1

Temat: Pytanie o 1040 STf

Witam
Jestem komputerowym laikiem, więc proszę o wyrozumiałość. Nabyłam w.w. komputer na Allegro wraz z monitorem do celów artystycznych (plan: projekt techno-nostalgiczny w ramach wystawy zbiorowej, polegający na wyświetlaniu tekstów, odpowiedni program obiecał mi ktoś napisać, więc mniejsza tu o koncepcję pracy). Jednak okazało się, że stacja dyskietek nie działa. Jestem w kłopocie, pilnie kupiłabym od kogoś bądź wypożyczyła na okres wystawy (od grudnia 2006 do końca stycznia 2007) taki komputer. Jestem z Poznania, ale mogę podjechać gdzieś w okolice. Czy możecie mi jakoś dopomóc, coś doradzić? Gdzie ew. można kupić ten model, czy jest jakieś grono kolekcjonerów Atari w Poznaniu do którego można się zwrócić i ew. czy może można szukać kogoś kto by naprawił ten komputer, który już mam...
Ewa

2

Odp: Pytanie o 1040 STf

Madteam - ruszcie się :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: Pytanie o 1040 STf

Ciekawy pomysł :) A możemy liczyć na fotorelację z wystawy? :)

4

Odp: Pytanie o 1040 STf

Naturalnie, o ile wystawa się odbędzie, bo czasu mam mało a mój 1040STF nie czyta dyskietek :( Czy można liczyć na jakieś wskazówki, kontakty, jakąkolwiek pomoc w Poznaniu i okolicach?

Odp: Pytanie o 1040 STf

Ja już zaproponowałem malucha. STkowiec ze mnie zaden :(

6

Odp: Pytanie o 1040 STf

Waham się co do malucha :) ponieważ nie wiem co z monitorem, który mam. Czy w ogóle będzie działał, czy konieczna jest jakaś przejściówka, która rozwiąże sprawę. Wiadomo, że im mniej wąptliwych ogniw tym lepiej. Czy ST są w ogóle mniej popularne i słabiej dostępne od X?/XE? Za młodu miałam 65XE ale niestety sprzedałam go pod koniec lat 90, w przekonaniu że już nigdy się do niczego nie przyda, a to co umiałam odnośnie prostych programów już dawno zapomniałam. Potem zaczęłam się zajmować techno-nostalgią i zjawiskiem estetyki lo-fi, adaptacjami starych gier itp. ale tylko pisałam o tym jako teoretyk. Tak więc nie mam specjalnie wiedzy praktycznej na temat Atari i szukam trochę na oślep.

7

Odp: Pytanie o 1040 STf

ewa_w napisał/a:

Czy ST są w ogóle mniej popularne i słabiej dostępne od X?/XE?

Właśnie tak :)
Na małym Atari "wszystko jest możliwe !" :) Jest to wyjątkowy sprzęt ! (dzięki Jay Miner)
Atari ST pod tym względem to zupełnie inne podejście i inne przeznaczenie.

Dlatego słowa "w przekonaniu że już nigdy się do niczego nie przyda" są dość kontrowersyjne - szczególnie tutaj ;)

Co się zaś tyczy Twojego problemu to z chęcią bym pomógł, ale nie bardzo mam jak (trochę daleko) a stacja w moim ST również sprawia mi kłopoty (jeszcze nie sprawdziłem co się dzieje).

Ostatnio edytowany przez Tdc (2006-11-28 22:11:24)

800XL  XC12  LDW 2000  Portfolio  1040 ST, STE  Falcon 030 (Deskpro)  Jaguar
... oraz inne grzyby i Amigi :-P

8

Odp: Pytanie o 1040 STf

Tak, wiem że sprzedaż mojego 65XE była życiowym błędem :) i już go opłakałam, ale jakoś trzeba żyć dalej.
A na poważnie, to: czy da się po zastosowaniu jakiejś przejściówki podłączyć XL/XE do monitora STM, który mam? Gdyby tak było, może poszukam rozwiązania w tych modelach.

Odp: Pytanie o 1040 STf

Jesli program ktos mial napisac, to jedyne co trzeba zrobic to go odpalic, co jest dziecinnie proste. Vasco nie sciemniaj ze nie umiesz, pomóż Pani :)

Ostatnio edytowany przez Adam Klobukowski (2006-11-28 22:28:21)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

10

Odp: Pytanie o 1040 STf

Sz.P. Vasco zaoferował już mailowo pomoc, a ja po prostu nie znam się na możliwościach technicznych i stąd wahania i pytania, poza tym chciałam pierwotnie mimo wszystko trzymać się tego ST bo mam do niego monitor. Ale jestem już dość zdesperowana i wszystko co działa przyjmę, w zamian zapewniam pisemne podziękowania, udział w międzynarodowej wystawie, wernisaż w gronie bohemy artystycznej i dokumentację :)

11

Odp: Pytanie o 1040 STf

Mam chwilowo nieużywane 1040 stf ;)
Tylko też trzeba by stacje przetestować.
Z uwagi na przejściowy brak softu na dyskietkach nie moge tego zrobić ale jakby okazał się sprawny mógłbym go wypożyczyć "dla sprawy" ;)

Ostatnio edytowany przez szary331 (2006-11-28 23:54:53)

ogólnie to k...a jesień idzie!

