151

Odp: ROM dla 65c816

Niech zwraca adres struktury (coś jak FILE w C), w której zapisany będzie numer kanału, status i jeszcze kilka innych rzeczy typu adres bufora. Przy okazji w Y niech będzie status dla szybszej obsługi błędów i utrzymania tradycji przy życiu. ;)

[ Dodano: 20.12.2004 12:42:53 ]
A tak się ma +1 do statsów na AA i Mistrza offtopicu. :mrgreen:

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

152

Odp: ROM dla 65c816

Na starym CIO to chyba nie ma sensu. Lepiej jest zaprojektować nowe, co samo będzie alokować deskryptory (struct FILE) i zwracać wskaźniki ...

KMK
? HEX$(6670358)

153

Odp: ROM dla 65c816

zostaje tylko akumulator ...

Masz A+B, czyli przynajmniej zaadresujesz pierwsze 64kB. Ale faktycznie resztę bajerów może lepiej dać do nowego CIO.

154

Odp: ROM dla 65c816

Tak, jest A i B, nie pomyślałem o tym. Ale chyba jednak lepiej od razu zrobić nowe CIO - ładowane z dysku oczywiście, przynajmniej póki nie będzie owych 512 kB ROM-u.

Tak czy owak, nowa wersja 2.04 pod http://drac030.krap.pl.

Menu do wyboru dysku bootującego działa połowicznie, bo się kropnąłem :? Ale poza tym, że dla każdego napędu wypisuje "DRIVE DOES NOT RESPOND", wybierać unit powinno prawidłowo. Poprawię to w następnej wersji.

[ Dodano: 08.01.2005 03:23:03 ]
Aha, jeszcze drobiazg: w tym ROM-ie jest zaimplementowane szybkie SIO w systemie US. Na stacjach zgodnych z US Doublerem to działa, wiem, bo sprawdzałem. Ale ciekawi mnie, jak to się zachowuje ze stacjami, które tego rozszerzenia nie znają.

[ Dodano: 21.01.2005 19:16:27 ]
Nowa wersja 2.05 w tym samym miejscu co powyżej.  8)

[ Dodano: 21.01.2005 19:22:30 ]
PS. To już jest _prawie_ final.

[ Dodano: 28.01.2005 19:57:33 ]
Nowa wersja 2.06 z poprawionym - mam nadzieję - błędem w szybkim SIO, dostępna w tym samym miejscu co powyżej.

KMK
? HEX$(6670358)

155

Odp: ROM dla 65c816

Zastanawiałem się nad domyślnym dyskiem startowym. Fajnie by było, gdyby można było go ustawić i zapisać w jakiejś pamięci podtrzymywanej. Może Pasiu taką pamięć już dodał do karty z 65c816? A może da się w nowej wersji ARCa użyć układu zegarowego z dodatkową pamięcią ? W takiej pamięci znalazłyby się też inne opcje konfiguracyjne, np. domyślnie basic on/off, lewy margines itp.

PS. Draco, niektórzy by chcieli żebyś upchnął to menu i US SIO do zwykłego OSa dla 6502 :D

156

Odp: ROM dla 65c816

:D Ciekawe. Zdaje się ktoś protestował, jak proponowałem układ RTC Philipsa PCF8583 - zegar czasu rzeczywistego z 4-letnim kalemndarzem i 256 bajtową pamięcią CMOS podtrzymywaną bateryjnie :P Ja mam i we własnej wersji OS'a trzymam tam wszystkie ustawienia - np. kolory ekranu, ustawienia klawiatury, hasełko do systemku :D i jeszcze innych parę bajerów - teraz trza bedzie se zrobić takie menu. Ja jestem zadowolony z tego układu. ARC'a nie mam :( Szkoda. Coż mam PCF'a i jestem happy :D

FAQ: Cegła waży kilogram i pół cegły. Ile ważą dwie cegły ? :D

JIL 4EVER!

157

Odp: ROM dla 65c816

trub: też myślałem o tym, że dobrze by było, gdyby menu jakoś zapamiętywało ostatnio wybrany dysk. Ale do tego trzeba mieć albo to, o czym pisze Casper, albo zrobić, żeby OS zapisywał preferencje na twardym dysku. Inaczej się chyba nie da.

Żeby upchnąć menu i poprawki do SIO w starym OS-ie, coś trzeba z niego wyrzucić. W OS-ie dla 65c816 menu siedzi na ROM-ie od Self Testu.

[ Dodano: 03.02.2005 19:47:44 ]
Casper: co to jest "czteroletni kalendarz"? Kalendarz, który dobrze działa przez cztery lata?  :D Nie za mało?

