Temat: wlasna kostka z IDE BIOS 1.8

normalnie zal mi dupe sciska gdy pomysle sobie, ze wciaz siedze na biosie 1.2 do interfejsu KMK. wlasnie na vaskowych stronach wyczytalem ze pojawila sie nowa wersja i zebralo mi sie na update'owanie.
poniewaz jednak jestem zupelnym lajkonikiem w tej kwestii mam nastepujace pytanka:
1. gdzie znajde tani i/lub prosty w montazu programatorek dla pc do tego typu kostki?
2. jakich kosci mozna/nalezy uzyc?
3. co moze pojsc zle :)
4. jesli nie podolam/nie bede mial czasu kto moglby wyslac mi dzialajacy biosik i za ile?

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

2

Odp: wlasna kostka z IDE BIOS 1.8

uderz w tej materii do stryjka (bo ja swojego willema nie miałem czasu jeszcze sprawdzić - a on ostatnio namiętnie programuje epromy) - najlepiej zanotuj oznaczenie kości 27XXX zakup sobie nową czystyą (koszy od 4-8zł w zależności od pojemności) zapakuj wyślij i cierpliwie czekaj na odpowiedź

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

3

Odp: wlasna kostka z IDE BIOS 1.8

AXE - a ty dalej zajmujesz sie SWAPEM ?? :twisted:  :twisted:  :twisted:  :twisted: -

poza tym - byle serwis RTV, zapytaj sie czy ci kosci nie wypalą - jak tak; to w sklepie el. kup 2kB epr. plik na FDD i jazda.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

4

Odp: wlasna kostka z IDE BIOS 1.8

pin: swapem nie moge, bo gdzies w crackowie utknela moja kalafiornia, ze o bialym kablu sio wlasnej roboty nie wspomne  :P

czy oprocz posiadania epromu, pliku i dobrych checi musze wiedziec cos jeszcze? jakies wskazowki dla programujacego, zeby nie ftopil mi sprzetu na dobre?

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

5

Odp: wlasna kostka z IDE BIOS 1.8

żadnych - plik z BIOSEM ma 1,5kB a EPROM ma 2kB pozostałe 512 bajtów nie jest widziane w systemie. Bo w tym obszarze jest pamięć S-RAM.

Ja również niemogę programować (palić) EPROM'ów. Dla OS-ROM mam ROM Changera by PASIU, a na KMK mam jego specjalną wersję (tj. jest już zrobiona,lecz jeszcze atarki nieotrzymałem spowrotem), dzięki której wypalanie EPROM'ów odeszło do lamusa.

Jeślimasz jakiegoś cool elektoronika, to "wymolestuj" (nie brać dosłownie) go,o to, aby coś takiego zrobił - można wykożystać SRAM, który jest w KMK - on też ma 2kB, a programować bedziemy tylko pierwsze 1,5kB. Lub lepszym rozwiązaniem jest pamięć typu FLASH - takma zrobione Draco - zasada działania ta sama,lecz na SRAM'ie możemy grzebaćw czasie rzeczywistym :D:D:D co bardzo koderom ułatwia życie (np. mi :D )

FAQ: Cegła waży kilogram i pół cegły. Ile ważą dwie cegły ? :D

JIL 4EVER!

6

Odp: wlasna kostka z IDE BIOS 1.8

Casper - nie miszaj. :) - Axe - bez wskazówek dla elektronika ten bedzie wiedzial, ze trzeba wypalic to - co mu dostarczysz w pliku. Więc na wspomniany 2kB eprom niechaj to zesmarzy - później wyjmij stary eprom, załóż nowy (starego nie wyrzucaj :) ) - i całość odpal. Kabel biały twój gdzieś mam (troche go pobrudziłem), stacje ma chyba Ptica :):):) - no - chyba, że już nie ma.  :twisted:  :twisted:

eproma z odzysku powinieneś kupic, za jakie 2-3 zyle - "okienkowy" (nie windowsowy) spokojnie skasuje sie pod lampą. Ale wspomniane czynności pozostaw gościowi zaopatrzonemu w miotacz to palenia epromek :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

