1

Temat: 65 XE - co z nim zrobic?

Czesc wszystkim.

Jak mozna zauwazyc jestem nowy na forum i w swiecie atari wiec wybaczcie mi moja niewiedze(przez ladny kawalek postow przebrnalem ale....), zacznijmy od poczatku:

Sciagam sobie nowa wersje OpenBSD i rzucila mi sie w oczy platforma amiga, pomyslalem sobie "ciekawe jakby obsd dzialalo na amidze", wtedy przypomnialem sobie ze mam gdzies jeszcze stare atari po siostrze wiec zaczalem szukac softu na atari. Jest NetBSD:

NetBSD/atari is the port of NetBSD to the Atari line of personal computers. Development activity on NetBSD/atari continues at a speed dependent on people's spare time. Currently, NetBSD/atari runs on the TT030, Falcon and Hades. Experimental support is available for the Milan.

z poczatku nie wiedzialem co to Hades/Falcon/TT030(myslalem ze architektura procesora) ale tak czytam to forum i czytam i dochodze do wniosku ze to model atari i mam problem:

1. Co mozna zrobic z Atarynka 65 XE + magnetofon CA-12? Sprzet stary ale w dobrym stanie(tylko 'ochrypl') a szkoda zeby lezal zapomniany w polce jak moze sie przydac do czegos(procz grania ;-]).
1.5 Z poczatku myslalem zeby z tego zrobic 'server' bo skoro jest soft na atari to moze i tcp/ip daloby sie jakos obsluzyc.
2. Da sie gdzies jeszcze kupic sprzet do atari(byle nie przez internet bo wole miec pewnosc ze gosc mi nie sprzedaje cegly) np. stacje dyskow?
Jakies firmy jeszcze produkuja/sprzedaja soft/hardware?
3. Gdzies na atari.area widzialem atykul o podlaczeniu atari do internetu przez pc i jakie IET(nie pamietam jak to sie nazywalo), nie probowal ktos zamontowania w atari sieciowki do ethernetu i obslugi protokolu tcp/ip? Wiem ze skoro to by bylo takie proste to juz ktos by to zrobil ale czytajac forum pare razy przetaczaly sie watpie podlaczenia prez LPT albo game linka wiec moze ktos juz tego probowal?
4. Co to jest grzyb? :mrgreen:

Narazie to chyba wszystko, wybaczcie bledy ort/styl/rzeczowe.

EDIT:
5. Jaki procesor(architektura/czestotliwosc taktowania) ma fabrycznie 65 XE?
6. Kazdy procek ma swoja skladnie czy sa jakies standardy?

EDIT 2:

moze po tym poscie ktos pomyslal ze jestem po...any jak mysle ze 14 MHz procesor z X kb ram'u utrzymalby server ale cuda sie zdarzaja ;-]

Odp: 65 XE - co z nim zrobic?

Cześć.
Z atarynką można spędzić wile miłych chwil, zwłaszcza że jest ful "starego "oprogramowania a i nowych rzeczy coraz więcej.
Zyje i ma się dobrze scena atari a także rozszerzenia sprzętowe są w dużej ilości dostępne.
http://sweb.cz/anonym.mouse/mbram.htm
Grzyb i piec to pecet, a zakupy rób na allegro lub od znajomych.Są w tej chwili stacje dysków oraz kontroler SIO2IDE / umożliwia podłączenie HDD do atarynki i nietylko /. A pozatym cyt."GOOGLE twoim przyjacielem", pozdrawiam
               RYSIEK_M :D

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

3

Odp: 65 XE - co z nim zrobic?

A pozatym cyt."GOOGLE twoim przyjacielem"

a Ty sadzisz ze jak ja tu trafilem? ;-]

na allegro nie chce kupowac bo juz raz sie przejechalem

Odp: 65 XE - co z nim zrobic?

