1

Temat: już chyba wszyscy go mają tylko nie małe :(

http://www.quazar.clara.net/sam/hardsid.htm

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

2

Odp: już chyba wszyscy go mają tylko nie małe :(

My za to mamy Covoxa  :P
Czym tu się podniecać...  ;)  Mamy też SID Playera, a nie słyszałem, żeby na C64 udało się zrobić POKEY Playera  :P  :twisted:

Sikor umarł...

3

Odp: już chyba wszyscy go mają tylko nie małe :(

spokojnie... przyjdzie czas :-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

4

Odp: już chyba wszyscy go mają tylko nie małe :(

No ja tu nie widze rewelacji. Przeceiz do malego Atari juz dawno wpychano drugiego Pokey'a, a w swoim czasie bylo praktycznie na porzadku dzinnym.

5

Odp: już chyba wszyscy go mają tylko nie małe :(

...a mnie zastanawia tylko rzecz jedna;- Jaskier w TMC 2.0 zrobił pewien "krok" - w przód; jeśli chodzi o soft - do którego po części nie ma hardware'u - ...QUADRO. Prościej - TMC 2.0 ma możliwość obsługi do 4 POKEY'ów - tyle, że chyba nikt tego nie ma. (jeszcze :D ... :idea: ). Hmm..pokeye mam. :lol:

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

6

Odp: już chyba wszyscy go mają tylko nie małe :(

No dobra ponieważ dopiero będę robił covoxa i dokładał pokeya, to co by mi dało gdybym wsadził sobie cztery pokeye czy miałbym kwadrofonię?! I drugi pytanie czy zasada podłączenia dwóch następnych byłaby taka sama jak drugiego, czyli naklejamy drugi na pierwszy trzeci na drugi i czwarty na trzeci??? Pytam poważnie! A jeśli tak byłoby jak to przed chwilą wymyśliłem to jak daleko należałoby modyfikować układ autostero???


Ja też chcę Lasta w OPALENICY !!!

Żyję bo Bóg tak chciał.

7

Odp: już chyba wszyscy go mają tylko nie małe :(

Jesli chodzi o quadro to... mam zaprojektowany sterownik tych czterech ukladow  :D  Mialem zamiar zmontowac toto na Orgiete04 ale sa pewne minusy tego rozwiazania (tudziez niezbyt oczywiste plusy).

Otoz TMC nie ma jako takich niezaleznych 16-tu kanalow - trzeci i czwarty Pokey gra drugie obwiednie pierwszych dwoch Pokeyow. Czyli - nie ma tak naprawde wolnej reki przy wykorzystywaniu 3 i 4 Pokeya. Z tego powodu tez zaniechalem (poki co) montazu Quadro.

Inna rzecz ze w bardzo prosty sposob mozna przerobic istniejace juz songi na wersje Quadro - ot wystarczy sprytnie dopisac drugie obwiednie do istniejacych juz instrumentow  ;)

Btw, zeby nie bylo oftopik - nasze maluchy tez maja hardsida - nie dosc ze Seban ma toto w fazie prototypowej, to z tego co wiem na ktoryms ze zlotow X lat temu takie urzadzenie dzialalo. A ze sie nie przyjelo? No coz... moze nam to nie potrzebne skoro mamy to w sofcie  :lol: (Swiety - dla mnie program jest bomba!)

8

Odp: już chyba wszyscy go mają tylko nie małe :(

Btw, zeby nie bylo oftopik - nasze maluchy tez maja hardsida - nie dosc ze Seban ma toto w fazie prototypowej, to z tego co wiem na ktoryms ze zlotow X lat temu takie urzadzenie dzialalo.

potwierdzam, na RH97 na wlasne uszy sluchalem.
SID byl zdaje sie w atarce gumiego, takiej megawypasionej z tysiacem przelacznikow, centronicsem, TTP i kosiarka do nosa...

--
= krap.pl =

9

Odp: już chyba wszyscy go mają tylko nie małe :(

A po co SID w Atari ? Standardowo Atari posiada POKEY-a i to mu wystarczy (nawet do całkiem niezłej emulacji programowej SID-a). Oczywiście jak ktoś chce, to niech montuje ;) Ale w sumie po cholerę SID-a, a nie np. Gravisa ? Jestem zwolennikiem rozszerzen do Atarki, ale w ramach istniejących standardów (drugi POKEY, 65816, dodatkowy RAM, Q-MEG, HDD) a nie forsowanie na siłę nowych standardów - tak było z Covoxem, który został zepchnięty na margines jako ciekawostka.

