101

Odp: SID rulez!

zaraz zwymiotuję ...

All I hear is the sound of me falling on the ground

102

Odp: SID rulez!

tatqoo napisał/a:

zaraz zwymiotuję ...

tylko nie na POKEY'a!

wyłączam się bo burza wokół!
nara!

MM: Prosiłem w poście #98, napominałem przy wypowiedzi #104. W związku (radzieckim) z tym sięgam po ostateczne rozwiązanie. Zapraszam za tydzień.

103

Odp: SID rulez!

Dobryser, ale pierdzielisz! Zaraz zwymiotuję
cytat: "...Przetwornik w Atari to nie jest nowoczesna technologia?"
Pewnie że nie, to powstało ze 20 lat temu. Przespałeś ćwierć wieku? Na strychu, razem z komodą?

104

Odp: SID rulez!

dobryser napisał/a:

przepiękny utwór Wodospadem_Czasu.sap

Po jednym kawałku nie powinieś oceniać całego Pokeya. Zobacz inne. Szukaj w ASAP pod autorem Jakub Husak. Pobaw się edytorem instrumentów w tym programie a zrobisz sobie nie gorszy bas niż masz w c64.


tego akurat nie musisz mnie uczyć. no ale co z tego? Atari nie gra fantastycznie.

Chyba emulator... A ten nie gra tak jak oryginał. A o teorii dźwięku nie masz pojęcia bo walisz ciągle bzdurami.

to wszytsko lipa. jeśli mam słuchać muzyki komputerowej to muzyki komputerowej generowanej przez chip.
a nie udawania prawdziwych brzmień na przetwornikach. jarzysz?

A ty chyba nie jarzysz, że Atari potrafi grać sample ? Uważam, że chcesz ten fakt ignorowac dlatego, że rozwala tym C64 :P
To nie jest bezmyślne granie sampli. Jest robiona zmiana częstotliwości, głośności, filtry i  mnóstwo innych rzeczy identycznych jakie robi syntezator w scalaku. Nie ma żadnej różnicy. No i tekst o udawaniu rzeczywistości jest nie trafiony. Przecież te muzyczki z SIDa mimo tego jak to wychodzi to jednak starają się udawać rzeczywistość. Tylko robią to tak bardzo nieudolnie, że tego nie słyszysz ale jednak... Cóż. Jakości sampli im daleko :P

bo co słuchać modów?? wolę posłuchać mp3.

Nie rozumiem twojego toku myślenia ale też sobie palnę: Po co sluchać SID ? Mogę płyt CD.

105

Odp: SID rulez!

No tak dlugiego watku to chyba nie bylo ;) ALe czas chyba go zakonczyc, bo i tak nikomu nic nie wytlumaczycie, no chyba ze nam (np. mi) , ktorzy w niektorych kwestiach odnosnie POKEY'a sa niedoinformowani.

BTW. tego tzw. bassuu to u mnie czarni sluchaja az im auta skacza ;)

W muzyc klasycznej nie ma basu a jest COOL i SUPER :)

Dely prosze zakoncz watek...

106

Odp: SID rulez!

wlasnie przesluchalem sobie muzki z panthera w wykonaniu sida i pokeya. niby ta sama melodia, niby na sidzie glebszy bas, ale nieczystosci mnie zabily... jednak wole pokeya

btw. ide do lodowki ukroic sobie kawalek zlocistego lazura, bo siakos nabralem ochoty na kawalek splesnialego sera.

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

107

Odp: SID rulez!

Posłuchałem tego jednego sid-a podanego na początku. Strasznie trzeszczy/charczy. A Jet Set Willy zasłuchuję się w pracy - wkrótce mi się znudzi. Zostaje jeszcze Tanks...
A dyskutować nie ma o czym.

108

Odp: SID rulez!

dobryser napisał/a:

spychacz też może emulować koparkę i da się nim wykopać dziurę.
dziura będzie podobna, wokół trochę inaczej, a końcowy efekt "znośny".
spychacz  nigdy jednak nie będzie koparką, nawet gdybyście nie wiem jak marzyli po nocach, a operator przechodził w obliczeniach samego siebie.
robienie ze spychacza koparki i zawoalowane twierdzenie, że jest lepszy /lubimy koparki i dlatego mamy spychacz/ bo można nim zrobić to co da się koparką świadczy tylko o relatywizowaniu prawdy.