[ Dodano: 03.02.2005 19:51:59 ]
PS. Mogę spróbować zrobić coś takiego, że system "domyślnie" startuje nie z D1:, ale z pierwszego dostępnego napędu. Wtedy jak się ma na D1: flopa, a na D2: twardziel, to wystarczy włączyć stację, żeby system z niej chciał startować., a jak się ją wyłączy, to pójdzie z twardziela.

To jest proste do zrobienia, ale nie wiem, czy nie będzie więcej szkody jak pożytku ...

KMK
? HEX$(6670358)

158

Odp: ROM dla 65c816

czteroletni kalendarz - rok zapisany jest na dwóch bitach. Pozostałe bity np. B3-B16 zapisałem sobie w dwóch bajtach w obszarze pamięci poza rejestrami zegara. Dwa bity wystarczą dla obliczenia roku przestępnego. Zegar zawiera dodatkowo licznik "dni", który mój driver zeruje w momencie zapisu wartości zegara - przy jego pomocy obliczam ile dni temu coś zapisano do CMOS jest też data zapisu, więc dodając ja do tego licznika mogę obliczyć poprawną datę, gdyby ta z rejestrów zegara się niezgadzała. Układ PCF8583 - jest oparty na magistrali I^C i potrzebuje dwóch linii - danej i zegara, który taktujemy my sami. Zegar jest 12 lub 24-o godzinny. Posiada też alarm, który możemy sobie zaprogramować. Zegar żąda wtedy6 przerwania - np. ja mam to podpięte pod drugie PIA. Jak ustawie se alarm, to żąda przerwanie. w systemie objawia się to tak jakby PIA żądało przerwania. Zamontował mi to Jacek, więc Draco, jak u niego bedziesz, to niech Ci dołoży - układ jest małuteńki - 8 nóżek. ze dwa rezystory i bateryjka - wszystko na płytce 2 x 3 cm. Pod wieczór skoczę do kumpla, wykożystam jego cyfrówkę i cykne fotke tego ukłądziku. Bardzo polecam. Mam schemat + opis tego scalaka. do atarki podłąćzamy minimum dwie linie - DATA i CLOCK. Linia  IRQ nie jest wymagana do pracy zegara.

FAQ: Cegła waży kilogram i pół cegły. Ile ważą dwie cegły ? :D

JIL 4EVER!

159

Odp: ROM dla 65c816

Aha, rozumiem. Ale jednak nazwanie tego kalendarzem to chyba lekka przesada. Kalendarz oblicza ci dzień tygodnia, a jeśli toto ma zapisany rok na dwóch bitach, to nie ma takiej siły, jaką mogłoby dzień tygodnia samo obliczyć (bo tu jest cykl jedenastoletni, o ile się nie mylę).

Czy nie lepiej jednak zastosować zegarek Motoroli - taki jaki jest w Falconie albo nowszy - który od razu bez żadnych kombinacji podaje kompletną datę i godzinę? To znaczy chodzi mi o to, jakie zalety ma ten PCF nad układem trzymającym czas nie na dwóch bitach, tylko na 14 bajtach, i do tego dysponującym pamięcią podtrzymywaną bateryjnie.

KMK
? HEX$(6670358)

160

Odp: ROM dla 65c816

PCF ma

setne 0 - 99
sekundy 0 - 59
minuty 0 - 59
godziny 0 - 23 (lub 1-12 am/pm)
dzień 1-31 (zależne od miesiąca)
miesiąc 1-12
rok 0-3, gdzie - 0 to rok przestępny

dzień tygodnia oblicza sterownik., który ma pełny cykl kalendarza - tj. 400 lat - z uwzględnieniem tego, że rok przestępny występuje co 4 lata, co 100 lat nie występuje, a co 400 występuje. I wszystko się powtarza tj. powiedzmy 1200-1599 = 1600-1999 = 2000-2399, etc.

nt. układu Motoroli niewiem nic. PCF jest w/g mnie tani, bo kosztuje 8 zeta. :D ile motorolka tego niewiem.

FAQ: Cegła waży kilogram i pół cegły. Ile ważą dwie cegły ? :D

JIL 4EVER!

161

Odp: ROM dla 65c816

Z tymi programami JBW, że nie działają to masz rację. Np. ED, AS, EYE. Trochę szkoda, bo fajne :(

AS-a spaczowałem. Działa, tylko bez kliku klawiatury (może kiedyś się ulepszy). EYE napisałem od nowa. Powinno działać na wszystkim, z Atari 400 na czele. Klik klawiatury będzie tylko z moim ROM-em, niestety. Ale dodałem nowe featury przez co ten program powinien być użyteczniejszy i wygodniejszy w użyciu, niż oryginał.

