1

Temat: Podlaczenie dopalki Pasia do Atari

Ostatnio, o ile pamietam, toczyla sie dyskusja czy nie wyprowadzic jakiegos zlacza VGA i dolozyc SIO do tego czy cus...

Ja mam antykoncepcje dla tych strzelistych konstrukcji.
Jak przez alkoholowa mgle pamietam, ze Pasiu mi na quascie tlumczyl, ze oprocz sygnalow dostepnych na porcie carta potrzeba wyprowadzic na zewnatrz jeszcze 10 sygnalow. No i ze dopalka _z trudem_ zmiesci sie w srodku, bo jest pomyslana zewnetrznie. Czyli jak ktos ma 1M, HDD, stereo itp, to sie pewnie nie zmiesci :/ Pasiu szykuje sie chyba powoli do robienia plytki.

Koncepcja (anty) jest taka: wykorzystac port carta + port expansion, ktorego praktycznie nic nie uzywa. W exp jest chyba 14 sygnalow. Nalezy odciac nozki laczace plyte z tym portem i podlaczyc 10 drucikow do odpowiednich miejsc w Atarce. I to koniec przerobek wewnetrznych.
Jak ktos nie ma zlacza exp. to zawsze moze kupic zlacze pasujace do krawedziowki w przystawce (ja kupilem takie dzisiaj za 2zl do krawedziowki jaga) i zrobic sobie dowolne zlacze w obudowie swojej maszyny.

Plytka dopalki musialaby miec oczywiscie na sobie wyprowadzone zlacze na carta zeby bylo gdzie go ewentualnie wsadzac.

Plusy mojej propozycji:
- elegancja podlaczenia, obudowe mozna zrobic w tonacji XE (cos jak od modemu XM 301),
- po zakupie dopalki kazdy kto zna _podstawy_ lutowania ja sobie wmontuje,
- bez niszczenia obudowy i zajmowania miejsca dodatkowym zlaczem,
- nie zajmujemy miejsca wewnatrz,
- latwosc dystrybucji w tej postaci,

Minusy:
- tracimy zlacze exp,
- polaczenie jest mniej stabilne niz w przypadku solidnych skrecanych zlacz. To moze byc najwiekszy minus, ale przy dwoch zlaczach (cart+exp) powinno trzymac solidnie.
- koniecznosc umieszczenia w dopalce zlacza dla carta - komplikacja plytki i obudowy przystawki.

Co Wy na to? Co na to Pasiu?

2

Odp: Podlaczenie dopalki Pasia do Atari

- po zakupie dopalki kazdy kto zna _podstawy_ lutowania ja sobie wmontuje,
- bez niszczenia obudowy i zajmowania miejsca dodatkowym zlaczem,

szczegolnie jak ktos nie ma zlacza expansion...

ale b. duzym plusem by rzeczywiscie byla w takim wypadku obudowa stylowana na XE
(jak wspomniana) jesli ktos to cudo ma zamiar podpinac pod 130xe (a to wlasnie przymierzam
sie kupic ;) )

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

3

Odp: Podlaczenie dopalki Pasia do Atari

W sumie idea fajna, ale jednak istnieja uzytkownicy zewnetrznego KMK/JZ IDE, a ta zlacze Expansion wykorzystuje...

4

Odp: Podlaczenie dopalki Pasia do Atari

nie no, ja już kupiłem barebone i tam będę wkładał dopałke i Atarke ;)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

5

Odp: Podlaczenie dopalki Pasia do Atari

a co to jest barebone?

6

Odp: Podlaczenie dopalki Pasia do Atari

Taka malutka obudowa do grzyba, razem z płytą główną... nie ma zbyt wiele miejsca na grzybowe rozszerzenia taka jak grafika czy modem... no ale w sumie to tam chyba wszystko jest zintegrowane, wystarczy dokupić procka, ram, hdd i jazda...

7

Odp: Podlaczenie dopalki Pasia do Atari

barebone - taki mały pececik

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

8

Odp: Podlaczenie dopalki Pasia do Atari

tebe, nie wiem o ktorej gadales z pasiem, ale z moich alkoholowych wizji jakie snulismy z pasiem wyniklo ze dopalka bedzie wery wewnetrza i optymalnym bylo by wykonanie plytki jako podstawki pod procesor
w tym wypadku oczywiscie trzeba miec gola atarke, lub atarke przerabiana w sposob planowy
w planowej atarce miesci sie i stereo, i sio2ide ze sio2pc, i 1mb i pare innych rzeczy o ktorych nie bede wspominal
miejsca w srodku jest dosc, plytka nie powinna byc wieksza jak 15x15cm

przechodze na tumiwisizm

9

Odp: Podlaczenie dopalki Pasia do Atari

Ja bym też był zainteresowany tą dopałką. Czy schemat będzie publicznie dostępny? Czy wiadomo już na jakich scalakach będzie ona działać?

