1

Temat: Transfer plikow ST na dyskietki

Witam, mam parę podstawowych pytan, gdyż dopiero zaczynam przygodę z Atari ST
1. jesli sciagne z siecie obraz dysku (za pomoca PC) na Atari ST to jak moge go przerzucic na prawdziwe dyskietki?
2. Jak podłączyć monitor Commodore 1084S do Atari mega ST4?
serdecznie dizękuję za odpowiedzi

2

Odp: Transfer plikow ST na dyskietki

1. http://demonstracja.scene.pl/emulatory/transfer.htm

Pod powyższym adresem znajduje się bardzo fajny artykulik o tym, stosowne narzędzia także są tam do pobrania. :)

2. najlepiej zrobić sobie przejściówkę z DIO-13 na Euro/chinch. Wtyki takie są dostępne np. na http://www.tme.pl (wpisz "atari" w wyszukiwarce).

I Ty zostaniesz big endianem...

3

Odp: Transfer plikow ST na dyskietki

A gdzie mozna znalezc schemat takiej przejciowki, bo szukam na google i nie moge znalezc?

4

Odp: Transfer plikow ST na dyskietki

Wyprowadzenia na gniazdo monitorowe w Atari ST
Commodore 1084d(S)

Google nie boli. :rolleyes:

Ostatnio edytowany przez Lizard (2005-12-22 22:43:05)

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

5

Odp: Transfer plikow ST na dyskietki

Wiem, że google nie boli, totez szukalem wczesniej, ale jest jeden problem - ja szukalem schematu kabla, same gniazda  z jednej i drugiej strony to zaden problem ze znalezienim - ja niestety nie jestem elektronikiem i musze miec schemat polaczenia pinow w kablu bo widzac schemat z jednej strony i z drugiej nadal nie wiem jak to polaczyc, ale dzieki temu moze mi ojciec pomoze.

ps. zawsze przed zadaniem pytania szukam w google!

Ostatnio edytowany przez Guayar (2005-12-22 23:12:22)

6

Odp: Transfer plikow ST na dyskietki

btw. przydalo by sie odpowiedz na to pytanie dozucic do FAQ na atariki...
kto to zrobi?

kto sie zajmuje ,,duzym'' sprzetem?

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

7

Odp: Transfer plikow ST na dyskietki

Jako totalny nowicjusz uważam, że takie FAQ by sie przydało, niestety nie moge sie nim zając, bo o tym sprzecie nic jeszcze nie wiem, ale faktycznie sprawdzając FAQ do ktorego jest link znalazłem ciekawe odpowiedzi, ale tylko na Atari 8 bit, to mnie też zainteresuje, ale jak uzupełnie się o zasilacz do 65XE, na razie chce pobawić sie nowym nabytkiem mega ST4 :) więc może ktoś zająłby się FAQ do 16/32 bitowego sprzetu Atari? :)

8

Odp: Transfer plikow ST na dyskietki

ogolnie rzecz biarac, to w aa duzo wiecej sie dzieje w zw. z malym atari, a wieksze sa tak nieco po macoszemu traktowane...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

9

Odp: Transfer plikow ST na dyskietki

Taaa... Tylko tyle, że schematy to już raczej powinny być w odpowiednim dziale raczej na atariki, a nie w faq-u... A poza tym - nic nie stoi na przeszkodzie, aby KTOŚ coś tam dopisał, skoro już tego FAQa wywalczyłem ;)

Sikor umarł...

10

Odp: Transfer plikow ST na dyskietki

eeetam, po co? przeciez ten typ komputerow do niczego poza cubase sie nie nadaje ;)

ja tam bede za stanowiskiem ze to amiga byla kontynuacja malego atari (zgadnicie dlaczego)
to i pewnie dlatego steki sa tak hmmm... niedoceniane

sikor - skoro wywalczyles, to moze bedziesz kontynuowal jego rozwoj?
kto niby wspomnial ze w faq mialy by byc schematy? chodzi tylko o nakierowanie, gdzie dalej szukac odpowiedzi...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

11

Odp: Transfer plikow ST na dyskietki

Jak popatrzysz na wpisy to i tak stwierdzisz, że w sumier najwięcej tam ja wpisałem. Ale alfą i omegą nie jestem, jak żaden z nas, więc... Czekam na innych ;)

Sikor umarł...

