1

Temat: Jak uruchomic HDD pod ST (boot)

Witam Wprawdzie juz taki watek byl, ale nie ma zadnej odpowiedzi. Pozwole sobie zacytowac kol @Bzyq:

Bzyq napisał/a:

Przeformatowałem pierwszy raz w zyciu twardy dysk pod ST ,założyłem 3 partycje , przegrałem troche plików i takie tam duperele... niestety całą dostępna wiedze pisaną na ten temat mam w pogańskim jezyku który rozumieja tylko Hunowie.
Nie potrafie za jasną cholere zmusic kompa zeby wstał z twardziela .
Na 100% wiem że ze cos źle robie lub nieodpowiednie pliki kopiuje na dysk , bo dysk poprzednio startował normalnie.
W jaki sposób powinienem przygotowac twardziela żeby mi to zadziałało.
Czy istnieja programy do obsługi dysku nie po niemiecku ?? jeśli tak to skąd je ściągnąć ??
Ostatnia sprawa , jesli juz w jakiś sposób uruchomię to wszystko to  jak  najlepiej przegrac gry z dyskietek tak zeby uruchamiały sie z HDD.
Mile widziany kontakt w tej sprawie na GG ( 27408 )

Pozdrawiam

Dokladnie ten sam problem. Do formatu bootowal z HDD, a teraz musi miec driver na dyskietce. Mysle ze cos zle robie w HD Driver, ale niestety jezyk niemiecki i malo pojmuje. Moze jakos myle kolejnosc. Komputer to STe, twardy to Megafile60 lub Megafile30, z oboma mam ten sam problem, a oba bootowaly. I tak: formatuje, zakladam partycje, instaluje driver, reset i... tylko dyskietka z HD Driverem w stacji. Przewod polaczeniowy dobry, dyski zglaszaja sie podczas uruchamiania z dyskietka, widzi zalozone partycje, mam do nich dostep, moge kasowac i nagrywac programy, tylko ten boot. Probowalem poprzednio z AHDI driverem, ten sam efekt, po poczytaniu dowiedzialem sie ze HD Driver jest lepszy. Przed skopaniem bylo tak fajnie: po uruchomieniu HDD i pozniej komputera za chwilke na ekranie pojawialo sie ladowanie AHDI i doslownie kilka sekund, mialem uruchomiony system. Moze ktos ma jakies rozwiazanie, albo podpowiedz co jest co w niemieckim HD Driver. Przeciez jakos musi wstac z twardego.
Pozdrawiam
Jarek

Odp: Jak uruchomic HDD pod ST (boot)

O ilw dobrze pamiętam to w menu HDDRIV 8.03 po prawej stronie musisz rozwinąć zakladke i tam kolejno poustawiać /ustawienia nagrywają się na dyskietke/, teraz boot kompa i po wgraniu HDDRIV-era format,partycje i driver.Powinno zadziałać.
Jest jeszcze HUSHI też do dysków od ST. Kiedyś męczyłem się podobnie jak ty.
Powodzenia
                    RYSIEK_M

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

3

Odp: Jak uruchomic HDD pod ST (boot)

A którego HDDrivera masz ? Ja kiedyś uruchamiałem dysk Vortexa z HDDRV 8.03 i nie odpalił. Mam jeszcze wersje 7.71 i 7.80 z tymi odpalił. A jak nie to spróbuj z ICD ewentualnie SCSITool, ale ten to odpalił mi na dobre tylko na TTce.
Tylko jak masz go już sformatowany i popartycjoinowany to nie rób tego od nowa. Driver możesz nagrać osobno.
Jak chcesz mogę ci wysłać zestaw driverów na maila.

Ostatnio edytowany przez Sukkor_benoth (2005-12-10 19:16:25)

4

Odp: Jak uruchomic HDD pod ST (boot)

Mecze sie i mecze i cos wychodzi, ale tylko polowicznie. HDDRIVER w wersji 7.5. Niestety po niemiecku - a ja w szkole uczylem sie niemieckiego :) Teraz zrobilem partycjonowanie dysku w trybie zgodnosci z TOS 1.04, nagralem HDDRIVER.SYS i reset. Dysk probuje juz wstac, nie potrzeba dyskietki widze jak go mieli, ale nawet nie wchodzi driver do pamieci tylko na ekranie bombki. Niestety zrobilem to na 2 dyskach i pozniej wielkie problemy zeby znow uzyskac do nich dostep. Bede dalej meczyl ustawienia HDDRIVER-a

5

Odp: Jak uruchomic HDD pod ST (boot)

Z tym trybem zgodności to lepiej daj sobie spokój bo to stwarza tylko problemy. Zdaje się że jak zrobiłem tryb zgodności to też wywalał bombki.

