1

Temat: Jak sprawdzic dzialanie drukarki pod Atari ??

Panowie mam pewien problem , chodzi o wspoldzialanie Atari z drukarka .
Mam z wykopalisk miedzymordzie cenronics podpinane do gniazda SIO .
Dysponuje drukarka HP LaserJet 6L .Nie mam zielonego pojecia jak przetestowac takie zestawinie sprzetu i czy jest ze soba kompatybilne.W zyciu nie mialem drukarki do Atari wiec prosze sie nie smiac .
A w starych publikacjach znalazlem tylko sladowe wzmianki jak uruchamiac drukarke pod Basicem ( LPRINT i OPEN # itd... )
Zrobilem test polegajacy na wpisaniu w trybie bezposrednim :
LPRINT"dupa balada test drukarki" no i niby drukarka zaczyna mrugac ,czyli przyjmuje dane do wydruku a potem cisza zwis i meldunek bledu 138 .
Pytanie wiec :
1.Czy ktos zestawial z Was nieoryginalna drukarke z Atari ??
2.Czy znany jest komus jakis programik obslugujacy drukarki a dostepny w sieci ?? ( edytor tekstu , edytor graficzny )
3.Czy mozliwe jest ze za problemy z wydrukiem (komp niby cos wysyla )
odpowiedzialny jest zamontowany kontroler SIO2IDE ??
Dodam ze z wlozonym interfejsem nie da sie odpalic dosa z twardziela bo modul zeznaje stan BUSY
Ogolnie interesuja mnie wszelkie konstruktywne opinie na temat podpinania wszelakich drukarek do malego Atari .

pzdr

BZQ

2

Odp: Jak sprawdzic dzialanie drukarki pod Atari ??

luknij tu:
http://atariarea.histeria.pl/forum/view … centronics
http://atariarea.histeria.pl/forum/view … t=pia+qmeg

"wszystko się kiedyś kończy......."

3

Odp: Jak sprawdzic dzialanie drukarki pod Atari ??

o  ! tam jest kopalnia wiedzy , dzieki :)

4

Odp: Jak sprawdzic dzialanie drukarki pod Atari ??

A czy drukarki laserowe przyjmują dane tekstowo, czy *tylko* jako bitmapę (całostronicową)? - gdzieś tak czytałem. W jednym z Bajtków były programiki, które pozwalały drukować na laserówce z atarki w trybie graficznym. Wydaje mi się, że właśnie tam to czytałem.

Jak będzie zapotrzebowanie, to mogę poszukać i zeskanować.

[ Dodano: Sob Lut 05, 2005 01:17  ]
A tak się ma -1 do upływu dni i wieczną młodość.  :mrgreen:

5

Odp: Jak sprawdzic dzialanie drukarki pod Atari ??

Myśmy w redakcji AM podpinali HP LJ 4L i działała spokojnie, w trybie emulacji EPSON FX. Zdaje się, że mieliśmy interfejs Microprint.

Jako bitmapę przyjmują dane drukarki Atari, np. SLM 804. Ale tego i tak się do atarynki nie podepnie.

KMK
? HEX$(6670358)

6

Odp: Jak sprawdzic dzialanie drukarki pod Atari ??

ZTCP w drukarce laserowej trzeba wrzucić dane na całą stronę, żeby zaczęła drukować - jest chyba jakiś kod, który powoduje wysunięcie strony, i chyba jego trzeba wrzucić po wysłaniu danych do wydruku.

7

Odp: Jak sprawdzic dzialanie drukarki pod Atari ??

Poszukajcie dokumentacji do PCL5 to się dowiecie jak drukować na laserówce.
Jeszcze tego nie próbowałem, ale zawsze jest emulacja Epson FX i IBM Proprinter.
Może w tych trybach będzie działać ????

8

Odp: Jak sprawdzic dzialanie drukarki pod Atari ??

.. heh - to ja się muszę pobawić microprontem i XMM801.. w trybie txt hula, tyle, że mnie bardziej interesuje możliwość druknięcia czegoś w gfx. Z czego pamiętam - raz mi coś sensownego zaczęło wychodzić z DaisyDot.. tylko nie pamiętam z której wersji, i na jakim sterowniku. Czy macie blade pojęcie, z czym XMM jest zgodne ?? (801) - przydały by się kody sterujące...

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

9

Odp: Jak sprawdzic dzialanie drukarki pod Atari ??

Jest pewien postep , podpialem zwykla 800XL bez zadnych rozszerzen .
Wklepalem jakis trzylinjkowy programik w basicu potem LIST "p:" , drukarka zamrygala i po nacisnieciu przycisku na panelu wydrukowala mi pieknie wszystkie trzy linijki tyle ze nieczytelne bo jedna na drugiej :(
Drukujac jedna linijke jest wszystko OK , czyli miedzymordzie jest sprawne .Wie ktos o co w tym biega ??

10

Odp: Jak sprawdzic dzialanie drukarki pod Atari ??

Być może idzie o coś takiego. Drukarka odbierając znak końca wiersza (CR) nie dołącza do niego automatycznie znaku przesuwu papieru o następną linijkę (LF). Sprawdź w ustawieniach drukarki żeby znak CR interpretowany był jako CR+LF (czyli zamiast jednego wysyłać dwa). Wtedy będzie drukowane wszystko w osobnych linijkach.

Powinno to pomóc.

11

Odp: Jak sprawdzic dzialanie drukarki pod Atari ??

Dysponuje drukarka HP LaserJet 6L .Nie mam zielonego pojecia jak przetestowac takie zestawinie sprzetu i czy jest ze soba kompatybilne.W zyciu nie mialem drukarki do Atari wiec prosze sie nie smiac .

W pewnym momencie firmy zaczeły produkować tzw: windrukarki, czyli praktycznie sama głowica drukująca. Dane zjadliwe dla takiej drukarki produkował windowsowy sterownik (dlatego windrukarka) w zalezności od produktu i firmy były to inne wewnetrzne formaty przesyłania. Z taką drukarką dużo zrobić sie nie da.
Najlepiej jest jak drukarka obsługuje kody epsona a jezeli nie to przynajmniej potrafi drukowac zwykły tekst.
W tym przypadku z teogo co piszesz HP LaserJet 6L nie jest windrukarka i przynbajmniej czysty tryb tekstowy powinien chodzić.
Najprościej to sprawdzić na PCie drukując jakiś plik tekstowy z poziomu czystego DOSa. Np: autoexec.bat wydrukowac dos navigatorem.
Jeśli sie wydrukuje to znaczy że drukarka bedzie działac pod atari (bedą drukowały programy drukujące w trybie tekstowym).
Czy bedą sie drukowały obrazki w trybie graficznym zalezy czy drukarka obsłuzy kody epsona.
Podobnie ma sie sprawa z bajerami trybu tekstowego w stylu kursywa. Uzyskiwało sie to przez wysłanie do drukarki kodu sterującego. Jesli drukarka miała niestandardowe kody to programy na ATARI (np panther) pozwalały przypisać konkredny kod do rozkazu.
No i polskie znaczki: najbardziej znane standardy: latin2 i mazowia. Drukarka powinna mieć wbudowane fonty z polskimi znaczkami i w zależności od programu należy ustawic odpowiednie kodowanie (w panther służył do tego plik konfiguracyjny) w XLent cie pisało sie programik w basicu (mam to opisane w jakiejś książsce).
Ewentualnie dało sie ustawić tak że program najpierw drukował znak potem wracał głowicą i dodrukowywał na nim drugi żeby uzyskać plski znaczek. Np: l + / daje ł.

1.Czy ktos zestawial z Was nieoryginalna drukarke z Atari ??

Ja podłaczałem głównie igłówki (STAR: LC10, LC20, LC24 i jeszcze coś czego już nazwy nie pamiętam, polskei cięzkie i metalowe :D) i HP DeskJet 815C.
Igłówki są przyjemne bo obsługuja ładnie kody epsona i sie wsio drukuje bezproblemu.
Z HP jest gorzej obsługuje tryb tekstowy ale kodów epsona już nie, czyli nie ma bajerów w stylu trym NLQ, kursywam pogrubienie itp i drukowania obrazków.

2.Czy znany jest komus jakis programik obslugujacy drukarki a dostepny w sieci ?? ( edytor tekstu , edytor graficzny )

Tryb tekstowy:
Panther
XLent
Tryb graficzny:
sprint XL - bardzo fajny wynalazek.

12

Odp: Jak sprawdzic dzialanie drukarki pod Atari ??

W pewnym momencie firmy zaczeły produkować tzw: windrukarki, czyli praktycznie sama głowica drukująca. Dane zjadliwe dla takiej drukarki produkował windowsowy sterownik (dlatego windrukarka) w zalezności od produktu i firmy były to inne wewnetrzne formaty przesyłania. Z taką drukarką dużo zrobić sie nie da.

O ile pamiętam, to właśnie oryginalne atarowskie laserówki działały w taki sposób (może nawet były pierwsze?). W jakimś Bajtku bodaj tak napisano.

[ Dodano: Sob Lut 05, 2005 23:32  ]
A tak się ma -1 do upływu dni i wieczną młodość.  :mrgreen:

Odp: Jak sprawdzic dzialanie drukarki pod Atari ??

Z tego co sie orientuje, Atarowskie lasery (nie wiem jak inne drukarki) to byly po prostu Epsony w innej obodowie i z innym interfejsem. Chodzily po ACSI, co nie jest specjalnie kompatybilne z reszta swiata, wiec mozn powiedziec ze to byly TOSdrukarki ;)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

14

Odp: Jak sprawdzic dzialanie drukarki pod Atari ??

Z moich doświadczeń to mogę jedynie wymienić podpinanie igłówek do Tomsa 720C. Prawdziwe plug and play - żadnej konfiguracji, nic. Śmigało momentalnie po podłączeniu  :D

Co do laserówek Atari to rzeczywiście były one jedynie "głowicami na pasku". W kilku miejscach czytałem o tym, że całą brudną robotę odwalało za nie ST, które zresztą było do tego świetnie przygotowane. I dlatego też Atari mogło sobie pozwolić na sprzedawanie zestawu MegaST z drukarką laserową i minetorem po cenie niższej niż produkowany wówczas Apple. Nic dziwnego, skoro drukarka była pusta  :D