12

Odp: Pytanie o 1040 STf

Do XL/XE można z niezłym skutkiem podłączyć prawie każdy telewizor.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

13

Odp: Pytanie o 1040 STf

AK: Ależ ja całym sercem już pomagam ;)

EW: Za "Sz.P." się obrażę ;)

14

Odp: Pytanie o 1040 STf

Do takich zastosowań jak wyświetlanie tekstów lepiej chyba nadają sie komputery klasy XL/XE niż ST. Poza tym to sprzęt bardzo popularny, tani, łatwo dostępny no i przyjazny w programowaniu :-). Nie trzeba do tego też żadnych monitorów gdyż praktycznie kazdy telewizor będzie bez problemu wyświetlał obraz z małego Atari.

Btw.
Całkiem niedawno (jakieś 3 lata temu) w Rzeszowskiej telewizji kablowej (obecnie już Multimedia) używali Atarynki do wyświetlania napisów typu "kanał testowy" itp. Teksty były pisane zwyczajnie w edytorze basica i pewnie ręcznie justowane, oczywiście działał "atract mode".

15

Odp: Pytanie o 1040 STf

hmm...jak szybko sprawdzić działanie stacji?

Jakbym sformatowal dyskietke pod PC na 880kb i wgrał jakiś program z ST to teoretycznie powinno pójść na atarce ;) ?
Tyle, ze chyba pod xp tego nie zrobie...

ogólnie to k...a jesień idzie!

16

Odp: Pytanie o 1040 STf

Proponuję przeczytać to:
http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopic.php?id=2497
i powinno zrobić się troszku prościej :)

Było miło :) Do widzenia.

17

Odp: Pytanie o 1040 STf

Co do stacji: trzeba znaleźć PC-tową z ustawieniem numerów (D1 i D0 - czasem na zworkach, czasem jako luty), zmienić numer stacji (zworka lub rozwarcie/zwarcie numeru), odwrócić taśmę sygnałową o 180 stopni i masz w pełni działającą stację do ST (720KB - uwaga!!! Niektóre stacje PC mają problem z czytaniem dyskietek 720KB).
Powinno zadziałać.

Sikor umarł...

18

Odp: Pytanie o 1040 STf

dobra..;)
jakby co w moim stf stacja czyta :)

Ostatnio edytowany przez szary331 (2006-11-28 23:54:35)

ogólnie to k...a jesień idzie!

Odp: Pytanie o 1040 STf

Nie komplikujcie ;) Z XL/XE trzeba będzie włączyć stacje, komputer i program wgrać, a z ST można tak zrobić ze o ile dyskietka będzie w stacji to wystarczy komputer włączyć i samo się odpali. Jako że Pani Ewa nie ma zbytniej praktyki w obsługiwaniu tego sprzętu, to chyba będzie nieco prościej?

Ostatnio edytowany przez Adam Klobukowski (2006-11-29 09:23:50)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

20

Odp: Pytanie o 1040 STf

Adam i Ewa, która kusi STkiem... się porobiło...

Ostatnio edytowany przez grey/msb (2006-11-29 12:58:01)

Silly Venture - breaking the ATARI scene since 2000 ! :)

21

Odp: Pytanie o 1040 STf

Adam Klobukowski napisał/a:

Nie komplikujcie ;) Z XL/XE trzeba będzie włączyć stacje, komputer i program wgrać, a z ST można tak zrobić ze o ile dyskietka będzie w stacji to wystarczy komputer włączyć i samo się odpali. Jako że Pani Ewa nie ma zbytniej praktyki w obsługiwaniu tego sprzętu, to chyba będzie nieco prościej?

Nie slyszysz ze jedyna sluszna wersja to XL/XE, i tylko i wylacznie to sie nadaje?

ROTFL

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

22

Odp: Pytanie o 1040 STf

z ST można tak zrobić ze o ile dyskietka będzie w stacji to wystarczy komputer włączyć i samo się odpali.

Naprawdę uważasz, że z XL/XE się tak nie da zrobić/jest to niesłuchanie trudne? };>

Odp: Pytanie o 1040 STf

Wszystko sie da zrobić, z tym że w ST nic nie trzeba - wkładasz działa.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

24

Odp: Pytanie o 1040 STf

czasem wpierw trza wyjąć... z szafy :P :lol:

I Ty zostaniesz big endianem...

25

Odp: Pytanie o 1040 STf

Witam ponownie i przede wszystkim dziękuję serdecznie szaremu331 za udostępnienie Atari. Sprawdzałam, działa. Ale jest jeszcze jeden problem.. Potrzebuję na to Atari prosty program, który wyświetlałby 20 zdań w pętli i nie dość że nie umiem sama go napisać, to nawet nie mam odpowiedniego kompilatora ani w kręgu znajomych nikogo kto by nim dysponował. Czy jest ktoś może, kto mógłby mi dopomóc? Mogę przesłać mailem opis programu.

Co do uruchamiania ST to rzeczywiście jest tak, jak napisał Adam, ponieważ sprzęt będzie stał przez półtora miesiąca w galerii, której pracownik będzie codziennie włączał nasze 'dzieła' więc im mniej zadań dla niezorientowanego w temacie człowieka, tym lepiej.
Tak czy owak, chciałabym aby wszyscy tu obecni czuli się zaproszeni na wernisaż 15 grudnia 2006 w galerii Oko/Ucho w Poznaniu, więcej szczegółów później. Będą podziękowania :)