowali ;)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

5

Odp: TYGRYS_TURBO

Hej !

Mam ten system, też sobie kiedyś wyciągłem rom'a.
Transmisja moze być nawet 70kb/s kierowniku. ;-)

Balois

6

Odp: TYGRYS_TURBO

balois - a masz wersje z dodatkowym przelacznikiem ?? bo niestety w tej niema ;/

"wszystko się kiedyś kończy......."

7

Odp: TYGRYS_TURBO

Pan Bojarski zamieszkuje sobie w Krakowie / Azory - zresztą prawie po sąsiedzku z panem Tomkiem Bielakiem (piszemy demo / TA);- coś poczaruje; może uda się jakiś kontakt "odnowić"... Mam gdzieś oryginalny soft do "Tygrysa";- i chyba ostała mi się jedna CA2001 z uwalonym napędem... :lol:

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

8

Odp: TYGRYS_TURBO

...i chyba ostała mi się jedna CA2001 z uwalonym napędem... :lol:

Nie bój, nie bój - przepijemy na najbliższym złazie :lol: :D

A w ogóle to co to kuna za bluzganie na Tygrysa? (vide K...-Basic) :P

I Ty zostaniesz big endianem...

9

Odp: TYGRYS_TURBO

Stryker, nie za bardzo wiem co to ma być za przełącznik. Z tyłu stacji są standardowe przełączniki, ale chyba przeprogramowane o ile dobrze pamiętam. A z ciekawostek, to rom był zabezpieczony przed skopiowaniem standardowymi procedurami os stacji. Trzeba było napisać i wysłać do stacji program, który przepcha rom do kompa po jednym bicie. Kiedyś szukałem oprogramowania do tego systemu, ale nikt mi nie pomógł. :(

Balois

10

Odp: TYGRYS_TURBO

ja tez niewiem gdzie on ma byc ;] tak bylo napisane na koncu instrukcji .. no chyba ze jakis programik jest do wlaczania opcji zapisywania danych na drugiej stronie dyskietki bez wycinania otworu ;/

"wszystko się kiedyś kończy......."

11

Odp: TYGRYS_TURBO

No.. taki przełącznik to jest z tego co pamiętam. Jest on "zaszyty" w grupie standardowych przełączników z tyłu stacji. ;-) A programik do tego też chyba jest.

Balois

12

Odp: TYGRYS_TURBO

czy to jest ten czwarty nieuzywany przelacznik z tego dipswitcha ? ;]
Update: Chyba jo ;)

"wszystko się kiedyś kończy......."

13

Odp: TYGRYS_TURBO

teraz Stryjek możesz zabrać sie za mojego Karin Turbo Drive:)

gep/lamers^dial

14

Odp: TYGRYS_TURBO

Nie pamiętam. Może być też tak, że jakaś kombinacja dwóch switch'ów daje efekt 'disable disk protection'.  8)

15

Odp: TYGRYS_TURBO

Transmisja moze być nawet 70kb/s

;] a skad to wzieles ?? niedoczytalem sie tego w instrukcji ;/

"wszystko się kiedyś kończy......."

16

Odp: TYGRYS_TURBO

Z tego co pamiętam, to jest instrukcja i dodatek do instrukcji. ;-) Spróbuj zbootować kompa z otwartymi drzwiczkami stacji. Powinien się uruchomić program zarządzający szybką transmisją. Jeśli masz "poprawnie" sformatowaną dyskietkę, to uzyskasz magiczne 70kb/s.  :D

Balois

P.S.
Przy najbliżesz okazji sprawdze i zeskanuje to co trzeba.

17

Odp: TYGRYS_TURBO

Moze lepiej bedzie jak napisze o nim DRC ;] wkoncu uzywal go xx lat a ja dopiero ... x godzin ;]

tu nie ma co sie rozpisywac - prosty i calkiem niezly dopalacz do stacji,
ladnie wspolpracowal np. z QMEG (na pewno w trybie HAPPY i chyba tez Ultra), mozna bylo skopiowac  dyskietki z prostszymi blokadami... mial fajna funkcje oszczedzania pracy (glowicy) stacji (czy cos w tym stylu).  8)

Ten dopalacz dostalem od dawnego znajomego studenta z poludnia Polski a zamontowali mi faceci z serwisu komputerowego w Gdansku, z 7-8 lat temu...  :)

Ogolnie mowiac nie bawilem sie zbytnio w uzywanie dedykowanych narzedzi do Tygrysa,  dzialaly z nim takze rozne znane kopiery itp.  :)

18

Odp: TYGRYS_TURBO

A loader do ENERGY #1 ? Nie pamiętam czy w końcu z tym Twoim, Dracon, cudem zadziałał, ale walka niezła była ;-)

pomidor

19

Odp: TYGRYS_TURBO

Hej !

