1

Temat: Linux/Unix dla Atari...?

Tak sobie pomyślałem: UNIX został stworzony w 1969 roku, Linux jest klonem UNIXA (przynajmniej w pewnym stopniu). Wiadomo, że UNIX był stworzony w czystym C (KiR - zresztą język w dużej mierze po to powstał). Mamy coś takiego jak CC65, więc...
No właśnie, nie jestem programistą, ale zastanawiam się nad możliwością kompilacji wcześniejszych wersji UNIXA dla małego Atari - oczywiście w trybie tekstowym. Dałoby to dostęp do sporej części dostępnego oprogramowania, jak także... Nowe możliwości dla malucha: przeglądarka internetowa LYNX (w sumie mało miejsca w pamięci zajmuje), kilka nowych edytorów (nowych dla Atari), pełny tryb konsoli do podłączenia się pod zewnętrzny serwer linuxowy, itp. W związku z tym mam pytanie do programistów i guru od Linuxa/Unixa: czy teoretycznie dałoby się coś takiego na Atari zrobić...? Oczywiście, dystrybucja dostępna tylko dla posiadaczy HD, bo inaczej to się mija z celem. Oczywiście, zakładam kompilację jakiś wcześniejszych wersji systemu, gdyż nowe mają za duże wymagania. Więc...?
===========================================================================
Należy określić minimum, jakie system powinien posiadać. Jak dla mnie, oprócz jądra - wbudowane C, bo jest nierozłączne z systemem. Poza tym - jakiś tryb konsoli, Lynx, MC, jakieś proste edytory. Co więcej powinien zajmować system - niech się wypowiedzą specjaliści od Linuxa/Unixa.
===========================================================================
O.K.
Zakładając, że się da - proponuję założyć fundusz dla koderów, którzy się tego podejmą (Fox: może to wyzwanie dla Ciebie?). Każdy, kto chciałby coś takiego ujrzeć - deklaruje tutaj kwotę, którą byłby w stanie wspomóc wspomnianego kodera/zespół. Ja ze swojej strony na dobry początek deklaruję 50zł. Kwot nigdzie nie wpłacamy (a przynajmniej ja takich wpłat nie przyjmuję, aby nie było), tylko zobowiązujemy się wspólnie wypłacić ją autorom gotowego (to znaczy - w pełni działającego) systemu.

Ostatnio edytowany przez Sikor (2006-11-26 12:57:14)

Sikor umarł...

Odp: Linux/Unix dla Atari...?

Teoretycznie sie da.

Z drugiej strony nie ma sensu.

Lepiej popracować, moim zadaniem, nad jakimś rozsądnym libc.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

3

Odp: Linux/Unix dla Atari...?

Sikor: proponuje zejść na ziemię bo to co napisałeś to jest jakieś żenującej jakości SF.

4

Odp: Linux/Unix dla Atari...?

Sikor napisał/a:

przeglądarka internetowa LYNX (w sumie mało miejsca w pamięci zajmuje),

-rwxr-xr-x 1 root bin 1209196 2006-02-03 03:24 /usr/bin/lynx

Lynx jest leciutki - jak na standardy PC.

Ostatnio edytowany przez grubshy (2006-11-26 14:30:16)

Prawdopodobienstwo, ze dotre na jakis zlot jest odwrotnie proporcjonalne do czestotliwosci marudzenia przelozonego i wprost proporcjonalne do czestotliwosci marudzenia brata.

5

Odp: Linux/Unix dla Atari...?

to ja nieco offtopikując się zapytam: czy jest na atarkę jakiś program terminalowy, który potrafi dobrze wyświetlić np MidnightCommandera, itp? Jeśli tak, to taki soft + ew obsługa polskich znaków i muzy w tle i myślę że nic więcej do szczęścia nie potrzeba ;-)

6

Odp: Linux/Unix dla Atari...?

Nie powinno być problemu. No chyba że 40 znaków w linii to będzie za mało i trzeba będzie włączyć 80 (programowo albo za pomocą XEP80 :) ). A co do Sikora i jego pomysła na Anix (Atari Unix :D ). Będzie w pełni gotowa dopałka ma '816, to wtedy można będzie pomyśleć (jest uCLinux - tylko nie na 8-mio bitowce).

Ostatnio edytowany przez Sukkor_benoth (2006-11-26 14:42:02)

7

Odp: Linux/Unix dla Atari...?

Madlamer: ice-t, jest na pigwie i na umichu. obsluguje caly subset vt100.

8

Odp: Linux/Unix dla Atari...?

Mikey: nie wierzę, że w 1969 roku system był pisany dla dużo mocniejszych maszyn. Stąd moje podejście. I nadal podtrzymuję te moje 50 zł - tylko pytanie, czy będą chętni na przeportowanie.

Sikor umarł...

9

Odp: Linux/Unix dla Atari...?

Sikor: Przeczytaj coś na ten temat zamiast przykładać wiarę. Dowiesz się.
Pytałeś o opinię o twoim pomyśle - wyraziłem ją. Na atari 8 bit z procesorem 6502 żadnego unixa (spelniającego zalozenia systemu typu UNIX <--- pocztyaj tez o tym) nie ma, nie bedzie, nie bylo, i nie jest potrzebny.

10

Odp: Linux/Unix dla Atari...?

