1

Temat: HDD - R.I.P.

Dokonalem niecodziennego odkrycia ;)
Pewnie niektorzy juz o tym wiedza od dawna, ale moze warto o tym mowic - bo news na pewno przyda sie niejednemu.

Znalazlem na Allegro przejsciowke, ktora umozliwia podlaczenie do IDE karty  Compact Flash. W koncowym efekcie umozliwia to calkowite zastapienie HDD poprzez bezglosna karte pamieci o malym poborze mocy. Nie wiem jak to się  ma do FDD, ale HDD wydaje się całkowicie zbyteczny w tej sytuacji, zwarzywszy, że nie będzie już potrzebny żaden zasilacz dodatkowy, a taki pseudo-dysk wchodzi bez niczego do Atari, zwłaszcza z najnowszym SIO2IDE obsługującym karty CF.

Sam szukałem czegoś takiego do swojej Amigi 600, bo dysk HDD ma kupe bad-sectorów i się grzeje, ale jak wypróbuje to zestawienie, na pewno dodam do Atari. Już zamowiłem i sprzęt jest w drodze.

Rozwiązanie jest o tyle dobre, że przynajmniej w wypadku Amigi nie muszę mieć w ogóle lutownicy w ręku. Trochę obawiam się tego SIO2IDE, bo chyba trzeba coś lutować?

Allegro:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=53981301

Adres producenta:
http://www.port80h.com.pl/index.php

Koszt (karta CF 512MB + przejsciówka IDE-CF) - ok. 210zł

I'm not so bad, once you get to know me.

2

Odp: HDD - R.I.P.

o masz u mnie nobla ;]

"wszystko się kiedyś kończy......."

3

Odp: HDD - R.I.P.

o masz u mnie nobla ;]

Ile to było by? Jakieś 100k $? Ile to kart turbo, cartów i procków można by za to kupić, hehe.

Stryker - przy okazji - tasmy się przygotowują do wymarszu. Już niebawem pośle je na północ ;)

I'm not so bad, once you get to know me.

4

Odp: HDD - R.I.P.

o widac kolega nie zaglada tu za czesto

5

Odp: HDD - R.I.P.

Ile to było by?

wpisz w szukaj "CF" ;]

"wszystko się kiedyś kończy......."

6

Odp: HDD - R.I.P.

piotrv

Pewnie niektorzy juz o tym wiedza od dawna, ale moze warto o tym mowic - bo news na pewno przyda sie niejednemu.

O tym wie przecież od dawna cała scena. Przeglądnij wpierw archiwum forum bo szkoda wysadzać otwarte drzwi.

Żyję bo Bóg tak chciał.

7

Odp: HDD - R.I.P.

http://www.cyberbajt.pl/cyber.php?i=produkt&id=377

ps. co do amigi - chetnie bym wysluchal jakim cudem pozbyles sie hdd z amigi - podlaczjac karte cf przez pcmcia ?? bo nie bardzo lapie - a intreseuje mnie to bardzo.

ps. ma ktos workbencha 2.0 pozyczyc na 2-3 dni ?

8

Odp: HDD - R.I.P.

Dokonalem niecodziennego odkrycia ;)


Gratuluje.  :P  :P  :P  :P  :P  :P  :P  :P - Frasunek !! :twisted:

Ps. - dobre -

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

9

Odp: HDD - R.I.P.

http://www.cyberbajt.pl/cyber.php?i=produkt&id=377

ps. co do amigi - chetnie bym wysluchal jakim cudem pozbyles sie hdd z amigi - podlaczjac karte cf przez pcmcia ?? bo nie bardzo lapie - a intreseuje mnie to bardzo.

PCMCIA mam zamiar wykorzystac jako flopa z CF, ale to osobna bajka.
Przejsciowke (nr 2), ktora umozliwia adaptowanie CF w port PCMCIA tez znalazlem, ale to akurat chyba bylo od zawsze.

HDD jeszcze sie nie pozbylem i towaru (jak napisalem) jeszcze nie mam (w tym tygodniu bede mial pierwsze doswiadczenia z taka konfiguracja), ale z tego co widze to z powodzeniem przejsciowka umozliwia emulacje HDD, a moze sie myle?

Podeslany link nie mowi nic o zasilaniu - a ten ktory wspomnialem na poczatku pokazuje, ze zasilanie jest w standardzie HDD - wiec z tym elementem ukladanki nie bedzie problemu.

Mimo wszystko dziekuje za pierwszego merytorycznego posta!  ;)
Tak trzymac!

:arrow: :arrow: :arrow: :arrow: :arrow: :arrow: :arrow:

Wreszcie dostałem wspomniany sprzęt w swoje ręce.

