Temat: ATARI 130XE+3,5FDD(Wbudowana)+1MBRAM

Witam,
Mam na imię Marcin, pochodzę z małego miasta Niemcza(Dolnośląskie) na stale mieszkam w Sydney, Australia. Witam i pozdrawiam rodaków Atarowcow.
Mam jedno, (choć zapewnie nie ostatnie) pytanie. W Australii "małe" ATARI jest prawie nieznane (poza kilkoma egzemplarzami 600XL i XEGS) Moim pierwszym komputerem był ATARI 65XE i XC12, te nieprzespane noce spędzone przy Mr.Robot i Boulder Dash. :)

Ale do sedna, chciałbym kupić i ?wyposażyć? (lub kupić gotowy) ATARI 130XE z wbudowana stacja dysków 3.5?, extra RAM (1MB) i żeby to wszystko pracowało pod systemem (lub kilkoma) DOS na wbudowanym ROM?ie, które będą włączane przez menu lub przycisk.
Czy jest możliwość wybudowania takiej Atarynki? Gdzie szukać pomocy i wskazówek? Gdzie można by kupić już taki gotowy egzemplarz?

pozdrawiam...
Marcin

2

Odp: ATARI 130XE+3,5FDD(Wbudowana)+1MBRAM

Cześć Marcin,

Ostatnio coraz częściej widać pytania tego typu, raptem parę dni temu kolega Heaven z Niemiec pisał prawie dokładnie to samo.
Ja również byłbym zainteresowany 'wypasioną' atarką i byłbym gotów za zrobienie jej uczciwie zapłacić.
Więc może ktoś z kolegów elektroników miałby ochotę trochę dorobić i przygotowałby np. stronę WWW z cennikiem różnorakich rozszerzeń?

: 404. Stopka not found

3

Odp: ATARI 130XE+3,5FDD(Wbudowana)+1MBRAM

dziekuje eru,

Tak to prawda, ja nie mam nic przeciwko temu zeby nasi zdolni rodacy mogli sobie uczciwie zarobic.  Poprostu taki maly "Atari Sponsoring" gdzie mozna by napisac swoje "zachcianki" dokladnie dogadac sie ile to wszystko by kosztowalo i stopniowo wykonac taki "projekt"
Oplaty na przyklad w "ratach", wstepne na zakup Atari130XE (lub kupic samemu na Allegro lub eBay i wyslac do "Technika Atarowca")  :)  potem uzgodnic co mozna "wepchnac" w obudowe i uzgodnic koszty czesci i budowy.

To wszystko moglo by nawet byc opisane krok po kroku (step by step) na lamach AtariArea.pl dla eszystkich retro zapalencow...

PS. Slyszalem gdzies ze mozna tez zainstalowac wewnetrznie HDD do Atari 13065XE, czy to prawda?
Ja juz zlozylem zamowienie dla mojego C64 na zainstalowanie twardego dysku, podobno bedzie gotowe za 4 tygodnie. Jeden "technik" z Czech to robi dla mnie.

pozdrawiam...

4

Odp: ATARI 130XE+3,5FDD(Wbudowana)+1MBRAM

W sumie osoba, ktora jest chetna na takie 'komercyjne' rozszerzenia jest Duddie. Marcinie: poszukaj na Allegro uzytkownika o nicku 'duddie' lub na tym forum pod tym samym nickiem.

Odp: ATARI 130XE+3,5FDD(Wbudowana)+1MBRAM

Jak mu zapłacisz obieca Ci wszystko / tak jak mi uruchomienie KMK /. :(

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

6

Odp: ATARI 130XE+3,5FDD(Wbudowana)+1MBRAM

nie ma to jak Pasiu :)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

7

Odp: ATARI 130XE+3,5FDD(Wbudowana)+1MBRAM

hmmm.. a po co flop 3,5 ?? lepiej sio2ide + cf  ihmo...

poza tym 1mb simm+sop2pc+stereo+qmeg..i jest juz fajnie :-)

8

Odp: ATARI 130XE+3,5FDD(Wbudowana)+1MBRAM

Wydaje mi sie, ze kolega lotharek ma racje. Po co sie bawic w wewnetrze 3.5 fdd, jak sie ma sio2ide ? A jakas stacje 1050 lub Ca zawsze mozna podpiac.

