26

Odp: SID rulez!

drac030 napisał/a:
dobryser napisał/a:

jak układ który nie generuje basu, może go wygenerować softowym emulowaniem? /pytanie retoryczne/ abstrahuję od sprzętu, filozoficznie - jak? uważasz, że zagra jak SID???

Ja nie musze "uważać", ani dedukować, ani filozofii przywoływać, bo ja wiem, jak gra SID, i wiem też, jak gra ten program. I to nie ja jeden tutaj.

SID-a zaemulowano na Pokeyu, całkiem udatnie. Na pytanie "jak to możliwe", żeby można było odtwarzać SID-y na Pokeyu pewnie parę osób stąd mogłoby odpowiedzieć, ale po co się mają trudzić, skoro cię nie interesują szczegóły techniczne :P Natomiast takimi tekstami świetnie zdradzasz cel i zamiar, z jakim tu przyszedłeś, brawo, brawo. Uwielbiam sytuacje, kiedy się okazuje, że intuicja mnie nie zawiodła :P

inaczej - wytłumacz mi więc dlaczego POKEY'a ma mieć możliwość i umiejętność emulowania czegoś lepiej niż sam potrafi nie emulując. semantyczny absurd. może więc i SID da radę zaemulować 4 kanały stereo?

słuchałeś tych kawałków które poleciałem do ściągnięcia?
bo ja przesłuchałem już masę tych atarowych dźwięków i nijak się mają do SID'a.

co do twoich umiejętności demaskatorskich - nie schlebiaj sobie :)
dyskusja potoczyła się tak jak się potoczyła. zero konkretów i uparte twierdzenie, że gorsze jest lepsze i w zasadzie to kwestia gustu. brawo, brawo!

obejrzałem kolejne demo atarowe "numen" i nie będę twierdził ze graficznie c64 jest lepszy badz to kwestia gustu. faktycznie atarynki mają potencjał i byłem pozytywnie zaskoczony /pomijając ten świat 3D, bo to mi się nie podoba/. ale inne bajerki całkiem, całkiem. bardzo szybkie wektory w stosunku do c64. fajnie, fajnie!
ale dźwięk - no sory - czegoś brak.

27

Odp: SID rulez!

drac030 napisał/a:

czy wy pociągneliście to co Wam zaproponowałem i posłuchaliście?

Ja posłuchałem. Takie sobie typowe, sztampowe, sidowe popierdywanie. W HVSC są o wiele fajniejsze kawałki.

w HVSC jest właśnie dużo sztampowych, typowych śmieci.
_to_  jest właśnie inne nietypowe granie. no ale to właśnie kwestia gustu.
mi chodzi o brzmienie, jak nie zrozumiałeś.
a może zestaw audio lichy?

czekam na te lepsze "popierdywania" z POKEY'a... póki co wciąż brak.

tak się składa, że kiedy puszczam znajomym Episode 4 to wogóle nie odbierają tego jko muzyki generowanej z kompa, na dodatek 8-bitowego c64. wystraczy włączyć coś *.sap i od razu jest rozpoznawalne. wszystko niemal identyczne /brzmieniowo/ - takie ataro-polo.

28

Odp: SID rulez!

dobryser napisał/a:

inaczej - wytłumacz mi więc dlaczego POKEY'a ma mieć możliwość i umiejętność emulowania czegoś lepiej niż sam potrafi nie emulując. semantyczny absurd.

Masz własnie okazję wypróbować, na ile twoja filozofia jest zgodna z rzeczywistością. Jak nadmieniłem parę razy, jest to i praktycznie wykonane i teoretycznie uzasadnione, ale ciebie przeciez to nie interesuje.

może więc i SID da radę zaemulować 4 kanały stereo

Osobiście wątpię - ale kto wie.

słuchałeś tych kawałków które poleciałem do ściągnięcia?

Patrz 2 posty powyżej. Nudy.

że gorsze jest lepsze

No więc przeciez od początku mówię, że przyszedłeś tu nie z zamiarem dyskusji, tylko ze z góry powziętą tezą, iz SID jest lepszy, oraz zamiarem udowodnienia jej. I z postu na post potwierdzasz, że mam rację jak jasna cholera.

KMK
? HEX$(6670358)

29

Odp: SID rulez!

dobryser napisał/a:

w HVSC jest właśnie dużo sztampowych, typowych śmieci.

Bez wątpienia. Niemniej poza śmieciem są też kawałki interesujące brzmieniowo i ciekawe z punktu widzenia kompozycji. To, co podałeś, to takie nudne, monotonne pitu-pitu.

a może zestaw audio lichy?

Zestaw audio dobry - po prostu mjuzik cienki.

