1

Temat: Programowanie EPROMa

Witam!

Czy ktoś z szanownych kolegów poratuje mnie wypaleniem kostki 27c256 lub 27c512 ?

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

2

Odp: Programowanie EPROMa

Tak, zapodaj plik + inne dane

3

Odp: Programowanie EPROMa

Ja jestem kompletnym laikiem, ale jak zerknąłem pod klawiaturę, to znalazłem tam kostkę nm27c256q, na której mam Q-MEGa i Turbo-816 OS. Tego drugiego mieć nie chcę i wolałbym tam DracOSa. Czy na najbliższym Foreverze bedzie ktoś, kto będzie w stanie mi to wypalić?

4

Odp: Programowanie EPROMa

moge ci wypalic na foreverze, ale albo flasza albo musisz miec czysta kostke, bo nie mam kasownika)
Daj znac (moze byc mail) czy mam brac programator.

5

Odp: Programowanie EPROMa

Eh, poprawka, nie wypale. nie mam adaptera 28pin.

6

Odp: Programowanie EPROMa

laoo/ng jak znajde epromke to ci to wypale...podeslij tylko odpowiednie pliki...

"wszystko się kiedyś kończy......."

7

Odp: Programowanie EPROMa

Jak wspominałem jestem laikiem, wiec zadam parę głupich pytań. Mikey wspominał coś o jakiś flaszach. Czy w miejsce mojego epromiku da się wstawić coś, co można byłoby nagrywać trochę bezboleśniej i ile by to kosztowało? No i jak nie, to o jakie pliki chodzi, które mam podesłać? Chodzi o zwykłe obrazy ROMów takie jak podpina się do emulatora?

8

Odp: Programowanie EPROMa

dasie dasie. potrzebujesz podstawke 28 pin, podstawke 32 pin. i troche kabelka. No i flasha. Ja tak mam w esence zrobione na okolicznosc czestego wprogramowywania developowanego wlasnie firmwaru ;)
http://m.wirelabs.net/fotoz/sn360/devkit.jpg

9

Odp: Programowanie EPROMa

mikey laoo pewnie chodzi jeszcze o to, żeby flasza mozna było flaszować z poziomu atari. Tu zachodza pewne hinty.

Hint pierwszy: flasz ma dwa specjalne adresy, $2aaa i $5555, przez które się z nim wstępnie rozmawia przed programowaniem. Flasz musi być tak umieszczony w pamięci, żeby oba te adresy były dostepne dla 6502.

Hint drugi: flasz ma "software write protection", ale ona działa np. tak, że jak się cos w tym trybie próbuje mu zapisać, to on blokuje odczyt na dość długi czas (chyba się $FF-y pojawiaja w miejscu normalnych danych). W Atari oczywiście nie ma metody, żeby zabronić programom mazania po ROM-ie, a taka Sparta X to nawet specjalnie w adresie $CFFF grzebie patrząc, czy się rozszerzenie Axlon nie znajdzie. Na takie dictum flasz pojawia się i znika, oczywiście prędzej czy później występuje VBL, a w miejscu ROM-u zamiast wektorów i kodu jest akurat sieczka i następuje zwis. Atmel nazywa to featurą :)

W kazdym razie trzeba zrobić prawdziwy, sprzętowy write-protect, jakmiś portem, albo najlepiej przełącznikiem.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2007-03-13 20:54:49)

KMK
? HEX$(6670358)

10

Odp: Programowanie EPROMa

OK. Taki flash to bardziej przyszłościowe rozwiązanie i wydaje mi się, że z elektronicznego punktu widzenia to nie jest takie hop-siup.
Jako że forever już za parę dni więc interesuje mnie rozwiązanie najprostrze, czyli wypalenie Q-MEGa i DracOSa na nm27c256q. Swoją atarkę wezmę na zlot. Tam mojego epromka bym wydłubał i włożył nowego z w/w systemami, a starego oddał wraz z uzgodnioną bonifikatą :) Stryker, dałbyś radę? (jakby co qmega znalazłem tu, a zARCowany dracOS jest u drac030 :)

Ostatnio edytowany przez laoo/ng (2007-03-13 23:01:44)

11

Odp: Programowanie EPROMa

jak znajde taka epromke to przywioze... jak nie to wezme programator i kasowarke...

"wszystko się kiedyś kończy......."