Temat: Uszkodzona pamięć

Koledzy mam pytanie czy po czerwonych kwadracikach z testu pamięci można określić, która kostka jest zepsuta. Żadna się nie grzeje. Czy może to być uszkodzenie czegos innego niż kostek pamięci?? Średnio, co trzeci kwadracik jest zielony, a reszta czerwona. Atarka po załączeniu zasilania startuje z testu pamięci. (jest to 800XL ta z linia opóźniającą). Pomocy!!!

1088XEL i inne XL, XE, ST.

2

Odp: Uszkodzona pamięć

O ile się nie mylę (a raczej nie), to kolejne kwadraciki reprezentują kolejne kilobajty (48, czyli bez ramu przykrytego romem). Jak się to ma do kostek to nie mam pojęcia, ale każdy elektronik powinien ci powiedzieć.

[ Dodano: 03.12.2004 00:00:00 ]
A tak się ma -1 do upływu dni i wieczną młodość.  :mrgreen:

3

Odp: Uszkodzona pamięć

najlepiej wymień wszystkie :: choć zastanawia mnie to, że zielone pojawiają się "co trzeci" - dziwne. Ram masz w podstawkach ??

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

4

Odp: Uszkodzona pamięć

Cześć, pamięć nie jest w podstawkach, choć większość dużych scalaków jest. Zamierzam wymienić wszystkie, ale mam związane z tym pytanie, bo w Ararynce jest pamięć jakiegoś producenta z USA o symbolice (mi- pierwsza litera) uT4264-15 (15 wiem, że oznacza 150ms) czy można ją zastąpić scalakami o symbolu MN4164P-15A mam je z Commodora 4+?

[ Dodano: Sob Gru 04, 2004 21:21 ]
Jeszcze jedno, a może to jednak nie wina pamięci, tylko jakiegos scalaka sterującego pamięcia, ze tyle czerwonych kwadratów?! Bo wylutowywanie 8 scalaczków jest pracochłonne!

1088XEL i inne XL, XE, ST.

5

Odp: Uszkodzona pamięć

Co do tego wylutowywania to tez tak kiedys uwazalem, ale troche praktyki z odsysarka do cyny i wyciagniecie ramu zajmuje kilka minut (tutaj uklony dla Pasia, ktory jest w moim odczuciu rekordzista w tej dziedzinie)

6

Odp: Uszkodzona pamięć

Coś pokręciłem z tym czasem -15 na końcu to 150ns, ale może ktoś mi odpowie czy zamiast 4264 można wstawić kostki 4164 bez przeróbek? A co do lutowania, to zazwyczaj do tej pory wycinałem uszkodzone kości, szybciej i bezpieczniej dla laminatu. Ale pokuszę się o wylutowanie, bo szkoda psuć dobre kostki a nie wiem, które są zepsute.

1088XEL i inne XL, XE, ST.

7

Odp: Uszkodzona pamięć

Mozesz wmontowac 4164. Przy okazji wstaw sobie podstawki i na przyszlosc nie bedzie problemu z lutowaniem.

8

Odp: Uszkodzona pamięć

no to sie biore za lutowanie :?

1088XEL i inne XL, XE, ST.

9

Odp: Uszkodzona pamięć

i jak, chodzi?

10

Odp: Uszkodzona pamięć

Wreszcie się zmobilizowałem i wylutowałem starą pamięć i wlutowałem podstawki. Problem miałem z pamięcią wylutowaną z Commodora, bo miała skrócone nogi, ale oczyściłem pobieliłem i włożyłem. O dziwo działa. Dzięki za pomoc. (Już nie pamiętam, kto to pisał, ale laminat ATARI (800XL) jest wytrzymalszy niż Commodora.)[/url]

1088XEL i inne XL, XE, ST.