10

Odp: już chyba wszyscy go mają tylko nie małe :(

Btw, zeby nie bylo oftopik - nasze maluchy tez maja hardsida - nie dosc ze Seban ma toto w fazie prototypowej, to z tego co wiem na ktoryms ze zlotow X lat temu takie urzadzenie dzialalo.

potwierdzam, na RH97 na wlasne uszy sluchalem.
SID byl zdaje sie w atarce gumiego, takiej megawypasionej z tysiacem przelacznikow, centronicsem, TTP i kosiarka do nosa...

był jeszcze wcześniej ) Orneta 96 (
-kto zjedzie niżej  :lol:

11

Odp: już chyba wszyscy go mają tylko nie małe :(

Ja bym się tu bardziej zgodził z Macgyverem - po co podłączać SIDa do Atarka jak można by było coś lepszego wsadzić. Moim zdaniem lepiej byłoby założyć jakiegoś procka DSP z własną pamięcią na sample i własnym CODECem - przecież na czymś takim można spokajnie napisać emulację sida praktycznie nie różniącą się od oryginału. Wiem - zaraz będę zaatakowany że emulacja nigdy nie odda oryginału. Tylko po co rozdraniać się w szczegółach ???

Pozostają dodatkowe możliwości np. emulacja innych układów dźwiękowych,odtwarzanie 16-32 kanałów na samplach w 16bitach i stereo(mixowanie na karcie) czy emulacja 4 sidów jednocześnie (12 kanałów).

Po za tym przy dużym ramie i flash romie można by było pokusić się o syntezę wavetable i odtwarzaniu midów na Atari. Swego czasu chciałem coś takiego zrobić ale nie mogę znaleźć pdf-a do układu CS9233(prawdopodobie ukaład dsp bądź syntezator wavetable).

Jeśli ktoś czytał artykuły o sidzie to właśnie jest on namiastką syntezatora wavetable - z tym że nie ma pamięci dla kształtu fal (bo się nie zmieściła w chipie!) ale fale są generowane proprzez operacje arytmetyczno-logiczne.

Mam nadzieję że tędy pójdzie rozwój możliwości muzycznych Atarka - po co się ograniczać ???

12

Odp: już chyba wszyscy go mają tylko nie małe :(

jakby nam amy wbudowali to mielibysmy odtwarzacze mp3 na atari i syntezatory mowy, ale niestety nie chcieli :( .

13

Odp: już chyba wszyscy go mają tylko nie małe :(

Świety no to do roboty jak zrobisz to napewno duzo osob to zaciekawi bo mowic i pisac to kazdy potrafi ......
A co do SlightSID'A to ma byc i **j !!! i tak jest to wersja wyjmowalna na carcie wiec oco wam chodzi  ?! mi akurat takie cos bardzo odpowiada ;) no i jezeli ktos sie wychowal na dwoch kompach( C= i Atari) to tez taki ukladzik go zainteresuje...

ps. Seban mam nadzieje ze ten cart bedzie pasowal tez do XEGS'a bo on ma troche wezsze te gniazdo  :?

"wszystko się kiedyś kończy......."

14

Odp: już chyba wszyscy go mają tylko nie małe :(

Święty:  moze na stronce http://www.hqew.com/p/P254.html znajdziesz
            pdf-a do tego układu...tylko translatora trza użyć jak na ttdown.

gep/lamers^dial

15

Odp: już chyba wszyscy go mają tylko nie małe :(

Znalazłem układy do budowy karty muzycznej - przez przypadek - symbole Ymf 278b, Yss205  :P

Ymf 278b - układ kompletnego syntezatora wavetable z adsr i innymi pierdołami - tyle że problemem byłoby zaemulowanie sida - ale 24 głosowa polifonia robi wrażenie !
Yss 205 - układ cyfrowych efektów - reverb,chorus,flanger oraz DAc !

Do tego AD1848 jako DAC i ADC do szyny atari i mixer

Gdyby do tego dorzucić 256kb statycznego ramu , ROM z próbkami, to efekt byłby nieziemski !!  :)

Problemem jest to że oba układy są smd i mają 80 i 64 nóżki o małym rozstawie!   :(

Myślę zatem dalej , a może ktoś ma lepszy pomysł ?? :?

16

Odp: już chyba wszyscy go mają tylko nie małe :(

http://www.6502.org/users/krzysztof/sound2.jpg

http://www.idhw.com/textual/chip/analog … pname.html


masa jest tego, nalezy znalezc uklad dobrze udokumentowany i z bajerem ;-)

ensoniq jest ok. sid, ym2151

uklad, ktory do zagadania nie bedzie potrzebowal polowy pamieci atari

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

17

Odp: już chyba wszyscy go mają tylko nie małe :(

xxl: widzę że znalazłeś moje projekty na stronie 6502.org !!! To nie wszystko , mogę się pochwalić , bo nie ma np. osprzętu od silnika samochodu sterowanego przez 65sc816 (w wakacje silnik odpalił na sterowaniu przez 6502) !!!