KMK
? HEX$(6670358)

30

Odp: SID rulez!

drac030 napisał/a:
dobryser napisał/a:

w HVSC jest właśnie dużo sztampowych, typowych śmieci.

Bez wątpienia. Niemniej poza śmieciem są też kawałki interesujące brzmieniowo i ciekawe z punktu widzenia kompozycji. To, co podałeś, to takie nudne, monotonne pitu-pitu.

a może zestaw audio lichy?

Zestaw audio dobry - po prostu mjuzik cienki.

pitu-pitu - pisałem na samym początku - techniawki.
na Atari takich brak, bo basu brak ;)
ale nie rozmawiajmy o gustach, tylko o brzmieniu.

poproszę jeden utwór w którym będzie taka łupanka, tak nisko schodzący bas, taka dynamika.
może masz faktycznie lichy sprzęt skoro nie słyszysz?
czego bym nie robił to żaden plik *sap jakoś nie chce wykrzesać z głośników
marnego procenta tego co prezentuje SID.

31

Odp: SID rulez!

Zapuść SID Playera, będziesz miał dużo większy procent tego, co może SID. Bo przecież o to chodzi, prawda? Ty chcesz, żebyśmy ci wykazali, że Pokey jest SID-em, i umie to samo. Tylko jeszcze powiedz, czemu ktokolwiek tutaj miałby się wysilać, żeby ci cokolwiek udowadniać, skoro na dwóch stronach wątku pokazałes dowodnie, że masz z góry założoną tezę, a wszystko, co do niej nie pasuje, odrzucasz jako niemożliwe, a więc nieistniejące.

KMK
? HEX$(6670358)

32

Odp: SID rulez!

drac030 napisał/a:
dobryser napisał/a:

inaczej - wytłumacz mi więc dlaczego POKEY'a ma mieć możliwość i umiejętność emulowania czegoś lepiej niż sam potrafi nie emulując. semantyczny absurd.

Masz własnie okazję wypróbować, na ile twoja filozofia jest zgodna z rzeczywistością. Jak nadmieniłem parę razy, jest to i praktycznie wykonane i teoretycznie uzasadnione, ale ciebie przeciez to nie interesuje.

może więc i SID da radę zaemulować 4 kanały stereo

Osobiście wątpię - ale kto wie.

słuchałeś tych kawałków które poleciałem do ściągnięcia?

Patrz 2 posty powyżej. Nudy.

że gorsze jest lepsze

No więc przeciez od początku mówię, że przyszedłeś tu nie z zamiarem dyskusji, tylko ze z góry powziętą tezą, iz SID jest lepszy, oraz zamiarem udowodnienia jej. I z postu na post potwierdzasz, że mam rację jak jasna cholera.

...no to chętnie poczytam i pytam "jak to możliwe?".
proszę o odpowiedź uproszczoną.

...przyszedłem z zamiarem dyskusji, ale zostałem zignorowany brakiem przykładów
co do wyższości brzmieniowej POKEY'a nad SIDem.
moja teza znalazła potwierdzenie  już w chyba kilkuset przesłuchanych plikach *.sap

nigdy wcześniej nie słuchałem muzyki z Atari. przesłuchałem więc trochę i chciałem się dowiedzieć czy faktycznie jest tak licho, czy może trafiam na takie pliki. brak _konkretnych_ przykładów pozbawia mnie złudzeń co do zasadności twierdzenia, że "POKEY" potrafi.

33

Odp: SID rulez!

Dokładnie takie same wrażenia się ma przy słuchaniu po kolei HVSC - mozna zdechnąć z nudów, a od tego pierdzenia się po kwadransie chce rzygać. Żeby coś znaleźć ciekawego, trzeba się wykazać naprawdę wielkim samozaparciem.

ale nie rozmawiajmy o gustach, tylko o brzmieniu.

Nędza (albo, jak wolisz, kwestia gustu).

proszę o odpowiedź uproszczoną.

Oto ona: synteza programowa (to było napisane w haśle Atariki, do którego dostałeś odsyłacz).

Ostatnio edytowany przez drac030 (2006-08-08 02:58:16)

KMK
? HEX$(6670358)

34

Odp: SID rulez!

drac030 napisał/a:

Zapuść SID Playera, będziesz miał dużo większy procent tego, co może SID. Bo przecież o to chodzi, prawda? Ty chcesz, żebyśmy ci wykazali, że Pokey jest SID-em, i umie to samo. Tylko jeszcze powiedz, czemu ktokolwiek tutaj miałby się wysilać, żeby ci cokolwiek udowadniać, skoro na dwóch stronach wątku pokazałes dowodnie, że masz z góry założoną tezę, a wszystko, co do niej nie pasuje, odrzucasz jako niemożliwe, a więc nieistniejące.

