Temat: Partycje TOS pod Linuxem

Witam po dlugiej przerwie...

mam pytanko wlasciwie do expertow Linuxa.
Jak mam prosto, szybko i bezbolesnie podlaczyc "dysk Atari" pod PC i odczytac jego zawartosc pod Linuxem?
Piszac "dysk Atari" mam na mysli, dysk sformatowany i spartycjonowany pod TOSem (HDDriver).
Pod Linuxem (Kernel 2.6.10 z wlaczona opcja "Atari FS") oczywiscie widze dysk bez problemu (wszystkie parametry sa poprawne) ale nie widze ani jednej partycji.


Pozdrowka
Rafal

Pozdrawiam

Rafal Kawecki

2

Odp: Partycje TOS pod Linuxem

man mount ;)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

3

Odp: Partycje TOS pod Linuxem

zasadniczo grzeniu ma racje ale szczegolnie powiniennes sie zainteresowac opcja 'swap' (do zamiany kolejnosci bajtow z bigendian na littleendian) oraz powiedz moze cos wiecej o tych partycjach (typ, system plikow itp)

Odp: Partycje TOS pod Linuxem

Zakladam ze to dysk IDE. Jeżeli tak to trzeba w parametrach jadra podać na to urzadzenie parametr swap i nodma. Ze SCSI nie powinno byc takich problemow.

Jesli chodzi o system plikow to partycje TOSowe to jest to praktycznie FAT (roznica w paru bitach w katalogu, nieistotna).

Ostatnio edytowany przez Adam Klobukowski (2012-09-18 18:00:39)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

5

Odp: Partycje TOS pod Linuxem

Ogolnie to grzeniu ma racje. No pierwsze trzeba wkapilowac obslugie systemu plikow Atari w jadro systemu unixowego.
Nastepnie robisz robie jakis katalog np. atari w katalogu, ktory masz przeznaczony na filesystemy ktore nie sa automontowane przy satrcie np. tam gdzie masz cdrom. W linux'ach jest to zazwyczaj katalog /mnt.
Po podpieciu dysku fizycznie do maszyny, musisz wiedziec ktory to jest dysk i jakie partucje. Jesli jest IDE to jego nazwa zaczyna sie od hd jesli scsi to sd. Widac to przy starcie sytemu, a jesli nie to jako root wykonj polecenie:# dmesg | more i zobacz jaki device dostal ten dysk.
Pozniej wystarczy zazwyczaj napisac # mount /dev/dysk_partycja /mnt/atari

Zalozmy ze jest do dysk IDE secondary master i partycja pierwsza:
# mount /dev/hdc1 /mnt/atari

jesli nie przyjmie automatycznie systemu plikow to jest opcja -t _nazwa_filesystemu. Niestety nie wiem jaki skrot ma filesystem atari :(
# mount -t _nazwa_filesystemu_atari /dev/hdc1 /mnt/atari

Jesli nie wypali to mozna to obejsc, ale dluzsza droga.
Podpiac dysk do lmszyny linuxowej i pozniej komenda DD przerzucic go do image'a, ktory pozniej mozna odczytac pod Aranymem.

6

Odp: Partycje TOS pod Linuxem

Ogolnie to grzeniu ma racje.

Ja tez sie z nim zgadzam i dlatego to tez zrobilem ;)
Ale lektura powyzszego nie doprowadzila mnie niestety do rozwiazania tej zagadki :(


No pierwsze trzeba wkapilowac obslugie systemu plikow Atari w jadro systemu unixowego.

Zrobione oczywiscie.

Nastepnie robisz robie jakis katalog np. atari w katalogu, ktory masz przeznaczony na filesystemy ktore nie sa automontowane przy satrcie np. tam gdzie masz cdrom. W linux'ach jest to zazwyczaj katalog /mnt.

U mnie akurat to jest /media - ale to nie ma znaczenia.
Tak tez zrobilem.

jesli nie przyjmie automatycznie systemu plikow to jest opcja -t _nazwa_filesystemu. Niestety nie wiem jaki skrot ma filesystem atari :(
# mount -t _nazwa_filesystemu_atari /dev/hdc1 /mnt/atari

No wlasnie i tu jest problem - co wpisac. Robilem moim zdaniem wszystkie mozliwe kombinacje i nic...