12

Odp: Transfer plikow ST na dyskietki

Jeśli chodzi o schematy, kabelkologię, serwis - mogę pomóc - co i gdzie mam "wrzucić"?

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

13

Odp: Transfer plikow ST na dyskietki

jellonek napisał/a:

ja tam bede za stanowiskiem ze to amiga byla kontynuacja malego atari (zgadnicie dlaczego)
to i pewnie dlatego steki sa tak hmmm... niedoceniane

wiedzialem ze jestes zwyklym amigowcem :>

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

14

Odp: Transfer plikow ST na dyskietki

i to na dodatek rogatym ;)

I Ty zostaniesz big endianem...

15

Odp: Transfer plikow ST na dyskietki

Guayar napisał/a:

ja szukalem schematu kabla, same gniazda  z jednej i drugiej strony to zaden problem ze znalezienim - ja niestety nie jestem elektronikiem i musze miec schemat polaczenia pinow w kablu bo widzac schemat z jednej strony i z drugiej nadal nie wiem jak to polaczyc, ale dzieki temu moze mi ojciec pomoze.

Mając rozpiskę co, gdzie w gnieździe siedzi można kabelek samemu wykonać. Nie trzeba być elektronikiem; wystarczy tylko umieć lutownicę trzymać. ;) Łączysz po prostu piny zgodnie z nazwami (są takie same w obu przypadkach). Jedynym problemem może być znalezienie właściwego pinu dla synchronizacji (nie pamiętam, czy czasemnie należy go po prostu olać). Kiedyś zrobiłem sobie taki kabelek i pamiętam, że musiałem z tą synchronizacją pokombinować. Podobnie ja z przełącznikami monitora Commodore.

Guayar napisał/a:

ps. zawsze przed zadaniem pytania szukam w google!

A to przepraszam. :)

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

16

Odp: Transfer plikow ST na dyskietki

miker, cyprian: :D
w koncu sie na mnie poznaliscie ;)

btw. amigi nigdy nie mialem, ale kiedys u zioma na migajacej linuxa stawialem ;)
(na slicznej dopalce z 601 na pokladzie ;) )

Ostatnio edytowany przez jellonek (2005-12-23 15:26:31)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

17

Odp: Transfer plikow ST na dyskietki

kurcze nie dosc ze amigowiec to jeszcze krypto :D

co do roznych produktow atari, to kazdy mial do siebie co piesc do oka
a jedyna ich czescia wspolna byla marka:
XL/XE, Portfolio, Lynx, Jaguar, ST/TT

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

18

Odp: Transfer plikow ST na dyskietki

Lizard napisał/a:
Guayar napisał/a:

ja szukalem schematu kabla, same gniazda  z jednej i drugiej strony to zaden problem ze znalezienim - ja niestety nie jestem elektronikiem i musze miec schemat polaczenia pinow w kablu bo widzac schemat z jednej strony i z drugiej nadal nie wiem jak to polaczyc, ale dzieki temu moze mi ojciec pomoze.

Mając rozpiskę co, gdzie w gnieździe siedzi można kabelek samemu wykonać. Nie trzeba być elektronikiem;

Wiesz ja mam jakies pojecie o eletronice ale nigdy nie wiem czy rozpiska jest od strony gniazda czy wtyczki i jak numerowac piny.tzn z ktorej strony jest numeracja  czy chodzi od strony uzytkowej czy od strony gdzie sie kabelki lutuje.

19

Odp: Transfer plikow ST na dyskietki

Hm, a czy piny we wtyczkach nie są ponumerowane? Te od strony monitora, to zwykłe DB9 są i te na pewno mają numerki. ZTCP, to wtyczka od strony Atari też jest ponumerowana. Jedynym problemem może być brak dość egzotycznej wtyki.

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.