7

Odp: wlasna kostka z IDE BIOS 1.8

normalnie zal mi dupe sciska gdy pomysle sobie, ze wciaz siedze na biosie 1.2 do interfejsu KMK. wlasnie na vaskowych stronach wyczytalem ze pojawila sie nowa wersja i zebralo mi sie na update'owanie.
poniewaz jednak jestem zupelnym lajkonikiem w tej kwestii mam nastepujace pytanka:
1. gdzie znajde tani i/lub prosty w montazu programatorek dla pc do tego typu kostki?
2. jakich kosci mozna/nalezy uzyc?
3. co moze pojsc zle :)
4. jesli nie podolam/nie bede mial czasu kto moglby wyslac mi dzialajacy biosik i za ile?

Jeśli jesteś z Warszawy, to wpadnij do mnie z czystą kostką i zawrtością to Ci zaprogramuje.

Filip.

8

Odp: wlasna kostka z IDE BIOS 1.8

8O  :?:   ...  :rolleyes:   :lol:  :lol:  :lol:

[ Dodano: Sro Kwi 13, 2005 20:20 ]
(...) proszę spojrzeć na opis pod avatarkiem (...)

FAQ: Cegła waży kilogram i pół cegły. Ile ważą dwie cegły ? :D

JIL 4EVER!

9

Odp: wlasna kostka z IDE BIOS 1.8

8O  :?:   ...  :rolleyes:   :lol:  :lol:  :lol:

[ Dodano: Sro Kwi 13, 2005 20:20 ]
(...) proszę spojrzeć na opis pod avatarkiem (...)

A ok, dopiero teraz zauważyłem. Jakos nie jestem przyzwyczajony do obsługi forów, wole usenet. :)

Filip.

Odp: wlasna kostka z IDE BIOS 1.8

" duddie " mowil mi ze najnowsza wersja biosa KMK to cholerna kaszana , wiec czekamy na nowa   :idea:

World f**k Olympique Marseille & Legia Warszawa i Sochi 2014

11

Odp: wlasna kostka z IDE BIOS 1.8

o której mówisz wersji ?? v1.6, v1.7, czy v1.8 ??

FAQ: Cegła waży kilogram i pół cegły. Ile ważą dwie cegły ? :D

JIL 4EVER!

12

Odp: wlasna kostka z IDE BIOS 1.8

o ile sie nie myle przy 1.7 wyszła sobie kombinacja twardego resetu - select + reset. Jak dla mnie - dość dotkliwy brak. Zrobie sobie najwyżej nowego pinroma w kombinacji: XL os / IDE 1.4 VS DracOS / IDE 1.8 :). Poza tym - jak Duddie mówił - to może ma jakieś pomysły na "ulepszenie" wspomnianego ?? - autor żyje i ma się dobrze  :lol:

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

13

Odp: wlasna kostka z IDE BIOS 1.8

właśnie też przyuważyłem, że kombinacja ta nie działa (a szkoda). co do interfejsu, to proponuje najpierw zmianę elektroniki a nie biosu. To co zaprojektował Żuk nie chodzi z 816... siedziałem 3 tygodnie zanim udało mi się interfejs odpowiednio przerobić.

14

Odp: wlasna kostka z IDE BIOS 1.8

siedziałem 3 tygodnie zanim udało mi się interfejs odpowiednio przerobić.

hmm 3 tyg. a nie weekendy ? :> no to pochwals ie co tam zmieniles ? :>

"wszystko się kiedyś kończy......."

15

Odp: wlasna kostka z IDE BIOS 1.8

3 weekendy = 3 tygodnie.
a co zmieniłem? do wymiany 3 uklady ('574->'573), do kosza 6 innych ukladów a w ich miejsce 2 GALe.

16

Odp: wlasna kostka z IDE BIOS 1.8

to mowa o moich KMK :D:D:D Juz raczki zacieram :D:D:D
Niech tylko odzyskam sprzęcik, to już pokaże tym, co dość ciekawie komentują pewne sprawy np. na atari8.info (...) gdzie soft zimuje ;p (...)

FAQ: Cegła waży kilogram i pół cegły. Ile ważą dwie cegły ? :D

JIL 4EVER!