Czesc wszystkim.
Sciagam sobie nowa wersje OpenBSD i rzucila mi sie w oczy platforma amiga, pomyslalem sobie "ciekawe jakby obsd dzialalo na amidze", wtedy przypomnialem sobie ze mam gdzies jeszcze stare atari po siostrze wiec zaczalem szukac softu na atari. Jest NetBSD:

NetBSD/atari is the port of NetBSD to the Atari line of personal computers. Development activity on NetBSD/atari continues at a speed dependent on people's spare time. Currently, NetBSD/atari runs on the TT030, Falcon and Hades. Experimental support is available for the Milan.


z poczatku nie wiedzialem co to Hades/Falcon/TT030(myslalem ze architektura procesora) ale tak czytam to forum i czytam i dochodze do wniosku ze to model atari i mam problem:


Niestety, na 65XE unixa nie odpalisz, tym bardziej BSD ;)

NetBSD chodzi na Atarkach 32bitowych, a to zupelnie inna historia niz 65XE.

1. Co mozna zrobic z Atarynka 65 XE + magnetofon CA-12? Sprzet stary ale w dobrym stanie(tylko 'ochrypl') a szkoda zeby lezal zapomniany w polce jak moze sie przydac do czegos(procz grania ;-]).
1.5 Z poczatku myslalem zeby z tego zrobic 'server' bo skoro jest soft na atari to moze i tcp/ip daloby sie jakos obsluzyc.


W dziedzinie unixa niewiele zrobisz. Jest Contiki - system operacyjny z obslga sieci, ale nawt nie wiem czy wersja na Atari obsluguje jakies interfejsy sieciowe.

Sqeeb napisał/a:


2. Da sie gdzies jeszcze kupic sprzet do atari(byle nie przez internet bo wole miec pewnosc ze gosc mi nie sprzedaje cegly) np. stacje dyskow?
Jakies firmy jeszcze produkuja/sprzedaja soft/hardware?

Nigdzie. Tylko przez internet, allegro i tym podobn.e Człowieku, najnowszy sprzet spod znaku Atari ma ponad 10 lat, a 8bitowce sporo wiecej.

Sqeeb napisał/a:


3. Gdzies na atari.area widzialem atykul o podlaczeniu atari do internetu przez pc i jakie IET(nie pamietam jak to sie nazywalo), nie probowal ktos zamontowania w atari sieciowki do ethernetu i obslugi protokolu tcp/ip? Wiem ze skoro to by bylo takie proste to juz ktos by to zrobil ale czytajac forum pare razy przetaczaly sie watpie podlaczenia prez LPT albo game linka wiec moze ktos juz tego probowal?


Pamietaj: Atari 8bit to zupelnie co innego niz Atari 16/32bit. Jedno z drugim bardzo niewiele laczy. Jesli w artykule pisze o ST/TT/Falcon/klony to chodzi o 16/32bit, a to cie raczej nie interesuje.

5. Jaki procesor(architektura/czestotliwosc taktowania) ma fabrycznie 65 XE?


MOS 65c02, 1.79MHz o ile sie nie myle

6. Kazdy procek ma swoja skladnie czy sa jakies standardy?


Nie rozumiem pytania.

moze po tym poscie ktos pomyslal ze jestem po...any jak mysle ze 14 MHz procesor z X kb ram'u utrzymalby server ale cuda sie zdarzaja ;-]


Utrzyma, zalezy jeszcze jaki. Zdazaly sie publiczne serwery oparte na maszynach serii XL/XE ale to zazwyczaj byly tylko demonstracje w stylu "o dziala". O Apache zapomnij.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

5

Odp: 65 XE - co z nim zrobic?

65XE: procesor 6502, 1,77 MHz (wersja PAL), 1,79 MHz (wersja NTSC), 64k RAM-u, 24k ROM-u.

Dla zupełnej jasności, NetBSD jest na Atari, ale nie na modele XL ani XE. NetBSD jest wprawdzie bardzo portowalne, ale nie aż do tego stopnia.

KMK
? HEX$(6670358)

6

Odp: 65 XE - co z nim zrobic?

