1

Temat: Loader bez DOS-a

Ma ktos moze juz napisany loader, który nie korzystając z DOS-a potrafi wczytac plik binarny z dysku?
Musiałby on tylko wykorzystywac procedury w ROMie . (DSKINT - sterownik dyskowy)
Potrzebne mi to jest, żeby Yie-Ar Kung Fu mozna wczytac spod kazdego DOS-a.


email: vega007@interia.pl

2

Odp: Loader bez DOS-a

Samymi procedurami w ROM-ie nie odczytasz/wykonasz pliku binarnymi, tylko conajwyżej odczytasz sektor. Jeżeli chciałem mieć botowalną dyskietkę z której uruchomi się plik binarny, to uruchamiałem instalator programu TOMSINIT, inicjalizowałem dyskietkę tymże programem i potem, żeby zamiast menu TOMSINIT ładował się mój plik binarny nadpisywałem plik TOMSINIT.OBJ moim programem i wszystko ładnie startowało.

3

Odp: Loader bez DOS-a

poszlo

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

4

Odp: Loader bez DOS-a

[...] żeby Yie-Ar Kung Fu mozna wczytac [...]

mega róló. czy to oznacza, że gra Yie-Ar Kung Fu ożyje na Atari ???

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

5

Odp: Loader bez DOS-a

grzeniu masz refleks szachisty :)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

6

Odp: Loader bez DOS-a

Vega - mam tylko nadzieje, że a twardego będzie działać - ale oczywiście z tego "nie na SIO" też :D - bo ostatnia wersja była bodajże w postaci całodysq. MSX preview - chyba dziś - bo wczoraj padłem, a chce coś jeszcze poprawić w tym - co jest.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

7

Odp: Loader bez DOS-a

Vega - mam tylko nadzieje, że a twardego będzie działać - ale oczywiście z tego "nie na SIO" też  - bo ostatnia wersja była bodajże w postaci całodysq. MSX preview - chyba dziś - bo wczoraj padłem, a chce coś jeszcze poprawić w tym - co jest.

Właśnie chce tak zrobić, że będzie można uruchomić wersje plikową pod DOS-em i to się wczyta, niszcząc wprawdze DOS, ale się wczyta.  TEBE podesłał mi już Loader:) Aktualnie próba wczytania pod DOS-em kończy się wysypem.

A właśnie, jak to jest z HDD. Do tego też jest potrzebna jeszcze inna procka? czytająca z twardego? nie orientuje się....

8

Odp: Loader bez DOS-a

Nie jest potrzebna. Wazne zeby nie sralo po dosie i korzystalo z D: zamiast D1: jezeli cos doczytuje plikowo.

9

Odp: Loader bez DOS-a

Ja jeszcze mam pytanie odnośnie HDD - na party zauważyłem że Reditus nie wczytuje się poprawnie pod KMK ! (wczytuje ale nie uruchamia)

Zatem mam pytanie - jak wygląda mapa pamięci w przypadku KMK (coś mi Pin wspominał o $a000-$bfff ale nie jestem tego pewien)
Chciałby więcej nie popełnić takiego błędu więc może ktoś by wreszcie coś napisał o rozszerzeniach nie bazujących na SIO ( wprzypadku SIO nie ma problemów) - chodzi mi o pewne zasady którymi należy się kierować przy pisaniu programów tak aby chodziły na większości rozszerzeń (np. Karin Maxi o której jedyne co wiem że jest :) i widziałem schemat )

10

Odp: Loader bez DOS-a

Najwyraźniejsze ograniczenie jest jedno: z twardego dysku (i z Karinki też, i z Blackboxa, i z MIO) nie wczytasz bezpośrednio nic w obszar $D800-$DFFF, bo tam się pojawia ROM urządzenia, a PORTB na to nie ma wpływu. Jeśli jest konieczny zapis w tamto miejsce, trzeba zrobić gdzieś bufor, wczytać do tego bufora, a po wczytaniu przekopiować tam gdzie trzeba.

Poza tym chyba żadnych ograniczeń nie ma, sterownik korzysta minimalnie ze strony zerowej, ale to są miejsca, które i tak normalnie wykorzystuje SIO.

KMK
? HEX$(6670358)

11

Odp: Loader bez DOS-a

Swiety: prawdopodobnie chodzi ci o obszar kartridza ze Sparta. Zaden program nie wczyta sie poprawnie w ten obszar pod Sparta jesli nie uzyjesz X.COM. Tu KMK nie ma nic do rzeczy....

12

Odp: Loader bez DOS-a

Ok - teraz skoro mowa o sparcie to jakiego obszaru znowu on używa i jak go programowo wyłączyć lub zdetektować. Co do wczytywania coś pod $d800-$dfff - to tak wysoko nigdy nie wczytuję przez SIO - ze względu bezpieczeństwa , wolę do bufora i skopiować.

13

Odp: Loader bez DOS-a

Z poziomu programu nic nie musisz robić: to jest zmartwienie tego, kto program odpala, żeby uruchomić "przez X", co "odpina" kartridż. Albo, jeśli ktoś ma truba runext.sys, nazwij plik wykonywalny *.EXE a nie *.COM, to się samo będzie robić.

KMK
? HEX$(6670358)