Temat: Dyski SCSI do ST

Temat ten był poruszany ale nic z niego nie wiem (jakieś mętne tłumaczenia)
Sprawa wygląda tak mam dysk z kontrolerem SCSI (właściwie powinno być konwerter ACSI <> SCSI). Ktoś podłączał może do czegoś takiego dyski wieksze od 40MB ?? (taki akurat mam) Może być 200,500 MB nie koniecznie od razu 1GB.
Drugie pytanie czy taki kontroler obsłuży więcej niż 1 dysk ???
I jest jeszcze trzecie pytanie. Stanę się także posiadaczem Megafile'a 30 (nie wiem czy na chodzie). Jaki kontroler jest w Megafile'ach ACSI<>SCSI czy ACSI <> ST412/506.

Odp: Dyski SCSI do ST

Mam również Megafile 30 i też bym chciał podłączyć coś większego.Niestety dysk jest zabytkowy , duży i ciężki a najgorsze jest to że doprowadzono do niego 2 taśmy, jedna ok 30 żył druga mniejsza.Dyski SCSI mają ok 52 pinów / nie pamiętam dokładnie / więc należy wiedzieć gdzie i co doprowadzić. A kto to wie, bo ja niestety nie.Pozdrawiam
                        RYSIEK_M :D  :D  :D

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

3

Odp: Dyski SCSI do ST

No wiec z tymi dyskami do ST sprawa ma sie mniej wiecej tak:

- Atari Megafile 20
  Z tego co mi wiadomo w środku znajdował się dysk typu MFM, te same dyski używane były w staruteńkich pecetach. Do tego standardowo dochodził kontroler oraz zasilacz.


- Atari Megafile 30 lub 60 Mb 

  Standardowy napęd, który łączymy z komputerkiem specjalnym kabelkiem. W środku znajdziemy dysk RLL odróżniające się od dysków MFM inną techniką kodowania stąd też kontroler znajdujący się w obudowie jest inny niż w Megafile 20. Ogólnie rzec biorąc wymiana w nim dysku na większy będzie bardzo trudna, bardzo trudno dostać takie dyski no i oczywiście ich pojemności są podobne do standardowo montowanych.

- Atari Megafile 44 
  Chyba najciekawszy wybór jeśli chodzi o dyski do ST. W środku śmiga dysk SCSI wraz z odpowiednim kontrolerkiem. Praktycznie bezproblemowo można sobie wymienić go na większy model.

- SupraDrive 
  Kolejny napęd, który łączymy z komputerkiem kabelkiem. W środku znajdziemy dysk MFM, czyli dokładnie taki sam jak w wiekowych pecetach. Do tego dochodzi układ sterujący napędem (kontroler) oraz zasilacz.

ślamk!

4

Odp: Dyski SCSI do ST

Czyli wygląda na to że Megafile 30/60 są podobne do tego mojego Vortexa, w takim razie wpakuję te dwa dyski do 1 skrzynki (chyba do tej z Megafila bo ładniejsza) . Z tego co ja wiem to dyski standardu ST412/506 są w ogóle trudno dostępne (obojętnie MFM czy RLL).
A propos kabli. SCSI ma kabel 50 żyłowy, ST412 ma dwa kable 34 i 20 żył, pierwszy to sygnały sterujące ws?olne dla wszystkich dysków, a drugi to dane ale każdy dysk musi mieć osobny taki kabel. 2 dyski będą miały kable 34 żyłowy i 2 kable 20 żyłowe.

Ale czy ktoś mi powie jak to jest z dyskami z kontrolerem SCSI (konwerterem ACSI<>SCSI).

5

Odp: Dyski SCSI do ST

RaDeK i Pinokio maja takie dyski, w nich sytuacja jest bardzo pozytywna. Zwykly dysk SCSI, kabelek 50pin i powinno wszystko smigac. Do 1Gb dyski chodza spokojnie. Wazne aby byla w nich mozliwosc wylaczenia zworka kontroli parzystosci! Sprawdzalem na jakims Seagate i na Quantumie ktorego mam w medze (prawdopodobnie quantum bo zdazylem juz zapomniec :) ) i dziala bez problemu. Fakt iz troche czlowiek sie pomeczyl przy instalacji ale pozniej to juz tylko sie cieszyc! :)
Acha dwa dyski nie zadzialaja. Gdzies kiedys widzialem przepis na podlaczenie 2HDD do megaste (tez wymagany dodatkowy kontrolerek w srodku), tam sie jakies rezystorki bodajze w kabel wlutowywalo. Chodzilo to tylko z identycznymi napedami. Nigdy nie widzialem tego w dzialaniu, gdzies tylko howto na sieci namierzylem.

ślamk!

6

Odp: Dyski SCSI do ST

A no to fajnie, spróbuję coś większego podłączyć to tego kontrolera.

http://atari4ever.free.fr/hardware/drives.html <- tutaj są informacje o sposobach podłączenia 2 dysku SCSI

7

Odp: Dyski SCSI do ST

Prawdopodobnie tam to dorwalem. Jak ci sie uda to daj znac zycze powodzenia i braku rozstroju nerwowego! ;)

ślamk!

8

Odp: Dyski SCSI do ST

Ja mialem Megafile 30 i z powodzeniem dalo sie podlaczyc inny dysk SCSI. W moim wypadku byl to 200 MB. O ile pamietam nie bylo problemow z jego dzialaniem

9

Odp: Dyski SCSI do ST

A jak zmusić do współpracy dysk typu Megafile i SCSI. Bo ja zmieniłem temu megafilowemu ID i nic to nie daje....