Zeskanowałem instrukcję do Tygrysa 2.0.
Download oczywiście z jedynej kultowej
strony o atari ;-)

http://vidmo.net/~balois/atari/tygrys2.0str1.jpg
http://vidmo.net/~balois/atari/tygrys2.0str2.jpg

Balois

20

Odp: TYGRYS_TURBO

oo wielkie dzieki ;) troche kiepska jakosc ale dobre i to ;) a i jeszcze jedno czy romik jaki odczytales ze stacji jest identyczny z tym co ja zamiescilem ? czy inny ? (starszy , nowszy) ..
pozdr.
Stryjek

"wszystko się kiedyś kończy......."

21

Odp: TYGRYS_TURBO

No dobra, ale jak toto (przy takiej prostej konstrukcji) rozpoznaje otwarcie lub zamkniecie stacji dyskow. Wszak LDW nie maja przelacznika i w TOMSach byl on montowany dodatkowo.
Chyba ze za otwarcie stacji uznaje nieczytelnosc pierwszego sektora dyskietki, moze sprawdzcie, czy tryb TOP DRIVE uruchamia sie przy bootowaniu z ZAMKNIETA dzwignia i NIESFORMATOWANA dyskietka w srodku - tak z ciekawosci.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

22

Odp: TYGRYS_TURBO

Z rom'em może być problem, bo nie wiem czy go zgrałem na pc-ta, a w atari padła mi pamięć. Mam kawałek zdisasemblowanego kodu, jak będe miał czas to sprawdze. Ten napis kojarzy mi się dobrze, wiec raczej na pewno nie mam starszej wersji. Jakieś rom'y powinny też być na stronie Jerzego Soboli, sprawdź, czy nie ma tam tygrysa. ;-)

Balois

P.S.
Z tego co pamiętam, to stacja rozpoznaje brak sektora, a nie otwarte drzwi.

23

Odp: TYGRYS_TURBO

Odnosnie tych trybow..
Odpalilem qmega i pokolei zmienialem H, U, "-" no i na stacji sie pojawial dane turbo tj. H,U,L .. co do "S" transmisja synchroniczna zapewne trzeba by bylo przegrac plik GTSYNC umieszczony na dyskietce i wgrac go do orginalnej dyskietki z dosem od stacji...i wtedy pewnie by sie ten rodzaj turbo uaktywnil...
Co do "F" to screen "START/SELECT - TYGRYS TURBO LDW" pojawia sie gdy nie ma dyskietki w srodku lub gdy jest wajcha niezamknieta nastepuja dwa pykniecia i wlasnie zaladowuje sie owy ekran z romu stacji ... tyle ze mi jakos sie nieudalo zastartowac tego F zeby wgral mi cala dyskietke..wgrywa tylko ze 3 sekundy i dupa.. albo cos zle robie ... bo formatuje najpierw Fastformatierem ktory pod koniec pyta sie mnie czy chce zapisac VTOC daje "Y" no wlasnie tylko jak pozniej zapisac cos po dosem zeby zrobic bottowalna dyskietke nie naruszajac struktory dysku ...
Jak dla mnie to ten tryb Fast jest zdeczko zamotany.. ;]

"wszystko się kiedyś kończy......."

24

Odp: TYGRYS_TURBO

Hej !

Stryker troche namieszałeś. Wciśniecie START powoduje załadowanie procedury obsługującej szybką transmisję od adresu $100 a wciśnięcie SELECT od adresu $600. Jeśli to zrobisz, to niezależnie od formatu dyskietki, odczyt i zapis będzie obsługiwany przez procedurę szybkiej transmisji. Na pewno usłyszysz i poczujesz róznice w prędkości. Specjalne formatowanie jest potrzebne tylko po to, żeby osiągnać maksymalne 70kb/s. Zapisanie czy niezapisanie vtoc nie ma tu nic do rzeczy, bo w szybkim formacie chodzi o kolejność sektorów na ścieżce. Być może problem leży po stronie dos'a jakiego używasz. Ja nie miałem żadnych problemów pod dos'em xl 2.35L. Szybką transmisję można też uruchomić przy pomocy programu. Masz narzędzia do wersji 2.0 czy tylko do 1.1 ?

Balois

25

Odp: TYGRYS_TURBO

No i ten cały qmeg może też psuć szybką transmisję.

Balois