SID Player dawno zapuszczony. tak dynamicznych techniawek Randiego ze świecą szukać.
są fajne utwory polskiego Wacka.
poza tym dużo wtórnych, schematycznych, mało dopracowanych.
zresztą ja wiem co potrafi SID bo miałem na tym pukcie świra już naście lat temu.

nie chcę abyście mi cokolwiek "wykazywali". chcę przykładów zaj##istych kawałków na POKEY'a !!!!!!!!!

przestań z tymi tezami, bo zaczynasz supownować i merytorycznie odbiegasz od stawianych tu pytań.
niczego nie udowadniajcie - DAJCIE konkretne PRZYKŁADY mówiące same za siebie!

tymczasem ty zaczynasz twierdzić że ja wszystko uznaję za niemożliwe - to niedorzeczne!
jako niemożliwe uznaję _tylko_ to że POKEY nie będzie emulował w 100% brzmienia SIDa.
nie daję temu wiary tak samo, jak zapewnieniom, że za pomocą tylko czarnego tuszu
w drukarce atramentowej emuluje się przepiękną skalę szarości.
uznasz chyba, że mam prawo tak myśleć. nie muszę znać specyfikacji układu aby w to powątpiewać.
zwyczajan intuicja mówi mi, że jest tu jakiś mały przekręt. ale czekam i proszę o wyjaśnienie - w czym tkwi ta magia emulowania SIDa na POKEYu?

35

Odp: SID rulez!

drac030 napisał/a:

Dokładnie takie same wrażenia się ma przy słuchaniu po kolei HVSC - mozna zdechnąć z nudów, a od tego pierdzenia się po kwadransie chce rzygać. Żeby coś znaleźć ciekawego, trzeba się wykazać naprawdę wielkim samozaparciem.

no i dlatego oczekiwałem konkretnych przykładów na Atari... ileż można to pisać?!
nie chciałem wyciagąc średniej z całej masy wątpliwych plików *.sap

proszę o odpowiedź uproszczoną.

Oto ona: synteza programowa (to było napisane w haśle Atariki, do którego dostałeś odsyłacz).

http://atariki.krap.pl/index.php/SID_Player
"Napisany przez Świętego emulator znanego z Commodore 64 układu SID, zdolny przy użyciu generatorów dźwięku układu Pokey odtwarzać muzyczki z Commodore 64, tak zwane sidy. SID Player jest rozwiązaniem czysto programowym, a do generowania dźwięku używa podobnej techniki co program Softsynth, jednak w przeciwieństwie do niego odgrywa muzykę przy włączonym ekranie"

czyli co? program w konsekwencji tłumaczy polecenia i rozkazy na konkretne działanie układu POKEY.
magia prysła. to jest tylko po to aby móc odtwarzać jako-tako pliki *.sid

wedle tej koncepcji - skoro istnieje rozwiązanie programowe /choć miałbym tu spore wątpliwości co do użycia tego sformułowania/
to pewnie istnieje sposób na to by napisać edytor muzyczny /wszak też program/, który zmusi POKEY'a do grania jak SID.
i nie do odgrywania plików *.sid, a do samodzielnego grania tak jak SID.
a jakoś taki edytor nie powstał, bo plikom *.sap do plików *.sid daleko.

http://atariki.krap.pl/index.php/SID_Player
"Do obu "paczek" (dostępnych poniżej) dołączonych jest paręnaście muzyczek, które grają całkiem znośnie."

"całkiem znośnie" mówi samo za siebie. gdzie 100%-owa emulacja? powinno być chyba "grają identycznie jak na c64"...

36

Odp: SID rulez!

dobryser napisał/a:

SID Player dawno zapuszczony

Hmm, ciekawe na czym, jeśli na emulatorze się sypie - masz w domu Atari?

dobryser napisał/a:

nie chcę abyście mi cokolwiek "wykazywali". chcę przykładów zaj##istych kawałków na POKEY'a !!!!!!!!!

To ci muzycy dadzą jutro - bo są zajebiste kawałki. Tylko że nie sadzę, żeby ci się spodobały, gdyż, jak to już zostało nader celnie stwierdzone na samym prawie początku, wszystko to jest kwestia gustu, ergo cała ta dyskusja jest bez sensu. :P Ale nie mogę zasnąć.

tymczasem ty zaczynasz twierdzić że ja wszystko uznaję za niemożliwe - to niedorzeczne!

Dałeś ku temu dobre powody uprawiając sofistykę i delektując się pytaniami retorycznymi. Rozumiem twoją niewiarę, ten emulator to jest osiągnięcie Świętego naprawdę godne pieśni - ale też chyba przyznasz, że zaprzeczanie istnieniu czegoś, co istnieje, jest głupie, nieprawdaż?

jako niemożliwe uznaję _tylko_ to że POKEY nie będzie emulował w 100% brzmienia SIDa.

