Temat: SM-124 do XL/XE?

Czy ktoś z biegłych elektroników mógłby się wypowiedzieć, czy przerobienie monitora SM-124 (monochromatyczny do ST) tak, żeby się z niego zrobił monitor mono do XL/XE, jest możliwe, opłacalne i czy ktoś wie w ogóle, jak to zrobić?

SM-124 jest przystosowany do rozdzielczości 640x400, więc przeróbka polegałaby pewnie przede wszystkim na zmianie częstotliwości wyświetlania obrazu.

KMK
? HEX$(6670358)

2

Odp: SM-124 do XL/XE?

Powiem tak... byl kiedys czlowiek w kraju, ktory przerabial monitory (zielone) neptun tak by dzialaly we wszystkich rozdzielczosciach ST, ale ....
1. byla to droga przerobka
2. facet mial dojscia u producenta neptunow (znaczy sie ktos mu czesci z fabryki wynosil) - bez tego bylaby to strasznie droga przerobka :)
3. wymagalo to daleko idacych modyfikacji, z wymiana cewek odchylania wlacznie..
4. Dawalo mizerny obraz.

Zakladam, ze przerobienie monitora mono na nizsza rozdzielczosc jest mozliwe, tyle ze wymaga zmodyfikowania ukladu odchylania, a najlepiej nowych cewek, bo te wyliczone dla 72Hz beda mialy mala sprawnosc przy 50Hz.
Moim zdaniem gra nie warta swieczki, taniej i szybciej kupic inny monitor, albo poszukac gdzies na aukcji starego NECa Multisync 3D (z tego co pamietam). On bedzie dzialal we wszystkich trybach ST i z malym atari, ale to dlatego, ze byl specjalnie do takich zastosowan projektowany.

Ostatnio edytowany przez Pecus (2006-10-12 22:48:43)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

3

Odp: SM-124 do XL/XE?

Tak, tylko że Nec Multisync 3D już 10 lat temu uchodził za model nienajnowszy, z czego wynika, że jak się go nawet kupi, to rzęcha z kineskopem w beznadziejnym stanie. A SM-124 akurat mam i kineskop jest OK. Dodatkowo niespecjalnie mi zależy, żeby chodził we wszystkich rozdzielczościach ST. No ale wymiana cewek faktycznie brzmi groźnie...

KMK
? HEX$(6670358)

4

Odp: SM-124 do XL/XE?

Pamiętam że "pewien" czarownik z Warszawy kiedyś też coś dłubał w cewkach monitorowych. To ten czarownik co kiedyś chciał Tobie zreperować procesor w Falconie za pomocą 220V 8-/
... ale zawsze możesz się do niego złosić ! :P W końcu on lubi nietypowe wyzwania :D


monitor NECa to "rzęch" a stare SM124 z lat 80. ma "kineskop (...) OK" - czy ktoś mi powie dlaczego Atari już nie produkuje sprzętu ??!?!?!
:)

Pamiętam też starą rozmowę z drac030 (lata 90-te), gdy tłumaczył mi że FDD w ST to są jakieś odpady produkcyjne wykupione za grosze od jakiegoś producenta. Ale do dziś te stacje działają ! i w dawnych czasach też się świetnie sprawiały (np. formatownie na 940 kb itp.).

Ostatnio edytowany przez Tdc (2006-10-13 16:33:52)

800XL  XC12  LDW 2000  Portfolio  1040 ST, STE  Falcon 030 (Deskpro)  Jaguar
... oraz inne grzyby i Amigi :-P

5

Odp: SM-124 do XL/XE?

sa do kupienia nowki MUltisynki, ale czy nie lepiej zaoppatrzyc sie w jakis dobry LCD z tunerem TV???

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

6

Odp: SM-124 do XL/XE?

Tdc: Jeśli chodzi o mniemaną wyższość starego multisynca nad jeszcze starszym SM-124, to w kwestii zuzycia kineskopu liczy się nie ile on ma lat, tylko ile lat był używany. Co do stacji w ST - możesz iść zweryfikować wiadomość u Geislera :P

vulgar: gdzie te "nówki multisynki" są do kupienia?

KMK
? HEX$(6670358)

7

Odp: SM-124 do XL/XE?

vulgar: nówki ? A gdzie ?

Co do LCD to na moim NECu chodzą wszystkie możliwe tryby z Falcona (również te RGB). Co świdczy że nie trzeba mieć LCD z tunerem TV aby np. zobaczyć wszystkie dema na Falcona. Pytanie tylko jak podłączyć do niego małe atari - ale na mój gust wszystko powinno działać (skoro działają tryby z Falcona).

drac030 napisał/a:

Tdc: Jeśli chodzi o mniemaną wyższość starego multisynca nad jeszcze starszym SM-124, to w kwestii zuzycia kineskopu liczy się nie ile on ma lat, tylko ile lat był używany.

Wiem, ale co powiesz na to jak takie Atari ST z monitorem stoi w studiu nagraniowym te ładnych parę latek ?
Sam miałem SM i wiem że działał wyśmienicie a i dziś pewnie komuś nadal działa.

drac030 napisał/a:

Co do stacji w ST - możesz iść zweryfikować wiadomość u Geislera :P

Dzięki, nieomieszkam :)

Ostatnio edytowany przez Tdc (2006-10-13 17:51:27)

800XL  XC12  LDW 2000  Portfolio  1040 ST, STE  Falcon 030 (Deskpro)  Jaguar
... oraz inne grzyby i Amigi :-P

8

Odp: SM-124 do XL/XE?

draco: a chcesz kupic? :) W UK maja nowki.

TDC: jesli zwykly nec lapie ci RGBy no to super, jaki to modeL???

male atari? no tak tylko trzeba miec sygnaly RGB narpiew, a taki LCD z tunerem ma lume i chrome po SVIDEO....

Ostatnio edytowany przez vulgar (2006-10-13 18:18:39)

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

9

Odp: SM-124 do XL/XE?

To moze cos takiego?
http://www.allegro.pl/item133230395_ak7 … zedaz.html
Ma odpowiednie wyjscia sygnalu 15 kHz a na wyjsciu sygnal VGA, czyli mala atarynka i RGB ST/Falcona powinny hulac jesli tylko ustawimy rozdzielczosc i czestotliwosc ochylania pionowego, ktora zachula na SM124 :-)

Pozdrowienia
Sylwek
Atari is dead. Long live Atari!

10

Odp: SM-124 do XL/XE?

Tdc napisał/a:

Wiem, ale co powiesz na to jak takie Atari ST z monitorem stoi w studiu nagraniowym te ładnych parę latek?

Nic nie powiem, bo nie o tym jest mowa. Może powtórzę większymi literami - ja MAM SM-124, i kineskop JEST w dobrym stanie i ja to WIEM, bo WIDZĘ. Natomiast sadzę, iż jeśli ktoś TERAZ SPRZEDAJE neca multisynca 3d, np. na allegro, to NIE MA INNEGO WYJŚCIA, jak tylko to, że ten monitor to zajeżdżony RZĘCH. A przypuszczam to na podstawie tego, że ten model monitora to zawsze była RZADKOŚĆ, wobec tego jeśli ktoś już go sobie KUPIŁ, to nie po to, zeby go trzymać w folii na strychu.

Tdc napisał/a:
drac030 napisał/a:

Co do stacji w ST - możesz iść zweryfikować wiadomość u Geislera :P

Dzięki, nieomieszkam :)

A powodzenia, posesja przy św. Wincentego, portier wskaże drogę.

vulgar: gdzie w UK i skąd wiesz, że to nówki?

Ostatnio edytowany przez drac030 (2006-10-13 19:29:29)

KMK
? HEX$(6670358)

11

Odp: SM-124 do XL/XE?

drac030 napisał/a:

Natomiast sadzę, iż jeśli ktoś TERAZ SPRZEDAJE neca multisynca 3d, np. na allegro, to NIE MA INNEGO WYJŚCIA, jak tylko to, że ten monitor to zajeżdżony RZĘCH. A przypuszczam to na podstawie tego, że ten model monitora to zawsze była RZADKOŚĆ, wobec tego jeśli ktoś już go sobie KUPIŁ, to nie po to, zeby go trzymać w folii na strychu.

No to ja akurat zakupilem Nec'a multisync 3d na poczatku tego roku wlasnie na allegro i po sprawdzeniu czy dziala ( a dziala i swieci naprawde niezle ), wstawilem go do szafy ( niestety nie w folii ) i tak sobie tam juz lezy :)

Ostatnio edytowany przez jury (2006-10-13 20:10:58)

12

Odp: SM-124 do XL/XE?

No tak, wyjątek zawsze zajdzie, ale już go kupiłeś, więc co do reszty raczej wyjdzie na moje :)

KMK
? HEX$(6670358)

13

Odp: SM-124 do XL/XE?

Mój monitor to: NEC MultiSync LCD 1550M - dość stary model i teraz powinien być niewiele wart.

800XL  XC12  LDW 2000  Portfolio  1040 ST, STE  Falcon 030 (Deskpro)  Jaguar
... oraz inne grzyby i Amigi :-P

14

Odp: SM-124 do XL/XE?

drac030 napisał/a:

..możesz iść zweryfikować wiadomość u Geislera :P

Troszkę niesmaczny żart Ci wyszedł ;( Szkoda Mariusza...

Ostatnio edytowany przez Sikor (2006-10-13 21:09:17)

Sikor umarł...

15

Odp: SM-124 do XL/XE?

A jeśli to nie był żart? :P

KMK
? HEX$(6670358)

16

Odp: SM-124 do XL/XE?

Nowe Multisynce maja w UK, przynajmniej mieli je jeszcze na poczatku tego roku, jesli jestes zaintersowany to moge zorientowac sie w temacie. Jesli sie nie myle najwieksze byly 15 cali. I mowie jak najbardzoej o NOWKACH! Nie NEC 3D tylko cos ala MICROVITEC. Tylko jesli faktycznie mozna za 1000 albo i mniej kupuic niezly LCD z tunerem TV to chyba nie ma za bardzo sensu zastanawiac sie przy podobnych (calkwitych!) kosztach nad jakas CRT 15 czy nawet 17 cali...

co do NECow to niestety ale sie zgadza, ta sa juz mony ktore sa zajechane! Byly juz w duzej czesci zajechane i 5 lat temu! moze sa gdzies jeszcze jakies pojedyncze ladne sztuki, ale nie zmienia to faktu ze dorwac taki monitor to super wyjatek....

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///