Mogę już potwierdzić, że A600 + CF działa bez zarzutu.
Cichutko, szybciutko. A tyle lat żyłem w niewiedzy. W każdym razie polecam wspomnianego producenta. Ma nawet podane parametry partycjonowania na stronie. System mam już zainstalowany i oczywiście z CF bootuje się bez problemu.

No ale że jesteśmy na forum Atari...
Próbowałem znaleźć coś na kształt podręcznika użytkownika (kompletnego lamera) dla SIO2IDE. Jedyne co znalazłem to rozdział z manuala z 2002 roku, nie ma nikt informacji o czymś nowszym?

http://www.old-computers.com/magazine/v … 1&a=13

Może się myle, ale chyba na głównej stronie nie ma żadnej dokumentacji?

http://atariarea.krap.pl/sio2ide/

Za to całkiem sporo ciekawego info dla elektroników znalazłem na:

http://atariki.krap.pl/index.php/SIO2IDE

Ale i tak mam szczere wątpliwości, czy powinienem kupować lutownice, programator tylko dla tego jednego projektu...
Chyba jednak zaczekam na odp. aukcje na Allegro (Z USB).

Pojęcia nie mam jak się używa HDD lub CF ala HDD w Atari.
Ma ktoś jakiegoś manuala / tutoriala do tego? Ponoć jest tam USB do wgrywania ATRów?
Po złożeniu musi być miodzio tak sobie pogiercować bez brzęczenia.

I'm not so bad, once you get to know me.

10

Odp: HDD - R.I.P.

Pojęcia nie mam jak się używa HDD lub CF ala HDD w Atari.
Ma ktoś jakiegoś manuala / tutoriala do tego? Ponoć jest tam USB do wgrywania ATRów?

.. po prostu. Tak samo właściwie, lub prawie tak samo jak zwykłą stację dysków - prawie; bo "dyski", czy raczej partycje moga być nieco większe (podstawowo do 16MB, a niebawem dla interface'u kmk bez limitu (mam nadzieje :) )). .. i kompletnie w zasadzie nie jest istotne, czy do interface'u będzie podłączony HDD, czy poprzez przelotke CF (oczywiście w przypadku IDE). Więc - jeśli obsługa małoatarkowych dosów jest Ci znana - to problemu nie będzie - w przeciwnym wypadku pisz tu, co jest nie tak - to się coś wymyśli. :)

W skrócie masz do wyboru dwie opcje:

* interface oparty o port szeregowy (np. SIO2IDE) - działa z prędkością FDD - czyli max to, co dają przyspieszacze do tychże - powiedzmy ok. 55 kbps;- niestety prędkością nie powala na kolana :P

* interface oparty o transmisję równoległą (PBI/ECI) - zdecydowanie szybszy (do 100kB/sec np KMK (w zasadzie IDE AT-BUS brzmi pełna nazwa); przynajmniej z 6502 i obecnym oprogramowaniem), BlackBOX (SCSI), czy Multi I/O - choć to ponoć szybkie nie było :):)

ten drugi wariant w na dzień dzisiejszy nie posiada oprogramowania umożliwiającego uzywania wprost obrazów *.atr - choć w przypadku KMK i ostatniej wersji IDE biosu - powinien być już support dla sektorów 128 - bajtowych - więc brakuje teoretycznie niewiele.

Z ciekawostek offtopiku - nadziałem się a z miech temu na przelotke dla Atari portfolio - umożliwiającą wprost podłączanie kart pamięci PCMCIA. Przelotka jeśli chodzi o stopień komplikacji układu wyglądała jeszcze bardziej łopatologicznie niż przelotka z IDE do CF.. - nawet Pasiu się tym zdziwił - że coś takiego istnieje.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

11

Odp: HDD - R.I.P.

No to prosimy do linka do tej przelotki do Pofo.

12

Odp: HDD - R.I.P.

Pinek - Myide jescze....koszt okolo 10 zl i do potrzeb pzrecietnego gracza i ogladaca demek wystracza

13

Odp: HDD - R.I.P.

Niestety bez względu na rodzaj interfejsu problemem są produkcje kilkudyskowe... nie zawsze uda się podmontować drugą/kolejną stronę dysku (pliku ATR) -  w 90% sprawę rozwiązuje Qmeg ale zawsze pozostaje te 10%.... które trzeba odpalać za pomocą sio2pc

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

14

Odp: HDD - R.I.P.

Co oznacza, że na "produkcje kilkudyskowe" przyszedł po prostu czas - czas odejścia.

KMK
? HEX$(6670358)

15

Odp: HDD - R.I.P.

Zawsze ktoś może pokusić się o "zcrackowanie" w.w. produkcji do formatu plikowego ;)