1

Temat: Tragiczny kolor pod 1084

No wlasnie... Zachecony rewelacyjnymi opiniami nabylem dzis to cudo na rynku za wysoka cene (60zl - nie dalo sie stargowac bardziej :/ ). Po podlaczeniu kilku Atari 65/130/800 mam obraz do d... Znaczy jest ostry jak zyleta, ale kolor lapie z trudem, a jak juz zlapie to sa takie "artefakty" ze glowa boli od patrzenia. Piszac albo rysujac linie na bialo widac wszystkie kolory teczy tylko nie bialy. Z duzymi jednolitymi plaszczyznami jest lepiej - przebarwienia sa tylko na brzegach.
Uzywam kabla ekranowanego, 1,5m dlugoisci.

Myslalem ze monitor jest rozjechany, ale po podlaczeniu pod to samo wejscie Amigi obraz jest pierwsza klasa!

Milym zaskoczeniem bylo to, ze po podlaczeniu Atari 1200XL NTSC mam stabilny czysty obraz! Choc bez kolorow zupelnie. Moj zielony Neptun nie chcial nawet slyszec o wspolpracy z tym standardem.

Monitor ma jeszcze dwa wejscia RGB (liniowe i cyfra) - odpadaja. I jeszcze jakies podejzane wejscie oznaczone "C" (nad wejscie composit, ktorego uzywam) ale jak tam podlacze wizje to mam czarny ekran.

Ale ja chce ladny kolor! Co robie nie tak? Co moge sprawdzic?
Dzieki.

2

Odp: Tragiczny kolor pod 1084

o ile dobrze pamietam - trzeba atari wpiac w gniazdo oznaczone CVBS i na przednim panelu wcisnac odpowiednio specjalny przelacznik.

3

Odp: Tragiczny kolor pod 1084

Tak tez zrobilem...

4

Odp: Tragiczny kolor pod 1084

commodore 1084 ?
z tylu sa 2 chinche - cvbs i luma - http://www.piekary.net/~lotharek/stuff/DSC01812.jpg
do jedengo chincha (niebieski) podajesz chrome, do drugiego luminacje, w miejscu gdzie ja mam zoltego chincha wciskasz przycisk - monitor przelaczas sie w tryb S-VIDEO>
ponizej obraz MYDOS z mojego http://www.piekary.net/~lotharek/stuff/DSC01814.jpg


ps. moj zolty chincg przelacza tryby mojego kombajnu amiga-atari - 2 kompy w jednym - amiga jedzie na composite video, atarka na s-video. ot..cala filozofia.
jak co to pytaj :-)

Ostatnio edytowany przez lotharek (2005-07-10 21:42:49)

5

Odp: Tragiczny kolor pod 1084

Dzieki wielkie Lotharek! Doceniam trud jaki sobie zadales. To ja to chyba zle robilem...Zamiast CV podlaczylem CL (sama lume). Nic dziwnego ze nie widzialem prawie kolorow :)
Jak wroce do domu to sprawdze.

PS. Na Twoim zdjeciu jest jakby wiecej wejsc czinczowych niz w moim monitorze... Widze chyba 5 a u mnie sa 3: "Audio", "CVBS" i "C" o ile dobrze pamietam. Masz cos jeszcze? Moze stereo?
Zdziwilo mnie, ze ten monitor nie ma wejscia stereo (bo glosniki sa dwa), ale chyba poprzedni wlasciciel tez sie wkurzyl bo z boku obduowy dobudowal dodatkowe zlacze maly jack. Dzis rozloze to zobacze gdzie toto prowadzi. Moze dorzucil prosty wzmacniacz stereo i podpial pod glosniki...

Dzieki raz jeszcze.

6

Odp: Tragiczny kolor pod 1084

tak jak pisalem - u mnie zamiast jedengo przycisku - zamontowane jest gniazdo do przekaznika - on z kolei jest sterowany 5V z atari - wtedy dzial w trybie s-video, jezeli nie ma 5v - dziala jako composite. dlaczego tak zrobilrm ... z powodu mojego komputerka BIG A  = looknij na moja ww i zrozumiesz :-)

7

Odp: Tragiczny kolor pod 1084

nosty napisał/a:

Zdziwilo mnie, ze ten monitor nie ma wejscia stereo (bo glosniki sa dwa), ale chyba poprzedni wlasciciel tez sie wkurzyl bo z boku obduowy dobudowal dodatkowe zlacze maly jack

Ten 'maly jack' jest tam fabrycznie. To gniazdo sluchawkowe.

