Temat: Problem z SIO2PC (MAX232)

Hej

Wczoraj zrobiłem sobie sio2pc na maxie wg schematu azbesta. 
Użyłem do tego:

1. MAX232N  (46A67TKM)
2. 4 kondensatory 22mikrofarada 50v
3. 1 kondensator talerzowy 0.1 mikrofarada
4. Dioda 1N5118
5. rezystor 4,7C
Całość umieściłem na płytce uniwersalnej.

Kurcze sprawdzałem chyba z 10 razy układ ścieżek, podpięcie po do opdowiednich pinów we wtyczkach, wszystko tak samo jak na schemacie azbesta i NIC - Ape twierdzi że NIE ZNALAZŁ KABLA W COM1 ani COM2

W czym problem? Może ten układ nie taki jak potrzeba?

Matthew

2

Odp: Problem z SIO2PC (MAX232)

ba, to mam lepiej, czasami musze z 5 razy powkladac i powyjmowac wtyczke i w atarce i pc zeby rozpoznalo.... ale u mnie to raczej wina pc, bo nawet jak zrobilem drugi z nowym maxiem to tez tak bylo :(

3

Odp: Problem z SIO2PC (MAX232)

najlepszy jest z 1489. chociaż jestem noga z elektoniki, to polutowałem, podłączyłem i chodzi. jak się tylko podłącza PC to Atari to nawet diody nie trzeba, sam układ wystarczy.

4

Odp: Problem z SIO2PC (MAX232)

Osobiście to się nie "przejechałem" na MAX232 - uważam że są to ajlepsze ukłądy do konwersji RS232 <-> TTL - sprawdź ewentualnie z innym MAX'em, zmień kondensatory albo diodę (może do kitu) no bo po samych ścieżkach to nic nie znajdziesz nawet jak będzie wszystko prawidłowo albo pogrzebaj w ustawieniach APE i włącz odpowiednią linię odbierającą sygnał COMMAND - masz do wyboru RI,DSR i chyba DTR albo CTS.
A jakby ktoś chciał stwierdzić żebyś użył ekranowanego kabla, to olej go bo ja mam 5m nieekranowanego i działa bez problemu :)

5

Odp: Problem z SIO2PC (MAX232)

Najlepszy to jest duet 1489 i 1488!! Tyle ze wymagaja podania napiec +12 i -12. A MAX232 ma czesto problemy z osiagnieciem na wyjsciach +/-10V, ze o katalogowych 12V nie wspomne, wszystko to przez nedzna przetwornice zasilana 5V. Zrobilem kiedys katalogowy uklad na tym scalaku, pakujac najlepsze tantalowe kondensatory i dalej nie osiagal odpowiednich poziomow. Faktem jest ze +/-9V powinno w wiekszosci wypadkow wystarczyc, ale w niektorych nie wystarcza...

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

6

Odp: Problem z SIO2PC (MAX232)

Jest jeszcze coś takiego jak DS275. Zasilane też z +5V. Nie wymaga zewnętrznych kondensatorów. Ale potrzeba dwóch układów (ten jest pojedynczym transcieverem a nie podwójnym jak MAX). Ale o tym układzie to nic nie wiem (osiągi, cena itp).
+/-9V powinno wystarczyć bo standardzie RS232 poziomy mają być od +3-+15 oraz od -3 - -15V. A że niektórzy producenci sprzętu mają gdzieś standardy to już inny problem.

7

Odp: Problem z SIO2PC (MAX232)

tutaj jest schemat układu na MAXie który zrobiłem u siebie i działa. Radzę zwrócić uwagę, czy nie zamieniłeś linii RxD i TxD - mi się to zdażyło przy pierwszym odpaleniu, a to dlatego, że od strony Atari mam złącze DB9 i zrobiłem wyjścia dla kabla "krosowanego" a połączyłem je "na wprost". Poza tym testowałem programem Atari 810, a nie APE, bo ZTCP APE miewa z pewnymi typami SIO2PC problemy.

8

Odp: Problem z SIO2PC (MAX232)

Dziwne problemy macie. Ja sobie zrobiłem prosty układ z trzech tranzystorów i chodzi bez problemów. Żadna ustawa nie wymaga kurczowego trzymania się standardów, a wejście RS doskonale obywa się bez ujemnego napiecia. Wystarczą z powodzeniem poziomy TTL.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

9

Odp: Problem z SIO2PC (MAX232)

sprawdzę jeszcze ustawienia no i zobaczymy, a jak nie będzie dzaiłało to chyba zrobię na 1489.

Matthew

10

Odp: Problem z SIO2PC (MAX232)

Pod linkiem który zapodał Macgyver jest właśnie układ sio2pc na maxie (autorstwa Mikeya) do którego Azbest zrobił płytkę. Układ na 100% sprawdzony bo zrobiłem już takich ponad 20 kabelków i każdy działa bez zarzutu!

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

11

Odp: Problem z SIO2PC (MAX232)

Zrobiłem SIO2PC jeszcze raz, ale na 1489 i działa bez zarzutu  :D.

Matthew