10

Odp: Podlaczenie dopalki Pasia do Atari

:) -
no tak. A ja słyszałem co innego - może byłem bardziej natentego - ? :D - hehe; dobra

więc słyszałem, że:

* odcinanie czegokolwiek od EXPANSION nie należy do dobrych pomysłów - powody co najmniej trzy: KMK, KARIN MAXI, BLACK BOX

* wydaje mi się, że jedynie słuszną metodą jest wyprowadzenie tego na zewnątrz poprzez dodatkowe gniazdo - dlaczego:
    - dopałka z czego wiem będzie zaopatrzona w sloty kart rozszerzeń - więc dołączenie czegokolwiek w przyszłości nie będzie stanowiło żadnego problemu, a całość można zamknąć o obrębie jakiejś uniwersalnej i możliwej do kupienia obudowy
    - większość Atarek już zawiera w sobie najczęściej niemałą ilość rozszerzeń, więc można założyć, iż TURBO zmieści się do gołego kompa. Trzeba by być wariatem, by projektować każdy egz. dopałki do każdego komputera oddzielnie. Zgroza :)
    - nic nie stoi na drodze temu, by wcześniej założyć jakie sygnały wyprowadzamy na zewnątrz. W prototypie widziałem sytuacje, w której po wyjęciu 6502 wkładamy płytkę z 6502, kilkoma scalakami, a z tego taśmą na zewnątrz, więc w takiej sytuacji można na tej samej zasadzie zebrać sygnały spod ANTICA, GTIA, czy czegokolwiek - o ile taka konieczność opcjonalnie zaistnieje - biorąc pod uwage możliwe pomysły na karty rozszerzeń - np. GFX, czy co tam kto jeszcze wymyśli. W takim przypadku idea całości po części zbliża się do Atari 1090 - heh;- może to i dobra nazwa :) - Atari 1090/Press F7 - hehe

Słyszałem o zleceniu profesjonalnego wykonania płyty pod F7 - więc niech całość koordynuje Pasiu; myśle, że wie co robi. Podejżewam, że jeśli temat pozostałby w dyskusji od samego początku projektowania - ten nigdy by nie powstał. A tak - to przynajmniej nikt nic nie wiedział, aż tu nagle - masz ci babo F7 :) - i dobrze.

ASAL. Z czego wiem w celu uniknięcia problemów - każdy egz. będzie składany przez Pasia. Przynajmniej będzie wiadomo, że u każdego karta będzie działała tak samo. :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

11

Odp: Podlaczenie dopalki Pasia do Atari

A czy wiadomo jaki orientacyjnie będzie koszt F7?

12

Odp: Podlaczenie dopalki Pasia do Atari

pin, pierwotny 6502 mogl sobie pracowac, gdy 65816 robil co innego, te pare ukladow co sie plataly na tej plytce podobno nie mialy nic wspolnego z dopalka jako tako, byly od czegos tam innego
zreszta...
moze nie dyskutujmy o tym na co mamy i tak srednio znikomy wplyw, pasio i tak cos nawywija :D

przechodze na tumiwisizm

13

Odp: Podlaczenie dopalki Pasia do Atari

No ale ja chcialem tylko pomysla rzucic co do _eleganckiego_ wykoanania samego zlacza/plytki... Fakt, ze przeliczylem sie z tym "niewykorzystywanym zlaczem exp.". Argumentacja Pina do mnie przemawia. Organizacja dopalki jako zewnetrznej platformy do dalszej rozbudowy jest pomyslem bardzo ok.

Pin - czy Pasiu juz wie ze bedzie skladal kilkadziesiat egzemplarzy dopalki na miesiac? :D Czy tak tylko chlapnales? ;)

14

Odp: Podlaczenie dopalki Pasia do Atari

pasiu pokornie przyja cala partie procesorkow jaka przywiozlem na party
na poczatku nie chcial, ale coz :D zmienil zdanie dnia nastepnego

przechodze na tumiwisizm

15

Odp: Podlaczenie dopalki Pasia do Atari

nosty napisał/a:

Pin - czy Pasiu juz wie ze bedzie skladal kilkadziesiat egzemplarzy dopalki na miesiac? :D Czy tak tylko chlapnales? ;)

LOL - dlaczego miał_by tego nie zrobić za np 300 zeta per egz.?? :):) - a tak z innej strony. Za dopał daje co najmniej tyle; Pasiu siedział nad tym dość długo; że tak powiem, a taką prace warto jest docenić :P


Jedną z lepszych rzeczy, czy może zajebistych jest to, że dla przykładu - KMK w trybie F7 na @14mhz rozpędza się do ok. 310kB/sec - masakra. Przy ładowaniu BASE33 nawet niezauważyłem, kiedy to się stało... :) - byłem wówczas trzeźwy :)

Ostatnio edytowany przez Pin (2005-08-04 23:31:57)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

16

Odp: Podlaczenie dopalki Pasia do Atari

Pin - "trafiliscie w sedno tarczy". Chyba wiekszosc przyjela domyslnie, ze dopalka bedzie freeware, opensource itp. A pasiowi za 2 lata ciezkiej pracy kasa sie jak najbardziej nalezy. Za oryginalna dopalke z podpisem tworcy chetnie zaplace. Choc frajda jest zawsze tez samodzielne skladanie :)
O cenie nie ma co mowic, jak nie znamy nawet kompletu czesci, pracochlonnosci itp. 300zl jako cena koncowa za uruchomiony przez Pasia ekzemplarz nie wydaje sie przesadzona, choc jest to pol Falcona.