8

Odp: Tragiczny kolor pod 1084

tak jak porzednik jack 2.5 stereo jest i w moim commodre :-)

9

Odp: Tragiczny kolor pod 1084

Nosty ponieważ jak widzę często zaglądasz na łódzkie giełdy - mam prośbę jak zauwazysz gdzieś tanio do 80-90zł taki monitorek kup bez namysłu jednen egzemplarz dla mnie i daj mi znać sms'em na komóre to się umówimy w Łodzi  i oddam kaskę i odbiorę sprzęt.

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2005-07-11 09:59:14)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

10

Odp: Tragiczny kolor pod 1084

lotharek - ale masz wejscie stereo (2 czincze) czy nie? Ja mam jedno wejscie audio :(
Piguła - jasne, ale ten model widzialem po raz pierwszy od roku. Najczesciej trafialem na ciut inny, chyba Commodore 1802, ale nigdy nie kupilem...

11

Odp: Tragiczny kolor pod 1084

chyba 1084s oznacza ze monitor jest stereo. natomiast sprawy wizji pozostaja bez zmian. ja swoj 1084s kupilme na allegro za 40 zl :-)

12

Odp: Tragiczny kolor pod 1084

No chyba tu jest sedno - moj jest 1084 bez "s" (hahaha przypomnial mi sie "Psikuta" bez s :D
Troche szkoda ale i tak jest niezle. Nie spodziewalem sie ze pokaze obraz ze sprzetu NTSC!

13

Odp: Tragiczny kolor pod 1084

a podlaczyles juz chrome i lume osobno ??? jaki masz obraz ? jest lepiej ? pamietaj ze xl z tego co pamietam nie maja bodajsze chrominacji wyprowadzonej.. trzeba bylo z transa q5 - chyba z emitera cignac...ale sie moge mylic. poszperaj na necie

14

Odp: Tragiczny kolor pod 1084

Syzygy ktores (6? 7?) - jest opis dokladny.

15

Odp: Tragiczny kolor pod 1084

chyba raczej syzygy nr 8 ;-)

16

Odp: Tragiczny kolor pod 1084

Podlaczylem dobrze i to na oba sposoby! Obraz jest cudo! Nie widze roznicy miedzy podlaczeniem lumy i chromy a wlasciwego compositu. Na obu jest tak samo dobrze.
Liczylem w skrytosci ducha ze jak podlacze osobno lume i chrome to obraz z Atari 1200XL NTSC bedzie kolorowy. Niestety nic z tego. Ale nie mozna miec wszystkiego.
Teraz powalcze jeszcze z podlaczeniem ST i Jaga. Chyba da sie?

PS. Jesli ktos chce to sciagnalem z netu instrukcje do modeli 1084 i 1084s.

17

Odp: Tragiczny kolor pod 1084

na wszelki wypadek, jak mozesz, zamiesc linki do tej doqmentacji...

co by dla potomnych zostalo...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

18

Odp: Tragiczny kolor pod 1084

zeby zobaczyc kolory w ntsc musialbys wymienic tda4510 na tda4570 razem z garstka innych czesci

przechodze na tumiwisizm

19

Odp: Tragiczny kolor pod 1084

nosty napisał/a:

Nie widze roznicy miedzy podlaczeniem lumy i chromy a wlasciwego compositu. Na obu jest tak samo dobrze
PS. Jesli ktos chce to sciagnalem z netu instrukcje do modeli 1084 i 1084s.

ad1. ja tam roznice widze - osobno luma i chroma jest lepsze - o niebo
ad2. ja poprosze na lotharek@poczta.onet.pl

20

Odp: Tragiczny kolor pod 1084

Lotharek - poszlo na podany adres

21

Odp: Tragiczny kolor pod 1084

takie niesmiale pytanie: A CZEMU NIE TU?

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

22

Odp: Tragiczny kolor pod 1084

Bo nie umiem na tym forum plikow dodawac do postow :/

23

Odp: Tragiczny kolor pod 1084

to daj linka... na przyklad... mail od ciebie nie doszedl...

24

Odp: Tragiczny kolor pod 1084

Schemat znalazłem tutaj:
http://www.devili.iki.fi/Computers/Comm … chematics/
a opis monitora w tym miejscu:
http://project64.c64.org/hw/1084s%20Monitor.txt

Byl hrozný tento stát, když musel jsi se dívat, jak zakázali psát a zakázali zpívat,
a bylo jim to málo, poručili dětem modlit se jak si přálo Veličenstvo Kat.

25

Odp: Tragiczny kolor pod 1084

Interesuje mnie nastepująca sprawa ... czy przedstawione poniżej urządzenie (moduł RGB-Euro) umożliwi osiągnięcie wyższej jakości obrazu na monitorze 1084s przy użyciu kabla Euro podłączonego do /|\

oczywiście lepszego obrazu w znaczeniu niż przez chinch'e

http://img206.imageshack.us/img206/1460/1300297363ei4.jpg

Ostatnio edytowany przez BTC (2006-10-29 16:24:32)