A jak jest z zasilaniem i sygnalem TV w Australii ?
Ja ogolnie to mieszkam w roznych miejscach, zazwyczaj w dwoch Polska i USA (chociaz teraz bardziej w USA) i zamierzam sobie tez cos kupic, ale raczej poluje za Falconem. Na eBay'u mozna cos kupic, ale to zazwyczaj czyste klasyki bez przerobki no i male atari :(

9

Odp: ATARI 130XE+3,5FDD(Wbudowana)+1MBRAM

zastanawiamy sie w Krakowie (spece od krakania) nad reprodukcją XF551 w wersji 3,5" - 720kB. To ma sens, tym bardziej, że ponoć "wynaleziono" zamiennik dla układu WD1772. Ciekawe jeszcze jest to, na ile dostępny jest intel 8050. Jeśli będzie dostępny - to w takiej stacji można zastosować KAŻDY napęd 1.44MB od grzyba (działający na 720kB max), oraz KAŻDĄ kupioną gdzie - byle dyskietke 3,5" HD :):)

Pytanie tylko, czy wytczki SIO będziemy strugać z drewna. Zapytam dżepetta.  :twisted:

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

10

Odp: ATARI 130XE+3,5FDD(Wbudowana)+1MBRAM

A moze zaniechac uzywania wtyczki SIO, a uzyć po prostu DB9 lub DIN-5 ?
W Tomsie 720 od strony stacji byl przeciez uzyty wtyk DIN-5. Trzeba by bylo oczywiscie zamontowac nowe gniazdo w atarynce, ale to raczej najmniejszy problem.

[ Dodano: Nie Cze 05, 2005 10:51 pm ]

zastanawiamy sie w Krakowie .....

Bylem ostatnio w Krakowie 3 razy i jakos ciezko jezdzi mi sie po tym miescie. Szczegolnie ze blisko rynku jakies strefy porobili. Za pierwszym razem to nawet bym mandat wylapal, za wpakowanie sie w jakas tam strefe, ale mi sie upieklo.

A jeszcze raz mnie czeka wyjazd za dwa tygodnie, do Balic na lotnisko ;(

11

Odp: ATARI 130XE+3,5FDD(Wbudowana)+1MBRAM

...to sie mówi - i dostaje sie support w postaci miejscowego:

Pijna, Xana, Epijaka, Nietoperza, Lisa, .. czy kogo tam licho itd. :)

daj znać kiedy - telefon ponizej.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

12

Odp: ATARI 130XE+3,5FDD(Wbudowana)+1MBRAM

Odpowiedz do kolegi Monosoft: Zasilanie i TV jest identyczne jak w Europie (220-240V i PAL) tylko wtyczki do kontaktow jakies takie, nijakie takie  ;)
a co do tematu, dostalem odpowiedz od Pana J.Sobola, niestety z braku czasu jest niemozliwe zeby wykonal ten "projekt" na zamowienie.  :(

Tak wiec teraz poczekam az jakis zetelny Atarowiec Polak zaoferuje podjac sie tego typu "projektem" na ktory ja bede glownym sponsorem.  Dlaczego? Dlaczego sam nie wezme sie do tego jak tak bardzo chce?  Popierwsze nie znam sie na elektronice na 100%, toaster czy kontakt naprawic naprawie ale cos wiekszego to nie. Po drugie, w Australii trzeba na wszystko "czekac", takie zadup!e  :D    Po trzecie ani jednego 8bitowego Atari nie ma, eBay juz prawie 12miesiecy listingu nie mial (chociaz cartridze na XEXL sa!!)