Sqeeb napisał:   

6. Kazdy procek ma swoja skladnie czy sa jakies standardy?
   

Nie rozumiem pytania.

chodzilo mi o jezyk maszynowy, tak jak na 'grzybach' skladnia AT&T i Intela

Odp: 65 XE - co z nim zrobic?

Jezyk maszynowy jest szczegolny dla kazdej rodziny procesorow. Bywaja podobne ale roznice sa zawsze (wynikaja z roznic architektoralnych procesorow).

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

8

Odp: 65 XE - co z nim zrobic?

6. Kazdy procek ma swoja skladnie czy sa jakies standardy?

Zdecydowanie jest standard, jesli masz na mysli skladnie rozkazow wewnetrzych procesora (z drobnymi odchyleniami w obrebie glownie pseudorozkazow oraz adresowania na akumulatorze - glownym rejestrze procesora: @ lub A - w zaleznosci od asemblera jakiego chcesz uzywac; chociaz obecne crosasemblery na pc, akceptuja raczej wszystkie mozliwe skladnie).
Jednym slowem, na atari xe to zdecydowanie nie jest problem.

Wspominales tez o atarkach taktowanych 14Mhz. W chwili obecnej takich atarek praktycznie jeszcze nie ma w obiegu (sa to poki co dzialajace prototypy). Niezaleznie od tego faktu, siedzi w takich rozbudowanych kompach inny procesor niz w kazdej "normalnej" atarce (takze tej, ktora posiadasz). Jest to procesor 65c816 zgodny z 6502, co oznacza, ze wszystkie rozkazy dostepne w 6502 sa takze tutaj (skladnia w asemblerach jemu dedykowanych nie ulega zmianie), dodatkowo jednak dochodza nowe rozkazy i tryby adresowania, ktore oczywiscie maja takze ustalona skladnie.

9

Odp: 65 XE - co z nim zrobic?

ok, na wiekszosc pytan uzyskalem odp. jeszcze tylko:

1. Co mozna zrobic z Atarynka 65 XE + magnetofon CA-12? Sprzet stary ale w dobrym stanie(tylko 'ochrypl') a szkoda zeby lezal zapomniany w polce jak moze sie przydac do czegos(procz grania ;-]).

czasem sie cos zagra w azteca/ghostbuster'sow czy inne prehistoryki ;) ale nie na dlurzsza mete, wiec co porzytecznego mozna z tym zrobic?

3. Gdzies na atari.area widzialem atykul o podlaczeniu atari do internetu przez pc i jakie IET(nie pamietam jak to sie nazywalo), nie probowal ktos zamontowania w atari sieciowki do ethernetu i obslugi protokolu tcp/ip? Wiem ze skoro to by bylo takie proste to juz ktos by to zrobil ale czytajac forum pare razy przetaczaly sie watpie podlaczenia prez LPT albo game linka wiec moze ktos juz tego probowal?

wybiegajac nawet poza temat 65 xe(czy na serii atari ktos cos takiego probowal/wykonal)

10

Odp: 65 XE - co z nim zrobic?

ad. 3.
dokladniej to art ten dotyczyl uzywania malego atari jako konsoli do zdalnej pracy pod jakims sensownym systemem operacyjnym. ta konsola (atari) musi byc podlaczana do ,,wiekszego'' komputera (dla ktorego bedzie robila jako konsola: czytaj - klawiatora+wyswietlacz) kablem szeregowym.

inna mozliwosc to, jak wczesniej ktos wspomnial, contiki.
w tym wypadku rownierz potrzebujesz kabla szeregowego+komputera pod ktory mialbys podpiac atari. roznica wzgledem poprzedniego rozwiazania polega na tym ze na atari masz pelen stos tcp/ip (dokladniej poprzez slip) pod ktory teoretycznie mozna pisac wlasne oprogramowanie (w contiki masz juz np. przegladarke www, o ile pamientam to tez i telnet).

eny oder kłeszczyn?

