1

Temat: megafile manual

czesc

wrzuccie link z jakims manualem..instrukcja obslugi..howto..na temat jak spiac mega st z megafile:
1. na dysku sa dwa gniazda: In i Out, a na kompie tylko jedno - jak to polaczyc
2. jak to uruchomic tak zeby widziec dysk

uprzedzam :-) ze o ile z Atari mam jaki taki kontakt to hdd megafile pierwszy raz widze na oczy

tHx

mega st4...nareszcie z hdd;-)
do tego 65xe,1040stfm, pofo
i jeszcze kilka bajerow ze stajni atari

2

Odp: megafile manual

troll mode: stopka ci sie zdezaktualizowala

podpinasz pod In
pod Out mozesz podpiac kolejne uzadzenie...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

3

Odp: megafile manual

:-)
tak sie zaaferowalem tym hdd...ze nie pomyslalem o stopce..tHx

mega st4...nareszcie z hdd;-)
do tego 65xe,1040stfm, pofo
i jeszcze kilka bajerow ze stajni atari

4

Odp: megafile manual

a tak swoja droga...mam jeszcze kilka pytan:
hdd chodzi (cos skrzeczy dioda zielona sie pali zolta mruga)
jak zbootowac kompa z dysku,
jak sprawdzic co jest na dysku,
jak luknac ile jest partycji
itd

moze jakies linki???
albo text tutaj:-)

mega st4...nareszcie z hdd;-)
do tego 65xe,1040stfm, pofo
i jeszcze kilka bajerow ze stajni atari

Odp: megafile manual

Jesli chodzi o zbotowanie z dysku to musisz miec TOSa conajmniej 2.06.

Zeby wogole dostac sie do dysku (jesli nie mozasz z niego zbootowac) przydalby sie jakis sterownik dysku - polecam Hddrivera - jest demo wersja w sieci.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

6

Odp: megafile manual

Do bootowania z dysku ACSi/DMA potrzebny TOS 2.06??? Nieeee...

Jesli dobrze pamietam to kazdy TOS zbootuje, jedyne co potrzebne to DRAJWER, a potem SOFT do zarzadzania PATRYCJAMI itd. itp.

Moze to byc atarowskie AHDI, soft ICD, SCSI-TOOL, HDDRIVER i pewnie kilka innych.

zreszzta na sieci powinny byc gdzies te stery...

o tutaj:

http://atari.apinc.org/atari/download/disks.htm

prosze jest wybor :)

no i proponuje zainstalowanie roznych rozszerzen jak BBOT MANAGER ullepszajacych prace na stku :)

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

7

Odp: megafile manual

vulgar - jak bedziesz mial chwile: moglbys to w atariki opisac? tzn. krok po kroku, co wykonac, aby wstal ST z "twardziela"

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

8

Odp: megafile manual

jellonek: heee, pewnie bym mogl... ale nie obrazilbym sie gdyby to opisal ktos kto jest posiadaczem takiego dysku :D

i w jakiej formie to mialoby b yc opisane? przy jakim hasle? (to tylko tak orientacyjnie ;-)

Ostatnio edytowany przez vulgar (2006-02-16 15:14:11)

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

9

Odp: megafile manual

W Faq.

KMK
? HEX$(6670358)

Odp: megafile manual

W dużym skrócie: format , partycje, zapis drivera, reset i powinien wstać. Proponuje HDDriver8.1 - HDDRutil. a następnie HDDRIV.PRG. Jeżeli jest soft na dysku to można spróbować od zapisania drivera może się zbotuje, wszystko zależy od stanu w jakim jest dysk.Też kiedyś walczyłem z megafile.

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

11

Odp: megafile manual

formatuje sie przed partycjonowaniem? co za system...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

12

Odp: megafile manual

wcale sie nie formatuje! tylko partycjonuje i wsio. Jest opcja formatowania, ale to jest tzw. formatowanie niskopoziomowe, opcja ktora pochodzi z zamierzchlych czasow i dotyczy ew. dyskow MFM... pozniej wszystko co wychodzilo z fabryki SCSI, IDE to jzu jest pofromatowane niskopoziomowo, i wlasciwie nalezy pamietac zeby nie formatowac dysku bo najproawdopodobniej mozna tylko narobic sobie klopotu.
A wiec podlaczasz dysk, a potem dzielisz na partycje i jeszcze na koniec instalujesz drivera na partycji startowaej i wszystko.

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

13

Odp: megafile manual

jellonek napisał/a:

formatuje sie przed partycjonowaniem? co za system...

Na szczęście żaden open surs.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

14

Odp: megafile manual

jellonek napisał/a:

formatuje sie przed partycjonowaniem? co za system...

Ty się wczoraj urodziłeś? Dyski MFM i SCSI się formatuje (low-level), a dopiero potem partycjonuje. To nie IDE, które jest sformatowane w fabryce, a FORMAT.COM pod Windowsem musi symulować, że coś robi, żeby user był pod wrażeniem :P

KMK
? HEX$(6670358)

15

Odp: megafile manual

;)

z MFM nie mialem stycznosci - z SCSI - mam codziennie i powiem krotko: p*.* HIPOLICIE :P
fakt - mozna przeformatowac niskopoziomowo, ale - jak sam zaznaczyles -nie ma takiej potrzeby...

co do FORMAT.COM pod windowsem (a raczej DOSem@PC) to robi on na Tobie wrazenie ;) tylko dlatego ze wymusza podczas formatowania pełną weryfikacje przestrzeni formatowanej partycji... tak wlasciwie to nie formatowanej, a partycji na ktorej zakładany jest nowy filesystem (nowy - w sensie: świerzy ;) )

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

Odp: megafile manual

Niemniej jednak w Megafile niema dysku SCSI , a jest MFM. Wiem bo mam i rozbierałem.