Mikey: o.k. - unix powstał najpierw na 16-to bitowe maszyny, zgoda. Ale dlaczego piszesz, że na 6502 nigdy nie było, nie ma i nie będzie podobnego systemu...? Skąd ten sceptycyzm, możesz mi to wyjaśnić...?  Kiedyś też mówiono, że wielu rzeczy na Atari się "nie da" zrobić, ale przyszedł ktoś, kto nie wiedział, że się "nie da", i się dało. 256 kolorów na raz na ekranie? Proszę bardzo. Więcej niż 5 duszków? Proszę bardzo, programowe. Więc czemu twierdzisz, że systemu Unixo-podobnego się nie da? Owszem, będą ograniczenia, ale po to one są, aby je przezwyciężać.
Rzuć okiem na nową spartę. Są już sektory 512 bajtowe, nie ma ograniczenia do 16MB, a podobno się nie da - jak twierdzą wszelkie "mądre" źródła. Więc...? Czemu nie spróbować?
Oki, na razie mamy dwie opinie: Mikeya że się nie da, i Adama, że teoretycznie - podkreślam - teoretycznie można. Co na ten temat powiedzą inni?

Ostatnio edytowany przez Sikor (2006-11-26 16:27:39)

Sikor umarł...

11

Odp: Linux/Unix dla Atari...?

System operacyjny, ten który JEST w Atari, jest naprawdę bardzo prosty i stawia niewielekie wymagania co do przyzwoitego programowania. Mimo tego na palcach jednej ręki stolarza można policzyć światową populację atarowskich programistów, których te wymagania nie przerastają - że przypomnę powracający tu od czasu do czasu, straszliwy problem odczytania jednego znaku z klawiatury. Systemu wielozadaniowego, a nie daj panie Boże jeszcze okienkowego, nikt z nich nie będzie umiał oprogramowac, bo jeśli programista boi się zrobić JSR $E456, to bardziej złożonego API będzie się potwornie bał tym bardziej.

Słowem, Sikor, zejdź na ziemię - napisanie i programowanie OS-u to nie jest zadanie tak trywialne, jak ci się wydaje.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2006-11-26 16:42:40)

KMK
? HEX$(6670358)

12

Odp: Linux/Unix dla Atari...?

cc65 nie nadaje sie do wiekszych projektow ze wzgledu na swoją pamieciozerność, już był jeden port OS-a z C64 na XE/XL, który musiał zostać okrojony ze względu na problemy z pamięcią

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

13

Odp: Linux/Unix dla Atari...?

Sikor: po prostu zaaplikowalem cos co sie nazywa zdrowym rozsadkiem w kombinacji z wiedza na temat unixa jaką posiadam.
Natomiast, nikomu nie zabraniam próbować,  jestem jednak pewien że to co można na atari w obecnej chwili zrobić na pewno nie będzie
spełniać podstawowych założeń systemu UNIX, jak również nie będzie miało funkcjonalności jakiej oczekuje się od systemu Unixowego.
Samo istnienie szela i jakiegos kernela nie tworzy z systemu Unixa. Przeczytaj cos o specyfikacji unixa.

14

Odp: Linux/Unix dla Atari...?

O.K. W takim razie przyjmujemy, że się nie da.

Sikor umarł...

15

Odp: Linux/Unix dla Atari...?

A poza tym, drogi Sikorze: http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopic.php?id=3136
Inaczej wprowadzasz co poniektórych w błąd.

Ostatnio edytowany przez epi (2006-11-26 18:09:04)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

16

Odp: Linux/Unix dla Atari...?

A dlaczego na C64 coś a'la Linux robią ? http://lng.sourceforge.net/

--
Dhor/M.E.C.

17

Odp: Linux/Unix dla Atari...?

pytanie ile tego lina tam zostało...

I Ty zostaniesz big endianem...

18

Odp: Linux/Unix dla Atari...?

Wiadomo, że nie mówimy o pełnym porcie Linuxa na 8bitów. Konsolka, kompilatorek ( C ? ), TCP/IP. To byłby miód.

--
Dhor/M.E.C.

19

Odp: Linux/Unix dla Atari...?

Sukkor_benoth napisał/a:

Nie powinno być problemu. No chyba że 40 znaków w linii to będzie za mało i trzeba będzie włączyć 80 (programowo albo za pomocą XEP80 :) ) (...)

ICE-T ma edytor 80 znaków w grafice i nie potrzeba do tego XEP80 :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

20

Odp: Linux/Unix dla Atari...?

Lunix, owszem, jest jakoś tam wielozadaniowy (32 procesy ztcp) i ma trochę rzeczy funkcjonujących podobnie jak w *nixach, ale to kupa mocno zoptymalizowanego kodu w asmie.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

21

Odp: Linux/Unix dla Atari...?

epi: to portuj :P
ztcp port atarowy jest niemal gotowy, ma tylko jakies drobiutenkie usterki ;)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

22

Odp: Linux/Unix dla Atari...?

Krzyż na drogę ;)

23

Odp: Linux/Unix dla Atari...?

jellonek: Znaczy się, nie wstawa? :)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

24

Odp: Linux/Unix dla Atari...?

Hmm, tylko jest pytanie PO CO ?

CO bys Sikorku chcial robic na "takim" linuksie ??? Bo gdyby nawet sie udalo cos tam skomilowac i zaadaptowac, to ile programow bys tam odpalil.

25

Odp: Linux/Unix dla Atari...?

Żeby wydłużyć Sikorowi...? ;)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.