Temat: Wartości elementów dyskretnych (tu: C36 w Atari800xl)

Witam.

Mam do naprawienia płytę główną ATARI 800xl. rev D

W kompie z tą płytą nie działa jak należy pamięć RAM (złe kwadraciki w SELFTEST)

Zauważyłem że pęknięty jest jeden z kondensatorów umieszczonych przy kościach RAM
konkretnie C36 (kondensatory od C34-C41), przeszukałem już google w poszukiwaniu
schematu czy opisu elementów dyskretnych i klops.. Nie znalazłem wartości interesującego
mnie kondensatora. Kondensatorek z wyglądu przypomina diódkę (obudowa szklana) i nie jestem w stanie ustalić jego wartości, jedyne co udało mi się odczytać to że jest do 50V.
Proszę o pomoc.

2

Odp: Wartości elementów dyskretnych (tu: C36 w Atari800xl)

Mało prawdopodobne, by uszkodzony jeden kondensator spowodował wadliwe działanie RAM. Sprawdź, czy któraś kość (lub kości) się grzeje bardziej niż inne. Ostatecznie wszystkie nawet mogą być zepsute. Kondensatory blokujące zasilanie stosuje się zwykle 100nF, nie jest to wartość krytyczna.

pomidor

3

Odp: Wartości elementów dyskretnych (tu: C36 w Atari800xl)

Racja, bez kondensatorów też by ruszyło. Jeśli kondensator jest pęknięty to podejrzewałbym, że któraś kość też mogła pęknąć (np. jedna z nóżek).

4

Odp: Wartości elementów dyskretnych (tu: C36 w Atari800xl)

Nie ma się co bawić w poszukiwanie uszkodzonego scalaka.
Od razu wywalić wszystkie osiem kości pamięci. Są tanie więc strata niewielka.
Kleszczami rozłupać scalaki na drobne, łatwiej wylutowuje się końcówki z płyty. W to miejsce wlutowaćc podstawki pod układy scalone, najlepiej precyzyjne,  włożyć pamięci i jest O.K.
Zaleta? Raz jeszcze padną pamięci, wyjmujesz stare, wkładasz nowe i po kłopocie.
Chcesz mieć 192kB RAMu? zmieniasz pamięci + sterownik i jest bez roboty.
A kondensatory blokujące zasilanie są bardzo ważne. Pamięci dynamiczne "sieją" zakłócenia, aby ukrócić ten proceder kondensatory być muszą. Już wyżej napisano, to 100nF, ale 47nF też się sprawdzają.