Atarowcy, rodacy poradzcie cos.
Tak naprawde musze sie tez przyznac ze duzo wypowiedzi ja nie rozumie, Qmeg? KMK? TOMS? SIO2PC? MyIDE? jest jakas strona na AtariArea gdzie jest slowniczek? Ale to juz chyba temat na nowe, osobne forum? moze nawet artykul na lamach AtariArea? pod tytulem "Dla beginners"

jeszcze raz pozdrawiam i moze do zobaczenia w 2006 w Polsce.

13

Odp: ATARI 130XE+3,5FDD(Wbudowana)+1MBRAM

slowniczek jest, mowia na niego ATARIKI

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

14

Odp: ATARI 130XE+3,5FDD(Wbudowana)+1MBRAM

...to sie mówi - i dostaje sie support w postaci miejscowego:

Pijna, Xana, Epijaka, Nietoperza, Lisa, .. czy kogo tam licho itd. :)

daj znać kiedy - telefon ponizej.

Dzieki Pin. Ja sobie radze spoko w jezdzie (btw. po New York City jezdzi sie lepiej), tylko te Strefy mnie zadziwily. A do Balic to spoko droga, zjezdzam z A4 no i juz na lotnisku ;)

[ Dodano: Pon Cze 06, 2005 8:20 am ]

Tak naprawde musze sie tez przyznac ze duzo wypowiedzi ja nie rozumie, Qmeg? KMK? TOMS? SIO2PC? MyIDE? ......

Qmeg - jest to drugi system zapisany w romie maszyny - http://atariki.krap.pl/index.php/QMEG_OS

KMK - jest to 16 bitowy interface HDD do malego atari - http://8bit.yarek.pl/interface/atari.kmk/index-pl.html

TOMS - byla to firma robiaca usprawnienia do sprzetu atari, a takze zbudowala chyba najlepsze stacje dyskow do malego atari Toms 710 i Toms 720. Obecnie chyba nie istanieje (moge sie mylic).

SIO2PC - intercace umozliwiajacy uzywanie komputera klacy PC jako symulatora stacji dyskow malego atari - http://www.cox-internet.com/wa5bdu/sio2pc.htm

MyIDE - Nastepny interface HDD do malego atari, tyle ze prostrzy i mniej dopracowany. Widzi tylko polowe dysku twardego (8 bitowy) i sa powazne klopoty z namowieniem go do dzialania ze wszystkimi dyskami twardymi -  http://www.mr-atari.com/index2.htm

SIO2IDE - Kolejny interface IDE do atarynki, caly czas rozwijany i bardzo dobry - http://www.atariarea.histeria.pl/sio2ide/

Projekty KMK, TOMS (nie wszystkie)  i SIO2IDE sa czysto Polskimi projektami.

15

Odp: ATARI 130XE+3,5FDD(Wbudowana)+1MBRAM

co do wspolpracy myide z dyskami - na razie nie spotkalme dyzia - oprocz starych caviarow - ktory by nie ruszyl..

btw. swoja droga te caviary pod piecem tez dziwnie chodza- ja im zworke na slave a one siup jako master - na zwyklej 40pinowej tasmie

zapomniales dodac monosoft - sio2ide jest polskie i total user friedly :-)

16

Odp: ATARI 130XE+3,5FDD(Wbudowana)+1MBRAM

co do wspolpracy myide z dyskami - na razie nie spotkalme dyzia - oprocz starych caviarow - ktory by nie ruszyl..

Ja probowalem jakies 2 lata temu i byly powazne problemy

zapomniales dodac monosoft - sio2ide jest polskie i total user friedly :-)

No przeca napisalem na samym dole poprzedniego posta ................

17

Odp: ATARI 130XE+3,5FDD(Wbudowana)+1MBRAM

Marcin: na pewno nie ma żadnych atarowców w Autralii? OIW właśnie w Australi powstał np SuperDOS na XL/XE, więc kiedyś coś tam musiało się dziać...