To zależy. Na standardowym Atari pewnie nie - emulacja, jak to emulacja, wymaga mocy obliczeniowej. Niemniej nawet teraz efekt robi duże wrażenie.

zwyczajan intuicja mówi mi, że jest tu jakiś mały przekręt. ale czekam i proszę o wyjaśnienie - w czym tkwi ta magia emulowania SIDa na POKEYu?

Nie ma tu żadnych przekrętów ani magii, w ostatecznym rozrachunku chodzi o wygenerowanie fali dźwiękowej, a SID nie jest pod tym względem na tyle wyrafinowany, żeby nie można było uzyskac podobnych efektów przy użyciu innego układu dźwiękowego oraz mikroprocesora.

KMK
? HEX$(6670358)

37

Odp: SID rulez!

dobryser napisał/a:

magia prysła. to jest tylko po to aby móc odtwarzać jako-tako pliki *.sid

Dopiero teraz przeczytałeś? No gratuluję. A po co, twoim zdaniem, miałoby to być innego?

wedle tej koncepcji - skoro istnieje rozwiązanie programowe /choć miałbym tu spore wątpliwości co do użycia tego sformułowania/

Możesz miec wątpliwości, ale jak juz sam stwierdziłeś, w szczegółach technicznych nie jesteś za mocny. Zwłaszcza, nie wiesz nic o Pokeyu.

to pewnie istnieje sposób na to by napisać edytor muzyczny /wszak też program/, który zmusi POKEY'a do grania jak SID.

Zapewne jest to możliwe. Tylko że jak dotąd ta możliwość nikogo nie zainteresowała.

a jakoś taki edytor nie powstał, bo plikom *.sap do plików *.sid daleko.

Kwestia gustu.

"całkiem znośnie" mówi samo za siebie. gdzie 100%-owa emulacja? powinno być chyba "grają identycznie jak na c64"...

"całkiem znośnie" w gruncie rzeczy mówi samo za siebie tylko temu, kto tego słuchał. A o 100% emulacji pogadamy, jak zademonstrujesz program, który odtwarza pliki *.sap na C-64 choćby z taką wiernością, jak SID Player odtwarza sidy.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2006-08-08 03:42:36)

KMK
? HEX$(6670358)

38

Odp: SID rulez!

drac030 napisał/a:
dobryser napisał/a:

SID Player dawno zapuszczony

Hmm, ciekawe na czym, jeśli na emulatorze się sypie - masz w domu Atari?

ah, ty mówisz o tym emulatorze. myslałem ze chodzi ci o playera sidów na PC ;)

drac030 napisał/a:
dobryser napisał/a:

nie chcę abyście mi cokolwiek "wykazywali". chcę przykładów zaj##istych kawałków na POKEY'a !!!!!!!!!

To ci muzycy dadzą jutro - bo są zajebiste kawałki. Tylko że nie sadzę, żeby ci się spodobały, gdyż, jak to już zostało nader celnie stwierdzone na samym prawie początku, wszystko to jest kwestia gustu, ergo cała ta dyskusja jest bez sensu. :P Ale nie mogę zasnąć.

jak usłyszę takie beat'y i tak nisko shcodzący bas jak na moim c64 to uznam, że jednak całkiem bez sensu nie była.

drac030 napisał/a:
dobryser napisał/a:

tymczasem ty zaczynasz twierdzić że ja wszystko uznaję za niemożliwe - to niedorzeczne!

Dałeś ku temu dobre powody uprawiając sofistykę i delektując się pytaniami retorycznymi. Rozumiem twoją niewiarę, ten emulator to jest osiągnięcie Świętego naprawdę godne pieśni - ale też chyba przyznasz, że zaprzeczanie istnieniu czegoś, co istnieje, jest głupie, nieprawdaż?

jak to dałem dowaody na to, że _wszystko_ jest niemożliwe??
pokaż mi więc w którym miejscu znajdą się rzekome sofizmaty.
gdzież to sfałszowana argumentacja? czy dajmy na to zdanie - 50% emulacja to wciąz emulacja, jest logicznie fałszywe?

drac030 napisał/a:
dobryser napisał/a:

jako niemożliwe uznaję _tylko_ to że POKEY nie będzie emulował w 100% brzmienia SIDa.

To zależy. Na standardowym Atari pewnie nie - emulacja, jak to emulacja, wymaga mocy obliczeniowej. Niemniej nawet teraz efekt robi duże wrażenie.