Jesli nie wypali to mozna to obejsc, ale dluzsza droga.
Podpiac dysk do lmszyny linuxowej i pozniej komenda DD przerzucic go do image'a, ktory pozniej mozna odczytac pod Aranymem.

Hmm, ale to faktycznie duzo dluzsza droga. Szczegolnie, ze dysk ma 10GB i robienie image pewnie zabierze troche czasu...

Nic to, pokombinuje z tym jak wyzej pisales (o tych hdc1...10 nie wiedzialem oczywiscie) :)
Jutro dam znac co i jak...

[ Dodano: Wto Lut 15, 2005 7:03 am ]
Co do samych partycji...
To jest to dysk 10GB podzielony na 12 partycji (po ok. 800MB).
2 z nich robilem pod MiNTem (bawilem sie troche EasyMiNT i juz nie pamietam co tam ostatecznie zainstalowalem). Te MiNTowe sa w kolejnosci jako ostatnie dwie. Pozostale to sa zwykle partycje TOSowe zrobione pod HDDriver 6.x - czyli wlasnie nic innego jak FAT.

Pozdrawiam

Rafal Kawecki

Odp: Partycje TOS pod Linuxem

-t FAT albo -t VFAT nic nie daje? Pytanie za 100pkt: czy linux idzi partycje wogole? tzn czy podczas pbotowania przy informacji o dysku wyswietla partycje czy tez moze "no partition table found"?

Bo jesli tak i jest to dysk IDE to powtarzam: swap i nodma dodac do parametrow kernela dla urzadzenia.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

8

Odp: Partycje TOS pod Linuxem

Jak wpisze jakikolwiek parametr po "-t" to dostaje jakis dziwny komunikat o blednym sektorze na dysku (nie pamietam jakim) i ze ten format napewno nie jest zgodny z podanym przeze mnie.
Linux wogole nie widzi tych partycji (tzn. mi nic o tym nie wiadomo, zeby je widzial) - widzi za to na bank dysk ;)
Sprobuje w takim razie ze swap.
Jutro ew. podam komunikaty jakie mi wywala po probie mount.


Dzieki


Rafal

Pozdrawiam

Rafal Kawecki

9

Odp: Partycje TOS pod Linuxem

a mount -t msdos /dev... itd. próbowałeś?

KMK
? HEX$(6670358)

Odp: Partycje TOS pod Linuxem

Jak Linux nie widzi partycji to nie ma sensu bawic sie w montowanie. Najpierw popracuj na d tym zeby widzial partycje a jesli to sie uda to pozniej jest z gorki.

Btw. Rafal, jak tam developowanie, jaki jest twoj aktualny email? No i gdzie byles jak cie nie bylo? ;)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

11

Odp: Partycje TOS pod Linuxem

Masz rację, ale chodziło mi raczej o to, żeby (jak już dojdzie w ogóle do montowania) próbować -t msdos zamiast -t FAT. U mnie przynajmniej takiego typu jak "FAT" podać nie można (bo nie ma czegoś takiego, jak /sbin/mount_FAT).

[ Dodano: 15.02.2005 13:51:26 ]
PS. A partycje ext2 minta powinien łyknąć jako -t ext2fs - ale jeśli partycji wcale nie widać, to pewnie jest problem ze swapowaniem bajtów, jak ludzie mówią. Rafał, przejrzyj dmesg, może są jakieś komunikaty na ten temat, które wywala kernel przy starcie.

KMK
? HEX$(6670358)

12

Odp: Partycje TOS pod Linuxem

ok. Dzieki panowie - przejrze dmesg i popracuje nad swap i dam znac co i jak (jednak w czwartek bo jutro mamy wolne).
Oczywiscie probowalem wszystkie -t - nawet te, ktore od razu na zdrowy rozsadek odrzucalem (typu jakies SGI itp.).
Ale poniewaz mialem taki magiczny komunikat wlasnie o kolejnosci bajtow (czy moze bitow?) to podejrzewam, ze swap pomoze.
Cos mi sie teraz tez kojarzy, ze przy starcie system wywalil jakis dziwny komunikat o tym dysku i partycjach.


Co robilem jak mnie nie bylo ;)
Zmienilem robote - teraz Siemens AG w Erlangen.
Aktualny adres: rafalkawecki@web.de
Wlasnie jestem na etapie zakladanie netu w chacie (bo dopiero co wogole sie przeprowadzilem), takze niesmialo korzystam z netu w robocie ;)
Z developowaniem narazie cisza...

