Temat: Atari TT - kilka pytań

Wylicytowałem sobie TT na Allegro. http://www.allegro.pl/show_item.php?item=60586155
Ze zdjęć wygląda że ktoś wsadził TT do obudowy z MegaSTE.
A teraz pytania. Jak wygląda sprawa rozszerzenia pamięci w TT ? Co zawiera dodatkowa płytka widoczna na jednym ze zdjęć ? (3. w górnym rzędzie). I ja mają się sprawy tzw. "zgodności w dół" pasuje soft z ST czy trzeba spatrzeć se nowy ? To by było na razie tyle.

2

Odp: Atari TT - kilka pytań

Ta płytka to jest właśnie 16 MB TT RAM-u.

Zgodność w dół jest taka, że programy generalnie chodzą, ale dema i gry nie. Powodów jest multum, przede wszystkim procesor 68030 i jego cache, ale niektóre programy nie lubią też TT RAM-u.

KMK
? HEX$(6670358)

3

Odp: Atari TT - kilka pytań

Przydałoby się trochę ST RAMu jeszcze dołożyć - tak do 4MB chociaż... W TT-ce to duża różnica...

Sikor umarł...

4

Odp: Atari TT - kilka pytań

No i oczywiście programy dedykowane dla Atari STE nie zadziałają z powodu braku blittera (nie będzie Pinball Obsessions :/) - lepiej kup Falcona albo odpal STEEM-a ;)

5

Odp: Atari TT - kilka pytań

Od biedy jest jakiś emulator blittera na TT, jeśli się ktoś uprze.

KMK
? HEX$(6670358)

6

Odp: Atari TT - kilka pytań

Jest - dodawany był do monitorów mono Protar, na dyskietce. Co ciekawe, sys info wykrywa go jako blitter sprzętowy ;) - ale niestety nie działa jak 100% blitter, według mojego zdania - emuluje blitter w jakiś 75-80%...

Ostatnio edytowany przez Sikor (2005-08-18 07:52:15)

Sikor umarł...

7

Odp: Atari TT - kilka pytań

W sumie to TTka lepsza niz Falcon :-) tylko czemu nie nikt jeszcze nie zrobil karty z prockiem 060!

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

8

Odp: Atari TT - kilka pytań

kiedys byla propozycja budowy TT60 ale bylo za malo chetnych

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

9

Odp: Atari TT - kilka pytań

vulgar napisał/a:

W sumie to TTka lepsza niz Falcon :-) tylko czemu nie nikt jeszcze nie zrobil karty z prockiem 060!

TT jest nie tyle lepsza co zupełnie inna. Nie da się porównywac tych komputerów. TT została zaprojekowana przez inżynierów, a falcon wygląda jak zaprojektowany przez marketingowców, albo pod ich dyktando ;)

Ostatnio edytowany przez sqward (2005-08-18 10:56:22)

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

10

Odp: Atari TT - kilka pytań

Tylko czemu ci inżynierowie pracowali nad TT tak długo (zaczęli w 1986 roku) ... ?

KMK
? HEX$(6670358)

11

Odp: Atari TT - kilka pytań

gdzies czytalem ze kolo 1989 zmarl/odszedl glowny inzynier zamujacy sie TT, co ponoc opoznilo prace nad nia

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

12

Odp: Atari TT - kilka pytań

czyzby chodzilo o Shiraz'a ? OStatnio jakis gosc zza ocenau potwierdzil ze on ZYJE :)

A co do robienia jej od 1986 roku to przeciez jest/byl prototyp STka z 020 wiec pewnie im to wszsytko troche zajelo i w koncu wyszla z 030 i zmodyfikowana, a jesliby wychodzila wczesniej to by sie pewnie nie nazywala TT tylko jakos inaczej. Takze bylby to raczej model posredni. Inna sprawa ze faktycznie byl jakis zastoj bo dlugo po STku pojawila sie zarowno TT jak i MSTE.
Ja tam mysle ze czas pojawienia sie TTki nie byl zly, przeciez porownujac ja z owczesnymi systemami byla bardzo dobrym WORKSTATION a przede wszystkim TANIM. Duzo gorsze MAKI kosztowaly 4 razy tyle.