Pardon, ale to ty właśnie przychodzisz i chcesz, żebyśmy ci pokazali, czy nasz spychacz kopie dziury tak samo dobrze jak koparka. Przeczytaj to jeszcze raz, bo wiem, że inaczej to do ciebie nie dotrze: to ty właśnie przychodzisz i chcesz, żebyśmy ci pokazali, czy nasz spychacz kopie dziury tak samo dobrze jak koparka. Porównywanie jakości spychania oczywiście odpada - bo musisz się dowartościować kucaniem do własnej koparki. Nie lubię walić wprost, ale powiem ci: jesteś z tym żałosny, tudzież jesteś p*.*ęty.

Ciebie nie interesuje muzyka, czy porównywanie, ciebie interesuje tylko

dobryser napisał/a:

ideologia

Celem przypomnienia i utrwalenia, bo pewnie pamięć krótkotrwała już ci wygasła: to ty właśnie przychodzisz i chcesz, żebyśmy ci pokazali, czy nasz spychacz kopie dziury tak samo dobrze jak koparka.

========
Do Kierownika: jeśli zaistnieje taka konieczność, to poproszę o bana za przeklinanie, ale proszę o niemoderowanie mojego postu - gościu nie zrozumie bez tego, za inteligentnieśmy z nim rozmawiali.

Ostatnio edytowany przez Jurgi2 (2006-08-08 22:20:08)

109

Odp: SID rulez!

strasznie nerwowi jesteście. ja tam się dobrze bawię. widać niejednego przeze mnie trafił szlag. to miłe :)

>>Atari jest niezłe, jest nawet dobre. ba nawet bardzo, ale ...
>juz mowilem, niema zadnego ale.

ależ jest bo "niema" nie ma.

>c64 to nie tylko sid. juz ustalilismy ze sid kuca, ale co z komoda? sypnij demkiem bo juz nie moge sluchac >mialczenia z sida.

fajowych dem jest cała masa. poszukaj , zdolny jestes wiec znajdziesz.

>Dobryser, ale pierdzielisz! Zaraz zwymiotuję
>cytat: "...Przetwornik w Atari to nie jest nowoczesna technologia"
>Pewnie że nie, to powstało ze 20 lat temu. Przespałeś ćwierć wieku? Na strychu, razem z komodą?

prześledź kontekst, bo raz, ze jestes niedosłyszący, to dwa - jeszcze niedowidzący!
ktoś pisał "mamy wspaniały świat sampli, możemy grać MODy z Amigi, syntezatory programowe, które grają uważam lepiej niż C64" -  świat zajeb##tych 4 bitowych sampli :)))))
nie dziwię się, że tracicie słuch. głuchy miałby dość!
ktoś napisał: "Po co się cofać jak jest lepsza technologia ?" - lepsza technologia 4 bitowych c/a ????????
to już spłynęło ...wodospadem czasu.sap   ....heheeeeeee
po co się męczyć  z ATARI? na byle blaszaku jest lepsza technologia.
mimo, że atari to nie jest nowoczesna technologia to jednak przy nim trwacie.
dlaczego?? PO CO się COFAĆ? -> JEST LEPSZA TECHNOLOGIA !!!

>>bo co słuchać modów?? wolę posłuchać mp3.
>Nie rozumiem twojego toku myślenia ale też sobie palnę: Po co sluchać SID ? Mogę płyt CD.

nie rozumiesz, bo sie nie starasz.
mod'y mnie nie kreca z prostego powodu - są sample które mogą być wszystkim.
po co teraz robić mod'y i słuchac mod'ów? muzycy juz sie w to nie bawia, bo nie chca cierpieć.
robią swoją muzę w normalny sposob,
jak kupuję płytę, robie sobie mp3 i slucham z kompa mp3.
po co robic z sampli mod'a? mozna zrobic normalny utwór i posłuchać w mp3.
a syntezy słucham z powodów sentymentalnych. fajnie jest myśleć że wszystko to co słychać
powstaje w danym momencie z generatora. tylko tyle, albo aż tyle.

>Do Kierownika: jeśli zaistnieje taka konieczność, to poproszę o bana za przeklinanie, ale proszę o
>niemoderowanie mojego postu - gościu nie zrozumie bez tego, za inteligentnieśmy z nim rozmawiali.

:) inteligencyja, aha...