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

Odp: megafile manual

Zalezy ktory MEgafile. W ktoryms (chyba 44 jesli dobrze pamietam) byl SCSI.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

18

Odp: megafile manual

jellonek napisał/a:

z MFM nie mialem stycznosci - z SCSI - mam codziennie i powiem krotko: p*.* HIPOLICIE :P fakt - mozna przeformatowac niskopoziomowo, ale - jak sam zaznaczyles -nie ma takiej potrzeby...

No jednak wygląda, że urodziłeś się wczoraj. Coż z tego, że z SCSI masz do czynienia "codziennie"? Codziennie robisz partycjonowanie? A może robisz najpierw partycjonowanie, a potem low-level formatting, i tego dotyczyła tamta uwaga? :P

Mały hint: od jakiegoś czasu dyski SCSI są preformatowane przez producenta, ale nie zawsze tak było (tak samo jak z dyskietkami), dlatego w takim ST naturalną koleją rzeczy jest "świeży" dysk (tj. napęd) najpierw sformatować.

Oczywiście nie ma takiego obowiązku, dysk jest przeważnie już sformatowany, ale low-level może czasem pomóc na bad sektory - a to w przeciwieństwie do IDE, gdzie komenda formatowania jest "vendor specific", czyli jest zaimplementowana albo nie. Przeważnie nie.

co do FORMAT.COM pod windowsem (a raczej DOSem@PC) to robi on na Tobie wrazenie ;) tylko dlatego ze wymusza podczas formatowania pełną weryfikacje przestrzeni formatowanej partycji...

Tak właściwie, to odczytuje tylko sektory wskazanej partycji nazywając to szumnie "formatowaniem" :P

KMK
? HEX$(6670358)

19

Odp: megafile manual

hmmm...TO FORUM ZYJE
:-)

extra...duze dzieki
jednak, jesli moge mam kilka dodatkowych pytan
moze naiwnych, ale zawsze:-)
mam jakas dyskietke do tego hdd opisana jako Atari Advenced Hard Disk Utilities
oczywiscie moge posciagac z netu wszystko o czym mowiliscie ale nie wiem jak to ztrzucic na dykietke..mam naped 1,44M
nie bardzo potrafie nagrac na niej cos co bedzie widziane na napedzie Atari...
moze pod windows sa jakies narzedzia (choc watpiew) ale ja uzywam fc

gdzyby mi ktos wyjawil te arkana...a ja sprawdze wersje tos, zastosuje Wasze przepysy i podziele sie uwagami
...oczywiscie moze sie okazac ze dysk jest niesprawny (i po klopocie), ale spowodowalo by to duze vQ u mnie;-)

mega st4...nareszcie z hdd;-)
do tego 65xe,1040stfm, pofo
i jeszcze kilka bajerow ze stajni atari

20

Odp: megafile manual

Ta dyskietka powinna ci wystarczyć; na początek. AHDI używałem sto lat temu, ale powinny tam być co najmniej 2 programy: driver do twardego dysku (AHDI.PRG - moze się tak nazywa) i program do patrycjonowania oraz innych miłych czynności (chyba HDX.PRG). Dysk trzeba spatrycjonować, kazać "zainstalować" na patrycji C: driver (AHDI.SYS - ręcznie wkopiowanie i zmiana nazwy nic nie da, to musi zrobić spec util) i ... zrobić reboot.

EDIT I:

Aha, gdyby nie chciało za pierwszym razem działać, to z dyskietki trzeba AHDI.PRG wczytać. Po tym uSTrojstwo powinno już zobaczyć dysk i pozwolić z nim wyczyniać różności.

EDIT II:

"Atari Advanced Hard Disk Utility" to jest AHDI właśnie.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2006-02-17 21:39:10)

KMK
? HEX$(6670358)

21

Odp: megafile manual

ok...dzieki
a co do tos..sciagnolem odpowiednia wersje...mam na dysku PCta...jak to zgrac na dyskietke 720..albo bezposrednio na dysk megafile?

mega st4...nareszcie z hdd;-)
do tego 65xe,1040stfm, pofo
i jeszcze kilka bajerow ze stajni atari

22

Odp: megafile manual

TOS? A na co ci TOS? Przecież jest w ROM-ie.

KMK
? HEX$(6670358)

23

Odp: megafile manual

cokolwiek..co sciagne z netu..jak mam zgrac zeby mozna bylo uzyc na atari?

mega st4...nareszcie z hdd;-)
do tego 65xe,1040stfm, pofo
i jeszcze kilka bajerow ze stajni atari

24

Odp: megafile manual

To muszą się wypowiedzieć specjaliści od TOS-u 1.x i namawiania go do odczytania dyskietek MS-DOS (pamiętam, że był z tym problem, mimo że format jest zasadniczo ten sam).

KMK
? HEX$(6670358)

Odp: megafile manual

Od TOSu 1.04 nie ma problemy, powinno czytac. Problem jest po stronie PC - niektore stacje dyskow juz wogole nie lykaja formatu 720, ale zawsze mozesz sprobowac. Wez zwykla dystkietke HD, zalep dziure i sprobuj sformatowac na 720kb, jak sie uda to masz :) Dograj na nia co tam chcesz i zobaczy czy ST odczyta. Mozna tez w druga strone - formatowac na ST. Tyle ze jak wkladasz taka dyskietke do PCta, to zawsze musi miec zalepiona dziure.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio