Temat: Kabel ATARI - TV

Mam mały problemik.

Pod koniec tygodnia będę miał ATARI 65XE ze stacją LDW 2000. Załatwiłem je sobie za flaszkę wina, poprostu gość  (profesor PAN-u z Krakowa)  chciał ten sprzęt wyrzucić na śmieci nieznając jego wartości :D. Dzięki mojemu kumplowi, który tam pracuje sprzęt będzie mój. Piszę BĘDĘ MIAŁ bo mieszkam i pracuję w N.Sączu dlatego do Krakowca pojadę prawdopodobnie dopiero w Weekend.
Problem tkwi w tym, że przy sprzęcie nie ma kabla łączącego atari z telewizorem, z tego co pamiętam jak miałem atari w 87 roku kabel miał z jednej strony chinc-a a z drugiej wtyk antenowy. Pomyślałem że sam sobie taki zrobię, tylko że było jakieś pudełko na kablu pewnie z jakąś płytką, czy czymś tam, więc chyba nie dam rady.
Myslałem także o podłączeniu atari do telewizora poprzez wyjscie monitorowe, jeśli się nie mylę to jest to stary DIN. Znalazłem na sieci schemat pod linkiem http://www.old-computers.com/museum/har … 1&st=1
tylko, że nie wiem czy to jest widok gniazda w kompie, czy wtyczki i też czy od strony kabla czy od frontu ????  (nie smiejcie się nie jestem w tym za dobry)  :oops:  i nie wiem czy wogóle można podpiąć w ten sposób komputer do TV.

Pomóżcie: Ja zrobić kabel taki sam jak orginalny lub czy jest możliwe zrobienie kabelka DIN - 2 chince (audio, video) .

PS
1. Czy ktoś z was posiada na zbyciu magnetofon do atarka, chetnie kupię.
2. Gdzie mogę zdobyć SIO2PC - na dzień dzisiejszy na ALLEGRO brak. Ewentualnie czy jest to trudne do wykonania samemu (od razu mówię elektronikiem nie jestem, ale lutowować potrafię :D)?

Pozdrawiam

Matthew

2

Odp: Kabel ATARI - TV

Kabel antenowy w atarce to faktycznie tylko z jednej strony chinch, z drugiej antenowy. Haczyk w tym, że ten chinch nie jest całkiem typowy, bo ma dłuższy bolec, nie wiem, czy musi on być konieczny, czy nie. Żadne pudełko na kablu potrzebne nie jest, wydaje mi się, że takie coś miały 800XL, ale we wszystkich XE na pewno nic takiego nie występuje.

Nietstety modulator w atarce jest nieszczególny i obraz lichy, lepiej podłączyć go kablem monitorowym. Jeśli TV ma standardowe złącze chinch lub euro-scart, to kabelek taki powinien być w każdym sklepie elektronicznym, sygnały w gniazdku monitora są standardowe (identyczne są np w C64, więc kabelek od takiego też pasuje). Wyjątkkiem są niektóre polskie telewizory, typu Helios, które mają popie*** sygnały w wejściu monitorowym, wtedy trzeba się bawić lutowaniem. Notabene ten rysunek na stronie to gniazdko, nie wtyczka. Zresztą bolce we wtyczce są numerowane (w środku), więc nie powinno być pomyłek.

Jednak najlepiej jest podłączyć osobno sygnały chroma i luma, obraz jest najlepszy, ale trzeba mieć odpowiedni monitor. Kabelek ten sam, co powyżej (standardowo z jednej strony jest din, z drugiej 4 chinche: audio, video composite, video chroma i video luma).

Skoro jedziesz i tak do Krakowa, to pogadaj w kwestii magnetu z kimś stamtąd, np z Pinokiem. Powinien mieć coś na zbyciu za niewielką ceną, tudzież zapewne będzie mógł ci pomóc w razie ew. wątpliwości i problemów.

SIO2PC jest (o ile mnie zapewniano, bo sam nie próbowałem) łatwe to wykonania, jak umiesz polutować, to wystarczy. Jedyny problem to zdobycie wtyczki SIO, dlatego można je wbudować do atarki i wyprowadzić sobie od razu gniazdko serial.

To tyle, życzę miłego powrotu do małego Atari.

[ Dodano: Sty 17, 2005 13:11:00  ]
A tak się ma -1 do upływu dni i wieczną młodość.  :mrgreen:

3

Odp: Kabel ATARI - TV

dzięki wielkie Jurgi

Jednak najlepiej jest podłączyć osobno sygnały chroma i luma, obraz jest najlepszy, ale trzeba mieć odpowiedni monitor. Kabelek ten sam, co powyżej (standardowo z jednej strony jest din, z drugiej 4 chinche: audio, video composite, video chroma i video luma).

Mam telewizor z wejściem SVIDEO, SCART, CHINCH. Zarówno SVIDEO jak i SCART obsłgują system "svideo".
Czy dobrze myślę, jak bym kupił kabel DIN - SCART (EURO) lub zmodyfikował kabel DIN - 4 Chinch dając zamiast 4ech CHINCHy wtyczkę EURO działało by to? (teraz w ten sposób oglądam dvd i divx-y na telewizorze pusczane z kompa, do tego uzywając TVTOOL-a uzyskuje świetną jakość porównywalną z stacjonarnym dvd).

Dzięki za radę: spróbuję skontaktować się z Pinokiem

Matthew

Odp: Kabel ATARI - TV

Ostatnio robiłem kable monitorowe więc jestem w "temacie".
Oczywiście że możes zrobić kabel DIN5 - chinch.Popatrz na wtyczke kabla od czoła i ustaw piny na górze prowadzenie na dole. Licząc od lewej do prawej piny mają oznaczenie 3,5,2,4,1 . Ciebie będą interesowały piny
3 - audio , 2 - masa i 4 - video . Kup sobie 3 wtyczki chinch np 2 czarne i 1 czerwona.
Do bolca środkowego we wtyczce czerwonej doprowadzasz z pina 4 (wizja) , na obudowe wtyczki łączysz mase z pina nr 2. Z masy wtyczki czerwonej wyprowadzasz kabelek do masy wtyczek czarnych . Do tych wtyczek doprowadzasz również na bolce środkowe kabelek z wtyczki DIN5  pin 3 (audio). W razie kłopotów jestem pod nr GG 5794236.
Powodzenia
RYSIEK_M :D

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

5

Odp: Kabel ATARI - TV

Dzięki Ryszard teraz to bezproblemu sobie poradzę, myślałem że to wyższa szkoła jazdy.

Pozdrawiam

Matthew

Odp: Kabel ATARI - TV

http://www.volny.cz/milarb/Atari/specable.txt Tu masz wszystko o kablach :D  :D
RYSIEK_M

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

7

Odp: Kabel ATARI - TV

Najlepszy i najostrzejszy obraz będziesz miał podłączając JIL do S-Video.
Kup kabel s-video <-> s-video i wtyk DIN5.
Odetnij z jednej strony kabla wtyk s-video i zamontuj DIN5 wg schematu:
http://www.geocities.com/atarimods/svideo.html

8

Odp: Kabel ATARI - TV

No, S-Video to chyba właśnie chroma+luma. Jeśli standard euro-scart obsługuje S-Video, to kupiony kabelek DIN-EURO powinien wystarczyć, nie potrzeba nic lutować. Na opakowaniu powinna być rozpiska, jakie sygnały idą, w razie wątpliwości kompetentny sprzedawca powinien wiedzieć, albo zgodzić się na wypróbowanie.

[ Dodano: Sty 17, 2005 15:27:00  ]
A tak się ma -1 do upływu dni i wieczną młodość.  :mrgreen:

9

Odp: Kabel ATARI - TV

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=39932620 <- magnet do Atari jest np. tutaj.

10

Odp: Kabel ATARI - TV

Hehs Ryszard - nie tylko Ty jesteś świeżo w temacie - tak sie składa, że ja właśnie jestem w trakcie konstrukcji takiego kabelka DIN2scart <czyt. nie chce mi się iść do sklepu po wtyczkę i 3m 2żyłowego kabla :P >. Nudząc się odrobinkę w weekend zrobiłem małe łopatologiczne opracowanie jak coś takiego wykonać tak na wszelki wypadek jest ono zamieszczone >>>tu<<<.Warto wydrukować - jak się spodoba to zamieszczę na mojej stronce. Warto też wspomnieć, że <jak mi mówił Jaskier> są 2 typy scart - 1 jest tylko na composite, a 2 jest na RGB - warto więc wiedzieć jakie się ma w TV - ja do siebie najpierw robię na composite, bo zdaje się, że mój TV ma właśnie takie <stary OTAKE z telegazetą - lol>.

Otaku

pozdrawiam

PS Miker: w końcu napiszę to demo :P

11

Odp: Kabel ATARI - TV

Witam.
Co do  C= to na gniazdo DIN jest wyprowadzony np.: AudioIn.

Jestem nowy na forum, więc napisze troche o sobie:
Z Atari miałem do czynienia jeszcze w okolicach 87-88 roku.
Razem z kolegami za duże pieniądze pożyczaliśmy Atarynkę od znajomego jednego z nich i graliśmy ile się dało.
Początkiem 89 roku jak udało mi się razem z bratem uzyskać odpowiednią liczbę zielonych (ojciec był w tym czasie za wieką wodą) pojechaliśmy do Pewexu po komputer. Niestety Atarynek chwilowo nie było więc kupiony został C64.
W zeszłym roku za naprawę PC jeden znajomy dał mi Atari 800XE. Poleżał sobie w szafie do dnia dzisiejszego, kiedy go uruchomiłem. Magnetofon tylko wymagał małej naprawy.
Teraz pytanie:
Płyta ma oznaczenie 130XE  64Kbx4 (jakoś tak) więc chyba można rozszeżyć pamięć do 128 KB? Jakie scalaki będą potrzebne?
Pozdrawiam.

Człowiek rodzi się, uczy się przez całe życie, a i tak umiera głupi..

12

Odp: Kabel ATARI - TV

Witaj Ted! :)

Pozd niniejszym adresem jest napisane jak zrobić rozszerzenie pamięci używając krótkiego SIMM-a, myślę, że warto się skusić:

http://hardware.atari8.info/simm.php

I Ty zostaniesz big endianem...

13

Odp: Kabel ATARI - TV

ted: żeby rozszerzyć pamięć do 128kB potrzebne Ci będą dwa scalaki RAM (4464) oraz scalak CO 25953, jednak jedyna realna możliwość zdobycia tego scalaka to demontaż z komputera 130XE, dlatego lepiej będzie się opłacało wykonać układ zastępczy i w sumie lepiej wrzucić od razu większą ilość pamięci niż dodatkowe 64kB ;)