>Pardon, ale to ty właśnie przychodzisz i chcesz, żebyśmy ci pokazali, czy nasz spychacz
>kopie dziury tak samo dobrze jak koparka. Przeczytaj to jeszcze raz

to wy macie SID_Playera i twierdzicie, że gra jak SID. czyli wasz spychacz jest jak koparka. przeczytaj kilkanaście razy i poprykaj POKEYem, łatwiej będzie się skupić.

to żegnam szanownych braci w wierze. siedzcie sobie i tkwijcie w przekonaniu, ze POKEY coś potrafi.
wasze argumenty są poziomu dna. nie potraficie się powstrzymać. stres zwiazany z uzywaniem Atari szarga wam nerwy. nie potraficie ochłonąć. nie potraficie w końcu uświadomić sobie, że posiadacie coś dlatego, że dokonaliście złych wyborów w dzieciństwie i jesteście przez nie naznaczeni swoim uwielbieniem do czegoś czego nie ma. POKEY jest wytworem waszej wyobraźni. jaka wyobraźnia taki POKEY.

papaaa!

ps. już mnie nie będzie, także odetchniecie.
wezmę się za dema i zobaczymy co to wasze urządzenie warte
ze względu na grafikę, ....bo ustaliliśmy wspólnie, że SID rulez!!!

Ostatnio edytowany przez POKEYmon (2006-08-09 00:27:00)

110

Odp: SID rulez!

biedny chłopak chce narzucić swój punkt widzenia i nie może, ale zawsze może mieć ostatnie słowo, zawsze to coś

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

111

Odp: SID rulez!

ano biedny... nawet nie zdaje sobie sprawy ze swojej ułomności psychicznej... i pewnie dlatego jest szczęśliwy w swoim świecie... własnie przez takich ludzi scena C64 w polsce umiera... I pomijam tu całą sprawę porównywania możliwości układów SID/POKEY, chodzi mi o styl i sens wypowiedzi tego biednego człowieka... no cóż ze swojej strony mogę tylko zaproponować aby nie karmić więcej troli forumowych... szkoda waszego czasu. Zapewne i tak nic do niego nie dotrze... tak jak powiedział Draco on miał z góry ustalony punkt widzenia od swojego pierwszego postu... i tak jak to widzimy w post #120 doskonale ukazuje jego chorobę psychiczną i wrodzone kompleksy. Jak dla mnie EOT.

Seban

Ostatnio edytowany przez seban (2006-08-09 00:11:50)

112

Odp: SID rulez!

seban napisał/a:

ano biedny... nawet nie zdaje sobie sprawy ze swojej ułomności psychicznej... i pewnie dlatego jest szczęśliwy w swoim świecie... własnie przez takich ludzi scena C64 w polsce umiera... i tak jak to widzimy w post #120 doskonale ukazuje jego chorobę psychiczną i wrodzone kompleksy. Jak dla mnie EOT.

Seban

to jeszcze zapytam na koniec, jakie niby kompleksy? i jaką niby chorobę psychiczną? potrafisz zdefiniować? czy po prostu odpiszesz "jesteś pier##lnięty"?
poza tym z racji szacunku do swego kraju mógłbyś napisać słowo Polska zaczynając od dużej litery. przez takich jak ty ten kraj umiera a nie tylko scena. POlska rulez!!! biedni ci którzy nie uwierzyli w POkeya!

Ostatnio edytowany przez POKEYmon (2006-08-09 00:23:56)

113

Odp: SID rulez!

jeszcze troche dodam od siebie zanim ten temat zostanie zamkniety ;)

Jestem fanatykiem zarowno SID'a jak i POKEY'a. Kocham obydwa uklady, oba sa specyficzne i nikt nie jest w stanie ich porownac.

Kiedys sluchalem nalogowo tylko sap'ow, a jak raz na jakis czas zapuscilem sobie jakas muzyczke z C64 to nie kumalem czemu ludzi sadza ,ze SID jest lepszy niz POKEY - dla mnie wtedy kazdy SID brzmial praktycznie identycznie - caly czas ten sam bass + miliard modulacji. Poprostu bylem przyzwyczajony do bardziej "melodyjnych" kawalkow, dlatego tez kawalki z SIDa brzmialy dla mnie wtedy gorzej niz te z POKEY'a ;)