17

Odp: wlasna kostka z IDE BIOS 1.8

Pasiu: napisz do Jacka, że są problemy i jakiej natury. Na pewno problemem nie jest sam w sobie 816, bo JA mam 65c816 w kompie :-)

Bitman: ciekawe rzeczy opowiadasz, będę musiał zainterpelować (czyli wyhaczyć) Dudiego na GG w tej kwestii  :mrgreen:

[ Dodano: 14.04.2005 08:15:50 ]
PS. SELECT/RESET faktycznie wyleciał, ze względu na brak miejsca (procedura zajmowała ok. 30 bajtów). Ubolewam, ale niewiele mogę na to poradzić. Wersja 1.8 za to obsługuje 128-bajtowe sektory, co "user base"  ;) postulowała już od dłuższego czasu - można odpalać z twardziela DOS 2.5, jak ktoś lubi  8O

KMK
? HEX$(6670358)

18

Odp: wlasna kostka z IDE BIOS 1.8

Rzeczywiście problemem nie jest 816 a rozwiązanie układowe interfejsu. Konieczność jego 'dostrajania' (poprzez dobieranie pewnej pojemności w układzie) wydaje mi się trochę dziwna i jest to dość specyficzne rozwiązanie (można nawet powiedzieć, że oryginalne)... ale o tym już się kiedyś wypowiadałem.

19

Odp: wlasna kostka z IDE BIOS 1.8

Ja tam nie wiem (nie znam się). Wiem tylko, że ostateczna konstrukcja jest efektem dłuższej - trwającej nieco krócej niż rok - walki o to, żeby interfejs działał z większością dostępnych egzemplarzy Atari.

Może nie jest to elektronicznie doskonałe, ale trzeba pamiętać, że jest to sprzęt w pewnym sensie pionierski, jedno z niewielu na świecie "nowych urządzeń", drugie w Polsce, bo stacja Karin była o włos wcześniej.

KMK
? HEX$(6670358)

20

Odp: wlasna kostka z IDE BIOS 1.8

To fakt, tego nie zaprzeczę. Jak na tamte czasy (gdy był deficyt jakiejkolwiek dokumentacji) było to rozwiązanie pionierskie.

21

Odp: wlasna kostka z IDE BIOS 1.8

.. musze do tego dodać też, że 65c816 działało mi ze "starym" zewnętrznym KMK_IDE - lecz z prockami ('816) produkcji CMDu, GTE.

Problemy były - jak się później okazało z VLSI.

A co to za jazda z "podwójnym romem" do IDE?? - Pasiu; to twój wynalazek (i czy ja to mam na pokładzie już - jeśli to prawda) ?? :):)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

22

Odp: wlasna kostka z IDE BIOS 1.8

Większość interfejsów "nowej serii" (np. wszystkie te wyprodukowane przez dudiego) ma dwa banki ROM-u. Handler tego nie używa, bo mój interfejs ma tylko jeden bank i nie miałbym jak przetestować BIOS-a. Ale być może niebawem się to zmieni, i wtedy np. SELECT/RESET wróci na swoje miejsce.

KMK
? HEX$(6670358)

Odp: wlasna kostka z IDE BIOS 1.8

Bitman: ciekawe rzeczy opowiadasz, będę musiał zainterpelować (czyli wyhaczyć) Dudiego na GG w tej kwestii  :mrgreen:

Draco cos mi sie chyba popieprzylo  ;) nie mowilem o wersji 1.8 , sorry  :idea:

World f**k Olympique Marseille & Legia Warszawa i Sochi 2014

24

Odp: wlasna kostka z IDE BIOS 1.8

Draco cos mi sie chyba popieprzylo  ;) nie mowilem o wersji 1.8 , sorry  :idea:

A o której?

KMK
? HEX$(6670358)

25

Odp: wlasna kostka z IDE BIOS 1.8

z prockami ('816) produkcji CMDu, GTE.

a mój '816 jest właśnie tej produkcji i strajk mode z obomamoimi KMK_IDE.

FAQ: Cegła waży kilogram i pół cegły. Ile ważą dwie cegły ? :D

JIL 4EVER!