[ Dodano: Pon Maj 23, 2005 14:41 ]
btw. artykol o ktorym wspominales drukowany byl w ,,linux+''

[ Dodano: Pon Maj 23, 2005 14:42 ]
btw.2. o ile pamientam skany tego artykolu som dzies na sieciu... poszukaj w archwach ftp

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

11

Odp: 65 XE - co z nim zrobic?

btw. artykol o ktorym wspominales drukowany byl w ,,linux+''

ftp://ftp.atari.art.pl/stuff/collection … s/2001-07/
Lipiec 2001 afair, niezla wierszowke mi zaplacili - jak na owe czasy okolo 1000 zl :)

12

Odp: 65 XE - co z nim zrobic?

Z wielką niecierpliwością czekam, co powie na ten temat Tebe, ... co zrobic z 65 xe ;)))))

Im dłużej czekamy, tym wzorek jest większy" (c) by Sikor

13

Odp: 65 XE - co z nim zrobic?

Tebe czekamy :mrgreen:

14

Odp: 65 XE - co z nim zrobic?

jeśli chodzi o podłączenie poprzez grzyba (PC :) ) - żaden problem. Wystarczy sio2pc i dobry kolega z maszyną na linuchu (lub takowa pod łąpą). Pod ICE_T bez problemu działa to - co może działać w trybie txt pod terminalem. Używam MC, IRSSI, leży tam i SSH - dziabie; zresztą ostatnio nagminnie tego używam do irca :D:D

Jeśli chodzi o CONTIKI - istnieje do tego samodzielny interface sieciowy - lecz widziałem to jedynie na sieci. To tyle - co wiem na ten temat  :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

15

Odp: 65 XE - co z nim zrobic?

Squeeb sprzedaj 65XE i kup C128, bedziesz mial LUnixa http://lng.sourceforge.net/lunix/lng_shot.html

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

16

Odp: 65 XE - co z nim zrobic?

brawo ten pan!  8)

gep/lamers^dial

17

Odp: 65 XE - co z nim zrobic?

Pin: z linuksem na pc nie ma problemu bo mam na swoim win2k/slackware

t3b3: sprzedac nie sprzedam bo nie moj(pozatym szkoda mi jej?) ile moze kosztowac C128 w dobrym stanie(na allegro po 100 chodza ale wiadomo jak to z allegro :-S)

18

Odp: 65 XE - co z nim zrobic?

Sqeeb=plik4 ? Bo te portowanie NEtBSD na małe Atari mi się jakoś tak dziwnie kojarzy ;)

19

Odp: 65 XE - co z nim zrobic?

nope, Sqeeb == Sqeeb/SQB odkad siegam pamiecia(a duzo tego nie ma)

20

Odp: 65 XE - co z nim zrobic?

... czy inne prehistoryki ;)

Tylko niech cię Opatrzność strzeże przed Caveman'em jeśli już mówimy o prehistorykach.

All I hear is the sound of me falling on the ground

21

Odp: 65 XE - co z nim zrobic?

Nie przesadzaj z tym Allegro , mam 20 starych kompów i furę osprzętu do tego ,ponad połowe kupiłem właśnie tam i nadziałem się tylko raz przy zakupie Atari 600 - ale sprzet był na szczęscie naprawialny .
Ja bym powiedział że powinieneś szukac staroci przede wszystkim tam a nie w ostatecznosci .

pzdr

22

Odp: 65 XE - co z nim zrobic?

Czesc Sqeeb, to chyba Ty jestes tym Sqeeba którego kojarze z neta?
Zglos sie do mnie na ircu, albo podjedz z Miedzyrzeca do Siedlec, to ja Ci powiem piate przez dziesiate co mozna z atari zrobic.

Posty [ 22 ]

Strony 1

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać odpowiedź



Currently installed 9 official extensions. Copyright © 2003–2009 PunBB.

[ Wygenerowano w 0.090 sekund, wykonano 12 zapytań ]