Temat: Jak przenieść dane z PC na TT.

Pytanie dotyczy dowolnego softu, sposobu i nośnika.
Właściwie to nie tylko z PC. Interesuje mnie przenoszenie danych napędami SyQuest, ZIP, może też CD. Przedewszystkim jak w TOS-ie przeczytać ww. nośniki nie formatowane na TT (fat16/32, ext2/3) , bo MiNT podejrzewam nie ma z tym wielkiego problemu. Albo w drugą stronę. Czy można sformatować ZIPetkę (SyQuesta) na TT tak by była widoczna pod innymi systemami (DOS/Win/Linux) ?

Ostatnio edytowany przez Sukkor_benoth (2005-08-29 18:18:29)

2

Odp: Jak przenieść dane z PC na TT.

O ext2 pod TOS-em raczej zapomnij, a o ext3 zapomnij w ogóle. Co do FAT16, zdaje się, że pomaga załadowanie niejakiego BigDOS-a. Całkiem możliwe, że będzie też obsługiwał pecetowe partycje FAT32, ale tego nie jestem pewien.

KMK
? HEX$(6670358)

3

Odp: Jak przenieść dane z PC na TT.

BigDOS obsługiwał tylko FAT16. FAT32 tylko pod mintem.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

4

Odp: Jak przenieść dane z PC na TT.

Na razie to udało mi się sformatować i spartycjonować ZIPetkę pod SCSI Tools. Tylko że opcja DOS wyłącza się jak zrobię partycję większą niż 32MB. Pod linuxem nie ma problemu z odczytem takiej ZIPetki. Gorzej z windą. Bo palant widzi tylko jeden napęd czyli pierwsza partycja 32MB.

5

Odp: Jak przenieść dane z PC na TT.

No tak, bo na pececie tak jest, tam chyba mogą w ogóle być tylko dwie partycje, a jak chcesz podzielić na więcej, to się zaczyna jakieś, że zacytuję jellonka, "c***". W każdym razie atarowskiego formatu tablicy partycji pecet raczej nie zobaczy, oprócz pierwszego wpisu.

KMK
? HEX$(6670358)

6

Odp: Jak przenieść dane z PC na TT.

oprocz BigDOS niejaki MagicC widzi windosowe partycje fat32.co wiecej jak wlaczysz VFat to lyknie rowniez dlugie nazwy plikow.
kiedys dosc czesto praktykowalem polaczenie Falcon/JAZZ/Windows.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

7

Odp: Jak przenieść dane z PC na TT.

ExtendDOS -  napędy CD,  format IS, czyta i zapisuje się bez problemu.
Co do partycji - HD Driver i odpowiednie opcje, ale duże partycje to raczej pod MagiCiem. ZIPy formatowałem pod Magiciem, aby Mac i PC mógł przeczytać - wtedy NoProblemo!!! ;)
Pozdrawiam!!

Sikor umarł...

8

Odp: Jak przenieść dane z PC na TT.

No tak, panowie, ale pytanie brzmiało "jak w TOS-ie przeczytać ww. nośniki nie formatowane na TT". Więc odpowiedź "pod MagiC-em" (tak samo jak odpowiedź "pod MiNT-em" albo "pod Linuxem") jest nie na temat; chyba, że zbyt dosłownie rozumiem pytanie ...

Ostatnio edytowany przez drac030 (2005-08-29 20:04:11)

KMK
? HEX$(6670358)

9

Odp: Jak przenieść dane z PC na TT.

Tymczasowo jakoś to idzie ;). A może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego HDDriver (i tylkoHDDriver) zainstalowany na dysku widzi tylko pierwszy napęd, gdy podczas startu z dyskietki rozpoznaje wszystkie napędy i sterownik ? (Na ST problem ten nie występuje)

P.S. Nie ważne jaka wersja HDDrivera - efekty te same.

10

Odp: Jak przenieść dane z PC na TT.

skoro mnie cytuja, to moze i ja zacytuje cytujacego? ;)

drac030 napisał/a:

W każdym razie atarowskiego formatu tablicy partycji pecet raczej nie zobaczy, oprócz pierwszego wpisu.

na jakiej podstawie to piszesz?
chyba ze pecet to dla Ciebie tylko winda dosem popędzana...

pod linuksem da sie zobaczyc nie tylko atarowe partrycje (i tablice partycji) ale nawet tak popaprane jak
amigowe, disklabele rodem z berkley i wiele innych roznych dziwactw - kwestja zfajczenia odpowiedniej
opcji w menuconfig w trakcie konfiguracji kopulowanego w przyszlosci jajca...

edited:

drac030 napisał/a:

pececie tak jest, tam chyba mogą w ogóle być tylko dwie partycje

mam nadzieje ze chodzi tylko o opis jakiejs ZIPetki jak to wyzej bylo wspomniane...

jak dobrze pamientam to pod winda urzadzenia typu floppy (a do takich sie zalicza ZIP)
sa traktowane jak dyskietka - calosciowo. teoretycznie winda nawet nie czyta czy takie uzadzenie
ma/czy nie ma tablicy partycji. to ze mozesz widziec mniejszej wilekosci dostepne miejsce wynika
juz z tego jak zostalo to w fat-cie zapisane: ile dostepnej przestrzeni.

jesli natomiat taka dyskietke potraktujesz normalnym systemem operacyjnym (czytaj: cos wywodzacego
sie od unix-a), czy to BSD, czy to linux, powinie ten system ladnie odczytac uklad partycji, ile bys ich tam nie
na dziubdzial...

Ostatnio edytowany przez jellonek (2005-08-29 21:36:06)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

11

Odp: Jak przenieść dane z PC na TT.

Sukkor_benoth napisał/a:

Tymczasowo jakoś to idzie ;). A może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego HDDriver (i tylkoHDDriver) zainstalowany na dysku widzi tylko pierwszy napęd, gdy podczas startu z dyskietki rozpoznaje wszystkie napędy i sterownik ? (Na ST problem ten nie występuje)

P.S. Nie ważne jaka wersja HDDrivera - efekty te same.

To bardzo proste. trzeba mu włączyć wykrywanie reszty w opcjach HDDUTIL.APP (czy jak się to nazywało)

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

12

Odp: Jak przenieść dane z PC na TT.

na jakiej podstawie to piszesz? chyba ze pecet to dla Ciebie tylko winda dosem popędzana...

Nie zawracaj głowy, przecież wyraźnie mówi się o "DOS mode" i problemach z "windą", więc ja też o MS-DOS-ie i spółce. A to tylko na piecu chodzi. Stąd "pecet" jako skrót myślowy.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2005-08-29 21:39:50)

KMK
? HEX$(6670358)

13

Odp: Jak przenieść dane z PC na TT.

A nie lepiej posluzyc sie ParcPC (chyba tak sie to nazywalo). U mnie bardzo ladnie chodzilo pomiedzy PC i Falconem.

jellonek: Wydaje mi sie, ze pod winda ZIP jest widziany nie jako floppy tylko jako removeable device. Jako floppy to byl tylko oprocz normalnego flopka widziny naped LS-120, ktory defakto sie nie przyjal w uzytku, a wsumie calkiem fajnie to dzialalo. Tyle ze nie podpinalo sie to do zlacza floppy tylko IDE i nie wszystkie bios'y potrafily poradzic sobie z bootem z LS'a

14

Odp: Jak przenieść dane z PC na TT.

Sukkor_benoth napisał/a:

A może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego HDDriver (i tylkoHDDriver) zainstalowany na dysku widzi tylko pierwszy napęd, gdy podczas startu z dyskietki rozpoznaje wszystkie napędy i sterownik ?