Wracając do tematu:
Znalazłem szukając wczoraj lepszy chip niż AD1848 - AD1845 - ma więcej bajerów , jest rozbudawaną wersją AD1848 i  ma np. 16 bajtowe bufory FIFO !!! Co to daje - mianowicie że sam układ w trybie covoxa zniwelowałby zniekształcenia wynikłe z odświerzania pamięci .
Po za tym ma regulowaną częstotliwość próbkowania co 1HZ itp.
Najważniejsza zaleta: układ jest nadal w produkcji i kosztuje jakieś 7$.

18

Odp: już chyba wszyscy go mają tylko nie małe :(

Robi się coraz ciekawiej!

Święty, jakie Ty jeszcze atuty trzymasz w rękawie?

19

Odp: już chyba wszyscy go mają tylko nie małe :(

I co jakoś atuty znikają, może chociaż ktoś napisze czy projekt świętego sie rozwija czy już koniec !

Żyję bo Bóg tak chciał.

20

Odp: już chyba wszyscy go mają tylko nie małe :(

Na razie niestety projekt chwilowo (czytaj kilka miesięcy) został wsztrzymany - nie oznacza to że nic nie robię ale rodzinka itp. - na razie myślę bardzo intensywnie nad kartą muzyczną do atari - w tej chwili mam już wsadzony AD1848 , przetwornicę +/-12 v oraz moduł wavetable midi - obsługuje toto midiplayer oraz w pisany w pocie czoła odtwarzacz CMC to midi - jak się wyrobię to może w tym tygodniu zapodam próbki w formie MP3 ! (muzyczka z freda, sapera, endless dramu 3 part i 2 part)

Cały czas myślę o YMF278 + ROM 2mb + RAM 128 kb ale brakuje mi układu YAC513 !! (Dac)

Co do sid playera to musi mnie najść ochota na pisanie - na razie trochę się rozleniwiłem

21

Odp: już chyba wszyscy go mają tylko nie małe :(

Panowie, mam jedno może durne pytanie co do montowania SID-a w Atari.

Jak wiadomo, C-64 ma zegar 1 MHz (a podobno nawet 950 kHz). Takąż też częstotliwością taktowany jest SID; i słyszałem, że ten scalak w ogóle nie może pracować na wyższej częstotliwości.

Jakkolwiek by z tym było, płyta w Atari jest taktowana częstotliwością 1,77 MHz, czyli SID, nawet jeśli pójdzie, będzie generował inne tony. Wyższe, jeśli dostanie zegar Atari wprost, niższe, jeśli dostanie zegar podzielony przez dwa. Tak czy owak, muzyczki skomponowane dla C-64 będzie grał fałszywie.

Czy to jest jakoś rozwiązane?

KMK
? HEX$(6670358)

22

Odp: już chyba wszyscy go mają tylko nie małe :(

no jasne że jest. osobny sygnał zegarowy.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

23

Odp: już chyba wszyscy go mają tylko nie małe :(

Aha. A zapisy do rejestrów SID-a taktowanego tym oddzielnym zegarem przez procesor taktowany normalnie jak są zrobione?

KMK
? HEX$(6670358)

24

Odp: już chyba wszyscy go mają tylko nie małe :(

bufor magistrali danych, sterujacej i adresow ? tylko pytam nie bic !

wydaje mi sie ze jest to rozwazywalne, kiedys czytalem wywiad z kolesiem, ktory zmusiel do wspolpracy uklady pracujace na 2 procesorach z roznymi zegarami i to procesor ma zadbac o to zeby zsynchronizowac sie z wolnymi scalaczkami. - pewnie to inny przypadek ...

mailuje z kolesiem, ktory zrobil do pc karte dzwiekowa na ym2151 a tam przeciez tez jest zegar dla "czipa" osobno...

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

25

Odp: już chyba wszyscy go mają tylko nie małe :(

No ja myślę, że to jest rozwiązywalne, tylko ciekawi mnie, jak  8)

Co do kart do peceta, to jest inna bajka, bo magistrala Intela jest (chyba) asynchroniczna, tak samo jak m68k. A w 6502 wszystko jest sterowane zegarem.

No ale ja się nie znam w sumie, tak tylko pytam  8)

KMK
? HEX$(6670358)