1

Temat: monitor SM146 a atari XE

hi, is there chance to connect monitor SM146 from ST/STe to 8bit Atari? Or any ohter SVGA monitor? 50Hz on the TV is terrible:(

thanx for help

2

Odp: monitor SM146 a atari XE

atari sm146 works on 31khz, 60hz vertical hi-res atari st/ste mode
there is no easy way of pushing xe/xl series computer to work with such monitor
there are two ways of solving this problem
one is to get monitor than could accept composite/svhs signal (dell ultrasharp 2000fp would be good value for money here - quite old, but still 20.1" of usable space - be warned though - got about 20 of them and non is accepting pal signal - all ntsc)
other - get vga box for sony playstation or x-box to capture signal from atari and do the magic

Ostatnio edytowany przez Candle (2006-04-22 23:41:45)

przechodze na tumiwisizm

3

Odp: monitor SM146 a atari XE

Candle: Atari ST/STE has about 70 Hz in Hi-REs mode, of course it's mode avaible on (s)VGA monitor.

Connection Atari 8-bit into (S)VGA monitor is quite simple - I have converter from composite/vhs standard into VGA standard. That box offers good quality on the monitor (avaible separation of chromination & lumination) in PAL system. That converter has 2 inputs of VHS/Compositive and 1 VGA input - it's good solution for using one (S)VGA monitor with Atari 8-bit and Atari Falcon (or ST/STE) with every RGB/VGA modes :) One switch give you choice: Atari 8-bit PAL, Atari Falcon PAL/NTSC (or Atari ST Low & Medium resolutions) and VGA input (PC, Atari Falcon VGA modes, Atari ST/STE High resolution). Here is link for factory of that boxes (in Polish only :( ). samal

Here you can see real using of that converter.

Sorry for my fatal english ;)

Ostatnio edytowany przez macgyver (2006-04-23 01:13:45)

4

Odp: monitor SM146 a atari XE

macgyver : jakbys jechal na majowke, wez jak mozesz vga convertera...albo przynajmniej daj jakes wyrazne screeeny (lub linki do nich)  jak to sie spisuje...BTW: dziala to z LCD ??

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

5

Odp: monitor SM146 a atari XE

alp: ok, wezmę, tylko załatw jakiś kabelek przejściowy S-VHS <-> Atarka, bo ja w towerze mam VIDEO + AUDIO wyprowadzone na Canonie 25 i nie mam kabelka do DIN5. Można niby podłączyć się pod Compositive, ale obraz z osobną Chrominancją i Luminancją daje nawet na wysłużonym monitorze SVGA taką "żyletę", że czystszy obraz widywałem tylko na ekranie PC na emulatorze ;)  A co do LCD - z monitorami CRT działa ładnie, a że to zwykłe złącze VGA to nie widzę powodu, żeby to miało nie działać z LCD.

Co do samego złącza S-VHS w konwerterze, to jest typowa wtyczka 4-pinowa, podobna nieco do PS/2 - czyli identyczna jak na niektórych kartach graficznych z TV OUT do PC.

6

Odp: monitor SM146 a atari XE

OK. machnę na szybciora kabelek atari DIN - SVHS. Co do LCD - na allegro (oszalałem, BCM, od słoneczka) widzialem podobne urządzenia - ale z opisem od sprzedającego, iż nie dziala z LCD; stąd też moje pytanie.

PS. czy na MAJÓWCE będzie ktoś miał monitor SVGA ??

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

7

Odp: monitor SM146 a atari XE

zalezy od skalera - jak budzetowka i jedyne co moze to 60hz to pewnie nie bedzie dzialac
szukaj czegos na pixelworksie albo bardziej rozbudowanym genesisie niz zan czy 2120

przechodze na tumiwisizm

8

Odp: monitor SM146 a atari XE

czyli mam rozumiec  iz dobry konwerter to taki, ktory odswieza ekran conajmniej z czestotliwoscia 75HZ ??
poza tym jest na ukladach wspomnianych przez Candle`a ?

tylko moje pytanie - co sie dzieje gdy karte graficzna ustawimy na 100 HZ ?? przeciez taki konwerter jest miedzy monitore a PC. W pzrypadku LCD to nie ma sensu, ale CRT 19cali ?? ekran bedzie odswiezany z max czest. pracy konwertera ??

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

9

Odp: monitor SM146 a atari XE

ja tam nie mam w domu crt...
ponadto zaden producent crt nie zaleca dla swojego produktu odswierzania 100hz - 85 wystarcz
drugie primo - skaler to czesc monitora lcd odpowiedzialna za przetwarzanie obrazu z wejsc analogowych i cyfrowych na postac zrozumiala dla matrycy - nigdzie pomiedzy go nie wlaczasz
sam scandlubler o ktory zapewne ci chodzi dekoduje zespolony sygnal wizyjny, lub sygnal svhs na rgb i podwaja czestotliwosc linii z 15 na 31-38khz (svga/xga 75hz)
jesli nawet ma wejscie dla pc to jest ono przelotowe i nie ma ingerencji dane podawane na monitor

przechodze na tumiwisizm

10

Odp: monitor SM146 a atari XE

so, thx for help:) but I understand only to two first posts:( But If is possible to connect atari 800XE to standart 15" svga monitor can I buy this converter? I dont know how to make it myself:(

thanx for help

Polish is very nice language but everybody does not speek wiht that one:) (czech is nice too:))

MM: all what you needed was written in English. Btw. it's rather Polish forum, so don't expect anyone to write in Czech language. And now - sleep well...