Pozdrawiam

Rafal Kawecki

13

Odp: Partycje TOS pod Linuxem

Nie dokladnie o takim przypadku jaki ma Rafal, ale godne pozcytania
http://www.linuxjournal.com/article/7373

14

Odp: Partycje TOS pod Linuxem

Z tego opisu widać, że gość miał więcej szczęścia niż rozumu. Napis "GEM" tam widoczny to nie nazwa systemu operacyjnego, ale typ partycji. Takowa ma o ile mnie pamięć nie myli do 32 MB, więc cięcie pliku na kawałki po 64 MB miało głęboki sens. Uwagi o tym, że SCSI adresuje się liniowo są lekko nie na miejscu, bo IDE na poziomie tablicy partycji - przynajmniej w Atari - także adresowane jest liniowo (kwestia czy CHS czy LBA rozgrywa się dużo później). No i gdzie on widział FAT12 na twardym dysku?  :D

KMK
? HEX$(6670358)

15

Odp: Partycje TOS pod Linuxem

Dokladnie partycja "GEM" do 32 MB jest widziana normalnie pod systemami ktore czytaja FAT.

16

Odp: Partycje TOS pod Linuxem

No wiec tak.
dmesg mowi, mi ze na dysku jest "unknown partition type" albo cos w tym stylu.
Potem robiac rozne eksperymenty ze swap (/etc/fstab, mkdisk, parted itd.) nie doszedlem dalej do jakiegokolwiek sensownego rezultatu.
Zawsze mi mowi cos w tym stylu "Can't read stat for device...".

Ale w rzeczy samej, przy partycjonowaniu podawalem jako typ partycji "GEM" :) Musze przeczytac jeszcze dokladnie powyzszy tekst - moze tam znajde cos ciekawego.


Pozdrawiam
Rafal

Pozdrawiam

Rafal Kawecki

17

Odp: Partycje TOS pod Linuxem

No jest jeszcze jedna mozliwosc dostania sie do danych z dysku Atarynki. I tez przez Aranyma. Ja mam zrobiony image dysku, ale tak tez probowalem i dzialalo. Opis jest tutaj, a pochodzi z dokumentacji Aranyma.

7.1.1. How to connect a real harddisk
-------------------------------------

  Take a harddisk (from you real TOS machine or any other) and connect
it into your HOST machine - say as master on the second IDE channel
(which means that path under Linux will be /dev/hdc).
  Then you need to specify geometry of such drive and path in the
Aranym config file. Important parameters are number of cylinders,
tracks and sectors per track (usually named C/H/S). There are several
ways to obtain it. Easiest is to look onto harddrive label where
C/H/S parameters are usually printed. On the PC you can look into the
BIOS SETUP. Or under Linux you can use utility called hdparm.

[root@linuxHost /root]# $ cat /proc/ide/hdc/geometry

physical     62016/15/63
logical      3876/240/63

  The line with "physical" is what you need, 62016/15/63 are C/H/S geometry
parameters. Beware of the hdparm utility which gives you only the "logical"
C/H/S which is not really what you need.

Now open Aranym config file and write here those parameters and the path:

[IDE0]
Present = Yes
Path = /dev/hdc
Cylinders = 62016
Heads = 15
SectorsPerTrack = 63
ByteSwap = No

  Since there are two IDE channels emulated, you can attach two harddisks.
If you use only one then disable the second with:

[IDE1]
Present = No

18

Odp: Partycje TOS pod Linuxem

Ee, to rozwiazanie wyglada na stosunkowo proste :)
A ja glupia c**a nie bralem tego pod uwage wogole. Byc moze z przenoszeniem danych bedzie sporo roboty ale znowu nie az tak duzo...