Odp: Dyski SCSI do ST

ja ladowalem 1gb do Mega STE ( scsi ) ale wielka kicha z tego byla

World f**k Olympique Marseille & Legia Warszawa i Sochi 2014

11

Odp: Dyski SCSI do ST

Ja mialem Megafile'a (tak to mozna nazwac) z napedem tasmowym scsi, wiec wyjalem naped i wlozylem dysk. I chodzilo. To bylo jakies 6 lat temu wiec moge sie myslic. Ale jakos tak bylo.

12

Odp: Dyski SCSI do ST

Z parzystoscia to jest tak ze to zalezy od kontrolera, ten atarowski ktory jest w MEGA STE to tak naprawde bardzo proste urzadzonko tylko a nie pelny kontroler SCSI,  a wiec potyrzebuje parzystosci ktorej w nowych dyskach juz zdaje sie nie ma, mozna to latwo zrobic na jakims scalaku 7408 zdaje sie, pozatym potrafi on obsluzyc tylko 1 urzadzenie (2 po malej przxerobce).

Co do ograniczen to zdaje sie ze ograniczeniami w widzeniu dysku jest sterownik, HDDRiver powinnien sobie poradzic z dyskiem 40GB, natomiast co do wielkosci samych partycji no to juz zalezy jaki masz system, TOS potrafi malo, MAGIC wiecej, a najwiecej zobaczy MINT zdaje sie, ja pod magicem widze partycje 1GB standardowe FAT16, przy FATcie 32 widze 2GB poprawnie, ale z kolei nie widze jej pod tosem...
mowa o TOSie 4, a TOS 1 czy 2 zdaje sie widzi duzo mniej.

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

13

Odp: Dyski SCSI do ST

I tutaj moje następne pytanie do ww postu. Jak dużą partycję można założyć w TOSie ?
Ja wyczytałem gdzieś że 16MB, ale na moim Vortex'ie jest partycja 32MB i cała jest widoczna (chyba że jak będzie 16MB zajęte to więcej nie wpakuję).

14

Odp: Dyski SCSI do ST

TOS 4.04 widzi 1GB partycje (pod HUSHI)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

15

Odp: Dyski SCSI do ST

No dobra ale ja się pytam o TOS'a 1.xx albo 2.xx

16

Odp: Dyski SCSI do ST

trzeba bylo tak odrazu :)
w/g tworcy HDDrivera, Uwe Seimet tyle

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

17

Odp: Dyski SCSI do ST

to w takim razie jeżeli 2.06 widzi 512M a 1.2 256M to 1.62 może 384M ?

18

Odp: Dyski SCSI do ST

TOS 4.04 widzi 1 GB oficjalnie (32768 klastrów po 32768 bajtów), 2 GB nieoficjalnie (32768 klastrów po 65536 bajtów).

TOS 2.06 i 3.06 widzi 512 MB (16384 klastry po 32768 bajtów).

MiNT widzi 2 GB na zwykłym FATFS, z FAT32 nie wiem ile, z ext2fs 2 TB (2048 GB).

KMK
? HEX$(6670358)

19

Odp: Dyski SCSI do ST

Dokladnie, zreszta w HDDriverku wejdz sobie w zakladke INFO w momencie zakladania partycji. Sa tam wypisane mozliwe rozmiary partycji.

ślamk!

20

Odp: Dyski SCSI do ST

to w takim razie jeżeli 2.06 widzi 512M a 1.2 256M to 1.62 może 384M ?

TOS'y 1.x powinny widziec tyle samo - czyli 512
z tym ze zalecane jest by pierwsza partycja (botujaca) byla typu GEM - czyli miala 32 MB

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

21

Odp: Dyski SCSI do ST

Draco: co to znaczy ze nie oficjalnie widzi 2GB, niby jak sie do takiej patrycji dobrac spod tosu???

Poza tym chce sobie zainstalowac MiNTa, bo mam dysk 20GB i jakos nie widzi mi sie zakladanie 20 partycji! albo 10 pod MAgicem ;)
nigdy nie uzywalem ext2fs, jak sie zaklada taka partycje?
czy aby uzywac normalnie programy gemowe potrzebuje cos jeszcze zrobic, czy wystarzczy ze zaloze taka partycje?

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

22

Odp: Dyski SCSI do ST

HDDriver widzial mi max 1GB partycje, pomimo tego ze mozna bylo spod niego ustawic 2GB.
za to Hushi widzi 2GB ale nie jestem pewnien co do stabilnosci takiej partycji, poniewz mialem problemy z takowaz (niewykluczam ze byly to problemy z samym dyskiem)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

23

Odp: Dyski SCSI do ST

Pierwsza 32MB ? no to ja akurat tak mam, pierwsza i jedyna na Vortexie ma 32MB
A tak w ogóle to mam tego megafila :) Dysków 5,25" już daaawno nie oglądałem :)

Hehehe... Spatrzyłem sobie dysk 540 MB Quantuma i... dysku ni ma ! Czy jest to problem z kontrolą parzystości ????

P.S. http://www.allegro.pl/show_item.php?item=40508369

24

Odp: Dyski SCSI do ST

z tym ze zalecane jest by pierwsza partycja (botujaca) byla typu GEM - czyli miala 32 MB

A czy to moze grozic, bo ja mam pierwsza partycje 100 mb i na razie jeszcze nie zauwazylem jakichkolwiek problemow.

Ostatnio edytowany przez jury (2024-01-09 21:56:07)

25

Odp: Dyski SCSI do ST

A z jakim TOSem albo driverem do dysku ???