To proste - dyski inicjowałeś HD Driverem z dyskietki i tam zapisałeś plik konfiguracyjny. Zmień lokalizację w utilu na C: (napęd bootowalny) - a wtedy zobaczysz wszystko. Problem ten występuje wszędzie, tylko pewnie na ST od razu podałeś napęd bootowalny, a na TT-ce zostawiłeś na docelowym, czyli na dyskietce ;)

Sikor umarł...

15

Odp: Jak przenieść dane z PC na TT.

Jesli moge to sugeruje:

1. konekszyn via Ethernet! Atari<->Pc
2. PenDrive lub jakis mobilny dysk USB

hehehe ;)

no ale narpiew trzeba miec karte sieciowa albo USB w atari

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

16

Odp: Jak przenieść dane z PC na TT.

Sikor napisał/a:

To proste - dyski inicjowałeś HD Driverem z dyskietki i tam zapisałeś plik konfiguracyjny. Zmień lokalizację w utilu na C: (napęd bootowalny) - a wtedy zobaczysz wszystko. Problem ten występuje wszędzie, tylko pewnie na ST od razu podałeś napęd bootowalny, a na TT-ce zostawiłeś na docelowym, czyli na dyskietce ;)

Za przeproszeniem Sikor, czy Ty wiesz o czym Ty piszesz ? Bo ja niebardzo.Problemem jest to o czym  napisałem wyżej.
Trzeba wybrać opcje "Devices and partiotions" i tam kazać hddriverowi widzieć reszte dysków włączając odpowiednie urządzenia. Wtedy hddrv wylistuje je przy bootcie i zamontuje partycje.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

17

Odp: Jak przenieść dane z PC na TT.

Właśnie SIkor. Chyba cosik też nie rozumiem z twojej wypowiedzi.
Wygląda na to że łatwiej jest przenieść te dane poprzez sambę z windy po linuxa, a stamtąd dopiero na TT :D.
I jeszcze kwesta czytania innych partycji. Ja też wiem że są w jądrze. Ale jeszcze nikt nie napisał czy w ogóle uruchamiał. Moje przygody z tymi partycjami wyglądają tak, że jak wybiorę np partycję Atari to nie odpala mi z ext3 bo wywali komunilat że na danym dysku nie ma partycji Atari (bo takiej palant chyba szuka zamiast ext3). Jedyny sukces mam z programikiem atari_fdisk (w Debianie, Fedora/RedHat go nie mają, a inne nie wiem) ale on pozwala tylko partycjonować dyski (i robi to bezbłędnie :) )

18

Odp: Jak przenieść dane z PC na TT.

sqward napisał/a:

Za przeproszeniem Sikor, czy Ty wiesz o czym Ty piszesz ?

Sukkor_benoth napisał/a:

Właśnie SIkor. Chyba cosik też nie rozumiem z twojej wypowiedzi.

Wbrew pozorom wiem, chociaż może piszę dosyć zawile - miałem ten problem jak pierwszy raz zmieniałem dysk do TT-ki. Może coś namąciłem, ale po inicjalizacji dysku, partycjonowaniu, zapisaniu HD-Drivera na partycji - po odpaleniu kompa widziałem tylko pierwszą partycję... Jak odpalałem z dyskietki - wszystkie. Nieco to dziwne było, ale po przepisaniu zawartości dyskietki na partycję bootowalną, odpaleniu z tamtej lokalizacji konfiguracji i zrestartowaniu kompa - wszystko było o.k. Nie wiem, czy to ja coś wcześniej namieszałem, ale przypuszczam, że moja wersja HD Drivera wymaga jeszcze jakiegoś pliku konfiguracyjnego? Dla mnie ważne było, że zadziałało. Robiłem to ileś lat temu, więc dokładnych szczegółów nie pamiętam i nie będę się tutaj sprzeczał - pamięć ludzka to zawodna rzecz...
Pozdrawiam.

Sikor umarł...