Temat: jobs stawia intela, gates na power pc

Macintso na intelu... dla mnie news roku

czyzby oznaczalo to koniec procesorow powerpc w komputerach?

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

2

Odp: jobs stawia intela, gates na power pc

Tak a początek w konsolach (ps3 i xbox)

3

Odp: jobs stawia intela, gates na power pc

szkoda że aplle przechodzi na iNTEL-a .
rozumiem AMD ale  :P

4

Odp: jobs stawia intela, gates na power pc

Dobrze im tak... nigdy nie lubiłem Apple-ów ani MacOS-a ;)

5

Odp: jobs stawia intela, gates na power pc

iii tam, to już chyba 4 rodzina procków apple w ciagu 20 lat, więc nie ma czemu się specjalnie dziwić :)

: 404. Stopka not found

6

Odp: jobs stawia intela, gates na power pc

Chyba już piąta. :)

7

Odp: jobs stawia intela, gates na power pc

Eeee chyba druga rodzina procków

1.Motorola 68xxx
2.PowerPC

Chyba że będzie liczyli tak
1.68000
2.68020
3.68030
4.Power PC (te pierwsze PPC)
5.G3
6.G4
7.G5

A ja tam lubię maczki :-)

8

Odp: jobs stawia intela, gates na power pc

ja naliczylem jedynie cztery rodziny:

6502 (wliczam w to 65816)
68xxx
PowerP(ie)C
no i x86

co ominalem?

[ Dodano: Czw Cze 09, 2005 7:47 ]
btw. mi tam najbardziej podobaly sie ich wyroby oparte o 6502
do tej pory Woz uznawany jest przezemnie za jednego z najlepszych
konstruktorow/programistow. jak czytam jego kody na 6502
(np. procedury matematyczne) z przed ponad 25 lat, lezka mi
sie w oq kreci. jego assembler, debuger, monitor 6502 byly
przenoszone pod praktycznie wszystko co o ten procek sie
opieralo...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

9

Odp: jobs stawia intela, gates na power pc

No tak ale 6502 to nie MacIntoshe

Ja nie liczyłem Apple I, II ,GS itd

Ale jak je policzyć to się zgadzam

10

Odp: jobs stawia intela, gates na power pc

No tak ale 6502 to nie MacIntoshe

tak ale ja piałem do:

to już chyba 4 rodzina procków apple w ciagu 20 lat

a wlasciwie to do:

Chyba już piąta.

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

11

Odp: jobs stawia intela, gates na power pc

W sumie to niech se zmieniają. Tylko czemu teraz z tych "lepszych" na "gorsze" :(

12

Odp: jobs stawia intela, gates na power pc

ponoc Jobs zrezygnowal z PPC z powodu slabej mocy prockow oraz malej wydolnosci produkcyjnej IBMa.
ciekawe jak to sie ma do tego ze w masowej kosili Sony Playstation3 ma byc zainstalowany zajebiscie mocny procek PowerPC, ponoc nawet 35 razy szybszy niz w PS2.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

13

Odp: jobs stawia intela, gates na power pc

Cyprian: tylko zauważ, że konsola do gier a wielozadaniowy system operacyjny to jednak zgoła odmienne koncepcje. To, że np. PPC szybko przetwarza grafikę 3D, to nie znaczy, że jest lepsze od Inteli w pracy w systemie wielozadaniowym. Gdyby tak było, to potężne serwery stały by na chipach z Radeonów i Ge-Forceów :P

14

Odp: jobs stawia intela, gates na power pc

ale tu ponoc chodzi o procesor glowny a nie graficzny

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

15

Odp: jobs stawia intela, gates na power pc

ja naliczylem jedynie cztery rodziny:

6502 (wliczam w to 65816)
68xxx
PowerP(ie)C
no i x8

No ja 6502 i 65816 policzyłem osobno, mimo kompatybilności to jednak całkiem co innego. No, ale to oczywiście kwestia dyskusyjna.

Mnie najbardziej ciekawi reakcja *fanatycznych* maniaków Apple'a - wiadomo, że trochę takich było. W USA psychoterapeuci znów słono zarobią. :D
Może doczekam się Safari w wrsji na pycy? Albo - jeszcze lepiej - MacOSa?  :rolleyes:

=====
http://www.userfriendly.org/cartoons/archives/05jun/uf008020.gif

16

Odp: jobs stawia intela, gates na power pc

taka dygresyjka:

"Nobody will ever need more than 640k RAM!" -- Bill Gates, 1981
"Windows 95 needs at least 8 MB RAM." -- Bill Gates, 1996
"Nobody will ever need Windows" -- logical conclusion

~mess

There's special place for me in hell. It's called the throne.

17

Odp: jobs stawia intela, gates na power pc

klasyczna ;)

18

Odp: jobs stawia intela, gates na power pc

teraz to jest Steve blowJobs :lol:

gep/lamers^dial

19

Odp: jobs stawia intela, gates na power pc

wlasnie wyczytalem ze Xbox 360 wyposażony jest w trzyrdzeniowy procesor IBM PowerPC taktowany zegarem 3,2 GHz, 512 MB RAM.
Szkoda ze ten procek chyba nie powedruje do maka

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

20

Odp: jobs stawia intela, gates na power pc

Cyprian: tylko zauważ, że konsola do gier a wielozadaniowy system operacyjny to jednak zgoła odmienne koncepcje. To, że np. PPC szybko przetwarza grafikę 3D, to nie znaczy, że jest lepsze od Inteli w pracy w systemie wielozadaniowym. Gdyby tak było, to potężne serwery stały by na chipach z Radeonów i Ge-Forceów :P

A nie chodzi po prostu o to, ze dla marnego ~1 mln Makowek rocznie nie warto ciagnac odrebnego procesora? Za to jak rynek idzie w dziesiatki (setki?) milionow sztuk rocznie to nawet z gownianego intela da sie zrobic szybki procesor i przy tej sprzedazy mozna pewne problemy techniczne pokonac metoda silowa (bo sa na to ogromne pieniadze). Jobs chce miec tanie procesory bo widzi, ze z lepszymi a drozszymi bedzie pelzal po 1-2% rynku. Ciekawe tylko czy decyzja Sony i MS czegos nie zmieni.

Teoria, ze PowerPC slabiej nadaje sie do ciagniecia normalnego systemu operacyjnego jest troche dziwna. Jakies problemy techniczne kryja sie za wielowatkowoscia (chyba 68030 juz byl ok) ?  I czy soft w nowych konsolach nie bedzie aby wielowatkowy...? Poza tym jajkie 3D w PPC (pomijajac gowno totalne -- Power-Amige)? W czasie rzeczywistym to i tak bedzie GPU a w nierzeczywistym rendering w sieci i to mocno *wielowatkowy*.

21

Odp: jobs stawia intela, gates na power pc

gl.h tez mam wrazenie glownie chodzi o to ze mak stracil priorytet na ppc u ibm. microsoft i sony doslownie wydoji ibma z ze wszystkich mocy przerobowych

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

22

Odp: jobs stawia intela, gates na power pc

A nie chodzi też między innymi o procesory do laptopów? Nowe PPC może są i ekstra, ale do kompów przenośnych się niezbyt nadają - a tymczasem ten rynek rośnie i zaczyna wyprzedzać desktopy?
Nie mając silnych a energooszczędnych PPC Apple straciłoby spory udział w rynku.