...co było do udowodnienia :) jeśli nawet CPU liczyłby 3 dni i emulował tego SIDa, a potem i tak POKEY ma to odgrywać to nie sądzę, aby układ który jest technicznie nie predysponowany do siekania basem po uszach, miał to zrobić. mówimy tu ciągle o generowniu jako syntezie. co innego policzyć coś prockiem i wyrzucić na przetwornik C/A. wtedy można wszystko.


drac030 napisał/a:
dobryser napisał/a:

zwyczajna intuicja mówi mi, że jest tu jakiś mały przekręt. ale czekam i proszę o wyjaśnienie - w czym tkwi ta magia emulowania SIDa na POKEYu?

Nie ma tu żadnych przekrętów ani magii, w ostatecznym rozrachunku chodzi o wygenerowanie fali dźwiękowej, a SID nie jest pod tym względem na tyle wyrafinowany, żeby nie można było uzyskac podobnych efektów przy użyciu innego układu dźwiękowego oraz mikroprocesora.

to w końcu co to odgrywa POKEY, czy przetwornik c/a?

...fala dźwiękowa jest opisana parametrami które i tak musi zinterpretować układ.
jeśli np. POKEY nie ma filtrów, to procek musiałby policzyć jakich zmian dokonywać w parametrach które POKEY trawi, aby końcowe złudzenie było takie że filtr jest. czyli jest możliwe takie pokierowanie parametrami POKEYa by sprawiały wrażenie, że ma filtry. czyli POKEY nie potrzebuje emulatora SID'a do odgrywania takich dźwięków - jest je w stanie sam generować ....?!? ........no właśnie - więc gdzie ten bas?

...teraz używasz słowa "podobnych". więc ta 100% emulacja sid'a bierze w łeb...

39

Odp: SID rulez!

dobryser napisał/a:

jak usłyszę takie beat'y i tak nisko shcodzący bas jak na moim c64 to uznam

Jestem o tym od początku przekonany, zobacz post #33.

drac030 napisał/a:

jak to dałem dowaody na to, że _wszystko_ jest niemożliwe??

Ty nie dałeś takich dowodów, a ja nie twierdziłem, że je dałeś. Wystarczy przejrzeć wątek powyżej, żeby naocznie stwierdzić, iż zadawałeś pytania w twoim mniemaniu retoryczne i rozstrzygające dyskusję nie trudząc się nie tylko na to. by odsłuchać tego, co ci odsłuchać polecono, ale nawet - jak się potem okazało - na to, żeby przeczytać kilka zdań na ten temat. Nie wiem, skąd ci się wzięło owo "wszystko", ale wzięło się niewątpliwie tobie (post #36) i z sufitu, a skoro to jest twój wynalazek, więc radź sobie z nim sam, nic mi do niego.

dobryser napisał/a:

jeśli nawet CPU liczyłby 3 dni

Nie, nie, on to gra w czasie rzeczywistym.

dobryser napisał/a:

to w końcu co to odgrywa POKEY, czy przetwornik c/a?

Mikroprocesor przy użyciu przetwornika C/A, który jest w Pokeyu. A więc Pokey.

...teraz używasz słowa "podobnych". więc ta 100% emulacja sid'a bierze w łeb...

A używałem kiedyś innego słowa? I gdzie napisałem cokolwiek o 100% emulacji? Nigdzie - podałem ci link do artykułu, gdzie te rzeczy są napisane, ale ty, zamiast ten tekst przeczytać, nabrałeś jakichś wyobrażeń, a teraz próbujesz przypisać je mnie. Niestety, za twoje nieuzasadnione niczym wyobrażenia nikt poza toba nie odpowiada :P

Ostatnio edytowany przez drac030 (2006-08-08 04:39:01)

KMK
? HEX$(6670358)

40

Odp: SID rulez!

drac030 napisał/a:
dobryser napisał/a:

magia prysła. to jest tylko po to aby móc odtwarzać jako-tako pliki *.sid

Dopiero teraz przeczytałeś? No gratuluję. A po co, twoim zdaniem, miałoby to być innego?

no więc co to za naśladowanie brzmienia? to raczej naśladowanie kompozycji i udawanie "prawie jak SID".
przypomnij sobie w jakim kontekście podałeś mi link do SID Playera na Atari. ...niżej:

drac030 napisał/a:
dobryser napisał/a:

zamiast przypuszczać zapodałbyś link do jakichś kawałków w których POKEY pokazuje maks swoich możliwości.

Nie wiem, czy to maks, ale proszę bardzo: http://atariki.krap.pl/index.php/SID_Player

no właśnie! to odpowiedź na prośbę o podanie linka do utworów pokazujących możliwości POKEY'a.
To zdecydowanie przechwalanie się "zobacz, mamy playera sidów na Atari, więc pokey jest wielki bo ma możliwości takie aby naśladować SID'a"......... no i naśladuje, ale nie do końca - udawanie konia, że jest krową...

to że na pokey'u mozna z pomocą sid_playera odtworzyc kompozycję sid'a uprościłeś do faktu ze pokey zabrzmi jak sid.

drac030 napisał/a:
dobryser napisał/a:

wedle tej koncepcji - skoro istnieje rozwiązanie programowe /choć miałbym tu spore wątpliwości co do użycia tego sformułowania/

Możesz miec wątpliwości, ale jak juz sam stwierdziłeś, w szczegółach technicznych nie jesteś za mocny. Zwłaszcza, nie wiesz nic o Pokeyu.

za rozwiąznie typowo programowe uznałbym dajmy na to generator piły na PC, odgrywający zadany dźwięk na przetworniku, a nie jak w Atari znowu na generatorze POKEY.
to coś jak emulować open GL na karcie obsługującej tylko DirectX - instrukcje open GL tłumaczone na DirectX, a DirectX i tak odwołuje się do sprzętu. bez sensu.

drac030 napisał/a:
dobryser napisał/a:

to pewnie istnieje sposób na to by napisać edytor muzyczny /wszak też program/, który zmusi POKEY'a do grania jak SID.

Zapewne jest to możliwe. Tylko że jak dotąd ta możliwość nikogo nie zainteresowała.

bo POKEY ma ograniczone możliwości i SIDem być nie może.
stąd brak basu w kompozycjach, którego nie chcecie mieć ze względu na "kwestię gustu"?

drac030 napisał/a:
dobryser napisał/a:

a jakoś taki edytor nie powstał, bo plikom *.sap do plików *.sid daleko.

Kwestia gustu.

no ale przyznasz chyba, ze basu brak? ja bynajmnie nie uświadczyłem, a ciągle słucham :)

drac030 napisał/a:
dobryser napisał/a:

"całkiem znośnie" mówi samo za siebie. gdzie 100%-owa emulacja? powinno być chyba "grają identycznie jak na c64"...

"całkiem znośnie" w gruncie rzeczy mówi samo za siebie tylko temu, kto tego słuchał. A o 100% emulacji pogadamy, jak zademonstrujesz program, który odtwarza pliki *.sap na C-64 choćby z taką wiernością, jak SID Player odtwarza sidy.

chcesz powiedzieć, że "całkiem znośnie"="identycznie jak SID"?
mi takie stwierdzenie wystarcza, do zrozumienia że player nie jest doskonały i coś tam po swojemu emuluje, raz lepiej, raz gorzej.

...ale to nie ja chwalę sie SID Playerem tylko ty i nie jest celem SID'a udawnie Pokey'a.
bo PO CO ma go udawać? brzmi lepiej - jest bas ktorego w atari brak. po co odgrywać lichą muzykę *.sap?

wy macie SID Playera po to aby wam sie wydawalo ze wasz POKEY moze udawac SID'a - udaje go tylko od strony formalnej - odgrywa kompozycje, tak jak komórki odgrywaja pliki midi. generowanie tych samych dźwięków z taką samą jakością i takim polotem na pewno nie jest możliwe. a jeśli tak to poproszę przykłady. konkretne przykłady. a może macie go po to, aby słuchac muzyki, której na Atari brak?

41

Odp: SID rulez!

A jak tak obiektywnie sie wypowiem.
Ja lubie muze i z C-64 i a Atarynki 8-bitowej i z AY-greka i nie stwierdzil bym ze np. jak na atari lub np. spectrum nie da sie zrobic takiego basu jak na c-64 no to juz muza jest feeee.

Owszem te niektore kawalki byly OK, ale ja nie lubie stylu typu "wspolczesne Disco-Polo" w jakim byly te kawalki, wole np. szlagierowy Noisy Pillars (http://www.swinkels.tvtom.pl/swinsid/Sw … illars.ogg).

Kazdy z tych ukladow ma swoje specyficzne dzwieki i tyle.
Aby na prawde porownac co i jak trzeba by bylo stworzyc taki sam utwor na sid'a i na pokey'a, z taka sama budowa instrumentu no i zobaczyc co z tego wyjdzie.

Ale i tak beda roznice w brzmieniu bo jeden uklad to SID a drugi POKEY (przyklad. grupa Hard scigala muze z z SID'a na POKE'a i wyszlo tak jak wyszlo).

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2006-08-08 05:03:16)

42

Odp: SID rulez!

drac030 napisał/a:
dobryser napisał/a:

to w końcu co to odgrywa POKEY, czy przetwornik c/a?

