1

Temat: SIO2IDE + CF - problem!!

Prosilbym moderatorow o nie zwracanie mi za bardzo uwagi :)
Tworzac nowy temat chce podkreslic "pilnosc" - po prostu nie wiem juz za co sie chycic.
Zacztek jest TUTAJ

A o co chodzi.... mozecie tam nie klikac napisze raz jeszcze.

Kupilem przelotke IDE-CF orac karte CF-128MB. Karte wrzucilem do mojego czytnika w pececie (wewnetrzny ale po USB) sformatowalem w starym FACie i nagralem kopie twardego z Atarynki.
Podlaczylem przelotke do SIO2IDE odpinajac twardziela, dalem zasilanie, wlozylem karte i ... nic. Komp sie odpala ale nie widzi HDD. Pokombinowalem troche, ale nie chcialem rozbierac peceta domowego, wzialem wiec to rano do firmy gdzie mam dyski w kieszeniach i doszedlem ze jest jakies zwarcie. Wszystko ladnie oczyscilem i juz po 8-10 probach przelotka zadzialala, czyta pisze itp...
Ale tylko w grzybie, w Atari po wlaczeniu widze 3 migniecia BUSY a potem Command zaczyna migac dwa razy szybciej niz w przypadku polaczenia USB i oczywiscie dysku nie widac.... mial moze ktos taki przypadek....??? Moze nowe karty CF nie obsluguja starych trybow (nieeee..... chyba nieee...)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

Odp: SIO2IDE + CF - problem!!

jakiej firmy ta karta ?

World f**k Olympique Marseille & Legia Warszawa i Sochi 2014

3

Odp: SIO2IDE + CF - problem!!

Kingston, ale oczywiscie jak to u znanych producentow zglasza sie jako Toshiba :)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

4

Odp: SIO2IDE + CF - problem!!

... a może chodzi o LBA? - nie wszystkie karty to mają.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: SIO2IDE + CF - problem!!

Kingston, ale oczywiscie jak to u znanych producentow zglasza sie jako Toshiba :)

To ja jeszcze zamieszam: moj Kingston zglasza sie jako KODAK :)

6

Odp: SIO2IDE + CF - problem!!

Kurde. Nowka sztuka, mocno firmowa, chyba powinna miec.... Na razie chwilowo podpialem znowu twardziela (Toshiba zreszta) no i wszystko chodzi....

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

7

Odp: SIO2IDE + CF - problem!!

widocznie SIO2IDE nie lubi Kingstona-Toshiba

podobnie jak z niektorymi dyskami HDD, np takiej renomowanej firmy jak IBM

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

8

Odp: SIO2IDE + CF - problem!!

To teraz w takim razie pytanie brzmi DLACZEGO nie lubi ?? :)
I co zrobic by polubilo ;) Ale to juz chyba do Marka raczej.
Na razie nie mam zadnej innej karty CF do potestowania, w okolicy stolu tylko SD i MMC sie walaja, moze po weekendzie cos zalatwie, ale wolabym by wyjasnilo sie wczesniej - pilowanie obudowy zlecilem juz....
W tej chwili formatuje w FAT32 i wrzucam pliki - co oczywiscie nic nie powinno zmienic, bo tak czy inaczej karta powinna byc widoczna przez USB w SIO2IDE.... ale ... zobaczymy.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

9

Odp: SIO2IDE + CF - problem!!

podobnie jak z niektorymi dyskami HDD, np takiej renomowanej firmy jak IBM

No przykro bardzo - ja mam dysk IBM-a pod SIO2IDE i furczy jak trza - na Quascie nawet Tiger grafę na moim kompie dokańczał...

I Ty zostaniesz big endianem...

10

Odp: SIO2IDE + CF - problem!!

Kingston, ale oczywiscie jak to u znanych producentow zglasza sie jako Toshiba :)

To ja jeszcze zamieszam: moj Kingston zglasza sie jako KODAK :)

moze byc tak ze Kodak i Toshiba robia  CF dla Kingston ktory dystrybuluje je pod swoja marka

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

11

Odp: SIO2IDE + CF - problem!!

I tak jest.
Wszyscy wiedza, ze w tej chwili trudno zdefiniowac producenta. Nie uwazam wcale Toshiby za gorsza, tym bardziej ze Kingston daje mi wieczysta gwarancje - byleby dzialala :)
Kurde zadnych postepow....

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

12

Odp: SIO2IDE + CF - problem!!

tak czy siak, dzieki Pasiowi wiemy juz jakich CF'ow unikac :D

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

13

Odp: SIO2IDE + CF - problem!!

Pecuś jaki model CF'a posiadasz (Elite Pro?)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

14

Odp: SIO2IDE + CF - problem!!

Nie mam tu info o modelu.... No Kingston zwykly :) - wieczysta gwarancja... Moge wymienic na inna firme jutro, ale jak sie znowu "dziabne" to gupio bedzie trzeci raz wymieniac.... Dlatego wolabym znac przyczyny a nie tak sie bawic w dopasowania, az zadziala.
Moze to kwestia tego ze karta jest 3,3V ??

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

Odp: SIO2IDE + CF - problem!!

a ja myslalem ze CF sa 5v ? na moich brak napisu 3.3v

http://bitman.free.fr/king.jpg

World f**k Olympique Marseille & Legia Warszawa i Sochi 2014

16

Odp: SIO2IDE + CF - problem!!

Hmm widze że masz te wolniejsze bo elite pro (te najszybsze są z niebieską etykietką), zamówiłem własnie przejścióweczkę na www.gotronik.pl w ciągu 2-3 dni będę ja miał to sprawdze parę CF'ów Kingstona (128/256MB bo takowe mam na stanie w firmie) - i podzielę sie wrażeniami!