A co do lepszosci no to skoro podobno szyna jest PELNA to raz i dwa ST RAM jest duzo lepiej rozwiazny, nie wspominajac o innych VME to chyba jest lepsza. A ze falcon fajny jest to nie zmienia faktu z duzo w nim rzeczy zbednych a za malo rozwiazan rozwojowych.

Marketingowo czy nie to duzo tam zostalo sp**** i to nie ma akrat znaczenia ze komputer mial byc zrobiony jako maszynka DOMOWA a nie SPECJALISTYCZNA. Takie jest moje zdanie.

Ale co by nie mowic to ja bym na sprzet nie narzekal, tylko cholera gdyby wyszedl F040 :?

Z dokumentacji FALCONA 040 wynika ze mial to byc wlasciwie taki lepszy TT a nie FALCON, zapewne MIX tego co najlepsze w TT i FALCONIE czyli tego czego bysmy chcieli i dzieki czemu Falcon dzis moglby spokonjie byc rozwojowym sprzetem.

Tak czy siak to szkoda ze nie ma kart do TTki z 040/060 .

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

13

Odp: Atari TT - kilka pytań

Ciekawe, ile sztuk TT w ogóle sprzedano.

KMK
? HEX$(6670358)

14

Odp: Atari TT - kilka pytań

Dzięki za odpowiedzi (chociaż temat troszeczkę zszedł z głównych torów, bo nie pytałem się czy lepszy Falcon czy TT). Co do gierec to mam 1040STE i MegaSTE to se pogram :D. Mnie interesowało m.in. czym ewentualnie rozszerzyć pamięć (krótkie simmy, simmy 72pin). A zapomniałem się zapytać "TT a dyski twarde", jak to wygląda. TT-tka ma SCSI (pełne ?) wieć nie powinno być wielkich problemów ?
Jeszcze jedno pytanko.
Ilu jest TTowców na AA ?

15

Odp: Atari TT - kilka pytań

Ma SCSI. Ja mam TT, ale nie powiem, żebym ten komputer włączał ... :/

KMK
? HEX$(6670358)

16

Odp: Atari TT - kilka pytań

To po co to trzymasz jak nie włączasz ;)

17

Odp: Atari TT - kilka pytań

Ja mam TTkę, ma pełne SCSII - spoko podłączysz dowolny dysk, CD, nagrywarkę, ZIP-a iczy SyQuesta ;) Do 6-ciu urządzeń SCSII (TTkowy kontroler jako 7-me, ZAWSZE!!!) oraz do 6-ciu urządzeń ACSCII, czyli de fakto - na upartego - 12 urządzeń SCSII w jednej TT-ce ;)

Sikor umarł...

18

Odp: Atari TT - kilka pytań

Sukkor_benoth napisał/a:

To po co to trzymasz jak nie włączasz ;)

Bo mi się szkoda rozstać.

KMK
? HEX$(6670358)

19

Odp: Atari TT - kilka pytań

hej

ja mam TT030, 16 ST + 32 TT RAM, karta grafiki Matrix CoCo + moniotor mono Atari TTM19"

gdybys potrzebowal cos to pisz do mnie: piotr@kni.com.pl

pozdr

Piter

Falcon CT60, CTPCI z Radeon 9250, Ethernat
260 ST, 520 ST, 1040 STFM, Mega ST4, STacy, ST Book, 520 STe, TT 030, Mega STe
Jaguar CD + Catbox, Lynx MKI i MKII
65XE ultimate, stereo, 800 XL + 1010 +1050

20

Odp: Atari TT - kilka pytań

No to czad. Mam conieco do podłączenia na SCSI (ZIP, dysk). A czy dysk 4.3 GB podłącze ?

21

Odp: Atari TT - kilka pytań

Spoko - ja sam używałem takiego (IBM, SCSII II), dopóki mi nie padł...

Sikor umarł...