18

Odp: ATARI 130XE+3,5FDD(Wbudowana)+1MBRAM

No przeca napisalem na samym dole poprzedniego posta ................

przeca wim :-)  to byla taka dygresja ;-)

co do myide - polecam raz jeszce moj filmik - 6mb - http://www.piekary.net/~lotharek/aa/myide.avi

19

Odp: ATARI 130XE+3,5FDD(Wbudowana)+1MBRAM

polecam raz jeszce moj filmik - 6mb

;D

"wszystko się kiedyś kończy......."

20

Odp: ATARI 130XE+3,5FDD(Wbudowana)+1MBRAM

maly OT ale....  lotharek: FRASUNEK, fajowe :)
moge wrzucic na pigwe? :) [ftp://ftp.pigwa.net/stuff/other/lothareks_myide.avi]

21

Odp: ATARI 130XE+3,5FDD(Wbudowana)+1MBRAM

...to sie mówi - i dostaje sie support w postaci miejscowego:

Pijna, Xana, Epijaka, Nietoperza, Lisa, .. czy kogo tam licho itd. :)

daj znać kiedy - telefon ponizej.

Dzieki Pin. Ja sobie radze spoko w jezdzie (btw. po New York City jezdzi sie lepiej), tylko te Strefy mnie zadziwily. A do Balic to spoko droga, zjezdzam z A4 no i juz na lotnisku ;)

[ Dodano: Pon Cze 06, 2005 8:20 am ]

Tak naprawde musze sie tez przyznac ze duzo wypowiedzi ja nie rozumie, Qmeg? KMK? TOMS? SIO2PC? MyIDE? ......

Qmeg - jest to drugi system zapisany w romie maszyny - http://atariki.krap.pl/index.php/QMEG_OS

KMK - jest to 16 bitowy interface HDD do malego atari - http://8bit.yarek.pl/interface/atari.kmk/index-pl.html

TOMS - byla to firma robiaca usprawnienia do sprzetu atari, a takze zbudowala chyba najlepsze stacje dyskow do malego atari Toms 710 i Toms 720. Obecnie chyba nie istanieje (moge sie mylic).

Projekty KMK, TOMS (nie wszystkie)  i SIO2IDE sa czysto Polskimi projektami.

Ja jak zwykle od siebie..
-nie widziełem lepsiejszych stacji niż Toms-y 8)
Stacje są "raczej" projektami Polskimi.
Usprawnienia też było "niesamowite" tzn. roz. pamięci 256kb - 1sim 256kb  z pieca - i nie spotkałem się z czymś co by niedziałało..
A było to 10-12 lat temu :rolleyes:

22

Odp: ATARI 130XE+3,5FDD(Wbudowana)+1MBRAM

Ja jak zwykle od siebie..
-nie widziełem lepsiejszych stacji niż Toms-y 8)
Stacje są "raczej" projektami Polskimi.
Usprawnienia też było "niesamowite" tzn. roz. pamięci 256kb - 1sim 256kb  z pieca - i nie spotkałem się z czymś co by niedziałało..
A było to 10-12 lat temu :rolleyes:

No niektore projekty tak, ale tez montowali rozne zeczy w stacjach i atarkach, ktore nie byly ich pomyslami, i to wlasnie mialem na mysli.

23

Odp: ATARI 130XE+3,5FDD(Wbudowana)+1MBRAM

Dokładnie!

Polecam rozwiązanie 1MB Ram, Autostereo + 4 Os'y do wyboru za pomocą przełączników by Pasiu + interfejs sio2pc (w oparciu o układ 1489 + dioda bat85) w celach przyjemnej komunikacji z pC. A jako urządzenie pamięci masowej sio2ide 4.4 + karta CF 512/1MB.

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

24

Odp: ATARI 130XE+3,5FDD(Wbudowana)+1MBRAM

W Australii "małe" ATARI jest prawie nieznane

Właśnie wygrzebałem linka do strony Klubu Atari w Melbourne:
http://connexus.apana.org.au/~julian/mace/mace.html
niestety, wygląda, że strony już nie ma.