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

17

Odp: SIO2IDE + CF - problem!!

Nigdy nie testowałem SIO2IDE z kartami CF ale teoretycznie wszystko powinno być OK. Myślę, że problem tkwi w tym jak taka karta jest formatowana przez PC (MBR, typ partycji itd).

Na szczęście w SIO2IDE 4.X jest Test Mode, który umożliwia sprawdzenie co jest nie tak z dyskiem. Wystarczy podłączyć linię Tx z SIO2IDE (sygnał TTL) do jakiegoś terminala tekstowego (19200,8n1) i uruchomić SIO2IDE. Przed włączeniem zwora MODE_ZW powinna być zwarta. Rozwarcie zwory w ciągu 3sek po włączeniu zasilania uaktywnia Test Mode. Teraz wystarczy zerknąć na terminal i wszystko się wyjaśni  :D.

W przypadku wątpliwości proszę o kontakt na priva.

Marek M

18

Odp: SIO2IDE + CF - problem!!

No wlasnie myslalem nad tym trybem.... ale nigdzie nie ma informacji, co za komunikaty sa tam przesylane. Widac, nie dowiem sie puki nie zobacze, a zobacze dzisiaj zapewne ;)
A ta 3,3 voltowosc myslisz ze nie ma znaczenia ? - oczywiscie karte zasilam z 5V ;)

Tak sobie teraz pomyslalem, ze moze faktycznie za rozne sposoby formatowania tej karty. Ja w PC mam ja podlaczana przez czytnik USB, jeszcze podepne ja jako HDD przez przelotke i tak sformatuje. W przypadku czytnika widoczna jest jako dysk wymienny i nie da sie z niej bootowac, a chyba i podzialu na partycje brak.....

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

19

Odp: SIO2IDE + CF - problem!!

Voltowosc ma jak najbardziej znaczenie! Najprostsze przejsciowki IDE > CF nie zmieniaja zasilania, a wiec podobnie jak w przypadku IDE musicie wetknac CF'ke 5V. W wiekszosci przypadkow karty sa dwunapieciowe, jedynie starsze chodza tylko na 5V.

No chyba ze sam juz nie wiem, to mnie prosze poprawic :)

20

Odp: SIO2IDE + CF - problem!!

No to ja tylko dodam, ze moja przejsciowka jest najprostrza, a karta ma (co widac wyzej) 3.3V. Po podlaczeniu do PC i zasileniu (oczywiscie 5V) dziala. A w Atari nie ;)
Oczywiscie moge zasilic 3.3 V, ale po co jak dziala 5. Kwestia tylko czy sygnaly sie dopasowuja, ale wydaje mi sie ze tolerancja jest na tyle wysoka, ze tak.
No ale nie ma co sie rozwodzic, dzis zobacze co raportuje SIO2IDE w trybie testowym.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

21

Odp: SIO2IDE + CF - problem!!

Na stronie producenta przejsciowki (mowa o Gotronik) w jej opisie stoi nabazgrane, ze przejsciowka obsluguje standardowe dla IDE sygnaly 0 / 5V. Nie chodzi wiec o zasilanie samego dysku (lub innego urzadzenia IDE, bo jak wiadomo oprocz 5V dla notebookow, jest rowniez 12V dla "duzego" sprzetu). Wydaje mi sie (choc podkreslam: wydaje) ze chodzi o to aby karta CF rowniez przyjmowala sygnaly na poziomie 0 / 5V - dokladnie jak w IDE.

22

Odp: SIO2IDE + CF - problem!!

No to odpalilem test - chyba cos nie tak z komunikacja pomiedzy karta a interface:

Test start (please wait)
HDD parameters:
Mode      = CHS
Cylinders = 236
Heads     = 236
Sec/Track = 236
Try to Init File System:
HD Drive can not be initialised. Possibly:
- No MBR
- Wrong partition type
Test ERROR

To 3*236 mi sie nie podoba...

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

23

Odp: SIO2IDE + CF - problem!!

Pecus: a jak juz ja podlaczyles do IDE to probowales zalozyc od nowa partycje?

24

Odp: SIO2IDE + CF - problem!!

bede musial Wam podpowiedziec, bo widze ze macie problemy z kojarzeniem

skoro dziala na PC a nie dziala na Atari, tzn tyle ze kontroler w Atari nie jest w 100% zgodny z tym z PC, albo system ktory obsluguje IDE nie potrafi rozpoznac urzadzenia podpietego do kontrolera

KPW

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

25

Odp: SIO2IDE + CF - problem!!

LewiS: No w koncu do IDE w PC nie podlaczalem, bo jak widac po trybie testowym SIO2IDE, zle jest odczytywana geometria dysku, wiec kombinowanie z formatem i partycjami chyba nie ma na tym etapie sensu. Sadze, ze jak geometria dobrze sie szczyta, to reszta odpali. Moze to problemy z niedopasowaniem napiec - kto wie, ale chyba zbyt stabilny jest ten odczyt - powtarzalem wielokrotnie i zawsze ten sam wynik.

tebe: Nie mamy problemow. IDE to bardzo prosta elektornika (w zasadzie to same bufory, bo reszta siedzi sobie w dysku), wiekszosc robi oprogramowanie. W przypadku PC to system operacyjny, a w przypadku Atari, oprogramowanie w Atmelu. Jesli wiec cos jest nie tak, to oprogramowanie mozna poprawic. Trzeba tylko dowiedziec sie co jest nie tak - i o to w tej chwili chodzi.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.