1

Temat: SIO2IDE - kwarc + starewersje

Witam,
Mam dwa pytania dot. sio2ide. Najlepiej do samego MarkaM, ale niekoniecznie :)
A propos: Marku, dzieki za plytke ktora nabylem na SV2k4 - ukladzik juz prawie caly zlutowany  (czekam na atmege)

1. Dlaczego w 4.3 zastosowano kwarc 7.3728 - tzn, dlaczego akurat taki zegar? dosc nietypowy przeciez. Zeby cos sie z czyms synchronizowalo? Dlaczego nie uzyto max. zegara dla tego uC?

2. Czym (oprocz USB) zasadniczo rozni sie 3.3 od 4.3? Korci mnie, zeby sobie zlutowac 3.3 (bo male toto jest a i odchudzic sporo jeszcze mozna)

Dzieki z gory za wszelkie odpowiedzi!

PS. Moze ma ktos liste kart CF (producentow), ktore wspolpracuja bezproblemowo z sio2ide?

2

Odp: SIO2IDE - kwarc + starewersje

Dlaczego w 4.3 zastosowano kwarc 7.3728 - tzn, dlaczego akurat taki zegar? dosc nietypowy przeciez. Zeby cos sie z czyms synchronizowalo?

Ot i sam sobie odpowiedziales. Zauwaz ze kwarc zmienil sie takze w wersji 1.7 po wprowadzeniu trybu transmisji Ultrea Speed. Po wewnetrznym podziale, zegar ten taktuje port szeregowy mikrokontrolera, a taki a nie inny, daje predkosci transmisji najbardziej zblizone (bo wcale nie dokladnie takie same) do tych w atari.

Czym (oprocz USB) zasadniczo rozni sie 3.3 od 4.3?

Niczym.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

3

Odp: SIO2IDE - kwarc + starewersje

Pecus, dzieki za odpowiedz. Co do roznicy 3.3/4.3 to naprawde niczym? Predkosci te same? Moze jakies bledy usunieto?

No i hm, pojawily sie u mnie kolejne pytania:

3. Jaki jest pobor pradu samego SIO2IDE i SIO2IDE + CF? Jak bardzo to obciazy standardowy zasilacz atari? Zostanie jakas rezerwa?

4. Co ze zrodlami programu atmegi? Autor przewiduje jakies upublicznienie? Dlaczego tak/nie?

5. Jakie sa plany rozwojowe SIO2IDE?

4

Odp: SIO2IDE - kwarc + starewersje

Z tego, co wiem, to wersje numerowane 4.x roznia sie od 3.x wkompilowanym modulem obslugi USB i tyle.
Co do poboru pradu - ja mam wersje 4.3 i twardziel 2,5" (nie jakis szczegolnie nowoczesny) w srodku swojej Atarynki, poza tym Sparta X, rozszerzenie RAM i AKI . Nie podam Ci liczb, ale mierzylem kiedys pobor pradu i wyszlo na to ze zasilacz ma jeszcze zapas ;-) - zreszta czasem chodzi to u mnie po kilkanascie godzin i nawet wiele ciepla nie wydziela.

Co do zrodel, pytac sie Marka nalezy, ja z dodawalem tryb US, bawiac sie na zdisasemblowanym kodzie i liscie mnemonikow Atmela ;), a oryginalnie zrodla sa w C .

A plany rozwojowe - gdyby miec zrodla, to moze natywna obsluga plikow z poziomu atari (taki pomysl moj i Pirxa - on pisal nawet gdzies na forum o tym), trzebaby tylko to C atmelowe poznac blizej. Fajnie byloby miec DOS z MEMLO powiedzmy $0b00 (pewnie daloby sie wtedy to zrobic) i zwykly FAT32 na HDD.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

5

Odp: SIO2IDE - kwarc + starewersje

Kolejny raz Pecus, dziekuje za odpowiedz. Fajnie, ze ktos odpowiada :)
A powazniej mowiac...
- Pocieszyles mnie z tym poborem pradu... Ale skoro juz, to... zaciekawilo mnie ile ciagnie same (gole) Atari? Wie ktos moze?
- Co stoi na przeszkodzie, zeby upublicznic zrodla? Chyba Autor sie ich nie wstydzi (bo nie ma czego przeciez). Zrozumiem, jesli zamierza na tym zarabiac w przyszlosci (choc jak pokazuje praktyka, na opensource tez da sie niezle zarobic).

6

Odp: SIO2IDE - kwarc + starewersje

moze dlatego nie upublicznia zrodel zeby zaraz nie zrobilo sie kilkunastu 'standardow' SIO2IDE, a to BAD THING(tm) imho w tym akurat przypadku.

7

Odp: SIO2IDE - kwarc + starewersje

Jak jest kilkanascie standardow to naturalne jest, ze ludzie wybiora ten najlepszy. Czy cos w tym zlego? IMO wrecz przeciwnie. Przeciez nikt nikomu nie wciska 'kulawego' rozwiazania. MarekM bedzie pracowal nad "jedynym slusznym" SIO2IDE a zrodla beda tylko po to, by wytykac ew. bledy i wprowadzac udoskonalenia, ktore pozniej MarekM bedzie 'autoryzowal' i wprowadzal do 'oficajalnej' wersji. Zupelnie tak samo jak to sie dzieje z linuksem. Ogolnie rzecz biorac: jest wiele jader czy tylko jedno?...

8

Odp: SIO2IDE - kwarc + starewersje

Nie zacietrzewiaj sie tak, nie mam nic przeciwko otwartym rozwiazaniom i kto jak kto ale ty o tym doskonale wiesz :) Niemniej nie wspomniales o tym wczesniej:

MarekM bedzie pracowal nad "jedynym slusznym" SIO2IDE a zrodla beda tylko po to, by wytykac ew. bledy i wprowadzac udoskonalenia, ktore pozniej MarekM bedzie 'autoryzowal' i wprowadzal do 'oficajalnej' wersji.

Jesli tak ma wygladac ten developing, to faktycznie nie ma zagrozenia.
Mialem raczej na mysli forki zrodel, tak jak to ma miejsce w przypadku 'nieoficjalnych' galezi linuksa (jesli juz trzymamy sie tego porownania)

W zasadzie to ja najmniej mam do powiedzenia w tym temacie bo <FLAME MODE ON> KMK/JŻ IDE RULEZ </FLAME MODE OFF> :)

9

Odp: SIO2IDE - kwarc + starewersje

Mikey: jak bede mial KMK moze kiedys to tez "bedzie mnie to grzalo" ale poki co jestem zainteresowany - na dniach odpalam SIO2IDE, ktore to zrobilem za jakies... 40 PLN.

I wlasnie o taki developing ("zdrowy") mi chodzilo. Ty przeciez dajesz zrodla do swojego plugina pod XMMSa i nie boisz sie, ze wyjdzie z tego cos zlego...

10

Odp: SIO2IDE - kwarc + starewersje

Ty przeciez dajesz zrodla do swojego plugina pod XMMSa i nie boisz sie, ze wyjdzie z tego cos zlego..

Jak zacznie go uzywac wiecej niz 3 osoby to sie zastanowie ;) ;)