KMK
? HEX$(6670358)

162

Odp: ROM dla 65c816

To jeszcze tylko gdzieś wrzuć do ściągnięcia.
I powiedz jak zrobić klika, to dodam do ED.COMa.

163

Odp: ROM dla 65c816

To jeszcze tylko gdzieś wrzuć do ściągnięcia.
I powiedz jak zrobić klika, to dodam do ED.COMa.

Wrzucę na drac030.krap.pl w najbliższym czasie.

Kliknięcie klawisza wywołuje się przez XIO 19,#n,0,0,"K:". Wykrywanie czy ta funkcja działa chyba jest zbędne, ale zdaje się, że najlepszym sposobem jest sprawdzenie statusu po pierwszym wywołaniu.

KMK
? HEX$(6670358)

164

Odp: ROM dla 65c816

...
ldx #$50
stx $d40a
stx $d01f
dex
dex
bpl *-8
...

:rolleyes:  :lol:

FAQ: Cegła waży kilogram i pół cegły. Ile ważą dwie cegły ? :D

JIL 4EVER!

165

Odp: ROM dla 65c816

Jeetam, nie znasz się  :P

KMK
? HEX$(6670358)

166

Odp: ROM dla 65c816

Casper, w dracowym OSie trzeba wszystko wołać przez funkcje systemu, bo należy przewidywać, że w przyszłości klik może być generowany przez jakiegoś Sound Blastera albo Urządzenie Do Generowania Kliku Klawiatury (podpięte do PBI) :lol:

167

Odp: ROM dla 65c816

.. heh - Draco - ja jeszcze proponuje zapytać Magnusa, dlaczego na twoim OS nie działa żadna z częci THE TOP... ;-

.. tylko prosze bez odpowiedzi w stylu;- że mam zbyt któtki kabel SIO = poniżej 2mm..  :twisted:

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

168

Odp: ROM dla 65c816

Pinek: stawiam na EORowanie z ROMem, to były przecież czasy, kiedy każdy bronił się jak mógł przed pozmienianiem mu napisów w demie... (no, chyba że także używanie nielegali aby skrol/bary wykonywały się 3 cykle szybciej) :lol:

I Ty zostaniesz big endianem...

169

Odp: ROM dla 65c816

Miker - z czego pamięć mnie nie myli to chodzi jedynie o współprace z OSem, a nie 65c816 (to wsprawie 3 cykle więcej) - no chyba, że mózg mi sie lasuje :D.  Oblookaj strone zgodności u Draco - 65c816 CPU / 65c816 CPU + DracOS;-

Draco - to na Avatarze - to aktualna fotka ?? - niezłe to to  :twisted: :D:D:D:D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

170

Odp: ROM dla 65c816

Pinek: grunt, że Revenge of Magnus chodzi flawlessly.  :D

trub: no właśnie. 8)

Miker: otóż to, może chłopcy też używają JSR OUTPLT celem przetłumaczenia ASCII na kody ANTIC-a, tak samo jak słynny kolega Lamer of Quartet ....  :D

Pinek: co do fotki - starałem się wybrać coś adekwatnego  :mrgreen:

KMK
? HEX$(6670358)

171

Odp: ROM dla 65c816

Potwierdzam EOR-owanie ... np. Muad Dib (demo Hurka rypane z komody ale b. fajne)  się eoruje, później to zeorowane znowu eoruje i tak wiele razy różne bloki ... w skrócie... W dawnych czasach (1992-3 ?) nie działało to na moim 800xe kiedy u wszystkich kumpli chodziło.  Używałem wtedy tylko SUPER MONITORA i ślęcząc ileś dni nad demem zmusiłem je do pracy z systemem 1.03 a nie tylko z 1.02 .... to była jatka - sam nie wiem co mnie pchało wtedy do tego ? za dużo czasu miałem ? zainteresowany byłem chyba .... ;-)  trochę się przy tym nauczyłem :)

pomidor

172

Odp: ROM dla 65c816

No cóż, na takie rzeczy to ja niestety nic nie poradzę.

KMK
? HEX$(6670358)

173

Odp: ROM dla 65c816

chyba, że autor zrobi update ??;- Magnus - alo, alo :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

174

Odp: ROM dla 65c816

Nowa wersja ROM-u, wiadomo gdzie.  ;)

KMK
? HEX$(6670358)

175

Odp: ROM dla 65c816

gdzie, gdzie ?

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C