6

Odp: Jak uruchomic HDD pod ST (boot)

Problem rozwiazany. Ale w jaki sposob! Musialem wyjac z szafy starsze 1040STFM i pod nim zalozylem HDDRIVER-a, i bootuje. Pozniej sprawdzalem z kazda wersja HDDRIVER-a i nawet z wieloma wersjami AHDI i zawsze instaluje sie poprzwnie i dziala. Po podpieciu dysku pod STE dysk dziala i bootuje, czyli nie da rady tylko na STE zalozyc boota. Jakies pomysly ? czemu tak ? Nie wiem czy to ma jakis sens, ale jak powiekszalem pamiec w STE do 4 MB to zalozylem szybkie pamieci o czasie 60ns. I przy zabawach z driverami HDD zauwazylem cos takiego, ze np partycjonowanie pod STFM trwa okolo 10 sekund, a pod STE tylko jakies 2 sekundy, przeciez procesor ten sam.. Tak samo zakladanie boota na HDD w STE jest bardzo szybkie, ale jak widac niedokladne :) Moze problem w zbyt szybkich pamieciach ? I w STE cos nie nadaza ? Jak ktos ma jakies sugestie to chetnie poczytam.

I jeszcze jedno pytanie. Poniewaz dzialaja wszystkie drivery, to jaki jest "dobry" - AHDI czy HDDRIVER i ktora wersja. AHDI mam ostatnia 6.06 a HDDRIVER 7.51

Ostatnio edytowany przez sq7btu (2005-12-11 18:48:37)

7

Odp: Jak uruchomic HDD pod ST (boot)

sq7btu w ST jest tak ze predkosc pamieci nie powinna miec wplywu na predkosc procka. Jesli pamieci byly by za wolne, zobaczyl bys syf na ekranie.
sama roznica predkosci moze wynikac z ilosci dostepnego ramu.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

8

Odp: Jak uruchomic HDD pod ST (boot)

sq7btu napisał/a:

Jakies pomysly ? czemu tak ? Nie wiem czy to ma jakis sens, ale jak powiekszalem pamiec w STE do 4 MB to zalozylem szybkie pamieci o czasie 60ns. I przy zabawach z driverami HDD zauwazylem cos takiego, ze np partycjonowanie pod STFM trwa okolo 10 sekund, a pod STE tylko jakies 2 sekundy, przeciez procesor ten sam..

Wiesz, "boot" to jest sektor na dysku. Jeśli z jego zapisem na tym komputerze sa problemy, to ja bym na twoim miejscu się upewnił, że wszystkie inne sektory zapisywane są ok. Jeśli to działa tak, jak mówisz, to to STE jest uwalone, pytanie tylko co konkretnie. Ja bym przetestował pamięć, a potem zastanawiał się nad np. układem DMA (Glue bodajże, nie pamiętam już).

KMK
? HEX$(6670358)

9

Odp: Jak uruchomic HDD pod ST (boot)

drac030 napisał/a:

Wiesz, "boot" to jest sektor na dysku. Jeśli z jego zapisem na tym komputerze sa problemy, to ja bym na twoim miejscu się upewnił, że wszystkie inne sektory zapisywane są ok. Jeśli to działa tak, jak mówisz, to to STE jest uwalone, pytanie tylko co konkretnie. Ja bym przetestował pamięć, a potem zastanawiał się nad np. układem DMA (Glue bodajże, nie pamiętam już).

Tak wszystkie inne sektory sa zapisywane OK. Dysk po inicjalizacji pod STFM dziala dobrze pod STE, moge sobie instalowac, kasowac programy. Takze przeprowadzac operacje dyskowe jak optymalizacja. Pamiec jest napewno dobra. Jesli bedzie to sprawa uwalonego DMA to podejrzewam ze inne operacje dyskowe by nie dzialaly. A teraz mam calkowicie sprawne STE z HDD, tyle ze boot sektor zalozony na innym komputerze.

10

Odp: Jak uruchomic HDD pod ST (boot)

niektore STE/Mega STE mialy problemy z czipem DMA

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

11

Odp: Jak uruchomic HDD pod ST (boot)

Ten mój Vortex z HDDriverem też nie chce się bootować samodzielnie, ale ICD nie ma z tym problemów. Wygląda na to że HDDriver z dyskami Megafile'owymi na STE ma problemy.