Dzieki - zaraz jak wroce do chaty to sprawdze ta opcje :)


Rafal

Pozdrawiam

Rafal Kawecki

19

Odp: Partycje TOS pod Linuxem

Sporo nie sporo, montujesz ten drive no i jakis katalog na dysku jako hostfs i kopiujesz. No nie idzie to tak szybko, no ale zawsze jakos idzie.
A tak z ciekawosci to fdisk widzi ci wogole partycje ???
Ja wlasnie na szybko skomilowalem kernek 2.6.10 na gentoo z opcja
"Atari partition table support", no ale niestety po restarcie systemu wszystkie programy twierdza ze nie ma na tym dysku zadnych pratycji.
No i sie przyjrzalem zrodlom kernela no i nie ma tam filesystemu atari :(
W innych wersjach o ile pamietam byly pliki zwiazane z atari w katalogu fs, a tu nie ma :(

Rafal na jakim systemie ty to masz i ktora wersja kernela kodlanie. Jakies patche robiles ???


BTW. A co kolega teraz robi w firmie Siemens ??

20

Odp: Partycje TOS pod Linuxem

Jak 2.6 nie ma supportu dla Atari fs to trzeba pomyśleć o kernelach serii 2.4 ;) Swoją drogą nigdy nie pałełem chęcią w stronę 2.6... czyżby podświadomość wyczuła co się święci ? ;)

Odp: Partycje TOS pod Linuxem

Kluczowa sprawa sa paramety dla jadra : SWAP i NODMA (co powtarzam juz n-ty raz)

Jesli chodzi o filesstemy to w linuksie nigdy nie bylo "oficjalnego" wsparcia dla partycjy TOSFS, montuje sie je jako FAT i wsio.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

22

Odp: Partycje TOS pod Linuxem

Adam, a na jakim kernelu i linux'ie ci to dzialalo ??
Wydaje mi sie ze, ktos kto pisal sterownik atari.c w kernleu nie bral po uwage tak duzych pratycji, jakie sie teraz robi :(

No ja probowalem z opcjami nodma i swap, no ale niestety efekt jest nijaki :(

hdc: max request size: 128KiB
hdc: 16514064 sectors (8455 MB) w/418KiB Cache, CHS=16383/16/63
hdc: cache flushes not supported
/dev/ide/host0/bus1/target0/lun0: unknown partition table

23

Odp: Partycje TOS pod Linuxem

Mam zainstalowane SuSE Professional 9.1. Sciagnalem sobie z www.kernel.org zrodla do 2.6.10 + tamtejszy patch. Dodatkowy patch to bootsplash i to tyle.
W "menu xconfig" jedyne co znalazlem to wsparcie dla Atari FS. Nie znalazlem ani swap ani nodma.
Ani jeden program nie widzi mi tych partycji Atarowskich.
A ja juz gdzies dawno temu czytalem, ze ktos podlaczyl dysk "Atarowski" (tzn. uzywany pod Atari) z duzymi partycjami pod Linuxa i mu poszlo. Ale teraz juz nie wiem kto, gdzie, kiedy i jak :/
Proby uzycia tego pod Aranym tez sie nie powiodly. Pisze mi "Unknown root sector" i tyle.
Jest jedno co mnie dziwi. Aranym probuje sam przyporzadkowac typ partycji (GEM, BGM itp.). I raz na jakis czas (zupelnie losowo) przypisuje chyba pierwszej partycji (??) BGM (co mogloby sie chyba zgadzac). A w pozostalych przypadkach "unknown root sector". Ale nawet jak przypisze BGM to i tak nic nie dziala. Dalej nic nie widze.

Co robie w Siemens :)
Dzialka PG (czyli Power Generation) a dokladnie nietypowe systemy wzbudzenia generatorow najwiekszych mocy. Sa to wzbudzenia robione na zamowienie dla nowych i starych generatorow.


Pozdrawiam
Rafal

Pozdrawiam

Rafal Kawecki

24

Odp: Partycje TOS pod Linuxem

Nie znalazlem ani swap ani nodma.

bo to sa parametry dla jadra, wpisujesz je bootloaderowi

25

Odp: Partycje TOS pod Linuxem

Dokladnie tak jak Mikey powiedzial. A rozszerzajac, to zalezy jaki masz bootloader. Ja sobie zapodalem Lilo, bo tylko do prob i GRUB'a nie chcialo mi sie konfigurowac. Jesli masz Lilo to przy starcie systemu wydajesz polecenie:

linux ide=nodma

Nie znalazlem nigdzie informacji co robi opcja SWAP i jak jej uzywac. Oczywiscie wpisanie nazwy "linux" jest zalezne od tego  jak masz nazwane image z kernelem, zanczy sie jakie jest przypisanie w pliku /etc/lilo.conf