1

Temat: Kto sie zna na deklaracjach celnych?

Offowo totalnie ale problema mam:
Wlasnie dostalem pismo z urzedu celengo, ze czeka u nich dla mnie paczka i prosza o dostarczenie w ciagu 20 dni kompletu deklaracji celnych na ten towar, faktur itp. albo zwroca paczke nadawcy.

Problem w tym, ze w paczce jest stary (14 lat), uzywany komputer z Ukrainy, ktory kupilem na eBayu. Paczka jest nadana takoz z Ukrainy.
Do tej pory sprowadzilem chyba kilkadziesiat paczek z USA czyli tez spoza UE i nigdy mi nie probowali clic starego sprzetu!

Czy ktos moze poradzic jak mam sie z tego wykrecic? Nie mam pojecia o deklaracjach celnych. Jestem osoba fizyczna, nadawca rowniez.
Dzieki za pomoc.

2

Odp: Kto sie zna na deklaracjach celnych?

Sam pytam i sam sobie odpowiadam ;)
Juz sie dowiedzialem przez telefon. Mila pani z urzedu celenego powiedziala mi ze paczka zostala zatrzymana gdyz jej wartosc przekracza 22 euro. Na moj argumant ze do tej pory odebralem ze 20 paczek z USA o wiekszej wartosci i zadnej mi nie zatrzymali pani powiedziala ze mialem duzo szczescia bo celnicy sa zapracowani. Przypuszczam ze po prostu paczki z Ukrainy sprawdzaja dokladnie. A nuz trafia na uran ;)
Krotko: musze im wyslac ksero dowodu, wydruk z aukcji odpowiednio opisany i podpisany a oni mi wysla paczke do Lodzi.
Najlepsze jest to ze na komputery cla nie ma! Ale nalicza mi 22% VAT od wartosci komputera...

3

Odp: Kto sie zna na deklaracjach celnych?

JA doswiadczenia w temacie nie mam i nie chce kusic LICHA (czyt. Celnikow) ale wg. logiki to jest niegodne z jakimikolwiek zasadami.
No mozesz masz podana wartosc przesylanej paczki ale skoro do kraju mozna wwiezc towar do wartosci kwoty jakies 3tys pln zdaje sie zupelnie bez cla no to jak powiedz mi jak?

Sam kiedys przywiozlem sobie z UE (my wtedy nie bylismy jeszcze w UE) aparat cyfrowy o wartosci 2,5k i jeszcze poszedlem z tym do CLENIKOW i mowie ze chce zwrot VATu i oni mnie skierowali i tam mnie podbili FORM i nie dosc ze nie pobrali CLA to jeszcze zwrocili VAT. Logicznie myslac nowa rzecz wiec jak moga brac kase za sprzet uzywany.

Zreszta dostalem kilka przesylek z FRANCJi tak w UE jak i nie w UE,  np. o wartosci 800 euro chociaz na paczce zadeklarowane bylo jakies 60-80Euro i nikt mi tego nie clil!

No ja mysle ze koledzy celnicy sie uparli i za wzelka cene chca cos zrobic bo pewnie podejrzewam ze dziwi ich strasznie poco na co i dlaczego .

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

4

Odp: Kto sie zna na deklaracjach celnych?

... a jak nie wiadomo o co chodzi to wiadmomo, że chodzi o kasę ...

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

5

Odp: Kto sie zna na deklaracjach celnych?

Heh, bez paranoi. Dla "normalnych" ludzi człek, który z Ukrainy sprowadza 14-letniego rzęcha jest podejrzany na kilometr. Paczka już jest na pewno obwąchana przez wszystkie w okolicy psy wykrywające narkotyki, materiały wybuchowe, papierosy, spirytus oraz Al-Kaidę instant w proszku (wystarczy dolać wody i podgrzać ciągle mieszając). Sam bym się zainteresował, gdybym był celnikiem i coś takiego by przyszło.

KMK
? HEX$(6670358)

6

Odp: Kto sie zna na deklaracjach celnych?

Ta... no brakuje tylko zeby mi go odeslali w woreczku pocietego zeby psom bylo latwiej wachac :D

7

Odp: Kto sie zna na deklaracjach celnych?

to na pewno nowy sposob na przemyt z ukrainy ;) ale celnicy byli czujni i udaremnili go ;) nosty wstydzilbys sie wszyscy wiedza ze handlujesz prochami ...

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

8

Odp: Kto sie zna na deklaracjach celnych?

wlasnie sie zastanawiam czy nie uda mi sie jeszcze z tego VATu wyplatac... Dostrzeglem ze na deklaracji celnej nadawca zaznaczyl ze paczka jest typu "przezent". Wiec nawet do zakupu na aukcji nie musze sie przyznawac...
Dam znac jak sie sprawa rozwiaze.

9

Odp: Kto sie zna na deklaracjach celnych?

Jeżeli to gift, to takie paczki nie są ovatowane/oclone do kwoty 45 euro.

10

Odp: Kto sie zna na deklaracjach celnych?

Witamy Reptil3 :)
Ale DO 45Euro czy WLACZNIE? Bo gosc napisal wartosc na deklaracji DOKLADNIE 45Euro :D
Zraz bede pisal podanie o zwolnienie z VATu. Zobaczymy

11

Odp: Kto sie zna na deklaracjach celnych?

Według przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2002 roku przesyłki o wartości celnej przekraczającej równowartość 22 EURO podlegają ocleniu. Do końca grudnia 2001 granicę stanowiło 70 EURO. W przypadku prezentów od osób fizycznych - ocleniu podlegają przesyłki o wartości przekraczającej 45 EURO (wcześniej 100 EURO).

Pisz, może ci się uda :)

12

Odp: Kto sie zna na deklaracjach celnych?

Dzieki. Zdecydowalem sie nie przyznawac do aukcji i wyslac podanie o zwolnienie z cla i vatu. Dam znac co z tego wyszlo.