Mikroprocesor przy użyciu przetwornika C/A, który jest w Pokeyu. A więc Pokey.

no to lipa! cały czas jest mowa o syntezie sprzętowej.
w ten sposób PCet też może zagrać i wygenerować wszystko mimo, że nie ma chipa do syntezy.

czyżby POKEY nie był syntezatorem audio?
dlaczego nie ma kawałków na tej stronie:
http://blibbblobb.blogspot.com/

jest atari ST, jest amiga, jest ay, jest sid, jest adlib.
........a gdzie pokey?

43

Odp: SID rulez!

drac030 napisał/a:
dobryser napisał/a:

jeśli nawet CPU liczyłby 3 dni

Nie, nie, on to gra w czasie rzeczywistym.

czy wiesz co to tryb przypuszczający? :)

44

Odp: SID rulez!

dobryser napisał/a:

no więc co to za naśladowanie brzmienia? to raczej naśladowanie kompozycji i udawanie "prawie jak SID". przypomnij sobie w jakim kontekście podałeś mi link do SID Playera na Atari. ...niżej:

Nie muszę sobie "przypominać", pamiętam kontekst. Chciałeś dostać dowód, że Pokey może grać jak SID - no to dostałeś. Że nie raczyłeś z tego linku nawet skorzystać przez następne parę godzin, to już tylko twój problem.

to że na pokey'u mozna z pomocą sid_playera odtworzyc kompozycję sid'a uprościłeś do faktu ze pokey zabrzmi jak sid.

Twój problem polega również na tym, że to rzeczywiście brzmi jak SID :P Bardzo chciałbyś wierzyć, że to odtwarza tylko patterny nie emulując brzmień - przykro mi, jesteś w błędzie.

dobryser napisał/a:

to coś jak emulować open GL na karcie obsługującej tylko DirectX - instrukcje open GL tłumaczone na DirectX, a DirectX i tak odwołuje się do sprzętu. bez sensu.

Ma to sens, jeśli fanatycy OpenGL twierdzą, że jest to niemożliwe - wtedy przychodzi ktoś, żeby spuścić im trochę powietrza :P

Zapewne jest to możliwe. Tylko że jak dotąd ta możliwość nikogo nie zainteresowała.

bo POKEY ma ograniczone możliwości i SIDem być nie może.

Nie. Po prostu tracker generujący brzmienia takie, jak SID Player, nie wydał się nikomu dostatecznie atrakcyjny, żeby go napisać. SID Player to jest ciekawostka - błyskotliwe osiągnięcie Świętego jako kodera, fajna rzecz, kiedy się chce sfrustrować jakichś zadufanych w sobie ludków, którzy przychodzą tutaj, żeby podbudować sobie ego, bo co prawda polska scena C-64 (podobno) zdechła, ale SID i tak jest niby lepszy. No więc, jak juz napisał XXL, przyznajemy, SID jest super, a najlepszym dowodem na to jest, że istnieje emulator SID-a działający na układzie technologicznie starszym o trzy lata, którego podstawową funkcją jest generowanie przerwań i obsługa transmisji szeregowej. Waszego ukochanego SID-a emuluje UART. Zadowolony? ;)

dobryser napisał/a:

no ale przyznasz chyba, ze basu brak?

Tak, oczywiście, Pokey nie ma prawdziwego basu. Póki nie emuluje SID-a ;) (pun intended).

dobryser napisał/a:

mi takie stwierdzenie wystarcza, do zrozumienia że player nie jest doskonały i coś tam po swojemu emuluje, raz lepiej, raz gorzej.

Tak dokładnie jest - niemniej dziwi mnie, że nazywasz SID-a "czymśtam".

...ale to nie ja chwalę sie SID Playerem tylko ty i nie jest celem SID'a udawnie Pokey'a.

Brawo. A czy celem Pokeya jest udawanie SID-a?

brzmi lepiej

Zabawny jesteś - używasz ciągle przymiotników wartościujących, a nie przyjmujesz do wiadomości, że lepiej/gorzej to jest KWESTIA GUSTU :P

po co odgrywać lichą muzykę *.sap?

Kwestię "po co" można by poważnie rozważyć, gdyby to na C-64 było możliwe. Ale nie jest.

wy macie SID Playera po to aby wam sie wydawalo ze wasz POKEY moze udawac SID'a - udaje go tylko od strony formalnej

Niestety, tego nie wiesz. Pytałeś, w którym miejscu uprawiasz sofistykę - oto właśnie jest dobry przykład. Konkretnie jest to druga sofistyka, takie puste pieprzenie celem zagadania przeciwnika. Przy czym nie masz tu żadnego argumentu, bo NIE WIESZ O CZYM MÓWISZ. :P

takim polotem na pewno nie jest możliwe. a jeśli tak to poproszę przykłady.

Post nr #33. I powiedz jeszcze, że nie jest tak, żebym od początku się na tobie nie poznał :P

a może macie go po to, aby słuchac muzyki, której na Atari brak?