17

Odp: Podlaczenie dopalki Pasia do Atari

pół gołego falkona - pamiętasz ile kosztuje CT60 z praktycznie prawie nieosiągalną 100mhz wersją motoroli ?? - powyżej tauzena - i to raczej ostro. A 300 zeta to liczyłem BEZ 65c816-14mhz i bez VIA :).

i tak proponowałem Pasiowi wygenerowanie optymalnej ceny na "zagranice" - np. z 250 euro :) - lepiej na tym wyjdzie, niż na konkursie abbuc'a :):)

Ostatnio edytowany przez Pin (2005-08-05 13:34:18)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

18

Odp: Podlaczenie dopalki Pasia do Atari

Ale jedno drugiemu nie przeszkadza, o ile pamiętam regulamin. A myślę, że kasa z konkursu byłaby nie od rzeczy - zastanawiam się, ile kasy Pasiu już władował wpracę nad tą dopałką... 300 zł to wcale nie za dużo za takie coś... A pomysł potraktowania tegoż jako platformy dla ewentualnych innych rozszerzeń jest kapitalny.
Ludzie... trzeba było zobaczyć demo Khai-et na dopałce...

19

Odp: Podlaczenie dopalki Pasia do Atari

widziałem - rozjebało mnie na kawałki.

... i zauważcie - nikt nie zadał pytania, czy to nadal ATARI :):):) - LOL - jak dla mnie - 3 x TAK!!!

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

20

Odp: Podlaczenie dopalki Pasia do Atari

niemcom nie w smak
widownia byla zbyt napruta zeby zadawac dekadenckie pytania :]

przechodze na tumiwisizm

21

Odp: Podlaczenie dopalki Pasia do Atari

Zastanawiam się jeszcze, czy znajdzie się jakaś sensowna obudowa - chodzi o zmieszczenie dopałki w sposób umożliwiający montaż w przyszłości kart rozszerzeń, a przy okazji by wspomniana obudowa była produkowana w sposób ciągły, oraz względnie nie drogi. To, że nie będzie to stylistycznie nawiązywać do XL, czy XE - cóż - ekonomia feudalna; chyba, że są jakieś alternatywnie niedrogie możliwości zamówienia czegoś wg. przygotowanego projektu; teoretycznie była już debata na ten temat - tyle, że nic z tego nie wynikło. Forma z żywicy? - czy coś takiego. Bo jeśli dało by rade w kosztach zmieścić się w kwocie do 50 zeta/sztuka - myśle, że jest o co walczyć. Panowie; jakieś znajomości ktoś gdzieś ma ?? :) -

Ciekawe, czy będzie tam wiatraczek :D:D:D:D, bo coś się dopał grzał zanadto - po przepaleniu kilku demek na @14mhz

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

22

Odp: Podlaczenie dopalki Pasia do Atari

kurde a ja po tym "pamietnym" ? piatku mialem tak zjechana glowe ze zapomnialem o tej dopalce i nic nie zobaczylem ;(

ps. a moze by zrobic liste chetnych na dopalke bo odrazu to wszyscy jej nie dostana przeca ??
jakby co jako pomyslodawca jestem pierwszy w kolejce ;D
czy egzeplarze beda numerowane ?? :> (gdzies w pamieci lub nr. na plytce)

Ostatnio edytowany przez stryker (2005-08-06 14:44:54)

"wszystko się kiedyś kończy......."

23

Odp: Podlaczenie dopalki Pasia do Atari

pomijajac juz to ze forma do wtryskarki kosztuje 50k pln to same odlewy z ABS+PCV sa niedrogie...
a moze by tak na chwile zejsc na ziemie, co?

przechodze na tumiwisizm

24

Odp: Podlaczenie dopalki Pasia do Atari

tzn.?

25

Odp: Podlaczenie dopalki Pasia do Atari

to moze ktos kupi nieco waty szklanej i z epoxydu zacznie produkowac?
taniej, ale smierdzi jak cholera :D

a tak na powaznie - po kiego myslec o ksztaltach obudowy, skoro nie wiadomy jest ksztalt (gabaryty)
a) dopalki.
b) dopalki wypelnionej po brzegi full wypas kartami.

btw. milo by bylo wiedziec co bedzie na zlaczu pod karty (kakie sygnaly). majac ta wiedze jakis
zdolny jelektronik moglby zaczac sie zastanawiac co tu w przyszlosci do tego toto zaprojektowac...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep