26

Odp: Błąd w Atariki?

epi - to nie wiesz ze drac sie organicznie brzydzi lutownicy? :)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

27

Odp: Błąd w Atariki?

Nie brzydzę się. Po prostu nie mam. Fortepianu tez nie mam. I wielu innych rzeczy :P

KMK
? HEX$(6670358)

Odp: Błąd w Atariki?

Konrad, jak ty sobie radzisz bez fortepianu???????????? ;)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

29

Odp: Błąd w Atariki?

Tak samo jak bez lutownicy ;)

KMK
? HEX$(6670358)

30

Odp: Błąd w Atariki?

tzn, chodzisz sobie na nim pograć do J.Żuka ?? :P

31

Odp: Błąd w Atariki?

Dokładnie, tylko że nie pograć, i nie do Jacka ;)

KMK
? HEX$(6670358)

32

Odp: Błąd w Atariki?

A propos Jacka: może tak zaopatrzyć się w kabel mini-jack do grzyb-samplera a z drugiej strony do TV (gniazdo słuchawkowe, eurozłącze lub cinch) z podłączoną Atarką. Ew. mikrofon z tych tanich i dobrych (bo tanich).

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

33

Odp: Błąd w Atariki?

Fox napisał/a:

a z drugiej strony do TV

Że do czego? :P

KMK
? HEX$(6670358)

34

Odp: Błąd w Atariki?

No to może chociaż masz telefon i możesz zadzwonić do kogoś, kto ten dźwięk zgra przez telefon. Do radia może? :P

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

35

Odp: Błąd w Atariki?

Fox, nagranie tego przez mikrofon jest pomysłem na tyle niekonwencjonalnym, że chyba nie wymaga komentarza. :P W dodatku jeśli to ma być mikrofon telefonu komórkowego.

KMK
? HEX$(6670358)

36

Odp: Błąd w Atariki?

wystarczy wyciągnąć z kieszenie dressfona i to nagrać..

37

Odp: Błąd w Atariki?

Hmm, co konkretnie chcesz nagrać w ten sposób? Pisk układów odchylania monitora Neptun? Szum zasilacza od peceta? A może odgłos pracy twardego dysku? :P

Myślcie trochę, AS z Foxem. Jak piszę, że nagranie przez mikrofon odpada, to pewnie mam jakiś powód. Najlepiej byłoby zresztą, gdyby każdy zainiteresowany sam przeprowadził opisany eksperyment, obyłoby się bez nagrywania...

KMK
? HEX$(6670358)

38

Odp: Błąd w Atariki?

W domyśle mikrofon przykładasz do głośnika, a nie np. do spłuczki WC. :)

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

39

Odp: Błąd w Atariki?

fox - wydaje mi sie ze drac030 ma na mysli fakt ze nawet zajefajny mikrofon nie zlapie tych czestotliwosci, albo po pijaku opacznie rozumiem "pewnie mam jakiś powód".

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

40

Odp: Błąd w Atariki?

Zajefajny mikrofon złapie wszystkie częstotliwości, które normalni ludzie słyszą. Poza tym drac030 sam musiał programować PC i Atarkę, żeby przesłać takie duże bloki, więc może łatwo obniżyć prędkość a tym samym częstotliwości, tak żeby najbardziej badziewny mikrofon je złapał. Pewnie ma jakiś powód. :)

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

41

Odp: Błąd w Atariki?

Taki, że dobry mikrofon wyłapie wszystkie częstotliwości i wszystkie szumy dookoła, i guzik będzie słychać. A kiepski mikrofon wyłapie przeważnie szumy z otoczenia oraz własne i wyjdzie na to samo. I przestań już trollować :P Jak chcesz, mogę ci podesłać odpowiednie programy (w tym ten na Atari jest bardzo złożony, ma jakieś 5 linijek w BASIC-u) i sam to sobie nagrasz przez mikrofon.

KMK
? HEX$(6670358)

42

Odp: Błąd w Atariki?

Mikrofon nie będzie potrzebny. Sposób generowania dźwięku przez POKEY okazuje się dość prosty. Podczas odczytu z dyskietki, na wyjściu AUDIO (pin37) pojawia się sygnał prostokątny 1Vpp (Voh=~5V, Vih=~4V). Na każdy wysłany lub odebrany bajt - dziesięć okresów (start, 8 bitów danych, stop) o częstotliwości równej prędkości transmisji (sprawdzałem to przy 19200baud). To oczywiście zbyt wysoka częstotliwość, aby była słyszalna. To, co słychać, to krótka (ok. pół bitu) przerwa na synchronizację generatora, pomiędzy bitem stopu bajtu n, a bitem startu bajtu n+1 (czyli ton o częstotliwości ok. 1800Hz), i, oczywiście, dłuższe przerwy między odbieranymi bajtami 'A'ck i 'C'pl. Nie zauważyłem żadnej zależności między zawartością danych, a generowanym dźwiękiem.
Z odczytem z kasety jest bardzo podobnie - najpierw odbiór dwóch bajtów AAh (ustalenie częstotliwości taktowania - brak dźwięku na wyjściu), potem prawie dokładnie tak samo, jak dla dysku, czyli dziesięć okresów częstotliwości taktowania na każdy odbierany bajt, z synchronizacją generatora każdym kolejnym bitem startu. Amlituda sygnału jest o około połowę mniejsza niż przy odczycie z dysku. Dodatkowo pojawia się (prawdopodobnie losowo - nie zauważyłem jakiejś zależności - na oko z prawdopodobieństwem bliskim 0,5 ) modulacja dźwięku podstawowego częstotliwością 31,666kHz o znacznie większej amplitudzie (łacznie 4Vpp) - ale raczej bez znaczenia dla brzmienia. To, co słychać, to ton podstawowy ~600Hz z nałożoną częstotliwością synchronizacji bajt/bajt - ~60Hz. Okresowa (na blok danych) zmiana brzmienia pochodzi stąd, że dla każdego bloku występuje pewna niedokładność określenia częstotliwości taktowania (nieco inna wysokość tonu podstawowego), a ona z kolei powoduje inną długość przerw na synchronizację bajt/bajt.
Na razie nie stwierdziłem przyczyny nieco innego brzmienia pustego bloku.

Ostatnio edytowany przez Simius (2006-06-07 11:04:33)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

43

Odp: Błąd w Atariki?

Simius napisał/a:

Nie zauważyłem żadnej zależności między zawartością danych, a generowanym dźwiękiem.

Czy więc można tłumaczyć zaobserwowane przeze mnie, słyszalne zmiany tonu w zależności od tego, co leci po danych? Właśnie przed chwilą powtórzyłem eksperyment, różnica jest wyraźna przy naprzemiennych blokach wypełnionych jeden $00, drugi $55; przy $81 i $FF nieco mniejsza, ale ciągle słyszalna.

A rzecz w tym, że gdyby tu pauza pomiędzy ramkami jedynie grała rolę, to w tym ostatnim przypadku na mój rozum powinno być słychać czysty ton. Czysty ton jednak słychać przy przesyłaniu na zmianę $00 i $FF. To też wyklucza autosugestię ;)

Ostatnio edytowany przez drac030 (2006-06-07 12:24:20)

KMK
? HEX$(6670358)

44

Odp: Błąd w Atariki?

Nie mam pojęcia, z czego to wynika. Jeśli nie masz przesłuchów w kablu, to może wchodzą w grę "artefakty", jak np. przesłuchy albo spadki napięcia na samej płycie komputera. Na takie poziomy napięć nie schodziłem. Nie mam analizatora widma, tylko stanów logicznych. :-)
Zresztą wysłałem Ci na pocztę bitmapę z przebiegami. Obejrzyj sam.
Myślałem, że w grę może wchodzić faza sygnału na końcu ramki, ale chyba nie, bo zmienia się równo co bajt.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

45

Odp: Błąd w Atariki?

A czy ja też mogę prosić o tą bitmapę z przebiegami? Myślę, że przyczyną różnicy w odsłuchu są zakłócenia.

46

Odp: Błąd w Atariki?

Ok, przeprowadziłem eksperyment jeszcze raz, tylko zmieniłem połączenie. Poprzednio atarynka była podpięta zwykłym kablem SIO do stacji dysków, a w tę z kolei było wpięte sio2pc. Przepiąłem kabel sio2pc bezpośrednio do komputera - i teraz różnicy w przydźwięku nie słyszę.

Czyli macie rację, a ja nie: decydują tu przesłuchy (gdzieś po drodze) w połączeniach SIO, a ja bym w życiu nie przypuścił, że mogą być takie "głośne". No ale fakty mówią za siebie.

Jeśli nie ma przeciwwskazań, to skopiowałbym objaśnienie powstawania tego przydźwięku do Atariki.

Aha, jeszcze jedno - przy okazji zrobiłem test na zapis - jest zupełnie bezgłośny.

KMK
? HEX$(6670358)

47

Odp: Błąd w Atariki?

A może spróbujcie tak:
http://userfriendly.pl/strip/1998/12/31.gif

48

Odp: Błąd w Atariki?

Przesłuchy powinny w takim razie być też przy zapisie. Myślę, że drac030 miał w którymś miejscu (kabel/wtyczka/stacja) zwarte SERIN z AUDIO.

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

49

Odp: Błąd w Atariki?

Nic nie miał zwarte, po prostu testował zapis z SIO2PC, a tam nie ma linii AUDIO.
Przesłuchy między żyłami kabla łatwo zaobserwować po wykonaniu jakiegokolwiek zapisu na kasetę (np. CSAVE z poziomu BASIC-a). Błąd w systemie operacyjnym powoduje pozostawienie po zakończeniu operacji na linii CLOCK OUT sygnału taktującego 595Hz (oprócz oczywiście 5278Hz na linii DATA OUT), którego harmoniczne przenikają na linię AUDIO IN i przy dołączonym do złacza SIO kablu powodują stały przydźwięk aż do zresetowania systemu lub wykonania jakichś operacji na dźwięku. Jednocześnie linia wyjściowa AUDIO z POKEY-a jest najzupełniej czysta. Wystarczy wyciągnąć wtyczkę z gniazda SIO i przydźwięk znika.

Ostatnio edytowany przez Simius (2006-06-08 09:11:15)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

50

Odp: Błąd w Atariki?

Skoro jest przesłuch z DATA IN i CLOCK OUT, to dlaczego nie z DATA OUT ?

drac030 napisał/a:

Aha, jeszcze jedno - przy okazji zrobiłem test na zapis - jest zupełnie bezgłośny.

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE