1

Temat: 800xl bez koloru

Kupiłem na allegro 800xl i 65xe (bez expansion) z ta myśla, że 65xe posłuży jako dawca części pod powstające własnie rozszerzenia.
Okazało się, że to czym dysponuje w zupełności wystarczy wiec w taki oto sposób stalem sie posiadaczem dwóch egzemplarzy atarek w raczej...agonalnym stanie.

Ponieważ pierwszym komputerem jaki posiadałem  (85 rok) było własnie 800 xl a egzemplarz, który nabyłem pomimo fatalnego stanu zewnętrznego i nie działającej klawiatury oraz braku klawisza SHIFT pomyślnie przechodził SELF TEST postanowiłem go przywrócić światu ;)
Ot i co!  :)
Szukałem cały czas osiemsetki w dobrym stanie a los zesłal mi inwalide ;)



Po serii zabiegów kosmetycznych polegajacych na rozkreceniu do ostatniej śrubki, szorowaniu obudowy, usunięciu rdzy z osłon, oczyszczeniu elektroniki z ...piasku (wyleciało tego mnóstwo, jakby atarka przeleżała zakopana w ziemi przez jakiś czas), czyszczeniu folii klawiatury i regeneracji niektórych sciezek, osiemsetka prezentuje sie naprawde bardzo ładnie - nawet obudowa okazała sie biała.

Po uruchomieniu wszystko działa, jednak atarka podłaczona do mojego 1802 nie wyświetla kolorów  :(

Po podłączeniu do TV przez modulator kolory wyświetlane są poprawnie.

Wyczytałem na forum, że przyczyną może być brak sygnału chrominancji ale że można uzyskać kolor przez doprowadzenie go do gniazda.
Czy faktycznie istnieje taka możliwość?

ogólnie to k...a jesień idzie!

2

Odp: 800xl bez koloru

Tak, było o tym kilka razy pisane na tym forum. Przeróbka jest banalna, a jej opis można znaleźć np. tu.

3

Odp: 800xl bez koloru

Dzięki trub :)

Zrobiłem to w 5 minut

ogólnie to k...a jesień idzie!

4

Odp: 800xl bez koloru

Jeżeli monitor 1802 ma wejście Composite Video to nie jest potrzebna żadna przeróbka. I kolory będą.