Temat: Lokwidacja BADSEKTORÓW

Witam !!!
Mam nieśmiałe pytanie, czy istnieje program do likwidacji lub wyłączania z użycia badsektorów w hdd ST. Jeżeli ktoś wie proszony jest o info za co z góry dziękuje
                         RYSIEK_M :D

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

2

Odp: Lokwidacja BADSEKTORÓW

rozejzyj sie za Diamond Edge, niedawno po paroletniej ciszy, wyszla nowa wersja

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

Odp: Lokwidacja BADSEKTORÓW

hm... Disk Monitor cos mi sie kojazy. Ponadto FastCopy Pro, jezeli w czasie formatowania dyskietki znajdzie bad sectory to jest w stanie je oznaczyc w FATcie, ale nie wiem czy to o to chodzi.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

Odp: Lokwidacja BADSEKTORÓW

Dzięki za szybką odpowiedż, ale niewiem czy zrozumieliśmy się dobrze. Poszukuje programu do likwidacji badsektorów na twardym dysku do Atari ST.

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

5

Odp: Lokwidacja BADSEKTORÓW

czyli chcesz programowo naprawic dysk twardy uszkodzony fizycznie, w takim razie ja poszukuje programu ktory z ugryzionego jabłka zrobi całe jabłko

moze po formatowaniu nagle bad sectory znikna, a jesli nie to tak jak w/w napisali, zaznaczyc w tablicy alokacji jako BAD i programy powinny omijac tak zaznaczone sectory

pozatym HDD moze posiadac cos takiego jak S.M.A.R.T ale watpie zeby na ST to dzialalo, na PC owszem, czyli naprawa hdd realtime, bad sektory sa omijane a w ich miejsce przypisywane sa dobre sektory, czyli cos takiego jak zaznaczenia bad'a w FAT tyle ze sprzetowo

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

Odp: Lokwidacja BADSEKTORÓW

Tego nie napisałem, że chce programowo uleczyć dysk uszkodzony fizycznie, chodzi mi o wyłączenie z użycia tych sektorów tak aby dysk co prawda mniejszy był ale sprawny/ w tym przypadku jabłko całe ale nadgnite po okrojeniu będzie mniejsze ale zdrowe/. :D
RYSIEK_M

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

7

Odp: Lokwidacja BADSEKTORÓW

Dzięki za szybką odpowiedż, ale niewiem czy zrozumieliśmy się dobrze. Poszukuje programu do likwidacji badsektorów na twardym dysku do Atari ST.

m.in. do tego wlasnie sluzy Diamond Edge. dodatkowo optymalizuje ulozenie plikow na dysku

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

Odp: Lokwidacja BADSEKTORÓW

Dzięki C_K ,właśnie go szukam. :D

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

Odp: Lokwidacja BADSEKTORÓW

Optymalizacji za pomocą Diamonda bym nie robil, bo potrafi sp**** dysk (Draco cos o tym wie). Natomiast oznaczyc bady na HDD tak na stale potrafi tez HDDriver, z tym ze w jego przypadku ta operacja czysci dysk.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

10

Odp: Lokwidacja BADSEKTORÓW

Adam. ponoc najnowsza wersja ma poprawiona wlasnie optymalizacja, dodatkowo w planach jest support dla FAT32 i chyba EXT

swoja droga pare lat temu tez nacialem sie na poprzednia wersje ;)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

Odp: Lokwidacja BADSEKTORÓW

Jak czytalem co sie zmienilo w najnowszych wersjach to nie bylo tam nic na temat bledow w optymalizacji.  Tylko sakies takies w interfejsie uzytkownika, itp.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

12

Odp: Lokwidacja BADSEKTORÓW

pozatym HDD moze posiadac cos takiego jak S.M.A.R.T ale watpie zeby na ST to dzialalo, na PC owszem, czyli naprawa hdd realtime, bad sektory sa omijane a w ich miejsce przypisywane sa dobre sektory, czyli cos takiego jak zaznaczenia bad'a w FAT tyle ze sprzetowo

Hmm, Ja bym tak nie byl optymistyczy ze SMART'em.  Na razie jedyny pozytek jaki on mi przyniosl, to poinformowal, ze niedlugo dysk sie rozleci i trzba zarchiwizowac dane i zadzownic do serwisu. O naprawie (markowaniu) bad sectorow w trybie "on the fly" bym go tak do konca nie posadzal, chociaz niby sa takie zalozenia jego dzialania.

13

Odp: Lokwidacja BADSEKTORÓW

Mnie się wydaje, że nowe dyski wszystkie w tle przenoszą dane z padających sektorów do "zapasowych". Ale nie informują o tym. Natomiast po zainstalowaniu dowolnego monitora s.m.a.r.t. natychmiast zawsze jestem informowany, że dysk rozleci się kompletnie w ciągu 2 dni. Żeby informacje były wiarygodne, monitoring musi być prowadzony minimum przez kilka miesięcy? Inaczej każde wahnięcie parametrów (hm, fluktuacja :)) powoduje alarm.

[ Dodano: Sob Lut 12, 2005 11:07  ]
A tak się ma -1 do upływu dni i wieczną młodość.  :mrgreen:

Odp: Lokwidacja BADSEKTORÓW

Jesli chodzi o SMARTa to ciekawa sprawa. Jedna z jego zalet jest to ze na dysku trzymany jest obszar "awaryjny" normalnie niedostepny. W przypadku awarii ktoregos z sektorow, przemapowywany jest on na awaryjny, i dysk chodzi jakby nie bylo BADa. Oczywiscie informacje o ilosci przemapowanych sektorow da sie odczytac.

Jesli chodzi o SMART i ST, to sprawa jest rozwojowa ;) Teoretycznie powinno sie dac (o ile moje pewne zalozenia sa sluszne), z tym ze SMART ma to do siebie ze nie dziala automatycznie, ale po kazdym restarcie trzeba go wlaczyc, a jak na razie zaden z driverow tego nie udostepnia.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

15

Odp: Lokwidacja BADSEKTORÓW

Adam skad masz taki fajowy awatar? sam pixelowales?

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org