z czasem zaczolem sluchac bardzo duzo SIDow i "oswoilem" sie z jego brzmieniem. Dlatego nie dziwi mnie podejscie co poniektorych Atarowcow, ze muzyka na C64 jest hmm jak by to napisac  "malo zroznicowana" ;)

po paru latach sluchania muzy zarowno z POKEY'a jak i SID'a, chociaz jestem Atarowcem moge smialo powiedziec, ze jesli chodzi o muzyke grana z czestotliwoscia 50Hz to POKEY moze sie schowac - wystarczy posluchac nowszych zakow Orcan'a(IMHO gosciu wyciska takie dzwieki z SID'a na muzyce 1/ramke, ze szczena opada), KB(jego cover z Second Reality bardziej mi sie podoba niz orginal z PC!), Jeff'a, Fanta'y, Sonic'a, Wacek'a, Rodney'a czy wielu innych...

caly problem w tym ,ze POKEY nie jest chipem w 100% przeznaczonym do oblsugi dzwieku, jest to tez uklad o pare lat starszy od SID'a.
Pokey nie posiada takich wypas filtrow jak SID, nie posiada takich "gladkich" i przyjemnych dla ucha basow, nie mowiac juz o mozliwosci modulowania dzwieku (kontrolowanego i w tak duzym zakresie w jakim posiada SID), dlatego nie znajdziez w muzyczkach Atarowskich tego czym sie tak bardzo podniecasz - dobrze brzmiacego drum&bass'u (bynajmniej nie tak dobrze brzmiacego jak na SID'e)
jesli nie podobal ci sie bass z bash'a czy z rolo7, ktory IMHO jak na POKEY'a jest rewelacyjny, to musze ciebie zmartwic - lepszego raczej nie znajdziesz...

tak SID ma o wiele lepsze basy, ale za to na POKEY'u brzmia nieporownywalnie lepiej niektore instrumenty perkusyjne (np. talerze), nie mowiac juz o wysokich dzwiekach, ktore sa o wiele bardziej czystrze i przestrzenne niz te SID'owe.

tak czy inaczej brak odpowiednich filtrow oraz "dobrego" basu sprawa, ze techniawa/drum&bass na SID'e zawsze bedzie brzmial lepiej niz na POKEY'u, ale przeciez to nie jedyne gatunki muzyczne...

a co do "zlych wyborow w dziecinstwie" to z perspektywy czasu jestem niezmiernie szczesliwy ,ze mialem Atari a nie C64. Atari ma o wiele wieksze mozliwosci niz C64 jesli chodzi o dema (i nie tylko), co wyrazie widac i tutaj nie trzeba wogole dyskutowac wystarczy zobaczyc takie produkcje jak Reditus/Forsaken Love/Numen/TimeKeeper/Drunk Chessboard (mozna je sciagnac np. z www.pouet.net). Nie powinno to nikogo dziwic, Atari jest troche szybsze od C64 (o jakies ~30% - a nie jak niektorzy mysla o 70%) do tego ma rewelacyjny uklad graficzny, ktory do dem nadaje sie idealnie. Na C64 cieniowane obiekty/bumpy i wiele innych efektow wyglada w porownaiu do Atari oblesnie. A jesli juz wygladaja znosnie to sa piekelnie wolne. (i to nie dlatego, ze Atari ma troche szybszy procek, ale z wielu innych powodow min z powodu VIC'a, ktory nie jest tak "elastyczny" jak Antic - np. tryb "chunky" (rozdzielczosc: ~80x50, 16kolorow), ktory jest najczesciej uzywany na Atari i bardzo czesto na C64 w demach, na Atari mozna uzyskac go praktycznie za "darmo" na C64 trzeba go emulowac na znakach, co jak rozmawialem z jednym z koderow ze sceny C64 zzera bardzo duzo procka, tak ,ze zostaje niecale ~10000cykli na ramke (dla porownania - Atari w tym trybie ma ~28000cykli na ramke - czyli jest prawie 3 razy szybszy!)


PS: IMHO mowienie tutaj o samplach oraz o softwarowych wspomagaczach jest troche lamerskie, bo co z tego, ze Atari ladnie gra na samplach, jak tego nie mozna wykorzystac w bardziej praktyczny sposob, np jako podklad muzyczny do gier czy dem, ze wzgledu na to ,ze odgrywanie sampli zzera prawie calego procka...

114

Odp: SID rulez!

wystarczy uzyc IP Hide i bedzie znuff wsrod nas ;)

115

Odp: SID rulez!

niemniej jednak mowa o fanatycznym uwielbieniu Atari w naszym przypadku ma się dobrze w stosunku do zamiłowania pokemonów do SID'a :) -

po raz 60'ty - to rzecz gustu, mi też np. pierdzenie basu z SID'a nie do końca pasuje;- choć jest kilka kawałków z ostatnich lat - faktycznie dobrze brzmiących - i jak dla mnie wyjątek nie potwierdzi reguły (to moje prywatne zdanie :) ) - wiesz - mój umiłowany Dobry Serze - jeśli uważasz, że SID jest lepszy - to masz rację, a ja i tak używam Atari ze "złym" Pokeyem :). Jeśli uważasz emulację sida na pokeyu za gówno - to jesteś albo pojebany - albo rozpatrujesz brzmienie w kwestii brzmienia syntezy danego chipa - i wali cie emulacja jednego na drugim; bo nie o to ci chodzi. Powiedzmy - sprawa możliwa do zrozumienia. Bo nikt przecież nie będzie się spuszczał nad Fiatem 126p z silnikiem od traktora - jeśli ktoś lubi podróżować Zetorem :) -

Co do tzw. "bębna" basowego - to w załączonym przykładzie (SROLL) - w remake msx z zybexa jest całkiem niezła stopka - nie wiem na czym tego słuchałeś - ale proponuje nie podłączać kompa do wieży marki INTERNATIONAL.

Jeśli lubisz SID'a - szanuję to - i niech ci tam będzie - twój wybór, lecz nikt od ciebie nie wymaga uzyskania efektów z pokeya - pomimo, że jest to kompletnie NIEWYKONALNE - a owe efekty bardzo MI się podobają .. - no i co z tego - i nic. Bo na SIDZIE ukochanym twoim tego niestety nie usłyszę. I wychodzi na to, że z całym szacunkiem - ale próbujesz udowodnić, że masz większą pytę, niż bohater filmu "18 cali cierpienia" - tylko powiedz mi - kogo to tak na prawdę interesuje :) - a nadmieniam, że nikt przecież otwarcie nie mówi, że słoma Ci z butów wystaje.

jak masz tak wielkiego kutasa - to idź z tym do tartaku :) - hehe - to oczywiście żart

przekonwertuj na sida to (bo mi się ten kawałek podoba):

http://83.15.14.194/~pinokio/18_cali/Failure_Dream.sap

A tu masz - uwaga syntezę na POKEYU - bez sampli - ale nie wiem, czy to nie za mało :) ;):

http://83.15.14.194/~pinokio/18_cali/synteza_1.sap
http://83.15.14.194/~pinokio/18_cali/synteza_2.sap
http://83.15.14.194/~pinokio/18_cali/synteza_3.sap


z wyrazami szacunku - pin/tristesse :)

Ostatnio edytowany przez Pin (2006-08-09 03:13:43)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

116

Odp: SID rulez!

Zaproponwalbym Ci Serku posluchanie takich zakow jak cabil, desastre, overmind_10, komar, glikol, jade, sweet_fantasy_menu, cypress, comanche, Vengeance_End, The_Top_2_2 (klasyka z poczatku lat 90), red_sector, tekkno, Scene_Register_5_Menu, ucieczka, master_head. Tylko pewno i tak nie docenisz. Jednak jak by Ci sie chcialo poszukac to wszystko jest w asmie. Zreszta, rozkimin autorow przytoczonych tu przykladow i posluchaj reszte dokonan. Jak Ci sie nie spodoba to trudno ale sie tu nie zal.
Jezeli sie nie potrafi docenic kunsztu tworcow, zwalajac na 'niedoskonalosc' pokey'a, a widze, ze w Twoim przypadku tak jest, to jednak przedmowcy mieli racje.  Jestes tendencyjny i sugerujesz sie swoim gustem, czyt. subiektywnym odczuciem. A w Twoim przypadku to juz sidowy onanizm.

regards.

117

Odp: SID rulez!

Mam pytanie: Jakie jest kryterium oceny ktory uklad jest lepszy?
1. Nie gusta
2. Nie techniczne 'p*.*'
Zatem tylko 'nisko schodzacy bas'?

Nieco subiektywne kryterium...
Ja moge powiedziec, ze dobre sa tylko uklady, zaczynajace sie na 'P'

Prawdopodobienstwo, ze dotre na jakis zlot jest odwrotnie proporcjonalne do czestotliwosci marudzenia przelozonego i wprost proporcjonalne do czestotliwosci marudzenia brata.

118

Odp: SID rulez!

POKEYmon napisał/a:

ktoś napisał: "Po co się cofać jak jest lepsza technologia ?" - lepsza technologia 4 bitowych c/a ????????

Jak już pisałem wcześniej nie masz pojęcia o dźwięku. Wyobraź sobie, że w najlpszych sprzętach dzisiaj bywają przetworniki 1-bitowe. Dźwięk jest w locie przesamplowywany na większą częstotliwość i prztwarzany przez taki przetwornik tak jak powinien. 1-bitowy przetwornik Philipsa jest np. w karcie Sound Blaster Audigy.

nie rozumiesz, bo sie nie starasz.
mod'y mnie nie kreca z prostego powodu - są sample które mogą być wszystkim.
po co teraz robić mod'y i słuchac mod'ów? muzycy juz sie w to nie bawia, bo nie chca cierpieć.
robią swoją muzę w normalny sposob,

W jaki sposób ? Siadają w studio i grają cały kawałek na prawdziwych instumentach ? Tak robiono jeszcze zanim Atari powstało. Tak robi się dziś. Ale 99% myzyki tworzonej przez takich samych ludzi jak te kawałki SIDowe czy Pokeyowe nadal jest tworzona na trackerach za pomocą zsamplowanych próbek i na softsyntezatorach. Muzykę np. GOA to w/g ciebie gra orkiestra w studio ;)

jak kupuję płytę, robie sobie mp3 i slucham z kompa mp3.
po co robic z sampli mod'a? mozna zrobic normalny utwór i posłuchać w mp3.
a syntezy słucham z powodów sentymentalnych. fajnie jest myśleć że wszystko to co słychać
powstaje w danym momencie z generatora. tylko tyle, albo aż tyle.

Jak pisałem wyżej. Nie masz pojęcia o tym jak się tworzy muzykę a udajesz neisamowitego mastaha. Jesteś przez to niestety żałosny.

119

Odp: SID rulez!

Pet_BB napisał/a:
POKEYmon napisał/a:

ktoś napisał: "Po co się cofać jak jest lepsza technologia ?" - lepsza technologia 4 bitowych c/a ????????

Jak już pisałem wcześniej nie masz pojęcia o dźwięku. Wyobraź sobie, że w najlpszych sprzętach dzisiaj bywają przetworniki 1-bitowe. Dźwięk jest w locie przesamplowywany na większą częstotliwość i prztwarzany przez taki przetwornik tak jak powinien. 1-bitowy przetwornik Philipsa jest np. w karcie Sound Blaster Audigy.

ciagle bredzisz. wyrywasz zdania z kontekstu i dlatego nie mozesz ich pojąć.
przestań chrzanić o 1bitowych przetwornikach.
rozmawiamy chyba o atari a nie o audigy??
nie kwestionuje nowszej-lepszej technologii.
podaj mi przyklad najlepiej jako *.sap i *.mp3 tego co potrafi _4bitowy przetwornik z atari_ wespół z CPU, bo bez niego ani rusz. ale nie pisz, ze jest za wolny.
"mamy wspaniały świat sampli, możemy grać MODy z Amigi, syntezatory programowe, które grają uważam lepiej niż C64"
....no ale tak jak 1bitowy przetwornik z audigy POKEY nie zagra, po co wiec powolywac sie na cos czego u was w atarynkach nie ma.

MM: załóż może swoje forum! :P

120

Odp: SID rulez!

A ser znowu swoje... nudy...

121

Odp: SID rulez!

Ser, ty jednak jesteś zwyczajnie głupi i przypełzłeś tu tylko pianę bić.
Nie wiem - jakieś forum o C64 na którym mógłbyś się powyżywać zmarło ?
Lepiej więc wsiadaj do swej BMKi ze złotymi alusami i nisko schodzącym bassem oraz
"umc... umc..." w głośnikach i wyjazd bo jak widac tylko denerwujesz otoczenie,
to raz. Dwa - powinienes poczytać regulamin (zasada nr 10). Trzy - już ci ludzie
wyjaśnili, że nie podzielają twoich poglądów w sprawie SID vs POKEY ani twoich
upodobań muzycznych (przynajmniej większość), a do ich zmiany na pewno nikogo
nie zmusisz siłą ani bejsbolem, więc daruj sobie. Cztery - POKEY RULEZ!

---==<<Sc0rpi0>>==---

122

Odp: SID rulez!

XXL: to taka nieuleczalna choroba i kompleksy na punkcie C64 i SID-a. Na scenie C64 było paru cool gości, którzy tworzyli świetne produkcje 'scenowe' dla tej platformy, np. Elysium czy chłopaki z Taboo, ale tych z elity otaczały właśnie takie dzieci z kompleksami jak ten tutaj dobrze znany nam osobnik. Pamiętaj XXL on nie odpuści i zawsze będzie musiało stanąć na jego, nieważne jakich argumentów użyjesz, ten gość od postu nr 1, ma już z góry ustaloną odpowiedź na wszystkie twoje wątpliwości... on po prostu wie lepiej.

Drogi kolego dobry serze: Pewnie teraz usłyszysz to co chciałeś usłyszeć. POKEY bez syntezy programowej nie da razy wygenerować takiego basu jak SID. Po pierwsze dlatego że jedynym kształtem fali jaki generuje ten układ to mniej lub bardziej zniekształcony przebieg prostokątny o wypełnieniu 50%. SID nie dość iż ma do dyspozycji przebiegi trójkąt, piła i prostokąt o zmiennym wypełnieniu, to jesze do tego ma programowalne filtry: dolnoprzepustowy, górnoprzepustowy oraz środkowo-przepustowy. To tego rejestry SIDa są 12-bitowe (częstotliwość, wypełnienie). Po drugiej stronie mamy POKEY, który ma jedynie namiastkę filtru górnoprzepustowego i generalnie 8-bitową precyzję. Można połączyć dwa kanały w jeden o 16-bitowej precyzji, kosztem utraty jednego kanału (czyli z dwóch o 8-bitowej precyzji, uzyskasz jeden kanał o 16-bitowej precyzji). Ale ponieważ tak jak wspominali tu koledzy wcześniej... POKEY nie jest układem typowo muzycznym... POKEY pierwotnie był przeznaczony do obsługi: klawiatury, transmisji szeregowej oraz tzw. "paddless". Funkcje dźwiękowe zostały dołożone do niego niejako przy okazji, po to aby można było jakiś dźwięk w grach uzyskać.  A to co robią obecnie muzycy przy pomocy tego "prymitywnego" układu powinno budzić szacunek wobec nich a nie twoje szydercze nastawienie. Na szczęście dla nas konstruktor tego układu dał nam potężną broń w postaci czterech 4-bitowych przetorników C/A, dzięki czemu możemy bawić się w techniki softwarowego syntezowania dźwięku lub odtwarzania 4-bitowych sampli. Mistrzem w tworzeniu takich muzyczek był Tomasz Liebich... i tu proponuje abyś posłuchał jego utworów wykorzystujących połaczenie sampli i syntetycznych dźwięków POKEY-a. Proponuje abyś posłuchał jego utworów, np: Blood_Fighter_2.sap, Landscape.sap, Master_Head.sap, Snowball.sap, Technus_2.sap, Ucieczka.sap, Hi_Alf.sap. Co do prób uzyskania nietypowego brzmienia dla POKEYa to proponuje posłuchać muzyczki z planszy tytułowej, dema do gry MentalAge (http://tiny.pl/7qgf ).

Myślę że ta odpowiedź powinna Cię utwierdzić w twojej od początku założonej tezie iż: SID RULEZ! Wiec drogi sero-maniaku daj już nam spokój. Przecież i tak wiesz od początku że SID RULEZ i żadne, ale to żadne argumenty Cię nie przekonają iż jest inaczej. Nieważne że każdy z układów ma swoje wady i zalety... jeden brzmi bardziej metalicznie drugi bardziej miękko, i zamiast myśleć o połączeniu zalet obu układów Ty wolisz wszczynać wojnę i siać ferment. Nigdy przez twój mózg pewnie nie przeszło jakie można by było osiągnąć rezultaty łącząc brzmienie obu układów w jeden współpracujący brzmieniowo zestaw. Ale o tym koledzy Atarowcy już niedługo będziemy mogli się przekonać.... SlightSID dla ATARI na ukończeniu :) Wracając do twoich przykładów... w przeciwieństwie do tych kawałków które zapodałeś, wolę klasykę SID-ową w wykonaniu np. muzyków z Vibrants (JCH, Drax). Z polaków Moog też nieźle wymiatał. To byli wirtuozowie tego układu... a twoje łubu-dubu jest dla mnie nie do zniesienia, ale to jak wspomnieli koledzy wyżej kwestia gustu.

I niech BASS będzie z tobą... always use ?the BASS? ser :)

Ostatnio edytowany przez seban (2006-08-09 15:52:32)

123

Odp: SID rulez!

serzysko napisał/a:

ciagle bredzisz. wyrywasz zdania z kontekstu i dlatego nie mozesz ich pojąć.
przestań chrzanić o 1bitowych przetwornikach.
rozmawiamy chyba o atari a nie o audigy??
nie kwestionuje nowszej-lepszej technologii.

Jakiej nowszej ? Przecież zasada działania jest identyczna.

podaj mi przyklad najlepiej jako *.sap i *.mp3 tego co potrafi _4bitowy przetwornik z atari_ wespół z CPU, bo bez niego ani rusz. ale nie pisz, ze jest za wolny.

SAP to jest do emulatora. Emulator gra inaczej. A sample to już w ogóle kaszani. A mp3 nie zrobię bo prawdziwego Atari nie mam tu gdzie teraz jestem. Zresztą i tak byś powiedział, że to jest nagrane z Amigi albo SoundBlastera.
To ty lepiej podaj przykład co potrafi SID bez CPU. Nie wierzę w to iż sam on coś wygra bez użycia CPU. Przynajmniej co ramkę trzeba wiele rejestrów układu zmieniać. A nierzadko i kilka razy na ramkę ten sam rejestr SIDa jest zmieniany przez CPU.

....no ale tak jak 1bitowy przetwornik z audigy POKEY nie zagra, po co wiec powolywac sie na cos czego u was w atarynkach nie ma.

Mamy 4 przetworniki C/A  4-bitowe i 1 przetornik 1-bitowy czyli jak widać jednak jest.

124

Odp: SID rulez!

hmm...dobra pora zakończyć te jałowe spory. od początku moim celem była prowokacja, co wielu z Was skutecznie wyczuło. swoją drogą sporo się dowiedziałem, czego w inny sposób bym się nie dowiedział. a na pewno nie w ciągu dwóch dni., co też było moim celem. prawdą jest to, że sciągnąłem ze strychu c64. pomyśłałem sobie ciekawe jak brzmi teraz atari, bo ze szczeniecych lat pamietam, ze bylo kiepsko. pewnie ktos jest i cos robi. nigdy nie mialem okazji posłuchac jak grają atarynki, oprócz tego co było w grach.

wiem tez ze bez sensu jest porownywanie tych ukladów, ale przyjmując dresiarsko-szczeniacko-lamerską pozę z nudów Was zaatakowałem obserwując jak to się potoczy i przy okazji otrzymując spora porcję naprawdę niezłej muzy. wystarczyło, że usłyszałem "speed" , "ucieczka", "blood_fighter_2" ....naprawdę RESPEKT! były jeszcze inne tutaj przytaczane - sporo z nich to klasa sama w sobie! to jest doprawdy niewiarygodne co można wycisnąc z tych maszyn!
przy okazji popatrzyłem na kilka dem - i tutaj też BIG RESPECT!!! plazma, bumpy, wektory - COOL!

przepraszam wszystkich którzy dali się w to wciągnąć i którym puściły nerwy, ale nic nie podnosi temperatury jak pozbawiona sensu dyskusja.
teraz na PC oprócz emulatora c64 stoi ikona Atari800Win PLus 4.0.


SID gra fajnie i POKEY gra fajnie.

jeszcze raz przepraszam i dziękuję!

125

Odp: SID rulez!

hej!

Drogi Serze ;-) Przyznam się iż zwątpiłem i pod koniec byłem już przekonany że ty tak na serio... dlatego stwierdziłem u Ciebie chorobę psychiczną i kompleksy... jednak gdzieś w głębi nie mogłem uwierzyć że tacy ludzie jeszcze istnieją, że to może jednak prowokacja... jednak twój upór dał efekty... byłem po prostu przekonany iż wierzysz w to co wypisujesz i że piszesz to z pełnym przekonaniem.

Seban/SLIGHT

Ostatnio edytowany przez seban (2006-08-09 17:49:30)