Mamy go, bo to miło mieć możliwość odtwarzania muzyczek w obcym formacie. To taka sama ciekawostka, jak SID (czy SAP) Player na pieca albo Falcona.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2006-08-08 06:00:48)

KMK
? HEX$(6670358)

45

Odp: SID rulez!

dobryser napisał/a:
drac030 napisał/a:
dobryser napisał/a:

to w końcu co to odgrywa POKEY, czy przetwornik c/a?

Mikroprocesor przy użyciu przetwornika C/A, który jest w Pokeyu. A więc Pokey.

no to lipa! cały czas jest mowa o syntezie sprzętowej.

Nie, to tylko tobie się tak wydaje, bo nie czytasz uwaznie tego, co ci się pisze.

czyżby POKEY nie był syntezatorem audio?

Nie, Pokey nie jest syntezatorem audio. Pokey to UART, który ma poza tym cztery generatory dźwięku. Syntezatorem tego raczej nazwać nie można - no owszem, te generatory oferują jakąś formę syntezy i można uzyskac fajne brzmienia, ale żeby od razu to nazywac syntezatorem... nie, chyba nie. Powiedzmy, że to taki sobie układ generujący piski (i emulujący SID-a :))

KMK
? HEX$(6670358)

46

Odp: SID rulez!

czy ten ser nie ma innych problemów ? czy po prostu próbuje zapomnieć o swoim małym penisie i dowartościować się gdzie indziej ?

"chodź tu malutka, pokażę Ci krasnoludka,
co gdy go się potrzyma, zamieni się w olbrzyma"

47

Odp: SID rulez!

Monsoft napisał/a:

A jak tak obiektywnie sie wypowiem.
Ja lubie muze i z C-64 i a Atarynki 8-bitowej i z AY-greka i nie stwierdzil bym ze np. jak na atari lub np. spectrum nie da sie zrobic takiego basu jak na c-64 no to juz muza jest feeee.

chodziło o podanie linków do utworów które brzmieniowo skopią dupę SIDowi.

Monsoft napisał/a:

Owszem te niektore kawalki byly OK, ale ja nie lubie stylu typu "wspolczesne Disco-Polo" w jakim byly te kawalki, wole np. szlagierowy Noisy Pillars (http://www.swinkels.tvtom.pl/swinsid/Sw … illars.ogg).

to jest właśnie styl, którego wszędzie pełno i z jakim jest kojarzona muzyka z c64.
te utwory któe podałem wyłamują sie ze schematu tych ciągle "wibrujących" dźwięków od których łeb boli ;)
no ale kwestia gustu - z tym nie dyskutuję. aha jeszcze jedno, jak słyszysz pulsujący beat to od razu disco-polo? byłeś kiedyś w klubie gdzie DJ zapuszcza drum&bass, ambient, czy techno?

48

Odp: SID rulez!

relisys napisał/a:

czy ten ser nie ma innych problemów ? czy po prostu próbuje zapomnieć o swoim małym penisie i dowartościować się gdzie indziej ?

mięsnie wyparły twój mózg na zewnątrz i próbujesz sie dowartościować prezentując poziom gruntu na jaki twoj mózg wypadł? ....widocznie sam masz z tym problem. pozdrawiam serdecznie i zycze odbudowy szarych komórek. chyba ze masz w poblizu Atari. tobie wystarczy. ;-)

49

Odp: SID rulez!

Powiem tak. Porównanie SIDa do POKEYa jest jak porównanie roweru do Mercedesa "okularnika".

Ale po diabła mam się pchać do merca, skoro udaję się do sklepu, który mam 500m dalej. :lol:

Chcesz bas? - tutaj -> http://atari.fandal.cz/detail.php?files_id=5201

Niżej raczej nie zejdziesz, bo POKEY to przede wszystkim układ wejścia/wyjścia... ale przecież szczegóły techniczne cię nie interesują.

Acha - dzięki za skrytykowanie dźwięku w Bash!-u (jakoś jednak autorowi dema podpasował mjuzik)... :P

(bym jeszcze popisał, tylko do robola trza)

Miłego plumkania! :)

I Ty zostaniesz big endianem...

Odp: SID rulez!

Mozna odlozyc wogole sprawy dzwiekowe na bok o po prostu zajac sie jakoscia ukladu. Z tego co slyszalem kazdy jeden egzemplarz SIDa gra troche inaczej. Nie najlepiej to swiadczy o jego konstruktorach.

Ps. Obiektywnie ocenic sie nie da, bo najpierw subiektywnie dobierasz kryteria oceny :)

Ps2. YM2149 i tak jest najlepsza :)

Ostatnio edytowany przez Adam Klobukowski (2006-08-08 06:08:54)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio