1

Temat: SIO2IDE - mały problem ...

Witam

Mam zmontowany na oryginalnej płytce moduł SIO2IDE w wersji 1.6 ( do nowszej nie mogłem dostać scalaka ) Po podłączeniu tego do kompa blokuje mi port SIO w Atari i nie widzi ani flopa ani sio2pc ( klawisz OPTION nie działa a komputerek po ok 1 sek. szumie wyświetla od razu READY ) w związku z powyższym jakiekolwiek konfiguracja sprzętu jest niemożliwa . Podejżewam trzy rzeczy : albo źle zaprogramowałem kontroler , albo mam nieodpowiedni kwarc ( w/g schematu ma być 4.9152 a na moim jest napisane 4.915 30 ) albo uszkodziłem scalak podczas montażu płytki . Musze dodac ze kontroler był programowany na profesjonalnym programatorze więc nie powinno byc problemów ale są :(
Jeśli ktoś ma jakieś sugestie albo przypuszcza co mogłem źle zrobic że to ustrojstwo nie działa to proszę o wiadomość . I nie mam zimnych lutów he he he bo sprawdzałem :)

Pozdrawiam

2

Odp: SIO2IDE - mały problem ...

coz chętnie bym Ci pomógł - ale jeszcze do mnie nie dotarła odpowiedź na majla (od autora tego cuda .... bo sam chce sobie coś takiego sprawić)  - jezeli wybierasz sie na lato ludzikuf to proponuje zabrac ta zabawke ze soba - moge zerknac na nia okiem - poza tym moze ktos z partowiczow bedzie mial taki interface ze soba (dzialajacy) - a jezeli Gal'a masz w podstawce (mam taka cichą nadzieję) to latwo będzie go sprawdzic ....

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

3

Odp: SIO2IDE - mały problem ...

O tak jest zdecydowanie w podstawce ,coś mnie tknęło i przewidziałem kłopoty .A poza tym zamierzałem wymienić układ na nowszego Atmel`a tak żeby obsługiwał wersję 3.1 .
Korespondowałem z "autorem tego cuda " jak to ładnie nazwałeś ale niestety również nie potrafił mi skutecznie pomóc.
Poczekam do wypłaty, kupię nowy scalak i nowego kwarca ,sprawdzę przed podłączeniem zasilania i szlus może wtedy zadziała . Szkoda tylko 30 zł i mojego czasu.

4

Odp: SIO2IDE - mały problem ...

A jaki masz twardziel - u mnie tez sa problemy z Caviarami (co ciekawe na ST tez sa z nimi problemy, a na blaszaku chodza).

Aaaa i jeszcze cxs zostan przy 1.6, bo FAT w malym Atari to profanacja - ja zostaje.
Lepiej napisac jakies ciekawe narzadzia do starej wersji niz bawic sie w blaszakowy format (to moja prywatna opinia).

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

5

Odp: SIO2IDE - mały problem ...

Mam 80 MB Seagate i 4 GB IBM . Mogę zostać przy 1.6 - ( tańszy o połowę Atmel  ) .
Ale dalej mnie zastanawia czemu blokuje mi port SIO .
A czy może uszkodzić układ źle podpięte napięcie zasilania ? Jak mi to nie zadziałało za pierwszym razem to potem zacząłem mieszać i o ile mnie pamięć nie myli przyłozyłem odwrotnie zasilanie ???
Mam jeszcze drugą płytke , zrobię po prostu jeszcze raz cały układ i zobaczę co wyjdzie .A jak będę wiedział co jest skopane na tej pierwszej to drugi układ założę do innego kompa i będę miał w obu atarynkach twardziele .

6

Odp: SIO2IDE - mały problem ...

No coz... cos mi sie zdaje ze Atmelik jakby padniety :(
A jak Ci sie LEDy zachowyja (blokuje port a jednoczesnie nie swieci sie LED SIO ? - to sugeruje blad w sofcie, lub walnietego Atmela).

Najprosciej wrzucic jeszcze raz do programatora, jak sie zaprogramuje to O.K. - wtedy mozna szukac innych bledow, tyle ze tam ciezko o inne bledy.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

7

Odp: SIO2IDE - mały problem ...

Diody świecą się następująco .
start komputera ..... ok 1sekundowy szum ,błyskają wszystkie cztery diody ,normalnie komputer powinien teraz szukać systemu operacyjnego ,a tego nie robi .
Następnie dwie diody gasna i świeci się tylko Power_led i Ide_led.
A na ekranie jest READY i mrygajacy kursor.

8

Odp: SIO2IDE - mały problem ...

A po wlaczeniu interfejsu z HDD do zasialania jak tam LEDAMi?

Z tego, co napisales, wynika jednak ze soft w Atmelu dziala i blad jest w innym miejscu, ale chcialbym sie upewnic.

Chwileczke.... a co z partycjami ? Zrobione, sformatowane itp ???

Moze odpal system z dyskietki, uruchom z niej Fdiska, wypnij stacje, podlacz SIO2IDE i sprawdz czy Fdisk wykrywa wszystko prawidlowo, czy tez nie bedzie sie mogl skomunikowac z interfejsem...

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

9

Odp: SIO2IDE - mały problem ...

Dysk jest zupełnie pusty , wszystko usunięte na grzybie programikiem delpart. Pusty dysk przypięty do kontrolera a ten do portu SIO.
Robiłem już taki trik że odłanczałem kontroler przypinałem stację , bach dosa z fdiskiem przypinałem spowrotem kontroler ,fdisk sruuuu uruchamiał się , jak mu dawałem pierwszą opcję ( konfiguracja dysku master o ile pamiętam ) to program startował robił się śliczny blue screen i to by było na tyle .Program po naciśnięci break wracał do menu.
Jutro biorę sprzęcior do firmy i przeprogramuje scalaka o ile nie jest dupnięty.Wtedy będę miał jedną niewiadomą z głowy .Ewentualnie wymienię jeszcze kwarc.

10

Odp: SIO2IDE - mały problem ...

Pusty dysk nie ma prawa ruszyc (choc troche niepokoi dioda IDE Busy).
- ustaw zworke HD1 w pozycji rozwartej
- zworka MS w pozycji dowolnej (ale moze jednak zwarta
- zworka INIT - ROZWARTA.
- podlacz dysk i flopa do kompa
- wloz dyskietke (flop jako stacja pierwsza)
- odpal komputer
W takiej konfiguracji, jesli sprzetowo uklad jest dobry MUSI wystartowac z dyskietki, jesli nie startuje, to Atmel walniety (w wyjatkowych przypadkach moze tez byc zle zaprogramowany, ale jako ze LEDY sa sterowane z portow zakladam, ze program w Atmelu dziala).

Potem odpalasz z dyskietki Fdiska i dzielisz na partycje. Jesli Fdisk nie widzi interfejsu, to sprobuj podpiac inny dysk - dowolny, moze jednak nie dziala z Twoim HDD dobrze .
U mnie chodzi z HDD Toshiba (2,5" - internal :) ), a sprawdzalem jeszcze z Maxtorem 3,5" - bez problemow. Z Caviarem 3,5" jednak nie dziala (ale jak pisalem ST tez nie chce).

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

11

Odp: SIO2IDE - mały problem ...

Ludzieeeeeeeee !!! kurnaaaaaaaaaaaaa !!!  Działaaaaaaaaaaaaa !!!
Wymieniłem ATMELA na inny i działa mi SIO2IDE w 1.6        :)

Dziękuję wszystkim za porady.

Pozdrawiam